Zrádci

• angličtina Rats (festivalový název)
Česko / Polsko, 2020, 6 h 46 min (Minutáž: 66–71 min)

Scénář:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Douba

Cyril Dobrý, Lenka Krobotová, Miloslav Pecháček, Martin Havelka, Hoang Anh Doan, David Novotný, Igor Bareš, Magdaléna Borová, Anežka Novotná, Petr Franěk (více)

Epizody(6)

Vietnamská mafie v Česku ovládá víc než 70 procent trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální. Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život. (Česká televize)

Kivis

Zrádci si mě získali. Scénář, herci a režie vytvořili silný zážitek, který ještě umocnila hudba - titulní píseň, hlavní motiv i soundtrack. Jen zvuk byl bídný. Hlavní hrdinové občas cedili dialogy skrz zuby, což dodávalo na autenticitě, ale zvukaři by si mohli pohlídat, aby bylo hercům i tak rozumět. Ale pojďme od technikálií k obsahu. První dva díly utahovaly šroub napětí, u třetího jsem se trošku bál, jestli to nepůjde do kytek, ale od čtvrtého dílu se šroub vrátil na předchozí pozici. Bohužel už na ni zůstal a neutahoval dál. Já bych přitom ještě o něco větší natažení na skřipci napětí vydržel. Obvykle jsem na odhalování pachatele marnej, ale tady jsem měl docela jasno už od druhého dílu a s napětím čekal, co bude dál, než jak to všechno bylo. Další lidé, co to sledovali zároveň se mnou, to kupodivu tak neměli. Ale jejich reakce mi potvrdily, že ať už máte o pachateli (pachatelích) jasno nebo ne, seriál si užijete, protože tady zdaleka nejde jen o to, kdo byl vrah. Scénáristická berlička v podobě vypravěče mluvícího přímo na kameru mě obvykle štve, ale tady dokonale seděla a škoda, že těch momentů postupně ubylo a navíc ztratily na síle, i když vzhledem k vývoji děje a hlavní postavy to asi jinak nešlo. Sice jsem po prvních dvou dílech očekával, že mě Zrádci úplně rozsekají, což se nestalo, ale i tak naprostá spokojenost. ()

starydivak

No, co na to říct. Šílená roztřesená kamera, místy nesrozumitelný zvuk, strašlivá hudba. Co ještě bych vytknul? Nevyužítí potenciálu herců. Neužil ml. je pouze v první epizodě, Novotný by si asi za takovou roli nafackoval.. Ty osvícené promluvy hlavního hrdiny do kamery, kde jsme to jen viděl (? - možná nikde),.. Dále roztahaný děj, který by se v pohodě vešel do jednoho "našlapaného" celovečeráku, který bych si v kině vychutnal. Ale co, dnes se točí série a tak mají filmy smůlu. A tak musíme vzít za vděk tímle dílkem, které mě i přes všechnu mojí kritiku upřimně bavilo. Mínusy se mohou proměnit v plusy: namátkou třeba ta "pingpongová" kamera do toho fakt zapadá :) No ale hlavně, Tauš zvládlnul závěr kriminálky, tj ukázal nám vraha dříve, než třeba ve Vodníkovi.. ()

Sidenius

o zvrácenosti a nedokonalosti jinak zajímavého námětu mluví už jen ta šílená úvodní scéna každého dílu s klasickou hudbou. Téměř nezvladatelné. Plus mínus o ničem bez hodnoty. ()

Hombre8

Matička (potažmo společnost, která jí to umožnila) může být pyšná na svůj produkt. Mělo by to být určité memento. Ale nebude... K seriálu: Kvalitka po všech stránkách. Kam se hrabou kriminálky z komerčních televizí včetně Netflixu. Natočené opravdu neotřele, nekonformně, vypointované zrovna tak. Bohužel ale dojem kazí určitá přeefektovanost a řada nedotažeností a slepých uliček. I když nevylučuju, že jsem jen, coby neuživatel, nepochopil ten labyrint myšlenek. Přišlo mi prostě, že se autoři v určitých fázích děje už natolik unavili, že nevěděli jak dál, tak to střihli a pojali to jako záměr. Taky s rozpohybováváním kamery se to hodně přehánělo i tam, kde to podle mne nemělo opodstatnění. Odehrané slušně, často ale nebylo hercům rozumět. Drmola č. 1 - Pecháček. Je slyšet, že je neherec. Dobrý je vyloženě talent. Z ostatních bych vyzdvihl dnes už zkušené herectví Bareše a Novotného, kteří jdou pomalu, nenápadně, ale vytrvale nahoru. ()

vinducha

Po shlédnutí posledních 2 dílů jsem 1 ubral , bo hlavní hrdina se najednou začal chovat jako absolutní debžon a trochu to ten výsledný dojem srazilo. Navíc tu přestřelku ukázat mohli , byla to 1 z těch mála možností předvést divákovi parádní akci . Asi nebyl badžet na slepé náboje.. Přesto stále nadprůměrná věc. ()

zekon

Scénář velmi slušný. Nicméně zpracování, otřesný amatérský paskvil nějakého jůtubera nebo influencera. Skákavá rozstřesená kamera, patrně první počin kamaremana nebo trpícího parkinsonem, střihač na úrovni 10ti letého děcka, zvukař patrně nahluchlý, protože ten zahuhňaný místy nevýrazný zvuk a nesrozumitelná řeč. Do toho hudba a zvuk úplně mimo jako ze zombie horroru a mimo scény........Takže z 1* dávám za scénář 3. A myslím že tak blbé policajty fakt nemáme! ()

uletov

Tesla,fet,větnamci,naivní policajtka a jeden ulhaný sráč. Vyšla z toho vcelku podařená minisérie. Nebýt toho zbytečně trhaného obrazu a zvláštních kytarových riffů...musím zmínit i krásnou závěrečnou píseň,kterou nazpívala Maruška. ()

FatimaO

Proč jste mi tohle tak dlouho tajili? Musím říct, že jsem to nečekala, ale bavilo mě to moc. Cyril Dobrý jako dost dobrý. A Tauš taky velký dobrý. ()

Ftrider odpad!

Asi takto. Tak jak někdo dává plný počet, aby se vyvážily jednotlivé komentáře k lepšímu, tak já dávám "totální odpad", aby se to vyvážilo k horšímu. Seriozně je to na pomezí 1-2 hvězd za nápad. Zbytek tragédie. Hudbu dělal nějaký totální blázen, který si to nedal do souvislosti s večerním "promítáním", protože při těch nekonečných kvílivých strunách jsem měl chuť rozmlátit TV. ()

Rada.Shoa

Řekl bych že C.Dobrý se dost potatil a když bude pokračovat v tomto standardu,určitě budu rád sledovat jeho kariéru i nadále.Celý seriál měl dobrý tah na bránu ale ztratil se v posledních dílech, které by měli být klíčové ...1-4 díl 4* ... 5 a 6 díl 2* ... ()

karmalat

Napadity a skvely serial. Netradicni zpracovani, super hudba, nejednoznacne videni sveta a nedorcene zavery jsou tim pravym. Asi se nebude libit spouste lidi, ale podle mne se jedna o chytry pocin, ktery je porovnatelny s nejlepsimi svetovymi krimi serialy. ()

lineker

Na Taušovu osobitost, jsem si již z předešlých jeho projektů zvykl a mám ji rád. Nechává herce i kameru hrát a proto se na těchto pozicích nemůže obklopit nekvalitními lidmi. Oba dva mladí týpci byli na jedničku a já se zaradoval, že česká produkce bude mít zase kde brát. Příběh, který měl zřejmě co nejvěrohodněji popsat tuzemský pervitinový trh se všemi aspekty a postavami, které jsou do byznysu zapojeny. Na rovinu. Jestli je to až takto jednoduché, tak to potěš prdel. Celkové hodnocení jsem možná přepálil.Nicméně nekýčovitá snaha o originalitu je pro mne pořád silným argumentem. ()

CharlieX

Tak jestli tohle má být směr, kterým budou směřovat české seriály, tak z toho vlaku chci vystoupit. Je ale pravda, že jsem tuhle tematiku nikdy příliš nechápal. Ideální by bylo, všechny mafie vyzbrojit, zavřít někam, kde nikomu nevinnému neublíží, a ty, co přežijí, pak pozavírat. Na co nějaké psychologické sondy o životě fetek a jejich dealerů. P.S. Na třesení kamerou a rozkolísané úrovni zvuky nic uměleckého neshledávám. ČT umí, mohu-li posoudit posledních cca 5 let zpátky, podstatně lepší seriály. ()

raininface

Manýrismus – v původním smyslu je to hodnotící pojem, označující styl hledající dokonalost v opakovaném napodobování významných děl a vyúsťující v návyk, při němž tvořivost, osobitost a niternost zaniká v závazné vnější formě. Dějiny umění jej chápou jako směr, který přejímá určité znaky dřívějších výtvorů a nechává je ustrnout v deformované podobě, aby tak vyjádřil životní pocit odcizení. Splněno, Viktore! ()

davidh76

Dobre. Zaver super. Kazdy je trochu hajzl a trochu fajn. Kazdy ma trochu pravdy a trochu se plete. Hudba hodne odvazna, dojezdy kytary nekdy nad unosnou mez. Hudba ve filmu by nemela rusit. K cemuz dochazelo. Jinak nadlrumerne ceske dilo! ()

The_Casual

Slibná zápletka, hezký vizuál - docela, ale závěr, debilní a nic neříkající. Kamera, hlavně v posledním dílu, doslova rvala oči a zvedala žaludek. Vlastně bych řekl, že poslední díl to celé kompletně shodil o 80% dolu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

03.10.2020

Serial Killer se blíží

Serial Killer se blíží

20.09.2019

Serial Killer je mezinárodní soutěžní festival televizních a online seriálů. Uskuteční se 24. – 29. září 2019. Divák má jedinečnou příležitost sledovat to nejlepší, co současná evropská produkce… (více)