Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Klony útočí jsou jen o něco málo horší než Návrat Jediho a možná dokonce sahají i k Nové naději. Hlavním důvodem toho je, že tu chybí nějaký opravdu dobrý finální souboj, který byl asi v každém dílu, souboj s hrabětem Dooku prostě na ty ostatní nestačí a hlavně je docela krátký a ničím zajimavý. Aspon že si to film kompenzuje docela zajimavou a rozvíjející zápletkou, poprvé se objevují známí kloni (btw. na té vodní planetě bych chtěl bydlet, čarokrásná), Yoda nám krásně zpixeloval, hned z něho jde ještě větší autorita než kdy předtím a hlavně stále hláškuje nejlépe z celého obsazení (holt v nové trilogii chybí Han Solo a další vtipné postavy). Pomalu nám začíná přerod Anakina ve zlobného, neustále nastvaného a neovladatelného týpka a na slova Yody z jednicky dojde již brzy. A myslím, že pak nebude Obi-Wan jediný, kdo toho bude litovat. Pěkné akční scény (honička mezi mrakodrapy, mezi asteroidy, na vodní planetě, závěr), tentokrát už dobrá atmosféra a odsunutý Binks. postavy zajimavé (Mace Windu, lovec lidí), paradoxně nejhorší postavou je Anakin samotný, děsný floutek to je. A podle toho se taky chová, nemluvě o tom, že je jasným lákadlem pro ženské osazenstvo této planety. kdyby tam Padmé nebyla a stále ho nekrotila, nejspíše bychom mohli tento díl přeskočit a natočit rovnou Pomstu Sithů.. Samozřejmě i McGregor v tom sehrál důležitou roli. Nakonec docela dobré 4, ale stále se to původní trilogii nepřibližuje.(18.10.2008)

„Tomu hovoríš diplomatické riešenie?“ – „Tomu hovorím agresívne vyjednávanie.“ Epizóda II sa na nič neobzerá, na nič nečaká a prípadné námietky neberie do úvahy. Čoraz vyladenejšie herecké obsadenie (k McGregorovi, Jacksonovi, Portman a McDiarmidovi pribudol diabolský Christopher Lee), monumentálne akčné scény, láska a humor, trademarky (vtipný párik popletených robotov) a jedinečná príležitosť, vidieť bojovať skupinu vznešených rytierov Jedi bok po boku (áno, je to niečo ako keby naklonovali tridsiatich "bruceov leeov" a dali ich do jednej akčnej scény). George Lucas nás po piaty raz berie do inej dimenzie. Atmosféra stemnieva, vzťahy medzi postavami sa komplikujú, konflikty vyhrocujú, naberajú na beznádeji a mnohé veci končia (vesmírny mier... a teda aj Jediovia). Podstatne lepšie, ako Epizóda I, ale mne sa páčila už tá :-)(1.1.2005)

Tu sa musel pod režisérovo meno podpísať asi iný oveľa schopnejší režisér, inak si to neviem vysvetliť, ale táto časť je proste pre mňa úplným prekvapením. Tie vypeckované akčné scény, romantika, skvelá réžia, nové svieže nápady, vyzuálne poňatie a aj triky sú akosi krajše a viac zapadnú do prostredia. Gratulujem.(15.3.2005)

Epizoda II znamená hlavně pořádnou dávku akce s výbornými efekty, počínaje úvodní honičkou v rušném městě (připomínající honičku v Pátém elementu, potažmo PC hru New York Race), přes monstrźní bitku v aréně až soubojem Yoda vs Dooku konče. Lucasova režie a scénář opět nejsou na kdovíjaké výši a kupodivu menším trnem v oku mi byl také nesympatický Aná(l)kin a jeho "umělý", snad až lehce iritující, vztah s Padmé. Hlavní pozitivum však je, že Hvězdné války se po jaksi dětské a nedomrlé první Epizodě pomalu vracejí do zajetých kolejí nezapomenutelné, epické vesmírné ságy. 7/10(8.4.2008)

• Skejpr

suverénně nejslabší díl celé ságy. akční scény nabalené bez ladu a skladu, koilkrát ne zrovná nejlepší triky, scénář na zabití, herecké výkony na vodstřel....chápu, že tento díl ma v sáze svoje místo.. ale myslím, že to Lucas trošku přehnal... dao by se to určitě udělat jinak, zajímavějš..líp? uznávám, že souboj Yody s hrabětem Dooku je element, který v celé předchozí sáze chyběl, něco nového, nevídaného... ale způsob jakým k tomu film dospěje... škoda mluvit Opravdu velké Zklamání(8.1.2006)

• - Väčšina Clone Trooperov má čisto biele brnenie, ale niektorí vojaci majú brnenie čiastočne sfarbené (pridané pásy na helme a rukách). Farby predstavujú hodnosti v poradí: zelená - seržant, modrá - poručík, červená - kapitán, žltá - komandér. Piloti majú tiež žlté pásy, ale ich brnenie je odlišné od ostatných. (klayman)

• - Christopher Lee byl nadšený, že získal roli hraběte Dooku. Sám prohlásil, že se ani chvíli nerozmýšlel a souhlasil. (reich)

• - Počas naháňačky speederov na Coruscante, keď Zam zamieri rovno do mesta, je možné vidieť X-Wing prenásledovaný tromi TIE-Fightermi v spodnom ľavom rohu záberu. (klayman)