Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Epizoda, pro kterou jsem svého času měl extrémní slabost, začíná trochu stárnout. Obi-Wanovy letohrátky skrz půl vesmíru pořád fungují a ve chvíli, kdy se zapnou světelné meče, mi běží mráz po zádech, ale romantická linka je snad až příliš jednoduchá. Éteričnost Natalie Portman ovšem nechává zapomenout na fakt, že Hayden i přes usilovnou snahu chvílemi nestačí na tak komplexní postavu, jakou Anakin Skywalker je.(20.5.2006)

Milostná scéna s tokajícím párečkem u vodopádů vypadá jako reklama na Niveu. Při bitvě v aréně vypadají Jediové se svými světelnými meči tak znuděně, že každou chvíli čekám, kdy si k tomu přibalí jointa. Závěrečná bitva, to je jeden velký zmatený bordel. K tomu připočtu takové režijní nedotaženosti, jako závěrečnou honičku, při které Padmé vypadne z létajícího stroje, spadne z velké výšky na zem a jakoby v posledním tažení klepe nohama jako chrobák. Vzápětí hupky, hupky se postaví na nohy, jako by se nic nestalo a začne udělovat rozkazy. Ani nemá smysl se rozepisovat o dalších lapsusech, je jich tam požehnaně. Lucas se chtěl zavděčit všem. Beverly Hills, Gladiátor, Chaplinova Moderní doba, Blade Runner - všechno tu je. Bohužel. Ale pořád jsou to Star Wars. A s přibývajícími díly získává tenhle nový kabátek na "star-wars-áckém" kouzle, které mámdíky původní trilogii tak rád.(21.4.2003)

• Skejpr

suverénně nejslabší díl celé ságy. akční scény nabalené bez ladu a skladu, koilkrát ne zrovná nejlepší triky, scénář na zabití, herecké výkony na vodstřel....chápu, že tento díl ma v sáze svoje místo.. ale myslím, že to Lucas trošku přehnal... dao by se to určitě udělat jinak, zajímavějš..líp? uznávám, že souboj Yody s hrabětem Dooku je element, který v celé předchozí sáze chyběl, něco nového, nevídaného... ale způsob jakým k tomu film dospěje... škoda mluvit Opravdu velké Zklamání(8.1.2006)

Mám první trilogii (tu starší) radši. Je taková opravdovější a realističtější. Toho se ještě jakž takž drží první díl, ale ve druhém se George Lucas zbláznil do digitálu a začal ho cpát vysloveně všude (prakticky každá scéna ho má). Alespoň Mistra Yodu si teda mohl odpustit. No, co naplat, na druhou stranu to tenkrát bylo něco nového a neokoukaného a on to prostě rozjel na plný koule. Až mám pocit, že druhý díl tak trošku ztratil ducha celé té série. Hayden Christensen je sice dobrý Anakin v nejlepších letech a zároveň strašnej zmetek. Jediné, o co se dá opírat, tak o fakt, že se druhou epizodou rodí epické vyvrcholení a převtělení Anakina v Darth Vadera, což samo o sobě nemá chybu. To je ale vše. Samotný Obi-Wan v roli jediného dobrodince filmu to nezachrání.(4.11.2015)

Na prvý pohľad trochu skromný diel na dôležité dejové zvraty, pri hlbšom pozretí presný opak. Hustá atmosféra, temný príbeh, skvelý farebný vizuál, najlepšie efekty vo svojej dobe a vynikajúci herci. Film obsahuje množstvo detailov, ktoré vystúpia až pri spätnom pozeraní novej trilógie. A Hayden Christensen bol absolútne bohovský výber pre Anakina Skywalkera!(18.8.2009)

• - Během scény, kdy Obi-Wan (Ewan McGregor) na vodní planetě vstoupí do obrovského areálu, kde jsou cvičeny klony, si můžeme všimnout pohybujících se vesmírných lodí uspořádaných tak, aby prostor působil opticky co největším dojmem. (Listeroman)

• - Tam kde stála loď T-16 Skyhopper Luka Skywalkera v Epizóde IV, je teraz možné vidieť menšiu loď podobného dizajnu. Taktiež Lukov landspeeder (vznášadlo) je možné zazrieť v garáži. (klayman)

• - Dizajn clone trooperskej zbrane je založený na nemeckom samopale MG-42. (klayman)