Epizody(3)

Recenze uživatele Willy Kufalt k tomuto seriálu (2)

Spor architekta Zítka (1981) (E01)

V zfilmované historii kolem stavby Národního divadla a osudu architekta Zítka se odehrává příběh plný statečnosti a tvrdohlavosti. Profesor architekt Josef Zítek je prototypem postavy uznávaného člověka, který si pevně stojí za svým a svědomitě bojuje za prosazení svého konceptu práce s důrazem na kvalitu a honosnost bez podlehu komerčních záměrů "vyšších stran". A nebrání mu v tom ani meze rozhádání si některých přátel a kolegů. Poselství: i uznání prohry je vítězstvím... Řekl bych, že takových lidí v uměleckém a profesijním světě je snad stále dost i v reálním současném světe. // No a když v takovém příběhu se skvěle napsaným scénářem Jaroslava Dietla objeví celá řada vynikajících herců a volba hlavní role padla na Luďka Munzara (zase nádherný herecký koncert), tak to špatně dopadnout rozhodně nemůže. Za mě nejlepší díl této historicko-vzděláváci trilogie z historie Národního divadla. Trochu mi přijde, že pan Munzar tady hrál prakticky sám sebe. To ovšem v roce 1981 ještě nemohl tušit, že za pár let přijde politický převrat v podobě Něžné revoluce, kdy po neshodách s vedením sám dobrovolně milované divadlo opustí, i s řadou dalších kolegů. Podobně jako víc než 100 let dozadu Josef Zítek. ()

Spor dramaturga Stroupežnického (1982) (E03)

Existuje ve světě mnoho případů, kdy geniální umělecké dílo zůstává za života jeho autora odmítáno, nepochopeno a zatracováno (častokrát stejně jako autor samotný) a mnoho let po jeho smrti se stane klasikou daného žánru. Jedním z takových případů je i hra Naši furianti Ladislava Stroupežnického. První českou realistickou hru zobrazující mezilidské vztahy z domácého prostředí venkovské obce napsal Stroupežnický na základě slyšených historek i svých vlastních zážitků a zkušeností. Proto v ní mnozí diváci spoznávali sebe nebo své bližné, což se samozřejmě nemuselo líbit. Historie je holt někdy neúprosná, tak tady (jak sám žádal v tomhle filmu ředitel divadla F.A.Šubert) dopadla šťastně po neblahých chvilkách alespoň ta milostná linie příběhu... aneb pohádka jak se stal z cholerika a fanatika Stroupežnického zdvořilý, zamilovaný pán. :-) Vedle Jaromíra Hanzlíka v jedném z nejlepších svých hereckých výkonů si z hereckého obsazení zaslouží vyzdvihnout i Vladimír Brabec coby první ředitel ND František Alois Šubert. Dále potěšila celá řada herců v epizodních roličkách (včetně humorného stvárnění malíře - kumpána Mikoláše Alše v podání Rudolfa Jelínka) a zaujaly flashbacky v podobě ukázek z inscenací Macháčkovych Furiantů (celé natočené pro televizi o dva roky později). ()