Velký požár Londýna

• Velká Británie The Great Fire: In Real Time
Velká Británie, 2017, 3x45 min

Scénář:

Luke Korzun Martin

Suzannah Lipscomb (průvodce), Dan Jones (průvodce), Rob Bell (průvodce)

Velký požár Londýna vypukl roku 1666. Byl nejničivějším, jaké město do té doby poznalo. Poznejte, co jej způsobilo, proč se šířil tak rychle a co vše padlo ohni za oběť... Před 350 lety Velká Británie zažila nejničivější požár všech dob. Plamenům podlehl takřka celý Londýn. Tragická katastrofa vypálila hluboké stopy do povědomí každého Brita. Všichni jsme slyšeli o Velkém požáru Londýna, ale opravdu víme, co přesně se tehdy stalo? Vzrušující třídílná mini série nás zavede do zákulisí nejvýznamnějších okamžiků anglických dějin a představí je v takové podobě, v jaké jsme je dosud neviděli. Tým moderátorů a vyšetřovatelů využívá nejmodernější vědecké metody 21. století i nové historické důkazy a odhaluje Velký požár Londýna v celé hrůze, tak jak opravdu probíhal. (TV Prima)

Gemini

Rozmáchlý dokumentární projekt BBC, vytvořený k příležitosti kulatého výročí největší katastrofy v dějinách Londýna. Ve třech dílech prochází téměř hodinu po hodině průběh požáru, rozkrývá jeho příčinu, zlomové body, kdy se mohl ještě dát zastavit, ukazuje určité politické souvislosti, ale také - a to především - mapuje, jak se požár dotkl osudů tří různých obyvatel hlavního města od prosté obuvnice přes známého knihkupce po "králova muže" z nejvyšších. Netušil jsem, že tyto dějinné události jsou tak podrobně zmapovány, a je úžasné, že se to vše dostalo na světlo, ještě k tomu s náležitou tvůrčí péčí. Ono je koneckonců zajímavé i to, kde vlastně v dnešním městě Londýně leží místo, kde se stala ona osudná chyba (překvapivě to není v Pudding Lane;)). Co na mne ale působilo trochu rušivě, bylo dělení moderátorské úlohy mezi tři osoby, respektive ne snad tato skutečnost, jako spíš s tím spojená snaha BBC o "moderní dokument", což tedy zřejmě má znamenat skákání od jedné věci k druhé tak, aby se o ničem nemluvilo v kuse víc než dvě minuty. Jak jinak si vysvětlit ty všemožné "nakrátko střižené" pokusy s hořením hrázděného zdiva, s vlivem větru na teplotu ohně, bodem tání železa apod.? Výsledný dojem je působivý a "akční", ale na můj vkus je celek příliš rozháraný a neuspořádaný oproti tomu, jak by mohl vypadat při trochu střídmějším přístupu střihače. Přesto je to rozhodně dokument, který stojí nejen za vidění, ale za pečlivé sledování. 70% ()