Sever (TV seriál)

Drama / Krimi / Thriller

Česko, 2019, 5 h 39 min (Minutáž: 55–58 min)

Václav Hašek

Jan Šuster

Michal Rataj

Jiří Mádl, Eliška Křenková, Robert Řasa, Štěpán Benoni, Aleš Bílík, Martin Havelka, Jan Novotný, Martin Pechlát, Jana Polášková, Jacob Erftemeijer, Jan Komínek, Pavel Čeněk Vaculík, Tomáš Dastlík, Petra Špalková, Kateřina Pindejová, Lucie Štěpánková, Radim Kalvoda, Gabriela Farr, Justin Svoboda, Marie Vrculová, Petr Franěk, Adriana Binková, Jan Plouhar, Dalimil Klapka, Pavel Lagner, František Skřípek, Jessica Bechyňová, Adam Ernest, Marta Vítů, František Dominik Staněk, Anna Thu Nguyenová, Luboš Veselý, Ernesto Čekan, Robert Mikluš, Roman Luknár, Roman Vejdovec, Jiří Kniha, Eva Tesařová, Jana Radojčičová, Jiří Valeš, Alice Kalová, Andrei Toader, Tomáš Pavelka, Jiří Zapletal, Denisa Barešová, Tomáš Bambušek, Dušan Sitek, Tomáš Turek, Karel Cudlín, Marie Kružíková, Ludmila Šafářová, Simona Prasková, Štěpán Benyovszký, Josef Hervert, Jana Ryvolová, Hana Ulrichová, Jana Staňková, Lenka Andelová, Jarmila Vychodilová, Jitka Žídková, Renáta Kubišová, Hana Hříbalová, Anna Brázdilová, Emil Valchář, Taťjana Medvecká, Jan Hájek, Zdeněk Košata, Arnošt Proschek, Milada Janderová-Kratochvílová, Daniel Řehoř, Klára Klaudyová, Iveta Jiřičková, Nora Rosenbaumová, Pavla Beretová, Martin Myšička, Petra Nesvačilová, Josef Honzík, Simona Miklószyová, Hana Ornestová, Lucie Trmíková, Lenka Novotná, Michal Balík, Radka Brusnická, Jana Blahníková, Ivo Halík, Jiří Škoda, Tomáš Baran, Kateřina Plchová, Radek Valenta, Mário Kubec, Zdeněk Marek, Miroslav Babuský, Pavel Nováček, Jiří Schwarz, Jan Freidman, Duy Quang Nguyen, Natalie Golovchenko, Pavel Reh

Jan Lekeš, Petr Bílek

Josef Krajbich

Scénografie:

Martin Kurel, Lukáš Máslo

Kostýmy:

Tomáš Chlud

Komentáře uživatelů k TV seriálu (76)

Oceňuju snahu seriálu o české vyústění, ale to tak úplně nepomáhá vyprávění. Důležitá je také gradace a katarze a těm se nerovná jedna scéna s detektivem a státní zástupkyní u odposlechů. Škoda, kdyby zbytek dílů byl tak nekompromisní a svižný, jako čtyřka a pětka, dalo by se jít s hodnocením i výš. Ono natáčení podle skutečných událostí, tmavé filtry a prostředí severu atmosféru samy neudělají.(10.10.2019)

Po velmi vlažném rozjezdu se ze Severu vyklubal nadprůměrně zdařilý seriálový politicko-konspirační thriller s přesahem k celospolečenské reflexi, kterému vyloženě škodí v podstatě jen jedna věc - a to Jiří Mádl v hlavní roli, jeho až přespříliš chlapecký zjev a škatulka vytvořená na základě předchozí herecké filmografie mi nedovolují uvěřit mu plně jeho postavu. Přes tyto dvě výtky jinak ale hodnotím Sedláčkův počin vysoko - je zajímavé, jak se dějová linka a vyznění seriálu blíží třeba dokumentu Kdyby mě zabili z roku 2011...asi se dost blíží i realitě současného Česka...a je to v podstatě velmi tristní konstatování - většina státu, justice i orgány činné v trestním řízení jsou plně pod kontrolou politicko-mafiánských struktur, poslední baštou možnosti dozvědět se ještě pravdu je část nezávislých médií v čele s Českou televizí a umělecká reflexe v knižní, dokumentární, filmové a seriálové tvorbě...jinde už se spravedlnosti nedočkáme...(7.10.2019)

Já si nemůžu pomoct, mám prostě věci od Sedláčka rád a tahle detektivka není žádnou výjimkou. Co považuju za výborné je propojení takové té temnější, jakože severské detektivky (Sever se inspiruje severem? Hmmm), ovšem s tím, že zároveň dobře pracuje s českými reáliemi (solární panely, hurará) a ve vyvrcholení netlačí na pilu (takže to, na co zde mnozí upozorňují jako na nezdar, já osobně docela oceňuji). Bavilo mě zapojení méně okoukaných herců jako Benoi, nebo Křenková, kteří dobře doplňují naprosto jistého Mádla. Ono je to prostě dobré, nadstandardní a jestli mi tam něco chybělo, tak snad jenom nějaká psychedelická scéna se zuřivým Ropákem na vražedné stezce.(15.10.2019)

Volba Mádla byla šťastná. Sedláček tak vytvořil účinnou metaforu postavení člověka, jemuž jde o spravedlnost a nebojí se o ni zasadit (to ale nevypovídá nic o tom, jestli a jak moc Mádl je nebo není dobrým hercem). Výškové nepoměry, když se Svoboda ocitne v jednom záběru s některým ze zkorumpovaných kolegů či s informátorem, jsou v tomhle směru výmluvné dostatečně. Sedláček tu navíc navzdory mým očekáváním sice moralizuje, ale svým otevřeně problematickým způsobem, který mám rád. Téma šťavnaté, kontroverzní a aktuální. Co mi ale chybělo, bylo jisté odlehčení, přítomnost humoru, v důsledku čeho seriál občas působil až nemotorně vážně.(15.10.2019)

Roberta Sedláčka zjevně nezajímala kriminálka, ale prorůstání policie, politiků a organizovaného zločinu. Ze střetu tvůrčího záměru s formou kriminálního seriálu vyplynula celá řada problémů, díky kterým série míří do obvyklého mírného nadprůměru a k dílům, na která si za chvíli nevzpomenu. K pozitivům podle mne patří herecké výkony Jiřího Mádla a Elišky Křenkové a hudba Michala Rataje.(8.10.2019)

Něco vyšlo, něco ne. Jsem rád, že v případě Jirku Mádla mohu konečně překrýt obraz snowboarďáka něčím jiným a zároveň povedeným. Asi jako největší devízu hodnotím to, že mě ten seriál držel v napětí celou dobu. Ukončení je na poměry žánru československé krimi rovněž docela unikátní, i když zřejmě o to víc blížící se skutečnosti. Pokud Sedláčkovi šlo o to, přiblížit divákovi práci policie tak, jak reálně probíhá, dovolím si tvrdit, že se mu to nejspíš povedlo (alespoň do té míry, do jaké to formát televizního seriálu dovoluje). Otravovalo mě naopak: nedostatečně vystavěná motivace jednotlivých postav (mám teď namysli ty dobré), mudrující otec v podobě Luknára, tuny hospodských klišé, které tam v té či oné podobě zazní, a pak dle mého jisté logické nesmysly (viz třeba ta Randákova smrt -- SPOILER --, která je nakonec vysvětlena jakýmisi Rusi a dává zpětně celé situaci trochu odlišnou perspektivu. K čemu by pak Rezner kvůli Valentovi rozděloval policejní spis, což vytvořilo základní konflikt...). Naopak oceňuji, že se tvůrci při tvorbě titulků nechali inspirovat netflixovským Mindhunterem.:)(8.10.2019)

Pátý díl mě hodně nabudil a čekal jsem velké finále. Bohužel jsem nevěděl, že finále se odehrálo už v pátém díle. Nicméně převládá pocit spokojenosti s herci i příběhem. Vyzdvihl bych hlavně herecký výkon Martina Havelky.(9.10.2019)

Zajímavý počin, a to především díky námětu, který těží ze stále živých dozvuků věcí nedávno minulých s dotykem záležitostí v českém prostředí stále aktuálních, a také díky konečnému vyústění, které má bohužel k realitě všedního dne asi opravdu hodně blízko. Neškodilo by samozřejmě malinko hlubší zabřednutí do událostí, z nichž děj vychází, a lepší vykreslení postav s jejich motivacemi, ale to by vyžadovalo vyšší časovou alokaci. Využít rezervy naopak bylo možné v hereckém podání, kdy jsem měl v určitých momentech trochu problém uvěřit některým protagonistům, a to včetně hlavního hrdiny, jejich role. 70 %(15.10.2019)

Každým dílem lepší kriminální drama a na Českou televizi docela ambiciozní počin, který si zároveň na nic nehraje a ukazuje současnou ponurou realitu. Mnohými kritizovaný Mádl mi tu přijde naopak výborný, atmosféra se trošičku blíží Pustině, byť Sever je pořád pocitově o dost televiznější. Oceňuji i rozuzlení, které je přesně takové, jaké by se dalo se zdravým rozumem očekávat.(23.11.2019)

Sedláček ani Mádl není žádnej Rapl a ačkoli i tady si často jeden připadá jako v Pustině, spíše se nastavuje zrcadlo a cílí se na to, že Rodina je základ státu..(9.10.2019)

• Marze

Z údajného krimiseriálu už zase čouhá společenskokritická moralita. Vymahačské gorily z podsvětí nasazující zavilé tváře ve mě budili nechtěný smích.Navíc stylizaci opět vymezuje tma a déšť; kdy už si někdo v seriálu řádně rozsvítí?(24.12.2019)

Po prvním dílu jsem se rozhodla dát seriálu ještě jednu šanci a neprohloupila jsem. Konec byl naprosto očekávaný. Ten mě nepřekvapil. Jsme přece jenom v Čechách. Každopádně je tohle nadprůměrný seriál, který se České televizi povedl. Do podzimních dnů se krásně hodil.(9.10.2019)

• zette

Chvalim namet, opravdu zajimave tema pro kriminalni serial. Ale vetsinou je to strasne okate naivni a moc zbrkle. Madl je dobry herec, ale tuhle roli jsem mu neveril. Jinak je herecke obsazeni zdarile a Sever ma nekolik opravdu dobrych momentu. Rezie dobra, vse stoji a pada se scenarem.(10.10.2019)

Převážnělý seriál v "severském" duchu se hezky sleduje, ale hloubku jsem v něm nenašel. 1) Seriál by rád navázal na depresivní severské seriály, ale spíš to je jen jejich odvar s lehkou příchutí sociálního dramatu a společensko-kritického vyznění._____ 2) Příjemnému hereckému obsazení vévodí 33letý uvěřitelený (ne, že ne) Jiří Mádl, kterému bych vytkl jen jeho hrozné nepadnoucí kalhoty._____ 3) Realistický konec vhodně doplňuje dnešní společenskou atmosféru.(31.10.2019)

Výborná "poctivá" kriminálka kterých je opravdu pomálu. Cením, že se oprostila obvyklých klišé, na seriálové poměry výtečné vykreslení postav a realistický závěr. Za mě výborná...(27.10.2019)

• nineweh

Takový ten seriál, kde je permanentně zima a hnusně, v postavách se nevyznáte, jejich motivaci nerozumíte, všichni se jen snaží tvářit jako drsňáci a na konci není "překvapivý zvrat", ale spíš hm, tak jo no, a jak to teda vlastně dopadlo?(8.10.2019)

Realita, české prostředí a žádné přibarvování. Každý by tu chtěl seriál jednou tak dlouhý, ale podle mě je 6 hodinových dílů tak akorát. Už i tak jsem si u některých věcí říkal, jak jsou laciný a že bych je do seriálu nedával. Pro někoho ale možná jde o novinky. Od poloviny seriálu bylo krásně stupňováno napětí a pocit beznaděje. A když už to začínalo vypadat dobře, tak přijde konec. Konec reálný. Jedinou výtku bych tak měl k úplnému závěru, kdy dojde k "odkrytí" celou dobu řešeného tajného případu. Pokud by to byla pravda (a asi být nemusí), nemělo smysl něco zakrývat a Petr Svoboda by se v ničem nešťoural.(7.11.2019)

Sedláček nezklamal ani v tomto žánru. Mádl je sice tvrdý chlapík, ale chapadla chobotnice jsou přeci jen delší. Po seriálu Rédl již druhý zdařilý seriál naší jediné televize. 80%(14.12.2019)

Líbilo se mi to i s Jiřím Mádlem, dělal co uměl. Scénář byl mrazivý, o postavy se člověk skutečně bál. Happy end by byl divný, ale takhle zase nadrsno vylezlo, že být čestný a o něco se snažit je v tomhle světě, jakkoli si hrajeme na demokracii a zaklínáme se právním státem, pořád o držku.(10.10.2019)

Velmi vlahý rozjezd, který díl od dílu gradoval směrem až k téměř perfektnímu konspiračnímu politickému thrilleru - což je událost v rámci našich seriálů více než nevídaná. Sedláčkovi korupční tématika jde, Sever je dostatečně napínavý, spletitý a až na výjimky dobře herecky obsazený. Trochu mě iritovala hudba a závěr je bohužel z morálního pohledu vysloveným zklamáním - zploštění do šesti dílů neumožnilo dovést do konce slibně se rozvíjející příběh, kterému by klidně slušel i pompézní obrat k soudnímu dramatu. Asi rozumím, že to takto Sedláček nejspíš z nějakého důvodu chtěl, ale ta výhra zla nad dobrem smáznutá jen náznaky dalších kroků postav je vysloveně iritující a bez ohledu na realitu (o které sice nemám až tak valné představy) zase jen podpoří nedůvěru hluboce zarytou v duši našeho národa, protože každý si jen povzdechne – „…a takto to u nás milý Pepíčku opravdu chodí“ – což je ale, věřme:), pravda jen částečně… I tak, přes veškeré výtky, bezva „krimi“ seriál na podzimní večery, ČT opět nezklamala!(7.10.2019)

• marhoul

Uondané. Nevadilo, že jsem nějaký ten díl neviděla, nemělo to šmrncu, co by se za nehet vešlo, nezaujalo mě téma a bylo mi fuk, jak to dopadne. A dopadlo to předvídatelně- nijak. Co víc k tomu dodávat?(12.10.2019)

Veľmi dobre a pravdivo napísaný scenár, ktorý poukazuje na to, v akých sračkách žijeme. Vytvorila sa tu skupina hajzlov, ktorí si myslia, že sú nadľudia a môžu si všetko dovoliť. Samozrejme, každý robí iba to, čo mu zákony v našich krajinách dovolia, zákony ktoré si papaláši v parlamente pod vplyvom silného lobingu prispôsobili tak aby im to vyhovovalo. O pár dní, na 30 výročie revolúcie budú všetci mlátiť hubami o demokracii, ktorú sme si vybojovali. Nikto však nepovie, že demokracia do tohto štátu ešte nedorazila, a ak tak iba pre zopár vyvolených. Ale späť k seriálu. Ako som už spomínal, scenár sa mi páčil, natočené to bolo celkom dobre, iba škoda že nemôžem nič napísať o hereckých výkonoch, pretože tu nijaké neboli.(8.10.2019)

Po celú dobu dobre budovaný krimi thriller, ktorý má chytro a netradično vygradovaný záver seriálu. Práve tento aspekt možno naznačuje , že pokračovanie by nemuselo byť márne.(8.10.2019)

Takový malý, nenápadný seriál, který přesně vystihuje poměry v našem zkorumpovaném Absurdistánu... Za každého podobného Don Quichota, kterým byl v seriálu Jirka Mádl, zapaluji svíčku.(17.10.2019)

Seriál, který skončil tak nějak remízou.(8.10.2019)

Konečně někdo zpodobnil syrovou realitu reálnýho kapitalismu, deziluzi a marasmus doby, v níž žijeme...(8.10.2019)

Na tuhle seversky přesně potemnělou kriminálku jsem se dost těšil, přeci jen Jirku Mádla poněkud intenzivně sleduju již od jeho začátků v Rafťácích. Počátek byl prapodivný, jen postava Martina Havelky, coby správného slizouna, již od startu signalizovala, že nedostaneme šanci si jej oblíbit. Od poloviny se příběh pořádně rozjel a dokonce jsem se jednou těšil i na týden následující. Korupce se řádně rozlezla a mít Sever víc dílů, tak se mohlo této linky hezky využít. Potřeba ovšem najednou rychle rozjetý vlak prudce zabrzdit donesla tak neuspokojivý konec, že se mi bohužel bude na tenhle projekt ČT vzpomínat jako na jeden z těch slabších jedinců.(31.10.2019)

První dva díly dost vlažné, poté konečně začal seriál gradovat. Bohužel poslední díl spadl zase k průměru. Nicméně nelituji, že jsem tomu věnovala čas. Pokračování by nebylo marné...(12.10.2019)

Nadprůměrná série, přestože se poslední díl nepodařilo vystavět tak, aby byl klimaxem, katarzí nebo ránou mezi oči. Působil spíš rozpačitě. Ale i tak byl za poslední léta v žánru společensko-kriminálního dramatu lepší jen Rédl. Pro sebe překvapivě jsem byl schopný nejen snést, ale i s účastí sledovat Jiřího Mádla, zaujaly mne ale i přesné výkony Elišky Křenkové nebo Martina Havelky.(8.10.2019)

Rozpačitý začátek s těžko uvěřitelným Mádlem se postupně přehoupl v velmi solidní výkony a berné uchopení postav. Téma nikterak originální, ale, co už taky vymyslet, že. Na místní poměry výsledný dojem velmi dobrý, jasně nad průměrem detektivních trapností, které se u nás točí a dokonce bych byl rád za vznik pokračování, ku kterému otevřený konec jasně odkazuje.(7.11.2019)

Na některých těch spisech je taková oranžová samolepka... Nellis a Zachariáš mají Pustinu, Hřebejk Rédla, Sedláček Sever. Soutěž předních českých režisérů o nejlepší regionálně-severskou noir sérii nese poživatelné plody. Televizní tvorba nejen v tuzemsku kvalitativně válcuje tu filmovou čím dál víc. Jestliže Hřebejk nacházel kořeny zla v pelíšcích předlistopadové minulosti a Nellis se Zachariášem v lidské duši, Sedláček se pere s démony současnosti, což je vlastně kdesi uprostřed a mě jaksi skoro nejbližší. Dostal by Robert Sedláček státní vyznamenání z rukou Miloše Zemana i dnes? Těžko říci. Dost možná ne. Jak už poznamenali jiní, detektivka je tu až na druhém místě a funguje jen jako vějička na okružní jízdu po neutěšených klientelistických poměrech odporného Ústeckého kraje a blízkého okolí s výmluvnou exkurzí na jižní Moravu. Policie, soudy, státní zastupitelství, úřady, byznys, MPO, MV, média - všichni si musí v nejlepším zájmu občanů nebo alespoň menší části z nich pomáhat. Přestože všechny popsané mechanismy bezpochyby fungovaly a fungují, chyba je myslím v hustotě zobrazené sítě: je velký rozdíl mezi "je tu nemálo vzájemně spolupraucjících kurev" a "každý (až na hrdinu, jeho ženu a kamaráda je prodejná či dlužná kurva". Jestliže Sedláčkovo úctyhodné úsilí věrohodně sociálně kritizovat něco poškozuje, je to právě všudypřítomnost a všemohoucnost zla, které možná spíš než otázkou názoru tvůrců byla jen způsobem, jak do šestidílného seriálu narvat všechno, co měl Sedláček na srdci. Mít mysl zamýšlenou neznamená ještě myslit. Jiří Mádl je slušný, přirozeně působící herec a nejspíš i rozumný člověk. Jeho výkon hodnotím jako dobrý, přestože nutné angažmá jeho kolegů podobného vzrůstu (dosud nedoceněný Štěpán Benoni, kolegové z ministerstva, kolega z kanclu, žena, někteří záporáci - koneckonců i já mám něco přes 170 cm) navozuje dojem, že korupce není problémem Bíliny, nýbrž Hobitína. Na pováženou spíš než tělesný vzrůst je to, že přes napjaté pracovní a soukromé vztahy tuto dispozici hlavního hrdiny nikdo ani jednou netematizuje. Kdyby měl Sedláček koule, Mádlova parťáka hrál Roman Zach. Kdo to po nás jde?! Přes všechno zobrazené je jasné, že v obnovitelných zdrojích je budoucnost :-) Kdo další? Bohdan Sláma? Co hejtman? (...) Převléká se. Podělal se.(23.11.2019)

60% — Tento seriál měl průběh jako jednohrbý velbloud. První díl vypadal jako náborové video k PČR s nepřesvědčivými situacemi (hlavně ve způsobu, jakým se hlavní hrdina k policii dostal). Druhý díl se trochu zlepšil, ale ještě to nebylo ono. A pak přišly díly 3, 4 a 5, kde napínavost konečně vyletěla nahoru a člověk leccos pochopil, např. proč autoři nechali hlavního hrdinu přijít k policii zvenku. Pro příběh totiž bylo nutné mít někoho „čistého“, který není infikován celou tou mašinérií. Poslední díl pak zase bohužel spadnul dolů a místo velkolepého finále jsme sledovali, jak se systému opět podařilo zvítězit nad poctivým člověkem. Závěr je to jistě realističtější po vzoru italských dramat ze 70. a 80. let, ale jako konec slibně rozjetého seriálu to bylo spíše zklamání. Navíc seriál obsahuje již zmiňované nepřesvědčivé situace, např. bych zmínil kolegu, který s hlavním hrdinou sdílel přijímací kurz a který nakonec skončil u GIBS. Ten se pyšnil v posledním díle až neuvěřitelně velkými pravomocemi, ačkoliv byl u policie stejně dlouho jako hlavní hrdina. Neznám postupy u PČR, takže nemůžu tvrdit, že to je nesmyslné, ale rozhodně nepřesvědčivé. Stejně tak v seriálu nebyl nijak využit strach hlavního hrdiny z rychlé jízdy, který se objevil v prvním díle a působil tak jako zbytečný rys. Takže ano — nakonec to bylo rozhodně lepší, než to vypadalo po prvních dvou dílech, ale i tak seriál zůstal někde na půli cesty.(15.10.2019)

Tak nevím, nějak mě víc bavilo drsné pojetí severu s Čermákem, než s nezkaženým Mádlem a Sedláčkem.(2.11.2019)

Seriál zpočátku vypadá jen jako další TV kriminálka. Potom začíná nabírat jasný směr a člověk mírně trne, když na obrazovce vidí tu tušenou českou realitu nad námi. A natočeno zřejmě záměrně 10 let po skutečných událostech ...(8.10.2019)

• Homer.p

Vzhledem k tomu že mi je známa skutečná pravda o tom slavném autorovi námětu, tak prostě jinak opravdu nemohu, i kdyby to z hlediska filmařiny bylo skvostné, což ale naštěstí není. Z ČT se mi chce zvracet, že podporuje takového darebáka a navíc i z mých peněz 🤮. Pro zdejší uživatele, s PČR v okrese Teplice to opravdu není tak špatné, jak je nám to v seriálu prezentováno.(10.10.2019)

"Pro koho děláte? Já jsem se neptal na Vašeho zaměstnavatele, ale pro koho děláte?!" Ač se to zprvu nezdálo, tak vznikla kvalitní série se zajímavým příběhem, který by jistě mohl mít reálné základy. A bílinsko-ústecké prostředí je pro takovéto kauzy jistě vděčné... Cesta na Bořeň je nádherná, dolů už možná za moc nestojí...(14.10.2019)

Myslím, že průměr hodnocení (k dnešnímu dni 64%) přesně odpovídá kvalitě. Tohle téma se dalo vytěžit opravdu hodně, nahrává tomu, že jde o příběh, který se skutečně odehrál. Co je ještě děsivější, že korupce zde u nás dosahovala tak vysoko, že by se mohl řádový občan rovnou picnout, kdyby se představil, že takové záležitosti probíhají v celé vysoké politice. Sedláček zvolil chladný přístup severských thrillerů, které mívají od postav odstup, a proto v Severu nedokážeme sympatizovat s hlavní postavou, která je navíc zahraná hodně špatně. Mádla mám rád, ale v tomhle seriálu to vypadá, jako by ho učil hrát současný Steven Seagal. Konec by mohl být výborný a nejednoznačný, ale musel by být, jako celý seriál, natočen úplně jinak. Škoda.(24.10.2019)

To je tak realisticky napsané, že na mě z toho padly chmury. Mádla moc nemusím, ale sportovně přiznávám, že roli zvládl velmi dobře.(16.12.2019)

• mira007

Krimi seriál s Mádlem v roli osamělého bojovníka proti prohnilému systému politika - byznys - policejní krytí má pár pozitiv: 1) atmosféra temného kraje severu 2) herecké výkony ( Havelka , ale i Mádl dobře ) no a pak pár věcí, které tohle dílo pošlou do archívu: 1) prakticky se jedná pouze a jen o vyčerpávající předem prohraný boj, který je tolik dílů ubíjející 2) už předem si to hrálo na něco víc, než na co mělo ... že to překročí hranice pouhé krimi apod. tohle sebevědomí autorů, kteří se zaštiťovali morálním štítem mi přišlo směšné, to měli nechat na divácích 3) moc nebaštím ty tajemné temné všemocné síly, které stojí v pozadí a vrcholem bylo, proměna kamaráda z výcviku, který mu byl celou dobu oporou a v posledním díle se proměnil v jejich mluvčí, který dokonce věděl, že temné síly uvažovali o jeho likvidaci. ... hrozně nevěrohodné. 4) Sedláček měl radši točit ten opravdový případ solárního podvodu ( myslím, že to je ten případ miliardářů Zemkových, kteří si chtěli vydělat podvodem dvě miliardy ) o opravdových statečných policajtech, v té fikci se ztratila i realističnost a opravdové sdělení.(8.10.2019)

První dva díly u mě moc díru do světa neudělaly, přehnaný, nelogický, slabý. Od třetího šla ale kvalita hodně nahoru, dost tomu pomohlo téma korupce, ve kterým jsou češi zaběhlý a umí o podvodech točit. Někomu nevonělo rozuzlení v posledním díle a zakončení seriálu, já ho ale kvituju, lepší to ukončit takhle, než z toho udělat studio kamarád a happyend, viz seriály na komerčních TV, kde si láska a dobro podávají ruku na konci každýho dílu.(12.10.2019)

Ačkoliv mi někteří herci přišli extrémně nedůvěryhodní, pohybující se na hraně parodie, musím ocenit závěr, který jsem opravdu nečekal. Jinak již několikátá snaha o českou temnou kriminálku hrající na konspirační notu, která opět nevyšla ....(13.10.2019)

• Mamlas

Dal jsem všechny díly. Ano, bylo to docela dobré a dívatelné. Kdyby však vynechali všechny scény s jeho anorektickou manželkou, bylo by to ještě mnohem lepší a o 2 díly kratší.(30.10.2019)

Skvělý příběh o tom, že když policie pracuje s padouchy, tak na nikoho nemůžete obrátit. Až do 5 dílu se mi to líbilo. V 6 díle jsem čekal, že se to nějak vyvrbí a ono nic? Hlavní postava jménem Petr Svoboda, se snaží o spravedlnost a když už je blízko, nechá se přemluvit, aby to vzdal. Chápu rodina je na prvním místě, ale stejně. Byl tak blízko!! Dal bych 5 hvězdiček nebýt toho konce. Tudíž dávám 4 hvězdičky(8.10.2019)

Mádl super. Atmosféra super. Zpočátku jsem se bal, ze pujde o nejakou kopii Rapla. Naštěstí ne, ani v nejmenším.(12.10.2019)

Radek99 já si naopak myslím, že ten chlapecký Mádl tomu dodává punc autentičnosti... je to mladý borec, ještě plný ideálů, kterých se nechce vzdát a bojuje s molochem, tragedie je v nemožnosti jej plně porazit a ve vynucené rezignaci, pokud nechce přijít o všechno.(5.12.2019)

Tak po rozpačitých pocitech z Temného kraje a nových Specialistů mě Sever naprosto oslovil a téměř uhranul...Atmosféra ani není tak temná jako v Raplovi, přesto mě seriál přišpendlil k bedně...Dobře rozehrané do několika linek děje...Dobří herci (Jirka Mádl mě příjemně překvapil jeho zcela uvěřitelnou postavou neústupného člověka, který nesnese nespravedlnost)... Co mě ovšem vůbec nepřekvapilo je, že korupce, arogance moci, zametání pod koberec, likvidace svědků, je tu pořád s námi...A děje se to všude ve světě potažmo v Evropě...A to mě děsí a je mi z toho šoufl...Dokud se lidi budou bát stát si za svým a nenechat se zastrašit, bude námětů, na desítky takových seriálů... Poslední díl, ale trochu kulhal, takže ubírám hvězdu...Za mě 85%(8.10.2019)

Škoda toho Mádla, ten tam prostě nepasuje. Uvěřit mu jdou leda scény typu, že neumí řídit auto. Hrát tátu asi osmiletýmu klukovi nebo manžela prostě nezvládá. Jinak účast přemlouvače bab je jedinou slabinou. Protože silným ústředním tématem seriálu = srážka se systémem vs. vlastní hodnoty, si dle mě musí projít každej pořádněj chlap v pozici "zaměstnanec". Nelze vyhrát, takže stěhování, chlast, rozvod, sebevražda,...Závěr je otevřen pro případnou další sérii.(10.10.2019)

Ústecká Chobotnice. Pokud se spojí justice, policie a politika v jednom spolku a říkají si mafie, jsme všichni v háji a nezmůže s tím nic ani poctivý polda. Začátek ale na nic, nenechte se odradit.(22.10.2019)

Co z počátku vypadalo jako průměrná kriminálka, nakonec přerostlo v povedený politicko - konspirační drama, které tvůrci naštěstí nepokazili tím, že by vymýšleli kdovíjaký happy end. Jirka Mádl se sice snažil o 106, aby se vymanil ze škatulky Snowboarďáka, přesto by mi do hlavní role policajta více seděl někdo s vizáží tvrďáka.(8.10.2019)

Další povedené dílo České televize. Možná trochu slabší než předchozí krimiseriály, ale zato na ožehavější téma. Ale možná to bylo tím, že mě tihle lidé dokážou zvednout ze židle. I Jiří Mádl odvedl skvělý uvěřitelný výkon. Jen ten konec s Rusama jsem nějak nepobral, ale Mádlovu rozhodnutí a ztrátě jeho charakteru jsem už rozumněl.(8.10.2019)

I přes drobné výhrady k některým situacím a postupům musím dát plný počet. Námět byl v celku hodně zajímavý, mělo to schopnost zaujmout a obsazení mi plně vyhovovalo. Hlavně pánové Mádl, Havelka, Benoni, Novotný a Pechlát. V těsném závěsu i paní Špalková. Ostatní nijak nevadí. Takže z mé strany spokojenost a rád se v budoucnu podívám na případnou reprízu.(12.10.2019)

• topi80

Ach jo. Tohle vypadá, že se ten seriál rozhodli sabotovat od začátku už samotní tvůrci. Jirka Mádl umí dělat legrační obličeje, má srandovní hlas a bezesporu by nejednoho diváka potěšil v rolích obecních bláznů či dalších komických figurek (v komediích i ve vážných dílech). Tak jako Eugen Jegorov dostával role hulákajících řemeslníků nebo Milada Ježková role starostlivých babiček. Ale dát mu roli ve vážně míněné kriminálce? Vždyť i Jirka Krytinář, Luděk Sobota nebo Oldřich Nový by působili v té roli tisíckrát věrohodněji. Chápu, že je třeba Jirku Mádla za jeho svazácké budovatelské řeči na obranu budování eurosocialismu odměnit, ale je kvůli tomu třeba pohřbít celý poměrně nadějný projekt?(23.10.2019)

Tak to jak fungovaly dotace resp. výkupní ceny na fotovoltaice netřeba diskutovat a je fajn že se do toho vrtá, nicméně to asi do hloubky nikdo řešit nebude i když ta konspirace nebyla určitě nijak daleko od pravdy. Ostatní omáčka se dala, nicméně Jiří Mádl mi moc neseděl. Lepší 3*.(28.10.2019)

Rozjezd měl tento seriál velmi pomalý. Od třetí epizody začala kvalita Severu gradovat a její vyvrcholení přišlo v páté epizodě. Finální díl byl hodně slabý. A nemám na mysli závěr, ten dle mého odpovídá realitě. Přesto všechno lze seriál hodnotit kladně. Na české poměry se jedná o nadprůměrnou tvorbu.(7.10.2019)

mne sa to veľmi pačilo, poznam toto prostredie a nie je to jednoduche, korupcia, vrazdy, pochybne machinacie operacie transakcie, myslim si, ze Madl to zahral milo a presvedcivo, pacil sa mi aj Havelka, pekny hajzlik. otazka je, preco to tak divne skoncilo ? bude dalsia seria ?(8.10.2019)

Překvapuje mě ten relativně vlažný ohlas. Podle mýho nejlepší hranej Sedláček. Dokonce jsem nakonec snesl i nesnesitelnýho Mádla, kterýho naštěstí vyvažoval o řád lepší Benoni. Bezvýchodné a realistické až na dřeň. Poslední díl je vlastně zoufale depresivní. Pátej bod za tu geniální scénu s Cudlínem a fotkama z listopadu 89, která říká tak nějak všechno o našem reálném kapitalismu.(9.10.2019)

První díly mně dost zklamaly, nicméně ke konci se seriál docela chytil. Pokud bych si odmyslel trochu zjednodušený pohled na praktiky "české solární mafie", včetně až italsky pojatého odstraňování svědků pak seriál k zamyšlení určitě stojí. Ano, opravdu je řada případů, kdy se podobně věci děly a je dobré na ně ukázat. Že by se ale u toho zabíjelo, že by policejní komisař se proháněl lodí za desítky milionů, že by hejtman hrál tak naivní roli a pod. tak tomu osobně moc nevěřím. Ale jinak atmosféru, náznaky a filmařské řemeslo bylo myslím odvedené slušně...(9.10.2019)

• Mark1983

Sever mě nesmírně zklamal, přestože Bílinu znám, ale na samotného Rapla nemá Sever ani zdaleka. A o hereckých výkonech ani nemluvím, bída a utrpení.(15.10.2019)

Od prvního dílu jsem postrádal to, co bych od Roberta Sedláčka očekával a na co jsem se těšil = drajv, spád, překvapení, originalitu. Nic z toho jsem ale nedostal. Viděl jsem spíš tuctové, místy naivně, nesourodě a odfláknutě působící vyprávění a s ním ruku v ruce i vystupování herců (z nich nejlepší Martin Havelka v roli slizského a zákeřného policejního šéfa). Někde od čtvrtého dílu - jak se začaly rozplétat různé souvislosti (policejní šéf, podnikatel, hejtman...), začalo to být zajímavější a poutavější, ale některé přestřelené a nereálné pasáže a souvislosti to zase srážely dolů - předevšív v samotném finále. Mé hodnocení na rozhraní dvou a tří hvězdiček. 50%.(18.11.2019)

Vlastně mě to celkově vzato bavilo docela dost. Mádl dokazuje, že je fakt jeden z nejlepších českých herců. Na Elišku Křenkovou se krásně kouká, ale s herectvím už to taková sláva není. Jsou tu samozřejmě lepší i horší pasáže, občas zaskřípe logika, občas vás ale děj vtáhne a podrží. Takže nakonec se ze Severu vyklubal na české tv poměry velice solidní nadstandard.(26.11.2019)

Celých šest epizod sledujete, jak si cílevědomý a nezlomný Mádl stojí za svým, snaží se rozkrýt moloch korupce a být na té “správné straně”. Když už se vše blíží ke konci a praská ve švech, příběh vás vskutku pohltí, nicméně přichazí poslední, zcela jistě nejslabší epizoda, ze které vyplyne, že teda raději budeme “držet hubu a krok” a odstěhujeme se co nejdál od problémů. Celých šest hodin hledání pravdy je během závěrečných minut v trapu a vy jen do poslední minuty doufáte, že na vás ještě vyskočí nějaká pecka. Ta ale nepřichází. Nemusela by to být nějaká pro naše končiny sci-fi šílenost, ale takhle to moc pozitivní světlo na Českou policii nevrhá.(8.10.2019)

• Franki69

No tak to tedy byla sprcha. Píšu hned po dokoukání posledního dílu. Ani si nevzpomenu, jestli jsem někdy viděl šestidílnou krimi, v které ti zlí vyhrajou, hlavního hrdinu převálcujou a my si máme domýšlet, kteří mocní zařídili, aby u Bíliny prošlo několik vražd, okresní kriminálku řídil zkorumpovanej ředitel, GIBS aby chodila jen buzerovat kvůli hledání SPZetek, nelegálně postavená solární elektrárna dodávala proud do sítě a hlavní bílinskej policejní práskač Horváth si za cash koupil barák. Co to je vůbec za náturu, natáčet kriminálku, která blbě dopadne. To vidíme každej den kolem sebe ve zprávách, že se nám zloději smějou z televizní obrazovky do ksichtu. To o tom vážně potřebujeme seriál? Přitom to bylo tak fajnově natočený, Mádl se snažil, Benoni taky… A nic…Dávám 20%.(8.10.2019)

jestli jsem z něčeho zklamanej, tak z toho vlažnýho přijetí. pro mě výborná věc. velkej nadprůměr ze srovnatelnejch českejch krimi seriálů. výborný herecký výkony. Nejen Mádla a Křenkové, ale i Benoniho a hlavního Zlobra Martina Havelky. Jakej rozdíl například proti šílenýmu přehrávání Suchařípy v Temném kraji. Uvěřitelný kauzy s finální depkou a hudebním doprovodem ala mafiánské filmy Itálie,Francie 70.let. paráda(8.10.2019)

Dívala jsem se jen proto,že se točilo v místě,kde bydlím. Nakonec se mi to líbilo, ta ponurá, nepříjemná atmosféra, smutná krajina s negativním nábojem,to se tu vše projevilo, pan Mádl mi nevadil, taky už musí hrát dospělé muže.Pěkná kamera a hudba...Bylo to natočené tak, že si každou minutu mohl člověk uvědomit, že to ,co se jeví navenek zalité sluncem ,může být ve skutečnosti velmi velmi temné. Prostě zvláštní atmosféra sálala z celého seriálu od začátku do konce.(8.10.2019)

Jak již zde bylo několikrát řečeno - zpočátku vlažné a rozvláčné, ale na konci (ne, že bych napětím nedýchal), v podstatě politický thriller, měl grady a napětí bylo opravdu husté. Záliba našich tv filmařů v "severu" je už ale otravná, třeba ale přijde druhá řada a bude se (s ohledem na to, kde skončil hlavní hrdina) zovat "Jihovýchod".(8.10.2019)

Nakonec prijemne prekvapeni, zacatek serie nebyl nic moc, tak max za 3 hvezdicky, ale postupne se kvalita dilu zlepsovala, takze ja jsem spokojen.(8.10.2019)

Příběh odhodlání nového policisty vzepřít se mašinérii státního aparátu pod rouškou nadřízených a jejich vlastních cílů. Vlastně se to tradičně vyřešilo časem samo, shodou okolností a Petr s rodinou po bláhovém nadšení počátku své policejní kariéry, dokázal po házení klacků pod jeho nohy přežít a dát vale všemu, co se mu bortilo před očima. Policistou zůstal, ochránil rodinu a pochopil, co znamená žlutá samolepka i na druhé straně republiky........zezačátku jsem se nudil, děj se pomalu táhnul, s pár epizodními příběhy, ale naznačováním většího celku, dokázal mne, každý týden, těšit se na další díl. Musím se přiznat, mám Mádla herce rád. Jeho role mě sednou. Řekl bych tak 3,5*.(8.10.2019)

• km_

Sever měl obrovský potenciál, ale spíše mě zklamal. Kdybych se na něj díval bez zvuku, tak bych měl pocit, že to bude takový malý zázrak, tedy česká kriminálka, na kterou se dá dívat. Ale ono to bohužel je i se zvukem a ty dialogy byly horší než texty od Krajča. Kdyby někdo přepsal scénář a předaboval to tak, aby to bylo aspoň trochu uvěřitelné, tak by Sever mohl mířit trochu výš, takhle to bohužel je slabý český průměr, což je vlastně podprůměr. Opsal jsem tady jeden dialog, po kterém jsem Sever málem nedokoukal, posuďte sami. Spoiler alert! A: Ahoj. B: Ahoj. A: Myslíš, že už nás nechají o samotě? B: Jasně. B k policistům: Držte se zpátky, prosím. (20 vteřin ničeho) B: Jde vo toho tvýho policajta. Vod toho soudu musí odejít jako nedůvěryhodnej polda. Je ti to jasný? Pak si už může žvanit, co chce, to je jedno, ale bude nedůvěryhodnej, jenomže to má dělat Sbořila, to není dobrý. Zařiď to. (3 vteřiny ničeho) A: Upřímnost za upřímnost. (3 vteřiny ničeho) A: Bylo to nutný, házet toho chlapa z vlaku? B: Ale já nevím, já jsem to nerozhod. Fotil tam, no... byl to bejvalej vnitrák. A: Kdo po tobě může jít? Koho jsi kurva v Praze nasral? B: Hele do píči, já... já nevím už vůbec nic, ani jestli je ten Svoboda, nebo jak se jmenuje, vůbec důležitej, nebo vo co se tady snažíme. Jsem pod tlakem, slídej kolem mě novináři. Místo hrdiny, co přežil vlastní smrt, ze mě chtějí udělat mafiána. No, takhle to tady chodí, ty vole, posraný Česko. V Americe už bych byl hrdina. (5 vteřin ničeho) B: Ivane, Valenta je mrtvej a solárka se jede dál. (3 vteřiny ničeho) B: Vodepsali nás. A: Okay. A: Jsme kurvy na prodej, ale ani ty nevíš, kdo nás pase. B: Do prdele se vším. B: Já už to nechci dělat. (3 vteřiny ničeho) A: Já taky ne, ty čuráku. A v podobném duchu, resp. bezduchu to probíhá celé. Bohužel.(9.10.2019)

• Mamutol

Sever od prvního do čtvrtého dílu byl pěkně rozehraný, postavy se pomalu posouvaly do velkého finále ... Těšil jsem se. Jenže to finále se tak nějak nedostavilo. Je mi to líto, ale tohle patří tak někam na stanice typu Nova, Barrandov a spol. Velmi slabé dvě hvězdy.(9.10.2019)

Nelze upřít snaha,ale chyběla gradace a všechno navíc zkazil konec.Ten mohl být jakýkoli,jen ne takový.(13.10.2019)

Dobrý je na Severu námět, herecké výkony (některé) a hudba. Jinak začátek zdlouhavý a tudíž i nudný, nelogické situace (Mádl si ani nezkopíruje ani neschová notebook), státní zástupkyně nechá důležitý rozhovor na ráno, aby mohli svědka v klídku odprásknout aj aj. a to nejdůležitější, jak už bylo napsáno, proč proboha se ten spis tak tajil, když vrazi byli rusáci??? Tedy pokud v další sérii se neukáže, že vše bylo jinak. Záměr natočit politický thriller se moc nepovedl; vyznění, že všechno je tady zkorumpované, prohnilé a prodané je přece jen mimo realitu.(17.10.2019)

U mě za 5 hvězd. Velice aktuální téma. Několik papalášů si rozdělilo business s fotovoltaikou a přišlo k balíku peněz, v době, kdy prostý občan byl u toho lama a neměl o ničem ani páru... Papaláši si vytvořily svěřenecké fondy a stali se tichými společníky.... Praktiky ředitele policie fungovaly, jak za komančů, tak fungují i v dnešní době! Proč nejlepší kriminalisté odcházejí od Policie...? Prominu i špatný zvuk, respektive špatnou výslovnost některých herců. Scénář: "Trefa do černého". Jen více takových seriálu s filmů s aktuální problematikou v Čechách.(20.10.2019)

Kdybych věděl jak, dám 70%. Nemělo to úplně spád, ani to nebylo úplně blbé. Závěrečný prvek absurdního dramatu, místo happyendu byl fajn.(22.10.2019)

Seriál i dané téma - to vše mě zaujalo. Jen nevím, jestli byla volba Jirky Mádla tou volbou správnou. Byť jako herce ho můžu, ale pro tuto roli se nehodil. Chvílemi se svou drobnou postavičkou působil jako nevinný křeček a né jako policista ...(2.11.2019)

Šestidílná kriminální minisérie, která neurazí - ale bohužel ani extra nenadchne. Nejlepší díly uprostřed série, pozvolný začátek. To, co mě ale trochu naštvalo, bylo (ne)rozuzlení. Prostě ten konec mi přišel jaksi odfláknutý. Poslední díl rozhodně nejslabší ze všech, škoda. I tak to ale byla mezi různými Kriminálkami XYZ zajímavá podívaná.(4.11.2019)

Pořád přemýšlím, jestli to byl Sedláčkův záměr, vyfiltrovat ze začátku diváky, aby pak, až jim to napálí, zůstali jen ti, kteří to budou schopni zpracovat. A ochotni. Většina raději zavře oči, že...? První díly opravdu tragické. Měl jsem co dělat, abych prošel sítem. Řada špatností sice víceméně přetrvala až do konce, ale zápletka a konstrukce příběhu nakonec zvítězila. Bodejť by ne, když je téma tak aktuální a ještě dlouho aktuální bude. Otázka tedy je, zda hlavní devizou seriálu bylo opravdu zpracování, herecké výkony (podle mne velmi slabé na všech frontách), pointa a nebo jen míra odvahy, kterou tvůrci svou otevřeností projevili. Rudá střecha?(3.12.2019)