Záskok pro Sissi (útržek rakousko-uherský) (E06) (epizoda)

Drama / Historický

Česko, 1995, 47 min

Režie:

Oldřich Daněk

Scénář:

Oldřich Daněk

Kamera:

Alois Nožička
(další profese)
 • Marthos
  *****

  Původní česká televizní i divadelní tvorba měla v Oldřichu Daňkovi osobnost, která - stejně jako se to úspěšně daří spisovateli a scénáristovi Zdeňku Mahlerovi - dokázala z nedostupných střípků historických pramenů vykreslit příběh rámovaný daným reálným podkladem v minulosti, ovšem fabulovaným a dokresleným. Toto zpřítomnění zapomenutých osudů pak dokáže oslovit i o mnoho desítek či stovek let později. Taková je i šestá Daňkova hříčka o královnách, intimní příběh rakouské císařovny Alžběty. Pro Daňka je příznačné, jak dokázal z jedné situace, jednoho příběhu vystihnout či dokonce vystopovat rozsáhlost následujícího i předcházejícího osudu. Tentokrát se děj odehrává během jedné noci na konci léta roku 1885. Kroměřížský zámek žije slavnostní atmosférou. Právě zde se setkává s císařem Františkem Josefem ruský car. Pro publikum, složené výhradně ze vznešených dvořanů, hraje vídeňský Burgtheater i jeho půvabná herečka Kateřina Schrattová, utápějící se v nešťastném manželství s chudým diplomatem. Sličná umělkyně, předurčena k tomu stát se miláčkem vídeňského dvora a císaře samého, vědoma si svého postavení, nečekaně dostává pozvání na noční schůzku s Jejím Veličenstvem císařovnou Sissi. Přestože Kateřina nemá nejmenší tušení, co by ji mohla císařovna chtít, nečeká od šlechtičny netoužící příliš po oblibě dvora, pohrdající servilitou poddaných a žijící v ústraní slávy a vrtochů svého muže, přílišnou náklonnost a otevřenost. Právě dialog těchto dvou žen, jejich první vzájemné setkání, které nasměrovalo jejich působení i na následujících třicet let, se stalo středobodem Daňkovy hříčky. Rozhovor intimní, plný náznaků, jemné ironie i sebeironie. Nic v něm není řečeno otevřeně, přesto strojená hereččina servilita i nucená afektovanost císařovny jsou komunikativními prostředky, které obě ženy natolik ovládají, že se svých rolí nechtějí zbavit ani ve chvíli pro ně osudné. Příběh utajovaného milostného trojúhelníku je však zejména alegorií na lidské a společenské role, do nichž nás život nuceně postavil. Kateřina svou roli pochopí až po tajné noční schůzce, kdy jí císařovna unavená svým hereckým partem dokáže vylíčit, co může od císařovy velkorysosti očekávat. Musíte mít štěstí, když hrajete svou roli ráda, svěřuje se v nejintimnějších okamžicích rozhovoru císařovna Sissi. Sázeje na osvědčenost do všech detailů, využil Daněk divadelních kvalit hereček jeho dvorní vinohradské scény a vedle průvodkyně příběhem Jiřiny Jiráskové obsadil do titulních rolí Janu Hlaváčovou a Hanu Maciuchovou, procházející se stoletím Daňkovy vskutku roztomilé hříčky již téměř domácky.(28.7.2011)

 • Snorlax
  ****

  Představuji si to nějak tak: je pět hodin ráno, nad orosenou loukou se pomalu začíná zvedat mlha a zdály přichází rozvážným krokem Jana Hlaváčová. Rozhlédne se, pobídne své sekundanty, aby začali připravovat zbraň. Mlha se rozhrne a vystoupí z ní Hana Maciuchová se svými sekundanty. Podívají se na sebe, tasí a obě naráz zamíří. Tak nějak začal souboj dvou hereckých es. A jeho průběh jsme mohli sledovat v této inscenaci. A jestli chcete vědět, která z nich vyhrála, nebo zda zvítězily obě, musíte se na tuto hříčku podívat.(1.2.2013)

 • NinadeL
  *****

  Nádherně daňkovská televizní mini na téma "jak se Sissi postarala starýmu Procházkovi" o záskok :) Některé poenty svádějí až k hurónskému smíchu a jiné zas jen k mírnému pousmání. Půvabný ložnicový úvod, skvěle rozehrané neoficiální setkání s onikáním. "Šla a prošla se trochu." "Myslela jsem, že bude mladší."(14.7.2011)

 • dr.fish
  *****

  Nádherný rozhovor hereckých legend Hlaváčové a Maciuchové. Být manželkou Franze Josefa, prvního úředníka státu, určitě nemohlo být jednoduché. Etiketa mnohé vyžadovala, osobní život však vyžadoval mnohé též, a svoji cestu a metody si každý musel najít sám. Sissy se dala na cestování, aby nemusela být u dvora, císař měl tajné milenky (Schrattová-Maciuchová). Oba císařští manželé si zřejmě dokázali vzájemně vyjít vstříc, ale jejich život nebyl šťastný. Sissy propíchli pilníkem, jejich syn a následník Rudolf se zastřelil, císařův bratr byl zastřelen v Mexiku a strýček v Sarajevu. Císař zůstal sám a nakonec rozpoutal 1.světovou válku. V pozadí těchto budoucích událostí je diskuse dvou žen Franze Josefa úchvatnou podívanou. A Jiřina Jirásková to na závěr jako obvykle "rozštípne"...100%(10.1.2012)

 • igi B.
  ****

  Jen taková kostymně-konverzační televizně inscenovaná mile anekdotická hříčka... Škoda jen té zbytečně přílišné divadelní dikce, s chutí bych dal pět hvězdiček, protože d.m.s.n. dnes už v naší >televizi< nikdo nic takového nevyrobí... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 14.7.2011 na >královnině prostoru< , hodnocení 82., komentář zde jako čtvrtý - 14.7.2011)(14.7.2011)