Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

• monolog

Myslím, že ještě mnohem zbytečnější, než trojka. NA dějově jakžtakž ucházející jedničku to nemá ani omylem. Tohle je spíš jen něo jako mezihra, přestávka se základním info o pokroku situace a ne celovečerní velkofilm. Na původní filmy, ani když bysme vzali ty nejhorší scény, vystříhali je a udělali z nich nějakej sestřih, to nemá. Podle mě tohle nemělo ani spatřit světlo světa. Mimochodem, nikdo kdo to ještě neviděl se nenechte pomýlit lacinýma reklamníma žvástama o tom, že je to podobný Impériu vrací úder. Není. To bych byl na vrcholu blaha, kdyby bylo. Tohle je jen spíš stříhaná romantická polívka nejhoršího telenovelistickýho kalibru s občasnými lepšími momenty, kde se opět ukazuje ten starej Lucas. Třeba planeta klonů nebo honička na začátku apod jsou znázorněny moc pěkně a i posledních dvacet minut je celkem zajímavých, i když k tomu finálnímu boji mám pár výhrad, hlavně co se týká uvěřitelnosti (a realističnost teď dejme stranou). Přesto je to podle mě nedotažený a ničím zajímavý dílko, který kdyby nemělo tři tolik významnější a lepší bratrance (IV-VI) a jednoho bratříčka (I) mnohem lepších kvalit, přestože je to veskrze taky jen záprtek a pušperlík, propadlo by se to tak hluboko, že by to už nikdy nikdo nenašel.(15.2.2006)

Anakin vstupuje do puberty, a s ním také Star Wars. Triky s odstupem let neoslní (a Klony jsou dobrým důkazem, že není šťastné pojímat film jako ukázku možností nejnovějších technologií), rozjezd je příliš pozvolný a během dialogů lepší vůbec nečíst titulky, když ale film ve druhé polovině potemní a do popředí se dostane temná strana síly a ďábelský Christopher Lee, není pochyb, že sledujeme důležitý doplňující díl většího mytologického celku, futuristickou variaci Shakespearových historických dramat. Masivní akční scény pak možná přicházejí příliš pozdě, ale je radost je sledovat už kvůli tomu množství světelných mečů, které jsou naráz v akci. 75% Zajímavé komentáře: Lima, kiddo, Aiax, Cooper, PALINO, Indy(6.10.2005)

Po skvelom nástupe príbehu, ktorý otvára celú príbehovú líniu legendárnej ságy prichádza mierny útlm v podaní Epizódy II, hlavne jej úvodných minút. Prvá časť je naozaj mĺkva, romantika a teda filmová časť určená pre konzumnú časť publika je naozaj viditeľná a urážajúca. Zvyšok filmu, teda po hodine sa celé monštrum, ktoré Lucas stvoril konečne rozhýbe a je ozajstným potešením sledovať jeho pohyby. Takže keby nebolo toho pomalého úvodného rozjazdu, trúfnem si možno aj na piatu hviezdičku, no naopak, kebyže nepríde dokonalá druhá časť filmu, tak by to bol asi prvý film série, ktorému by som dal priemerné tri. 80%.(12.11.2009)

Milostná scéna s tokajícím párečkem u vodopádů vypadá jako reklama na Niveu. Při bitvě v aréně vypadají Jediové se svými světelnými meči tak znuděně, že každou chvíli čekám, kdy si k tomu přibalí jointa. Závěrečná bitva, to je jeden velký zmatený bordel. K tomu připočtu takové režijní nedotaženosti, jako závěrečnou honičku, při které Padmé vypadne z létajícího stroje, spadne z velké výšky na zem a jakoby v posledním tažení klepe nohama jako chrobák. Vzápětí hupky, hupky se postaví na nohy, jako by se nic nestalo a začne udělovat rozkazy. Ani nemá smysl se rozepisovat o dalších lapsusech, je jich tam požehnaně. Lucas se chtěl zavděčit všem. Beverly Hills, Gladiátor, Chaplinova Moderní doba, Blade Runner - všechno tu je. Bohužel. Ale pořád jsou to Star Wars. A s přibývajícími díly získává tenhle nový kabátek na "star-wars-áckém" kouzle, které mámdíky původní trilogii tak rád.(21.4.2003)

Rozpočet $115miliónovTržby USA $310,676,740Tržby Celosvetovo $649,398,328║ Obi-Wan Kenobi je postava ktorá zachraňuje ten príliš plytký dej, lebo pokiaľ príde na radu mladý Anakin z jeho povrchnou romantikou k Padmé tak to za moc nestojí, až nechcene otravná postava z neho vyžaruje, hlavne prvá hodinka filmu je akási pomalá bez náboja /70%/(27.6.2006)

• - Neexistuje žiadne dejové spojenie s farbou meča Mace Windua. Samuel L. Jackson sa spýtal Georga Lucasa, či by nemohol mať purpurový svetelný meč, ako je jeho obľubená farba. Lucas to odsúhlasil. V interview v britskej televízií Jackson povedal "I thought it would be cool". (klayman)

• - Rozpočet filmu byl 115 000 000 amerických dolarů. K 24. 09. 2012 činil jeho celosvětový výdělek 649 398 328 amerických dolarů, což ho řadilo na 59. pozici nejvýdělečnějších filmů historie. (chelseaman22)

• - Prvý Star Wars film, v ktorom je Yoda kompletne počítačovo animovaný. Po zlyhaní v Epizóde I, sa tím po troch rokoch vrátil s prezentáciou Yody, ktorá zahŕňala scénu z Epizódy V, kde Yoda vysvetluje Lukovi podstatu Sily. Lucas bol ohromený a usúdil, že technológia je už dostačujúca. (klayman)