Po tu storonu smerti (TV seriál)

• Rusko

По ту сторону смерти

Krimi / Thriller

Rusko, 2017, 16x50 min

Sergej Čekalov

Sergej Garmaš, Světlana Chodčenkova, Olga Titova, Viktor Dobronravov, Sabina Achmedova, Ilja Ljubimov, Alexandr Rapoport, Jelena Šilova, Jevgenija Bordzilovskaja, Sergej Kolesnikov, Sergej Galachov, Michail Trojnik, Irina Cyvina, Anton Šurcov, Nikita Prozorovskij, Dmitrij Malašenko, Grigorij Zelcer, Andrej Gradov, Alexandr Vdovin, Marta Timofejeva, Sergej Sosnovskij, Stanislav Bondarenko, Andrej Jegorov, Maxim Pavlov, Viktorija Isakova, Lev Prygunov, Emmanuil Vitorgan, Sergej Marin, Valerija Škirando, Alla Juganova, Sergej Gubanov, Sergej Piotrovskij, Vadim Callati, Sergej Komarov, Sergej Safronov, Marija Bajeva, Alexej Varuščenko, Artěmij Padalka, Alexandr Novik, Irina Čipiženko, Vladimir Děmidov, Erik Choljavko-Grišin, Larisa Markina, Anna Bačalova, Alexandr Kuzněcov, Jevgenij Charitonov, Roman Poljanskij, Andrej Mežulis, Sergej Kalašnikov, Dmitrij Nikonov, Anna Potěbňa, Vitalij Gerasimov, Michail Procko, Jelizaveta Martines, Alexej Dmitrijev, Michail Vodzumi, Vladimir Čuprikov, Alexandra Verchošanskaja, Jurij Pavlov, Alexandr Chvan, Alexandr Coj, Alla Malkova, Sergej Kagakov, Dmitrij Komov, Jelena Starostina, Dmitrij Gusev, Valerij Pankov, Michail Chmurov, Alexandr Sibircev, Alexandr Andrijenko, Jekatěrina Agejeva, Jevgenij Kulik, Alexandr Chošabajev, Konstantin Novikov, Diana Jenakajeva, Jevgenija Burdichina, Jurij Brešin, Jevgenij Sacharov, Artěm Volobujev, Pjotr Romanov, Nina Ros, Viktor Rjabov, Julia Volkova, Dmitrij Pavlenko, Natalja Romanyčeva, Ljubov Firsova, Konstantin Topolaga, Igor Bujanover, Feruza Ruzieva, Jevgenija Vajs, Marija Svirid, Anastasija Privalova, Vladimir Butěnko, Inna Stěpanova, Vladimir Jakovlev, Nikolaj Kljamčuk, Nikolaj Razumenko, Andrej Kurganov, Dmitrij Ivanov, Vitalij Chodin, Pjotr Koroljov, Valentin Samochin

Velké překvapení z řad současné ruské tvorby. Narazil jsem na něj víceméně náhodou a zhlédl všechny díly během pár dní. Seriál má 16 dílů a sestává ze tří příběhů (4 díly "Bystrov", 4 díly "Ostrov", 8 dílů "Je to cvok!") Příběhově bych to velmi volně přirovnal k Aktům X. Osud svede dohromady vyšetřovatele-důchodce Gleba, zkušeného a vnímajícího věci spíše intuitivně, a lékařku a vědkyni Djominovou, která oplývá sebejistotou a snaží se o racionální vysvětlování. Setkávají se u případu chlapa, který zachrání Djominovou před přejetím vlakem a sám skončí pod jeho koly. Z márnice však druhý den odejde po svých, přitom záběry z kamer a svědci jasně říkají, že je to on, žádný dvojník nebo někdo jiný... Seriál mě zaujal neotřelým přístupem: zápletka je jasně detektivní, ale každý příběhový celek začíná něčím, co racionální mozky lékařky a policisty nedokážou pobrat. Mystické a "nadpřirozené" jevy částečně nacházejí racionální vysvětlení, zůstává však prostor pro věci "mezi nebem a zemí", většinou související s náhlými vhledy či intuicí za hranicí logiky. Oba hlavní hrdinové mají své, často diametrálně odlišné pohledy na příčiny událostí, nakonec se však vždy ukáže, že částečně mají pravdu oba, ale úplně ani jeden. Dobře se střídají akční a klidnější scény, zápletky působí věrohodně ve smyslu, že ač je jasné, že jde o smyšlenky, všechny příběhy jsou vnitřně konzistentní. Pravda je odhalována postupně, zároveň je tu dost překvapivých zvratů. Seriálem se rovněž vine linie osobního příběhu hrdinů. Prozradit detaily by byl spoiler, řeknu jen, že značná část seriálu je věnována problémům vztahů mezi generacemi a dává dost podnětů pro přemýšlení. Zároveň to dobře zapadá do hlavního děje a neruší. Doporučuji.(16.2.2019)