Ie ni kaeru to cuma ga kanarazu šinda furi o šiteimasu

• Japonsko 家に帰ると妻が必ず死んだふりをしています。 (více)

Název filmu v překladu znamená následující: „Když přijdu domů, žena dělá mrtvou.“ Manželé Juno (Ken Jasuda) a Chie (Nana Eikura) jsou svoji tři roky, takže se blíží pro ně kritické období jejich vztahu. Neboť si kdysi slíbili, že po uplynutí zmíněné doby se rozhodnou, zda ve svazku dále setrvat. Junovi se první manželství rozpadlo právě po tříletém soužití. Navíc najde jednoho dne svou milou doma ležet na podlaze a netuší, co to má znamenat. Situace se opakuje i nadále a on se své ženě pokouší vysvětlit, proč to dělá, ať s tím přestane. To je zároveň menší nesnáze v jejich vztahu, jak spolu lépe komunikovat a navzájem si porozumět. Juno má v práci na to kamaráda, od něhož se snaží dobrat užitečných rad. Oba páry se spřátelí a navštěvují, při tom vyjde najevo, jak málo toho o sobě vědí, že mají různá trápení a není tak vůbec jisté, jestli se jim i do budoucna podaří v jejich manželství setrvat. (PavelU)

Lacike

Názov, námet a aj začiatok filmu pôsobia natoľko bláznivo, že ma to trochu od filmu odrádzalo. Ale nakoniec sa z toho vykľula klasická vzťahová Allenovka okorenené typickým šialeným japonským humorom. Našťastie to je ale dobre vyvážené a pri komických scénach som sa smial na plnú hubu a zároveň vôbec nenarúšali vážnejšie dramatické scény v ktorých dva ústredné páry riešili svoje manželské problémy. Film je zameraný hlavne na absenciu poriadnej komunikácie medzi manželmi, ktorí sa vďaka tomu po rokoch manželstva ani príliš nepoznajú. Vydarili sa aj zábavné vedľajšie postavičky, ktoré aj na malom priestore dokážu vyniknúť. Pre našinca sú možno trochu cudzie niektoré poetické metafory, ale celkovo to je kvalitná a zábavná vzťahovka. 7/10. ()

Marze

To už je několikátý japonský film, který jsem viděl co byl milý a pozitivní. Navíc mě ty převleky pobavily. Japonci ve vztahu nedávají najevo, že spolu chodí. Tedy co nejméně najevo. A lidé kolem se pak snaží zjistit podle chování, jestli někoho má, nebo ne. City páry na veřejnosti téměř neprojevují, ani otevřeně lásku. ()

Aljak

Film s veľmi (ale naozaj veľmi) vydarenou pointou... len škoda, že to teátro okolo toho bolo v mnohých ohľadoch tak strašne trápne (aj keď originálne). 115 minút neustále opakujúcej sa "rutiny" v rôznych obmenách vyvrcholilo v závere naozaj špecificky (a metaforicky). No keď sa tak nad tým zamyslím, toto sa kľudne dalo zhrnúť do 20-30 minútového short filmu. Efekt by to malo v podstate rovnaký, a možno by človek nemal z toho taký pocit, že sa zápletka točí dokola okolo toho istého. Ja som bohužiaľ ten pocit mal... ()