O chytré horákyni (E01) (epizoda)

Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1968, 10 min

Ludvík Ráža

Předloha:

Božena Němcová (kniha)

Komentáře uživatelů k epizodě (2)

Klasická pohádka Boženy Němcové o chytré Mance, co dobře poradila svému otci a nakonec ke štěstí přišla.(17.4.2017)

Já snad letos nenajdu jednu jedinou pohádku, které bych mohla dát plný počet nebo aspoň s čistým svědomím 4*! Tuhle klasickou pohádku podle Boženy Němcové pan Ráža sice moc pěkně rozjel, dokonce jsem byla překvapena i zbožnými pozdravy nebo páně prokurátorovým napomenutím, aby se sedlák nedušoval, že by mohl o duši přijít (!) (co všechno bylo ještě možné v pohádce v r. 1968!), za to mu budiž velká čest a chvála. Ale pak... jako by krasavici v rozletu uťal nohy. Vždyť jí chybí ten krásný konec! A to v kritické chvíli, když manžel Manku vyhání, Manka znovu prokáže naprosto odzbrojujícím způsobem svou chytrost a vezme si s sebou domů to, co má nejraději - totiž svého manžela, pana prokurátora a dokonce i s postelí! - Kam se tenhle moudrý a vtipný závěr poděl? A tak téhle zmrzačené pohádce mohu dát jenom 3* a litovat zase jedné nevyužité šance!(12.1.2019)