O dvou poutnících (E05) (epizoda)

Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1968, 10 min

Ludvík Ráža

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Komentáře uživatelů k epizodě (5)

Příběh téhle pohádky je tak prostinký, že mu stopáž deseti minut bohatě vystačí. Mladší verze s týmž příběhem je mnohem půvabnější a to nejenom neskonale lepším výběrem hlavních protagonistů. Politická orientace představitele Ježíše by mě nebrala, ostatně, než jsem se to tady dočetla, nevěděla jsem to, neb mě životní peripetie pana Šmerala zcela minuly. Vadí mi ale, když charismatického zdatného třicátníka hraje opelichaný rachitický dědek, když je Petr (pomíjím zcela to, že sv. Petr mi je nesympatický) líčen jako naprostý hlupák a totéž je napácháno na oné chudé prosté venkovské ženě. Prostý neznamená hloupý. Nejvíc mě ale nadzdvihla ta polévka u bohaté selky. Dobrá, to sádlo mohlo být klidně husí, i když mám pochybnosti. Ale ta smetana k sádlu? Ježíš i Petr byli věřící Židé, oni by to přeci vůbec nejedli!(1.11.2015)

Můj oblíbený motiv. Jdeme spočítat mastná oka. :)(9.11.2016)

• Mariin

Jejda mane, takhle pitomě ztvárnit Pána Ježíše (komunista Šmeral!) a sv. Petra... Vlasty Janečkové "Poutníci" z roku 1995 byli podstatně lepší.(2.2.2014)

Předloha Boženy Němcové o Pánu Ježíši a Petrovi, kteří putují společně světem, se mi velice líbí. Poněkud mi tu nesedl představitel Ježíše. Naopak bohatá selka Libuše Havelkové byla výborná. Pohádka určitě stojí za vidění.(20.1.2014)

krásné a poučné. Moc se mi líbí :-)(26.1.2018)