Snění u moře

• Česko Dívčí snění (festivalový název) (více)

Šestnásťročná Ester žije bezpečným, ale všedným životom so svojimi nábožensky založenými a konzervatívnymi rodičmi v malej izolovanej zátoke na Faerských ostrovoch. Jedného dňa spozná v nedeľnej škole Ragnu – dievča, ktoré sa práve prisťahovalo so svojou matkou alkoholičkou a osemročným mladším bratom. Ester vidí v Ragne niečo, čo celý život hľadala. Protiklady sa pritiahnu a vznikne priateľstvo. Spoločne snívajú o úteku zo svojich nudných životov, ale uvedomia si, že jediné, pred čím chcú uniknúť, sú vlastne ony samy. (Film Europe)

silentname

Neviem. Aj keď som vnútorne zhodnotil, že "Dreams By The Sea" dobrým filmom je, nezanechal vo mne nejaké výraznejšie pocity. Možno z dôvodu, že Ester mi nepríde ako veľmi zaujímavá hlavná hrdinka a najmä jej vzťahy mi neprišli ideálne zachytené. Možno by na to film potreboval trošku viac času. Pretože nemal som pocit, že by nejakým spôsobom prinášala niečo, čo som už nevidel. Silne veriaci rodičia, dievča chce trošku vystrčiť rohy a vyskúšať všetko, čo doteraz nevyskúšala. A nevedel som sa s ňou nejako extra spojiť. Dokonca aj jej vzťah s Ragnou mohol byť o niečo zaujímavejší. Aby sme nejakým spôsobom mali možnosť vidieť jej vnútorné trápenie. To však neplatí na strane druhej. Ragnin príbeh je naopak spracovaný skvele. Vzťah s jej mladším bratom je skvele zachytený, vzťah s jej mamou je veľmi dobre zachytený. A má niekoľko skvelých monológov, ktoré ma skutočne dostali. Plus v závere to určite zanechá stopu. A keď sa film sústredil viac na jej život, tak som mal viac záujem sledovať, ako keď sme sa zameriavali na problémy a život Ester. V jadre dobré, no čakal som, že ma to zasiahne asi o niečo viac. Hodnotenie: B- ()

hygienik

SPOILERY! Film ako lusk, kde psychológia víťazí nad dejom a telo nad duchom. Ester, dcéra farárky, dospieva na malom ostrove, kde je verejná mienka všetkým a slušnosť pravidlom. Vždy bola poslušná, ale teraz chce dohnať zameškané. Testuje svoje limity a trhá zakázané ovocie s takým nadšením, že to zaskočí aj jej životom ošľahanú kamošku Ragnu. Ester pritom nechápe, že najťažšie nie je odísť z domu, ale spoznať samu seba a druhých, takých, akí skutočne sú. Zlínfest 2018. ()

Aljak

Na tom faerskom ostrovčeku fakt zdochol pes! Asi naozaj niet čo závidieť, žiť na takomto bezútešnom mieste. Ester sa tam mohla aj zblázniť, teda až do chvíle kým jej stereotyp nenarušila o čosi temperamentnejšia Ragna. A zábava mohla začať... Aj keď sa v epickej rovine toho až tak veľa nedialo, tak ten vnútorný psychologický rozmer bol oveľa intenzívnejší a na ňom prakticky stojí aj celý film. Aj keď by som bral, keby tá epickosť bola predsa len o kus výraznejšia a živšia. Ale čo už, na takom nudnom ostrove môžeme byť radi aj za toto. ()

angel74

Děj se sice chvílemi trochu vleče, ale skoro všechno ostatní je hodně vydařené - od pozoruhodných hereckých výkonů ústřední dvojice dospívajících dívek přes trefně zvolenou hudbu až po výmluvný závěr. Nádhernou severskou krajinu Faerských ostrovů, do které je příběh zasazen, asi ani nemusím zmiňovat. (65%) ()

kolemjdouc

Už ani nešlo o samotnou Ester ale o herečku,která postavu ztvárnila.Zpomalené myšlení,tupé pohledy....Detailní kamera která neměla asi co zabírat tak byly jen zdlouhavé záběry zblízka na její obličej ()

blondboss

Severské filmové prekvapenie z Faerských ostrovov, v ktorom sa bije proti sebe túžba po novom živote a tradičný spôsob života v Bohom zabudnutom kraji. Príbeh dvoch dievčat, ktoré spojí rovnaký pohľad na svet. Herecky výborné, hudobne taktiež skvelé a navyše krásna príroda. Celkovo tento snímok nezaujal ani tak svojím dejom, ako prevedením, atmosférou a odkazom. 70 % ()