True Štúr je „vizuálne príťažlivá dokudráma o pátraní po okolnostiach smrti Ľudovíta Štúra."
 Autormi námetu a scenára sú Marián Prevendarčík, Michal Baláž a Zuzana Šajgalíková, ktorý kombinuje hraný dokument s animovaným filmom. Vizuálna stánka filmu je inšpirovaná estetikou filmu Sin City. V tejto provokatívnej kombinácii, ktorú vyjadruje i dvojjazyčný rýmovaný názov True Štúr, vidia tvorcovia príležitosť zložiť Štúrovi poklonu očami súčasnej generácie.

Film True Štúr sa odohráva počas jednej januárovej noci v Modre v roku 1856. Hlavnou postavou je tajomný Samuel Hronský (Robert Roth), postava vytvorená tvorcami. Hronský prichádza do Modry, aby sa zúčastnil Štúrovho pohrebu. Nejde mu do hlavy, že jeho priateľ zomrel tak nečakane. Rozhodne sa vypátrať, či ho niekto nezniesol zo sveta. Okrem množstva nečakaných informácií sa Hronskému podarí počas jednej mrazivej noci zistiť, že Štúr v skutočnosti nemiloval Adelu Ostrolúcku, že nebol homosexuál a že nezomrel násilnou smrťou (tri vžité novodobé mýty). Pravda je totiž niekedy nečakane jednoduchá.

Vo filme True Štúr nevystupuje postava Ľudovíta Štúra. Rozprávaním o Štúrovi bez Štúra sa pred našimi očami postupne skladá neobyčajný príbeh osamelého, nekompromisného a nenahraditeľného muža tak, ako ho videli jeho súčasníci. Všetky hrané scény, ktoré sú štylizované ako rozhovory, vychádzajú výhradne z historických prameňov. (STV)

SeanLSD

Originálny počin, v ktorom forma vysoko prevyšuje obsah, čo neznamená, že by obsah nebol zaujímavý alebo forma bezproblémová. Moderným spôsobom (až priveľmi) sa tu pekne aj vtipne približuje náš známy-neznámy Ľudevít, ale celé je to (možno zámerne) také nejaké rozbité, ani jedna stránka nie je konzistentná. A dokument to nie je ani náhodou, prosím vás! Celkovo to pôsobí tak sympaticky študentsky nadšenecky, avšak nedotiahnuto. Podoba animácie je chvíľami výborne volená pre vystihnutie pochmúrnej atmosféry chvíle a doby (romantizmu, fatálnosti, nostalgie, tragického skonu, tuhej zimy uprostred tuhého Bachovho absolutizmu), inokedy však zachádza priďaleko, až k nedôstojnému nadbiehaniu pubertálnemu publiku. Teraz scenár - netradičný uhol pohľadu, posmrtné Štúrove blues je fajn, ale spracovanie tej témy, ako akejsi pseudodetektívky, respektíve jej dramaturgia, je nešťastné, keďže celé to "pátranie" je smiešne a prinajlepšom pôsobí nasilu, ako umelá senzácia. Fiktívna postava hlavného hrdinu je výborne zahratá, ale vo svojej hre na detektíva vyznieva ako nejaký dilino. Všetci sú podozriví, pozor! Ale prečo tí, čo prišli na pohreb ? (hlavne blízki priatelia, takmer do jedného farári! - ale o Maďaroch alebo politikoch viedenského dvora ani zmienka!! ). A tak by sa dalo pokračovať. Podobne ako všetko ostatné sú ťažko nevyrovnané aj herecké výkony - niektoré super, niektoré takmer až ochotnícke. A nedá mi trochu hnidopišsky neskonštatovať, že tvorba vizuálu zrejme tvorcov bavila viac než štúdium histórie... Darí sa im však veľmi pekne vystihnúť Štúrovu osobnosť (nenahraditeľný, osamelý, nekompromisný) a možno ho aj trochu zatraktívniť pre mladšie generácie. A pre intelektuálov je to tiež celkom zábavné dielko. ()

marhoul

Vizuálně nápadité, Sin City říznuté Aloisem Nebelem či S láskou, Vincent a pro toto já pochopení mám. A pokud je to spojeno s edukací společnosti, pokládám to za sympatické řešení. Robo Roth- perfektní volba průvodce dějem. Tak jako za češtinu zabojovali čeští národní obroditelé, Slovensko má své důležité velikány také. Štúr je jedním z nejvýraznějších. Je jasné, že k idealizaci jeho osobnosti odstup času jen přispívá, však prozradím, že během zajímavého rozhovoru s velmi moudrým stařičkým panem profesorem prvorepublikového střihu mě potěšilo, že přestože Štúra uznával jako pedagoga, filosofa, politika, jazykovědce, duchovního vůdce důležitého hnutí a revolucionáře, jasně hodil do placu, že tahle banda chlastala ligu a dělala bordel takový, že v určitých kruzích vítězí prostý názor, kterému bych docela i věřila. Při jeho postřelení byli na moll všichni. Oni totiž nepopíjeli, pili ligu.Takové nešťastné postřelení sebe sama, či nechtěné postřelení od jiného zlitého parťáka zcela reálně připadalo v úvahu. A není třeba příliš bádat, jestli to byla jen nešikovná manipulace se zbraní, uklouznutí, či hádka názorová nebo dokonce hádka vášnivá. Štúr byl sice chlastající, ale nenormálně otevřená hlava, netřeba z něj ale dělat světce. Jedna jeho slečna Márinka z Českých Budějovic, se kterou se měli brát, neutřela jen tak pro nic za nic a už vůbec ne z důvodu, že by se vypravil na cestu asexuálního poustevníka. Jelikož nedostal profesorské místo, které měl přislíbeno a toto v dané době byl problém, svatbu odpískal, ale na scéně byla záhy slečna jiná. A pak další „jeho slečna“, ta je zde vyobrazená jako maďarská nanynka, která ale jeho slečnou v reále nebyla, navíc Slovenčinu jela lépe než on sám, dokonce ho ve Slovenčině vzdělávala (což ale v dokumentu vyznívá jinak) . Všechny tyto ženy byly vzdělané, zapálené vlastenky a sdílely s ním jeho ideály. Souznění se tímto nabízelo. Na jeho ututlávané případné homosexualitě, by tedy nebylo nic tak divného. Ono se to sice každému do krámu nehodí ani dneska, ale s tím nic moc nadělat nelze. Přísným asketou na jídlo mohl být proto, že byl zkrátka věčně bez peněz. Chlapík třel tuhou bídu s nouzí, byl ale imrvere nalitý jako váza, takže sklenici mléka ráno bych i vcelku rozuměla, ale když to šlo, užíval si na honech, jak se říká na poľovačkách. Tohle asketi přes jídlo většinou nepěstují. K askezi je vede určitý filosofický postoj, který je většinou spojen i s odporem k pojídání či zabíjení zvířat. Štúr se motal jen mezi kamarády a veškeré své city zaníceně investoval do lásky ke Slovensku. Byl paličatý, vcelku konfliktní, někteří z jeho parťáků se mu ženili tajně za zády, ale zároveň byl nesmírně oblíbený pedagog, učil už jako žák své spolužáky. Zajímal se o pokroková témata, burcoval národ správným směrem, jeho dílo je uctíváno právem, však pokud se k některým jeho vyjádřením hlásí nacionalisté a extrémisté, tady opatrně, neboť Štúr žil ve své době, kdy řešil aktuální problémy dané doby a my dnes jsme naštěstí jinde a proto vytahování jeho textů by bylo vytrháváním informací z kontextu. Něco podobného se nyní děje chudákovi Churchillovi. Mám ráda silné osobnosti, které toho dokázaly mnoho, netřeba je však zbytečně idealizovat. Na mě dělají paradoxně větší dojem i se svými slabostmi, či odlišnostmi od většiny. Není se za co stydět. Vždyť už to tu bylo tolikrát. Z vlastní bolesti vzniklo tolik velkých věcí! Dokument je fajn, jako odrazový můstek k dohledání si všeho zajímavého k tématu. Vcelku by mě zajímal větší seriálový počin, ten starý mě moc neoslovil, chtělo by to něco křupavějšího a co se týče info ke Štúrovi, v podcastech SME- História byl před pár týdny zajímavý rozhovor. Možná by stál za poslech. () (méně) (více)

Arsenal83

Koľko hodnotných informácií uzavretých v nedôveryhodnom zobrazení a prejave. Maketky slovenských dejateľov sú vhodné možno do základných škôl, ale projekt snáď nebol určený tomuto. Tak buď natočme konečne dobrý film o živote Ľudovíta Štúra, a hercov v primitívnych seriáloch, sitcomoch alebo aj v divadle máme nadostač, alebo urobme poriadny dokument, z ktorého bude mať divák pocit odbornosti. Toto detinské obalenie naozaj stlačilo do úzadia profesionalitu a vedecké informácie. ()

Havenohome

Malá revolúcia na poli svk tv tvorby. Takto vyzerajú národné dejiny, keď sa k ich spracovaniu dostane na Tarantinovi odchovaná generácia ( a to sa určite do výslednej podoby dostali len odrobinky z plánovaných nápadov). Miestami je to zdravo patetické, často je to skutočne vtipné. Postavy majú malicherné a banálne problémy, Hodžu napríklad trápi, že aj Hurban dostal na Devíne meno Miloslav :D. Nejedná sa o žiadnu mramorizáciu, ale naopak o inteligentné vtipkovanie, čo môže nasrať rigidných a nacionalistických vykladačov dejín. Nepritakáva to žiadnym konšpiračným bludom, naopak sa zdôrazni faktor náhody. Výborné banjo od Shootyho dodáva filmu takmer westernový nádych. Plus sú aj neokukaní a dobre hrajúci herci a samozrejme celý vizuál diela a to pasáže animované aj hrané. Ostatne treba povedať, že tento iba televízny film po výtvarnej stránke vyzerá zrejme lepšie než všetky slovenské filmy do kina. ()

silentname

Myslím si, že je to zaujímavý dokument o Štúrovi. Niektoré scénky boli trošku zbytočné a pridávali tomu zbytočnú komédiu, no rozhodne sú tam zaujímavé idey, ktoré je treba zvážiť. Vizuálne pekné, celkom dobre zahrané a myslím si, že som rád, že som si to pozrel. Aspoň môže človek získať trošku iný pohľad na jednu z najväčších slovenských osobností. ()

• Samko Hronský (Robo Roth) je jediná fiktívna postava príbehu. Ostatné postavy filmu skutočne žili. (toi-toi)
  • Film bol premietaný a prezentovaný na takzvanej Tour Štúr. Vďaka tomu sa premietal na mnohých univerzitách či slovenských veľvyslanectvách v zahraničí. (toi-toi)
  • Film je dostupný online a zdarma v archíve RTVS. (Gothar)