Buffalo Boys

Akční

Indonésie / Singapur, 2018, 105 min

Podle názvu by se mohlo zdát, že se jedná o western z divokého západu, ale tento příběh je od amerických pamp a prérií vzdálen tisíce mil. Odehrává se totiž na ozemí koloniální Jávy (dnešní Indonésie) na konci devatenáctého století. Příběh sám je asijsky jednoduchý i způsob jakým je předkládán. Sice je v tom hodně ten východ cítit, ale na stranu druhou jsem tam vnímal i snahu dát tomu západní šmrnc, což se v rámci možností podařilo. Nad některými momenty ale bohužel nezbyde než kroutit hlavou a něco divák nepochopí vůbec (třeba kde se vzal ten muničák v džungli na konci). Závěrečná bitka byla ehm taková prostě po sté omletá písnička. Nejprve zpomalené významné zacvakávání řemenů nasr-štvaných hrdinů, zasouvání nábojů do nábojových pásů, natahování pojistek zbraní se schválně hlučným cvaknutím po vzoru Ramba (podotýkám zbraní mnohahlavňových včetně teleskopického - dokonce! - předchůdce granátometu M79 ). Hrané pasáže nic moc, hrdiny bych raději nechal mlčet a už vůbec bych jim nedovolil projevovat emoce. Sice to nemělo klasickou asijskou afektovanost, ale i tak. O to více je ale nutno ocenit všechny ty bojové scény a bitky. Ty byly na vysoké úrovni a pro nějaký ten šplíchanec krve či zásek se opravdu nešlo daleko... Mně byl nejsympatičtější záporák Van Trach. Jednak byl správně ironický a také i občas vtipný. Oni to tam ti Holanďané vůbec neměli jednoduché... Nu, teď tam mají svobodu a bordel. Stejně jako všude odkud odešel bílý muž (může se to ještě používat? není to rasistické vůči kolonialistům?). Tak dobrá ... dodkud neodešli Evropané. Být Indonésanem, Thajcem atd.. asi bych byl z filmu nadšen. Pro ně jsou Jamar a Suwo takoví Jánošíci. Já dříve těmhle porobeným národům také fandil. Začalo to velmi brzy už Sandokanem! Ale dnes, když si vezmu mapu světa a podívám se jak to bylo před druhou světovou válkou a jak je to dnes, jsem nucen na nejeden ,,ozvobozenecký'' boj za svobodu vlastního lidu nahlížet jinou optikou. Film je ale solidní průměr a Indonésané docela překvapili. Dávám za 3 panáky škorpíkové pálenky. * * *(14.4.2019)

Dějově je to klasická pohádka o tom, kterak se dvojice bojovníků postaví zlému místodržícímu, který se svými poskoky terorizuje obyčejné lidi. Přidanou hodnotu tomu dává snad jen zasazení do Indonésie 19.století, kde tehdy vládli tvrdou rukou Holanďané. Nicméně ta šablonovitost ani moc nevadila, protože herci byli fajn a své udělalo i netradiční prostředí. Nicméně největší síla filmu byla podle očekávání v akci. Jakmile se to začalo řezat, spokojeně jsem si pomlaskával. Wiluan nešetří krví a mydlí se to tu na nože, meče, sekery, nohy, ruce i všmožné kvéry. Finále bylo kulervoucí a zamrzí, že na dané stopáži těch bitek nebylo víc. Indonésané jedou. 75%(16.4.2019)

Z Indonésie moc nakoukáno nemám, takže mě vcelku překvapilo, co dokáží natočit a že nestaví jen na akci. Oproti ostatní Asii, kterou jsem v poslední době viděla, to bylo zas trošku něco jinýho, takže mi to sedlo. Děj svižně ubíhal, i když né že by tam nebylo pár klišé, sem tam ho řízla nějaká bitka, buvolí hoši byli fajn sympaťáci, vizuálně se na to moc pěkně koukalo a občas padla i hláška nebo byla scéna, která mi pozvedla koutky. Prostě to tak nějak jako celek hezky fungovalo - 3,5* Přeloženo.(6.4.2019)

Indonésie je čím dále ambicióznější a tentokrát mi udělala radost solidním dobovým Westernem, který se nese ve stylu 7 statečných, s tím rozdílem, že zde jsou pouze dva. Film má atraktivní vizuál, velmi sympatické kladné hrdiny i skvělé záporáky, kde se mimochodem objeví i známá tvář z Raidu. Trošku mě mrzelo, že akce zde ve výsledku není priorita, ale finále je řádně nabušené a dojde jak na skvělé přestřelky tak na schopné souboje a krví se vůbec nešetří. Bavilo mě to. 75%(28.3.2019)

Docela příjemná a rychle utíkající rádoby kovbojka, která má sice hned několik Indonéských hvězdných herců, ale dost se drží při zemi, za což může rozpočet a hlavně i menší kreativita tvůrců. Takže sem tam, nějaké gore, namyšlený záporák, čtyř hlavňová brokovnice a podobné jobovky a jedna malá exploze, sou těmi největšími lákadly. Po akční stránce, opět to vyvrcholilo v polovině a finále sice neni špatné, ale neni tak intenzivní jako dostaveníčko v baru. Hlavní hrdinové a jedna z kladných vedlejších postav, se dost snaží a předvádí docela dobrý herecký výkon. Průměrnější tři.(30.3.2019)

• - Oficiálny singapurský kandidát na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2019. (MikaelSVK)