Neznámý voják

Sotaelokuva

(pracovní název)

Neznámy vojak

Válečný / Drama / Historický

Finsko, 2017, 135 min (Alternativní: 180 min)

Tohle je válka, tohle je boj. Schválně jsem se díval, jestli jsem minimálně v evropským měřítku viděl, takhle dynamickou a akční druhou světovou válku a neviděl. Jde o to, že tady jako divák jdeš z jednoho střetu do druhýho. Válčí se fakt všude, v lese, na jezeře, na sněhu, na cestě, v zákopech, ve větších útvarech, v malých formacích, svištěný kulek tady má větší prostor než dialogy, ale co je tam skvělý, že to není nějaká bezduchá mlátička, jsou tam scény který tě posaděj k zemi i když toho máš na poli válečných filmů odkoukáno (masakr zranených, pohled do oka umírajícícho vojáka, opravdu vidíš jak mu vyhasíná život a příjemný pokuk to teda rozhodně není. ) . Vynikající kamera, střídá makro zaběry na obličeje i celek přesně tak jak má. Skvěle nasnímaný přechod finských vojáku přes ruský hranice, útok v lese, útok na jezeře. Jako jediný co mně mrzí, že na Febiu byla ta kratší alternativní verze, protože to je 45 minut minus a to u takovýho filmu fakt zabolí a bojím se bojím, že už nebudu mít šanci vidět dlouhou verzi. Za mně topkovej válečnák a finská filmová jednička .(15.3.2018)

Autoritativní záležitost! V celkové stavbě Tenká červená linie (v záběrování, práci s postavami a hodně zimmerovském hudebním motivu), většinou však velmi surová, kontaktní ryanovsko-bratrskoneohrožená akce, kdy jste "tam s nimi". Klišé se najdou, ale velkotonážnímu patosu (a la Hacksaw Ridge) to zručně uhýbá. Velká radost z toho, že i malé kinematografie dokážou vyprodukovat takovýhle biják. Rozpačitý jsem jedině z prvních 20 zbrklých minut, kde mě to málem ztratilo. Prodloužená verze to snad zalátá. Eero Aho se doufám dostane do Hollywoodu - jeho masér Rakka mě bavil jako už dlouho žádná postava.(8.5.2018)

Druhoválečné osudy finských druhů ve zbrani majora Halušky aneb "byli sme tých bolševikov..." Ne, tohle pochopitelně není komedie. A není to ani obyčejný válečný film, přestože při povrchním pohledu jde o zcela standardní válečný kus o vojenské jednotce, která od prvních vítězství směřuje nejprve ke stagnaci, aby posléze začala doslova ztrácet půdu pod nohama a mířila k neodvratitelné porážce své země. To, co však dělá film neobyčejným, je především podání válečné akce, která je zcela neheroická, syrová a realistická (snad s výjimkou jediné, která mi přece jen přišla poněkud nadsazená). Nepřítel je vidět v detailu velmi málo, střely přiletí většinou zdánlivě odnikud, pokud někdo umře, nehraje k tomu patetická hudba dokonce ani tehdy, když se obětuje, aby vyřadil z boje nepřátelský tank. Vlastní stranu nikterak neglorifikuje a nejde ani o sypání si popele na hlavu, zobrazuje zkrátka každodenní život na frontě i v zázemí. To znamená, že vojáci nemluví o kráse vlasti a když, tak zcela civilním způsobem, když je k dispozici chlast, tak se naderou jak zákon káže, mezi důstojníky jsou chlapi, co se snaží brát svou práci opravdu důstojně, jakož i naprostá hovada. Válečný život je tu tak jak to bývá doopravdy, tedy dlouhé úseky nudy a napětí prostřídané tu a tam intenzivním střetem se smrtí, a ta tu přichází opravdu často i do vlastních řad. Drobné výtky, pro které nakonec neudělím maximum, se vlastně přesně shodují s názory kolegy gudaulina (na jehož doporučení jsem film viděl), tedy ne příliš vyrovnaná prostřední část filmu složená jen z malých epizodek a dle mého nedostatečné rozlišení hlavních charakterů, mimo asi tří jsem je nebyl schopen mezi sebou rozeznat. Jinak však jde opět o důkaz, že Evropané mají na to podobnými filmy jít zcela proti hollywoodským standardům (jen ze severských filmů lze doporučit 9. duben, Královo ne či Pod pískem), aniž by zároveň tyto filmy působily lacině a řemeslně odbytě. Právě naopak, tohle je využití filmového řemesla prvotřídní úrovně.(5.5.2018)

Je s podivem, že jeden z nejvýraznějších válečných snímků této dekády natočený na starém kontinentě vyprodukovala malá kinematografie řídce osídleného Finska. Splatila tím dluh, který pociťovala vůči vojákům, kteří bojovali v tzv. pokračovací válce o území, které Finsko přes houževnatou obranu a mimořádný výkon svých branných sil ztratilo v Zimní válce roku 1940. Nutno říci, že finští filmaři si žádnou ostudu neudělali. Neznámý voják svou barvitostí, výpravností a pečlivostí za sebou s přehledem nechává produkce ze zemí, které mají nepoměrně větší možnosti, a např. náš Tobruk vypadá vedle Louhimiesova snímku jako květ podbělu vedle slunečnice. Mám nicméně tři dílčí výhrady. Příběh bojové jednotky se odehrává v rozmezí června 1941 až září 1944 - tak široký záběr vede nevyhnutelně k výraznému zestručnění a epizodičnosti. Podstatně kratší válečné angažmá na západní frontě řešili tvůrci v případě Bratrstva neohrožených desetidílným seriálem. S tím je spojené i nedostatečné rozvinutí charakterů, větší prostor má pouze věčný rebel desátník Rokka v podání sympatického Eera Aha (předpokládám, že se díky téhle roli stal miláčkem finského publika). Pravda, viděl jsem na Febiofestu pouze okleštěnou verzi, ale nevěřím, že by třičtvrtě hodiny materiálu navíc mohlo zásadním způsobem tyhle nedostatky odstranit. Do třetice si myslím, že v prostřední části snímek ztrácí tempo, které opět nabírá v závěrečné třetině, kde líčí urputné ústupové boje z východní Karélie v horkém létě 1944. V téhle části ostatně snímek graduje. Celkový dojem: 85 %. Na závěr snad jen malá poznámka k obsahu na ČSFD. Boj Finska se Sovětským svazem byl pochopitelně vzhledem k velikosti, lidnatosti a ekonomické síle Sovětského svazu zápasem Davida s Goliášem, ale Finové rozhodně nebyli vyzbrojeni jen ručními zbraněmi. Jednalo se o moderní armádu, která disponovala i vlastními obrněnci a v neposlední řadě si uměla obstarat významnou bojovou kořist od svého východního protivníka. Finsko se cítilo vůči Sovětskému svazu v podobném postavení, jaké cítila Československá republika vůči Německu, a to mělo podobný dopad na myšlení společnosti a logicky i na investice do ozbrojených složek. Finská armáda podala za 2. světové války a především za předchozího válečného střetnutí opravdu pozoruhodný výkon.(19.3.2018)

WAU. Prožíval jsem stejné pocity jako když jsem poprvé viděl některé díly Bratrstva neohrožených. Perfektní film!!(3.5.2018)

V něčem se to snad dá přirovnat k vojínu Ryanovi, ale je to lepší, vyváženější a humornější. Postava Rokka je perfektní :-). A taky je výborná hudba.(14.5.2018)

Na Rudém náměstí je vojenská přehlídka a zazní i salvy z děla. Vladimíra Iljiče to v mauzoleu vzbudí, vyleze ven a vidí, že z hrobu neznámého vojína také někdo vychází. Zamává mu a zavolá: „Kamaráde, to byla ale šlupka, co?“ Neznámý vojín však věčně živému vůdci zmateně odpoví: „Ha? Was ist das schlupka?“ No, dost otřepaných, neboť Neznámý vojín aus Finnland ist hřejivý asi jako der Winter v Lappland a pozitivní jako půlka Svazijska. Suomi, majíce k tomu dostatek vskutku vhodného historického materiálu, prostě druhosvětoválečné umí drsně a bez patosu, čili žádné mávání fanglema, salutování, srážení kufrů, řiťrvoucí proslovy umírajících gärojů či malování sousedů na černo se nekoná, ba naopak palba do vlastní řady (sestávající zejména ze zelených mozkoven) a značně naturalistická akce jsou pravidlem. Dokonce ani největší sympaťák filmu, programový antigumák jako poleno a karélijský Čuorilla Plänkonen, nebyl prvoplánově padnut. Pročež spokojenost maximální.(18.5.2018)

Ty tři hodiny stopáže na mě byly přece jen trochu moc, ale jinak se jedná o parádní válečný film z neokoukaného prostředí mapující pro nás netradiční události. Dají se vidět i lepší filmy, ale na evropskou provenienci je to velmi nadprůměrný počin, o kterém si domácí kinematografie může nechat leda tak zdát. 85%(30.4.2018)

Režisér Aku Louhimies natočil dle vlastního scénáře, na kterém spolupracoval se scénáristou Jari Rantalou dech beroucí válečnou podívanou plnou hlubokých emocí. Předlohou mu byla kniha Tuntematon sotilas z roku 1954 od Väinö Linna, který v ní použil své vlastní zážitky z války. Už samotný úvod je působivý, kdy během projevu Winstona Churchilla vidíme útržky z bojů během Zimní války. V závěru června 1941 zahajuje Finsko Pokračovací válku a do stavu třetí kulometné roty je povolán veterán Zimní války desátník v záloze a otec o rodiny Rokka (Eero Aho). Farmář, který díky Sovětskému záboru Karelie přišel o hospodářství je svéráznou postavou, která si nedělá vrásky na čele s disciplínou, ale na druhou stranu je zatraceně nebezpečný voják a nepřítel to častokrát citelně pozná na vlastní kůži. Film je epos o víc jak tří letem zápasu malého finské národa vtaženého do víru gigantické totální války dvou titánu na východní frontě. Válku sledujeme pohledem řadových vojáků, kteří na svých zádech táhnou své těžké kulomety většinou liduprázdnou krajinou a jsou vystaveni všem možným i nemožným rozmarům drsného počasí a divoké přírody. Vyprávění je rozděleno do tří kapitol, které kopírují tři fáze války. První rok je nasycen dobrou náladou a vysokou morálku. Ofenzíva se daří a je tak osvobozeno ztracené území. Nakrátko se z kulometníků dokonce stane strážní jednotka v dobitém Petrozavodsku. Můžou si tak užívat pohodlí místních kasáren a rozptýlení s místními ženami, ale nenasytná fronta je brzy povolá zpět do víru nebezpečného dění. Druhý rok války přináší opotřebovací zákopový boj někde na ztracené vartě hluboko na nepřátelském území, ale Sovětská materiální převaha začíná dramaticky sílit. Třetí kapitola ta nejpůsobivější, se odehrává v parném létě roku 1944, kdy sovětská ofenzíva začíná tlačit unavené finské vojáky zpět k předválečným hranicím, urputné boje si vybírají krutou daň a postupně řídne kroužek nerozlučných kamarádů. Morálka vojáku je těžce otřesena tankovými útoky, které špatně vyzbrojena pěchota prakticky nemá jak zastavit a zuřivě boje ženou všechny na hranici sebeobětování. Hudba Lasse Enersenona velmi zdařile znásobuje tísnivou atmosféru frontové ho života, ale dokáže umocnit i vzácné okamžiky klidu na dovolené doma za frontou. Skvělá kamera Mika Orasmaa, která se nebojí jak táhlých záběru skrze nekonečné lesy, kde se válčilo, tak i akčních pasáží, kdy až dokumentární minimalistickou formou sleduje zápolení jednotlivých vojáků. Finská kinematografie mě znovu nezklamala a předkládá mi působivé válečné drama bez příkras, s jasnou protiválečnou linkou o statečnosti, kamarádství a touze přežít, propracované do nejmenšího detailu. PS: viděn international cut, který je o 45 minut kratší než ve Finsku uváděná verze, což je velká škoda...(3.5.2018)

• klima777

Život je (někdy) svině. A Finové rovněž dělali její práci... (jakkoliv s nimi Rusové sehráli nesmírně špinavou a zlou hru).---- Film je velmi podivně sestříhán.(6.5.2018)

Do kina jsem vyrazil 9. května, tedy v den, kdy nás kdysi osvobodila Rudá armáda. Ta zde také „hrála“, ale v roli toho zlého agresora. Nevím, jestli existuje moc filmů natočených z pohledu, kde se bojuje celou dobu proti Sovětskému svazu, a nejde přitom o smyšlený akční film. Zároveň jsem si doplnil neznámá historická fakta ohledně Finska ve 2. světové válce. Nejen Sověti měli vojáky samé hrdiny. Finové tady ukázali dobrovolné nadšení i na úkor svých rodin. Ve filmu je ukázaná reálná „severská“ válka, ve které tlupa obyčejných lidí tlačila pěšky a metr po metru agresora zpět na své území. Přirozeně podané postavy v jejich jednoduchosti i prostotě a válka ve své kruté realitě, která si nevybírá mezi hrdiny a zbabělci. Velké překvapení, jak dobrý a působivý válečný film Finové natočili. Na první pohled je celý film jinak natočený, než by to udělali např. Američani. Působivá byla i zvuková stránka, protože vzhledem k množství spotřebované munice se reproduktory v kině pořádně provětraly.(10.5.2018)

Po druhé po Dunkirku jsem odcházel z kina spokojený, že dobré válečné filmy se ještě točí. A ještě raději jsem byl, že jej natočila malá evropská země a vzdala jím hold vojákům jednoho trochu opomíjeného konfliktu v rámci druhé světové války. Neznámý voják je skvělý film, trochu citující z Tenké červené linie, což je ale spíš pocta. Malinko mu možná ubírá sestříhání na exportní o 45 minut kratší verzi, protože některé pasáže mi přišly trochu neukotvené (návštěva holek), ale to je jen domněnka, protože se obávám, že full verzi asi u nás nikdy neuvidíme. Jinak ale super nasnímaná syrovost a krutost války, bez příkras a sentimentu. Pochvalu zaslouží i precizní výprava a vzorné historicky přesné použití výzbroje (na začátku T34 model 1940, ke konci již T34/85).(8.5.2018)

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem).(30.4.2018)

Vyborny vojnovy pocin. Toto amici nenatocia. Hlbave, smutne - a pri vsetkej brutalite aj hodne citlive. Clovek by povedal aj "ludske", no ale dako.. Zakopy, bubnova palba, surove sceny, psycho.. Velmi malo romantiky, iba ak na dokreslenie, co s citmi a ludskostou spravi taka zverina. Dufajme, ze nas dnesni idioti nevovedu do dacoho podobneho, jak uz zvysok sveta. Tie tri hodiny zbehnu jak nic. Bolo by lepsie zhliadnut to nie po finsky s EN gugl-titulami, zial zatial nic lepsie nebolo. 4* v poho.(3.5.2018)

Výborne natočené bojové scény. Inak dosť husto prepchaté rôznymi klišé vojnových filmov. Žiaden zázrak.(5.5.2018)

Mám Finsko rád; ty laponské zvlněné kopce na severu, kam smrk na rozdíl od naší krajiny patří, březové podzimní lesy, klidně tekoucí řeky a za kopcem ruská hranice... párkrát jsem tam byl a film o finsko-ruské válce jsem si chtěl dlouho dát. Pár těchto filmů dokonce na disku mám – ale nikdy nepřišel správný čas, až teď v kině – a byla to rovnou trefa do zasněženě válečně bolavého. Byli s Němci, nebo s Rusy? Tak se ptá mladá duše, toužící rozlišit dobro a zlo a vystavět černobílý závěr, tak jsem ten konflikt před patnácti lety vnímal – ale je to jinak, byli jen (jen = tak mnoho) sami sebou: Finy, Finskem, svou zemí... [80%; 2018-05-19 Bio OKO](20.5.2018)

Skvělá kamera,střih a zvuk.Ty tři hodiny jsem si myslel,že je nevydržím,že to bude utahané,ale nebylo.Pár scén ,,odpočinkových,, tam být muselo,ale jinak je akce dost a opravdu precizně natočená.Po dlouhé době opradu dobrý válečný film a určitě je to severská jednička.(17.4.2018)

Neskutečná podívaná. Nemá smysl o tom tady dlouze psát. Musí se to vidět. Silný příběh, totální zapojení do děje... 5*(27.4.2018)

Zatím je to nejpovedenější film o Rusko-Finské válce jaký jsem viděl. Konkrétně snad jeden z mála dobře natočených filmů o této válce. Kdo jiný by také měl natočit film o své historii lépe než Finové samotní. Nejsem moc zběhlí ve Finské kinematografii, můžu říct že to pro mě je zatím nejlépe natočený Finský film. Tato válečná událost se na školách vyučuje velmi okrajově, jestli vůbec někdy. První co se vtloukává dětem do hlavy je propaganda, že Sověti vyhráli válku ale to že napadli Finsko, anektovali Besarábii a po první světové válce napadli Estonsko, to už uslyšíte velmi zřídka. Herecké výkony, střih, místa na kterých natáčeli, příběh to vše hodnotím kladně, kromě hudby, docela slabší na takový válečný film, s tím si mohli víc pohrát. Co mě docela vadilo byl scénář, shlédl jsem 3 hodinovou verzi, uprostřed filmu pár nepotřebných ukecaných scén, docela zbytečných. Nejsou tam od začátku nějaká přesná historická fakta, kdy se válka odehrála, jak dlouho trvala, co obsadili sověti, prostě mi to přišlo nepřehledné pro diváky. Jak jsem říkal, tahle válečná událost není známa široké veřejnosti, samotná média o tom moc nemluví, stejně tak i nenatáčí, nemluvě o válce v Estonsku. Chtělo to nějaké shrnutí chronologické, je pravda že v recenzi je to popsané ale chtělo tohle dát i do filmu. Finové se urputně bránili, je to jako kdyby hroch bojoval se švábem. Několikanásobně vyšší ztráty na straně Sovětů, nedokázali prorazit Finský tuhý odpor. Hlavně za ten příběh, herecké výkony, střih, dávám 4*.(1.5.2018)

Ten film mi strašně připomíná Bratrstvo neohrožených a teď to nemyslím zle vůči finskému studiu. Naopak. Je to skvěle natočený film. O válce v Karélii jsem doposud moc nevěděl. Měl jsem nějaký základní přehled, ale až tento film mi dal plný obraz toho, co Finové museli prožít. Je škoda, že o tomto střetu není větší povědomí. Proto tento film plně doporučuji. Občas je dobré si připomenout historii, jinak se prožije znovu.(4.5.2018)

<< předchozí 1 2