Po tu storonu smerti

• Rusko По ту сторону смерти
Rusko, 2017, 16x50 min

Režie:

Sergej Čekalov

Sergej Garmaš, Světlana Chodčenkova, Olga Titova, Viktor Dobronravov, Sabina Achmedova, Ilja Ljubimov, Alexandr Rapoport, Jelena Šilova (více)

Upiri kralik

Velké překvapení z řad současné ruské tvorby. Narazil jsem na něj víceméně náhodou a zhlédl všechny díly během pár dní. Seriál má 16 dílů a sestává ze tří příběhů (4 díly "Bystrov", 4 díly "Ostrov", 8 dílů "Je to cvok!") Příběhově bych to velmi volně přirovnal k Aktům X. Osud svede dohromady vyšetřovatele-důchodce Gleba, zkušeného a vnímajícího věci spíše intuitivně, a lékařku a vědkyni Djominovou, která oplývá sebejistotou a snaží se o racionální vysvětlování. Setkávají se u případu chlapa, který zachrání Djominovou před přejetím vlakem a sám skončí pod jeho koly. Z márnice však druhý den odejde po svých, přitom záběry z kamer a svědci jasně říkají, že je to on, žádný dvojník nebo někdo jiný... Seriál mě zaujal neotřelým přístupem: zápletka je jasně detektivní, ale každý příběhový celek začíná něčím, co racionální mozky lékařky a policisty nedokážou pobrat. Mystické a "nadpřirozené" jevy částečně nacházejí racionální vysvětlení, zůstává však prostor pro věci "mezi nebem a zemí", většinou související s náhlými vhledy či intuicí za hranicí logiky. Oba hlavní hrdinové mají své, často diametrálně odlišné pohledy na příčiny událostí, nakonec se však vždy ukáže, že částečně mají pravdu oba, ale úplně ani jeden. Dobře se střídají akční a klidnější scény, zápletky působí věrohodně ve smyslu, že ač je jasné, že jde o smyšlenky, všechny příběhy jsou vnitřně konzistentní. Pravda je odhalována postupně, zároveň je tu dost překvapivých zvratů. Seriálem se rovněž vine linie osobního příběhu hrdinů. Prozradit detaily by byl spoiler, řeknu jen, že značná část seriálu je věnována problémům vztahů mezi generacemi a dává dost podnětů pro přemýšlení. Zároveň to dobře zapadá do hlavního děje a neruší. Doporučuji. ()