Kouzlo valčíku

The Smiling Lieutenant

Komedie / Romantický / Muzikál

USA, 1931, 88 min

Prilákali ma Miriam Hopkins a Claudette Colbert,na ktoré je radosť sa pozerať,a pritom sú z rozdielneho cesta... Anna je princezná a Franzi je hudobníčka,obidve slečny dobre pozná Poručík Niki,ktorý je kráľovskou strážou,ctižiadostivý sukničkár,ktorý sa otáča nielen za jednou sukňou.De-facto obidve slečny sú veľmi atraktívne,len Niki si narobil problémy,že chodí s obidvomi naraz,a takto sa to nedá... Absolútne mi nesadol Maurice Chevalier,ktorý sa ksichtí divne,vlastne tu sa aj spieva,že ani jeden z nich nevie spievať! Ani samotnému režisérovi nesadla táto látka,ktorá pramení z pendlovania poručíka medzi dvoma ženami,aby sa po čase princezná odviazala,uvolnila,lebo poručík sa s ňou musel oženiť,ale ako manželka mu nesedí,pokiaľ jedného večera neprekvapí svojim správaním a upúta Nikiho... Film by som zrejme neodporučil nikomu...(14.4.2015)

Roztomilá muzikálova komédia o vysmiatom poručíkovi medzi dvomi ženami. Ernst Lubitsch podobné filmy vedel točiť, a v tomto prípade sa dokázal vyrovnať aj s prvkami nemého filmu, ktoré nie sú vobec rušivé. Tretí komentár.(3.11.2017)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Nejlepší film(8.4.2004)

Je znát, že byl snímek natočen krátce po éře němého filmu, občas probíhá kominakace beze slov, což je krásné, někdy pomocí písně, což mě prudí (bohužel v databázi někdo zapomněl uvést, že to je i muzikál). Podobně otravně působil věčně vytlemený poručík se svým francouzským přízvukem (pokud chtěli autentického rakouského vojákam mohli použít Němce nebo Čecha). On a lacinější, místy trapné, podání příběhu mi kazily zážitek, což je škoda, jako romance je to originální nápad, sice naivní, ale mohl být mnohem působivější. Nejsilnější stránka je humor – asi jsem se nezasmál, ale film je plný absurdních situací, opírá se o společenské zvyky a působí dobře. # [viděno: TV, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | hudba 7 | humor 4 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 5(15.8.2012)