La sombra de la ley

Mercedes Gamero

Jorge Coira

Scénografie:

Juan Pedro De Gaspar

Zkorumpovaní policajti, politici sledující svoje cíle, dekadence v barcelonských klubech a sociální bouře v režii anarchistů. Výborně poskládaný mix zasazený do věrné dobové atmosféry, jejíž bezútěšnost zvýrazňuje fakt, že se tu nenajde snad jediná postava, která nemá špínu za nehty. Otazník se vznáší snad jen nad hlavním hrdinou v podání jako vždy výborného Tosara, ale i on má k vyloženému klaďasovi hodně daleko. Španělé zase zabodovali. 85%(30.11.2018)

Vojensko-političtí mocipáni, zkorumpovaní policajti, bohatí továrníci, ctihodní grázlové, anarchisté ostří i anarchisté mírní, ti všichni chtějí svůj kus koláče. Jen aby ho měl kdo udělat, když je to samá stávka a revoluce.. Ať už Gaudí listuje v zatím tenkém stavebním deníku, nebo se siluety skrývají za pověšeným prádlem, kameraman vládne. Štědrost výpravy je nepřehlédnutelná, noirové pocity adekvátní a Luis Tosar, v jehož hustém hvozdu nad očima by se klidně ztratil dospělý člověk, svého nejednoznačného Baska vybavuje prudkým charismatem. Za závěrečný střelecký festival však jdu s hodnocením dolů, tam paradoxně Gun City zvlhl střelný prach..(10.1.2019)

„Pánové, je čas se pobavit, ne? Je to tu jak na pohřbu…“ Španělé opět nezklamali a na filmu si dali pořádně záležet. Už to vyobrazení města se moc podařilo, na pohled přenádherná Barcelona, pod povrchem ovšem zkažená a špinavá. Přispívá tomu i skvělý vizuál a pečlivé vykreslení dobové atmosféry, se kterou si tvůrci vyhráli, dýchá na vás z každého záběru. Postavy se též podařily, především tedy hlavní hrdina, tajnůstkář s neznámou motivací (Tosara mám spojeného se Zatímco spíš, takže docela změna, ale tenhle pán má charisma na rozdávání, tudíž bez problému). Nechybí ani nějaké ty podařené přestřelky, bitky či honičky, akcentování sociální otázky pak bylo zcela na místě, souvisela totiž (i historicky) se vším. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl až zbytečně moc „cool“ konec (stupidní „podrážka“ a nesmrtelnost 1 z postav mu příliš nepomohly). Celkově dávám silné 4*. „Měl by ses přidat k nám. Mohli bychom vytvořit svoji vlastní akční skupinu.“ - „Policajt v anarchistické akční skupině?“ - „Policajti jsou taky pracující, ne?“(10.2.2019)

Sice se budu opakovat, nicméně právě to opakování je matkou moudrosti. Takže – španělská kinematografie je nevyčerpatelnou studnicí plnou originální a vtahující tvorby! La sombra de la ley se do tohoto ranku okamžitě také řadí, jelikož je to vybroušená "noir" kriminálka zasazená do atraktivního časového úseku a s perfektně odsýpajícím příběhem. Snímek se mimo tyto atributy může rovněž pochlubit precizně lícujícím soundtrackem či skvělými hereckými výkony, z nichž radikálně vyčnívá Luis Tosar jakožto policista potírající zločin v Barceloně dvacátých let. Celý tento filmový koktejl obestírá zajímavě zvolený styl kamery a dechberoucí výprava. Ve finále tedy zamrzí poněkud delší stopáž, s níž si režisér Dani de la Torre neporadil tak jak bych očekával, pročež nabídne pár hluchých míst. Avšak až na tento detail se jedná o skvělou kriminální jednohubku, kterou byste si zejména díky té esenci zlaté doby gangsterů neměli nechat ujít. Skvělá práce! (Netflix.com)(30.11.2018)

Celkem slušná dobová retro chlapská gangsterka od Španělů s vynikajícím Luis Tosarem, u kterého divák do poslední chvíle neví jestli je kladný či záporný. Po režijní i herecké stránce je film zvládnut rozhodně skvěle, avšak na můj vkus má až moc pomalé tempo a samotné akce není moc a taky vyloženě neoslní. Těšil jsem se na to, přál si, aby se mi to líbilo víc, ale více než tři hvězdy dát nemohu. Přesto zhlédnutí nelituji. 65%(27.11.2018)