Apoštol národní zrady (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický / Životopisný

Česko, 2018, 56 min

Dobře natočený a zpracovaný dokument o postavě českých dějin, která dodnes budí vášně. Forma zpracování byla vhodně zvolena. Akorát Pavel Nečas mi jako pretendent Moravce moc nesděl, je v obličeji typově jiný. Na druhou stranu, když jsem se zamýšlel, koho místo něj, jak mě nikdo nenapadl, on má vzhled dost unikátní. Ale rozhodně lepší volba, jak Landa v Českém století.(16.5.2018)

Hodně dobrý dokument, který dokumentární i hranou formou přibližuje divákům osobnost dějin, která díky fatálnímu rozhodnutí prezidenta Beneše úplně otočila svůj postoj a dala se na stranu nacistů. Velmi dobrá hudba, napínavé vyprávění, hodně informací. Povedený dokument. Hudební režie: Jiří Bura(26.7.2018)

Dokument je o Emanuelovi Moravcovi, o jednom z najkontroverznejších postáv obdobia Protektorátu Čiech a Moravy. Zaujímavý je jeho postupný prerod z bývalého legionára, demokrata a masarykového stúpenca v osobnosť kolaborujúcej s hitlerovským nacistickým režimom (právom býva označovaný, ako český Quisling, pomenovaný po nórskom symbole zrady). Jeho aktivita sa mu vyplatila a bol menovaný ministrom školstva a ľudovej osvety, zakladal českú obdobu Hitlerjugend pod názvom Kuratórium mládeže v Čechách a na Morave. Až do konca vojny organizoval verejné zhromaždenia na ktorých nabádal k poslušnosti a lojalite k Tretej ríši. Vzhľadom k tomu, že bol postrachom pre českí ľud uvažovalo londýnske velenie o možnom atentáte na neho. Nakoniec svoj život ukončil sám v deň vyhlásenia Pražského povstania, kde sa bál oprávneného hnevu ľudí. Emanuel Moravec je stelesnením hrdinu z ktorého sa stane zradca a kolaborant. Obdobne skončili aj jeho deti mladší syn člen Hitlerjugend zahynul pri nálete a starší bol v roku 1947 popravený za účasť v SS jednotkách. Tento dokument je omnoho lepší, ako film Až na dno zrady, Emanuel Moravec z roku 1997.(16.8.2018)

Životní příběh nejvýše postaveného kolaboranta českého původu Emanuela Moravce u něhož je neskutečně fascinující obrat o 180 stupňů z obránce republiky v jejího ničitele. Tento dokument částečně hraný je přehledný a pro mne jako někoho, kdo se o danou tematiku zajímá byl přínosný třemi info: 1) Už ve třicátých letech Moravec ve svých odborných statích projevoval neskrývaný obdiv k fašistickému zřízení 2) zmapovaný jeho milostný život 3)podrobné zmapování jeho konce , věděl jsem že se zastřelil, ale že ho ještě i zahrabali a pak vyhrabali...(16.5.2018)

Kvalitní hraný dokument, rozhodně lepší než Až na dno zrady, který zůstal pouze u hodnocení jeho kolaborace, nezáživném vyprávění jeho života před Mnichovem (zaostal za psychologií osvětového ministra a o jeho machismu se zmiňuje jen okrajově). https://www.csfd.cz/film/230866-az-na-dno-zrady-emanuel-moravec/komentare/. Emanuela Moravce hodnotí historikové, evoluční analýzu udělá Cyril Höschl. Přibližují jeho život, ale nemůžou se shodnout, proč se spojil s nacisty.(11.5.2018)