Velké prázdniny (TV seriál)

• Francie

Les grandes Grandes Vacances

The Long Long Holiday

Animovaný / Rodinný

Francie, 2015, 10x26 min

Guillaume Mautalent

Závažná témata nevinným pohledem bezstarostného dětství na francouzském venkově během okupace. Poznáte v tom dramatičtější variaci na Bylo nás pět či Mikulášovy patálie (ono se to ostatně vizuálně na Sempého ilustrace odkazuje). V podstatě je to taková animovaná verze Svěrákovy knihy Po strništi bos, ovšem v o poznání více dramatickém podání. Právě atmosféra dospívání na pozadí historických událostí jakožto jednoho velkého dobrodružství pokrývající bezmála pět let je trefena skvostně. Především pak díky živoucím postavám, které přirostou k srdci více než by jeden na počátku čekal. Zásluhu na tom má mimo jiné i scénář Timothée de Fombelleho (u nás dobře známý především díky Vangovi či Tobiáši Lolnessovi), právě on takovéto látky zdánlivě pro děti/mládež, ale v jádru pro každého „kdo je v duši stále raubířem s touhou po dobrodružství“, má v peru jako málokdo druhý. Navíc pracuje s reálnými vzpomínkami pamětníků; tedy "odsunutých dětí". U nás to sice (po)běží v deseti epizodách (je i verze s pěti, kde jsou vždy dva díly spojeny do jednoho) v odpoledních hodinách na Déčku, ale tohle chcete vidět spolu se svými ratolestmi. Nebýt to "pouhý" animák, tak to běží v hlavní vysílací čas na Jedničce.(9.5.2018)

Skvělý seriál výborně spojující překážky a obtíže života za války a zároveň bezstarostné prožitky mládí. Obsahuje spoustu uvěřitelných postav, které si lze zároveň snadno a rychle oblíbit a vše působí relativně reálně. Animace je vážně krásná, jen je škoda, že tvůrci nenechali přinejmenším dětské postavy zestárnout. Přeci jen byly ve věku, kde se každý rok celkem projeví, natož 5. Jinak ale super zážitek, asi ještě o stupeň zajímavější pro dětské publikum. Příběh se rozhodně nevyhýbá vážným tématům, ale většina zápletek je rozřešena positivně a není tam nic co by mohlo pohoršovat. I když současných 100% to úplně není, tak nějakých 88-90 a tedy 5* bez problémů.(18.6.2018)