Sen Anlat Karadeniz

(seriál)
Turecko, (2018–2019), 149 h 44 min (Minutáž: 112–191 min)

Ulaş Tuna Astepe, İrem Helvacıoğlu, Öykü Gürman, Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Tuzcu, Mehmet Çepiç, Demir Birinci, Özgür Biber, Faruk Acar, Can Verel (více)

Série(3) / Epizody(64)

Jeden z najsilnejších príbehov z krajiny polmesiaca prichádza na obrazovky televízie Doma! Spoznajte príbeh Nefes (Irem Helvacioglu), ktorú ako 16-ročnú predal ako detskú nevestu jej chamtivý otec za bohatého Vedata (Mehmet Ali Nuroglu) a ona mu porodila syna Yigita (Demir Birinci). Jej manžel ju však fyzicky týra a ona sníva o úteku so svojím synom ďaleko od násilníckeho manžela. Všetky jej pokusy však končia ešte väčším násilím. Nefesin muž Vedat je totiž psychopat, ktorý ju všetkými možnými spôsobmi zneužíva, pretože ho Nefes nemiluje. Vždy vidí chybu na druhých a nikdy neprevezme zodpovednosť za svoje činy. V jednom okamihu sa ale Nefes nakoniec podarí utiecť a podporu nájde u mladého a odvážneho mladíka Tahira (Ulaş Tuna Astepe), syna rodiny, ktorá pochádza z oblasti Čierneho mora a zaoberá sa stavbou lodí. Tahir nemá rád rodinnú prácu, miluje však more, neznáša nespravodlivosť a nemá rád, keď ľudia trpia... Tahir sa tak stane Nefesiným a Yigitovým záchrancom. Ale Vedat sa svojej ženy a syna nemieni len tak ľahko vzdať... (TV Doma)

Soupalka

Romantický, lehce akční a místy velmi tklivý seriál s neokooukanými herci "Černé moře, řekni mi"  se točí kolem domácího násilí a beztrestnosti násilí páchaného na ženách. Téma zajímavé a aktuální, nicméně... seriál plný černobílých postav  je jak donekonečna přehrávaná písnička a divák pořád čeká, kdy  se tvůrci pokusí aspoň o středně kvalitní album s pár novými songy. Oba hlavní záporáci vykazují opravdu ohyzdný charakter a jsou dobře zahraní.  Seriálu jsem dala 1 hvězdu za dvojčata a i za to, že to všichni vydrželi tak dlouho a s takovou intenzitou (btw jeden více než 3 hodinový díl je fakt hrdinství celého štábu a všechny díly jsou docela vyvážené).  1 hvězdu potom za postavu tchyně  - tady se scénáristé opravdu snažili a byli úspěšní. Je skvělá. Naopak nápady typu "dejme jednu serii aby byl měsíc stále v úplňku" nebo "co si já čistá duše  vezmu na sebe, pokud se rozhodnu stát bezdomovcem, ukrývat se a táhnou s sebou malé dítě  - Á, nejlepší bude sněhobílá bunda, co se nikdy neušpiní" a jim obdobné  alegorie seriál spíše  kazí. Občasné nekonečné příběhy a bohoslužby místního imáma (našinec si kvůli zmijovce snadno splete s řezníkem!) umožňují si odskočit na kafe  a přežít nekonečně dlouhé díly.  Dívala jsem se hlavně  kvůli Ulaş Tuna Astepemu -  je to sympoš,  který se mi jako mladý herec moc líbil v Karadayi. Tady mne nezklamal a táhne velkou část dílů a také hudba působí, že je napsaná pro něj. Jeho partnerka je sice krásná, ale příliš mdlá.  Jako pár získali ocenění, které opravdu nechápu. ()

Danikaa

Tak trochu mi to pripomínalo Fatmagul. Zbytočne veľa častí. Nemám rada násilie a brutalitu, takže som často diely posúvala. Tri hviezdy za to, že koniec dobrý, všetko dobré. ()