Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Nejsem si jisty, jestli mi nekdy pri Star Wars jezdil mraz po zadech, ale u AOTC se mi to stalo. Druha epizoda je temnejsi nez ep. 1, vizualni efekty jsou az na jednu drobnost dechberouci, digitalni postavy uz hraji i oblicejem. A jsem neskonale vdecny Lucasovi, ze obsadil Haydena Christensena, ktery je jako Anakin bezchybny. Ale abych nepel jenom ody, tak je treba zacit se bat, co provede Lucas s Williamsovou hudbou ve treti epizode. Protoze to, co predvedl v epizode dva tim, ze v posledni pulhodine filmu vymenil cast Williamsovy hudby slozene k AOTC za hudbu z TPM a tu, kterou tam nechal, jeste prestrihal, nema obdoby. Snad dostane Lucas v tomhle smeru rozum, protoze vysledek jeho strihani hudby muze byt katastrofalni (viz nepochopitelne se objeveni Yodova motivu ve chvili, kdy bojuje Anakin v tovarne na vyrobu robotu a Yoda je v te chvili parseky vzdaleny).(25.5.2002)

Milostná scéna s tokajícím párečkem u vodopádů vypadá jako reklama na Niveu. Při bitvě v aréně vypadají Jediové se svými světelnými meči tak znuděně, že každou chvíli čekám, kdy si k tomu přibalí jointa. Závěrečná bitva, to je jeden velký zmatený bordel. K tomu připočtu takové režijní nedotaženosti, jako závěrečnou honičku, při které Padmé vypadne z létajícího stroje, spadne z velké výšky na zem a jakoby v posledním tažení klepe nohama jako chrobák. Vzápětí hupky, hupky se postaví na nohy, jako by se nic nestalo a začne udělovat rozkazy. Ani nemá smysl se rozepisovat o dalších lapsusech, je jich tam požehnaně. Lucas se chtěl zavděčit všem. Beverly Hills, Gladiátor, Chaplinova Moderní doba, Blade Runner - všechno tu je. Bohužel. Ale pořád jsou to Star Wars. A s přibývajícími díly získává tenhle nový kabátek na "star-wars-áckém" kouzle, které mámdíky původní trilogii tak rád.(21.4.2003)

Platí v zásadě to co pro Hrozbu, s tím rozdílem, že zde je podívaná o poznání hutnější, temnější a ... prostě boží. Christensenův Anakin se sice zcela minul s mou představou největšího rytíře Jedi, ale včerty, práci odvedl vcelku slušnou. Roli mentora a fakticky hlavního hybatele děje přebírá po Neesonovi Ewan McGregor zodpovědně, jeho Obi-Wanovi nemám co vytknout. Natálka je taky slušná, ale tu osudovou chemii mezi Padmé a Anakinem jim myslím nikdo moc nevěřil. Jak už je pro Star wars dobrým zvykem, finále opět přináší to nejlepší a poslední utkání na light sabery by bylo nejlepší v sáze, kdyby nepřišla zdrcující Pomsta Sithů. Kvůli takovým filmům se do kina jít vyplatí... 80%(5.9.2007)

Před filmem jsem vážně zvažoval "odstoupení ze Star Wars závodu", ale nakonec jsem to riskl. A hele, ono se to vyplatilo! Zmizela dětská ušišlanost, vrátila se síla, vrátil se osud, vrátila se temnota. Sedl mi zejména Hayden Christensen, v němž se sváří dva nesmiřitelné protipóly, temná a světlá strana síly. Jeho balancování na hraně často graduje skvělá hudba Johna Williamse. Atmosféra více připomíná počítačovou sérii Jedi Knight (oproti původní epizodám je temnější, osudovější, méně pohádková), což vůbec není na škodu. Chytá se i Ewan McGregor, který společně s neposedným a emocemi zmítaným "padavanem" tvoří výbornou dvojku. Milostná zápletka je poněkud násilná a přehnaně stylizovaná, ale naštěstí velice rychle přepustí místo akci. Ano, Epizoda II se posouvá od pohádkovosti prvních epizod k vážnějšímu vyznění, což nemusí sedět pamětníkům, zato nám mladším, kteří už jsme zažili zrod počítačového zpracování SW (počínaje hrou Dark Forces ), je tenhle svět přeci jen blízký. I přesto si myslím, že Klony jsou právoplatným nástupce linie Epizod IV–VI...(27.1.2004)

Ani druhá epizoda nejslavnější vesmírné ságy nedosahuje - stejně jako Epizoda I - kvalit původní trilogie, ale přesto je skutečně na co koukat. Skvělá akce a poměrně dost vtipů (i když ne všechny asi jako vtipy byly zamýšleny) a samozřejmě romantika. Tou největší hvězdou filmu je jednoznačně Yoda!!!(13.5.2002)

• - Jar Jar Binks, zastupujúc senátorku Amidalu, dá do pohybu udalosti, ktoré udelia Palpatinovi vyššie právomoci. To znamená, že Jar Jar (najnenávidenejšia postava Star Wars sveta), je nepriamo zodpovedný za pád Old Republic a vyhubenie takmer všetkých Jediov. (klayman)

• - Liam Neeson, představitel Qui-Gon Jinna, se měl původně jako „duch“ objevit. Těsně před začátkem natáčení ale havaroval na motorce, a tak se „objevil“ jen jako hlas, který v myšlenkách vytrhne Yodu, pociťujícího, že Anakin (Hayden Christensen) právě na Tatooine zabil Tuskeny. (Beer Ceps)

• - Väčšina Clone Trooperov má čisto biele brnenie, ale niektorí vojaci majú brnenie čiastočne sfarbené (pridané pásy na helme a rukách). Farby predstavujú hodnosti v poradí: zelená - seržant, modrá - poručík, červená - kapitán, žltá - komandér. Piloti majú tiež žlté pásy, ale ich brnenie je odlišné od ostatných. (klayman)