Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Anakin vstupuje do puberty, a s ním také Star Wars. Triky s odstupem let neoslní (a Klony jsou dobrým důkazem, že není šťastné pojímat film jako ukázku možností nejnovějších technologií), rozjezd je příliš pozvolný a během dialogů lepší vůbec nečíst titulky, když ale film ve druhé polovině potemní a do popředí se dostane temná strana síly a ďábelský Christopher Lee, není pochyb, že sledujeme důležitý doplňující díl většího mytologického celku, futuristickou variaci Shakespearových historických dramat. Masivní akční scény pak možná přicházejí příliš pozdě, ale je radost je sledovat už kvůli tomu množství světelných mečů, které jsou naráz v akci. 75% Zajímavé komentáře: Lima, kiddo, Aiax, Cooper, PALINO, Indy(6.10.2005)

Epizoda II znamená hlavně pořádnou dávku akce s výbornými efekty, počínaje úvodní honičkou v rušném městě (připomínající honičku v Pátém elementu, potažmo PC hru New York Race), přes monstrźní bitku v aréně až soubojem Yoda vs Dooku konče. Lucasova režie a scénář opět nejsou na kdovíjaké výši a kupodivu menším trnem v oku mi byl také nesympatický Aná(l)kin a jeho "umělý", snad až lehce iritující, vztah s Padmé. Hlavní pozitivum však je, že Hvězdné války se po jaksi dětské a nedomrlé první Epizodě pomalu vracejí do zajetých kolejí nezapomenutelné, epické vesmírné ságy. 7/10(8.4.2008)

Klony útočí opět pěkně útočí na všechny smysly fanoušků této vesmírné ságy. Příběh je hezky posouván kupředu, postavy se vyvíjí a atmosféra oproti Skryté hrozbě opět poněkud potemněla. Další vynikající epizoda, která je velmi důležitou pro vývoj celé série. Díl s nejdelší stopáží, přesto se u něj nenudím ani na vteřinu (ale to vlastně platí pro celé SW).(23.7.2016)

O něco malilinko lepší, než Episoda I, ale stejně to už není ono. Romatnika, budiž, oceňuji i úplnou degradaci významu Jar Jara, nejspíš na popud diváků, ale některé scény jsou fakt slátanina. Například Obi-Wanův přítel informátor, ten hospodskej, či ci to je, ve filmu působí násilně jako pěst na oko. Honička s létajícímí auty na Coruscantu je velice špatná. Takových kravin je ve filmu bohužel hodně. Ale naštěstí je poslední třetina filmu velice slušná. Zejména konečná bitva jediů, robotů a klonů, včetně soubojů obsahuje několik velice dobrých pasáží.(28.11.2004)

"Star Wars: Epizóda II - Klony útočia". Pokusím sa vystihnúť obsah tohoto dielu Hviezdnych Vojen pomocou niekoľkých viet, ktoré v jeho priebehu vyslovil Majster Yoda: „Temná Strana všetko skrýva, nemožné je vidieť budúcnosť... Isté je však, Senátorka, že vo veľkom nebezpečí vy ste... Dokedy vrah polapený nebude, ona poslúchať musí nás všetkých... Hlavne nenechaj sa zmiasť majster Obi-Wan, čistá musí tvoja myseľ byť, ak objaviť máš, kto zosnoval toto sprisahanie... Slepí sme boli pokiaľ o tejto armáde klonov nevedeli sme... Iba temný lord Sith vie o našej slabine. Ak Senát informovaný bude, nepriateľov našich bude omnoho viacej... Bolesť, utrpenie, smrť cítim. Niečo strašné sa stalo. Mladý Skywalker cíti bolesť, hroznú bolesť... Klonovačov ja navštívim, aby som zhliadol armádu ich pre Republiku... Víťazstvo? Víťazstvo, hovoríš? Majster Obi-Wan, nie víťazstvo, Temná Strana dostala sa ku moci. Začala klonová vojna.“ *****(16.4.2012)

• - Austrálska herečka Claudia Karvan bola obsadená ako sestra Amidaly a natočila scénu s celou jej rodinou, ktorá však bola vystrihnutá. Je ale zahrnutá v bonusových materiáloch na DVD. (klayman)

• - Podľa oficiálnej Star Wars stránky, jeden z mnoha návrhov na postavu, z ktorej vzišiel Count Dooku, bola ženská postava. Zo zamietnutých návrhov nakoniec vznikla nová postava Asajj Ventress, ktorá sa objavila niekoľko krát v Clone Wars komiksoch a knihách. (klayman)

• - Namiesto vytvárania nového modelu C-3PO dizajnéri len premaľovali starý model z originálnej trilógie. (klayman)