Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Ono je to po trikové stránce všechno tak úžasné a dokonalé (až na toho otravného počítačového side-kicka, co snad měl být vtipný). Ale co je platná řemeslná dokonalost a vizuální úchvatnost, když scénář je mdlý, celá monumentalita příběhu hrozně umělá a všechny vystupující postavy vám lezou na nervy... V původní trilogii byl báječný Harrison Ford, v "jedničce" se mi líbil alespoň Liam Neeson, v "Klonech" prostě nikdo - bylo mi jedno, jak hrdinové dopadnou, pokud jsem jim smrt přímo nepřála. Romantická linie mezi Padmé a Anakinem pro mě byla ekvivalentem vrážení třísek pod nehty a trampoty C3PO byly jak vysílání pro mateřské školky. Ale vizuální stránka brala skutečně dech, k tomu dávám plus za Lucasem vytvořený svět, který inspiroval ke vzniku knih a povedených počítačových her... takže pořád nadprůměr. 65%(5.2.2009)

"Star Wars: Epizóda II - Klony útočia". Pokusím sa vystihnúť obsah tohoto dielu Hviezdnych Vojen pomocou niekoľkých viet, ktoré v jeho priebehu vyslovil Majster Yoda: „Temná Strana všetko skrýva, nemožné je vidieť budúcnosť... Isté je však, Senátorka, že vo veľkom nebezpečí vy ste... Dokedy vrah polapený nebude, ona poslúchať musí nás všetkých... Hlavne nenechaj sa zmiasť majster Obi-Wan, čistá musí tvoja myseľ byť, ak objaviť máš, kto zosnoval toto sprisahanie... Slepí sme boli pokiaľ o tejto armáde klonov nevedeli sme... Iba temný lord Sith vie o našej slabine. Ak Senát informovaný bude, nepriateľov našich bude omnoho viacej... Bolesť, utrpenie, smrť cítim. Niečo strašné sa stalo. Mladý Skywalker cíti bolesť, hroznú bolesť... Klonovačov ja navštívim, aby som zhliadol armádu ich pre Republiku... Víťazstvo? Víťazstvo, hovoríš? Majster Obi-Wan, nie víťazstvo, Temná Strana dostala sa ku moci. Začala klonová vojna.“ *****(16.4.2012)

V tomto díle nám začne proměna Anakinovi osobnosti (což je dost důležité pro celou "6" filmů). K tomu přibyly klony a také postavy (hrabě Dooku). Souboj Yody a Dark Tyranuse je sice dost udělán na efekt, ale pro milovníky soubojů světelných mečů je to skvělá podívaná. 5*, nevím, co k tomu dále dodávat.(16.12.2007)

Tahle epizoda je pro mě i jako pro fanouška Star Wars docela velkým zklamáním. Samozřejmě jde sice o nadprůměrnou sci-fi, ale prostě chybí tomu jakýsi duch původní trilogie, dialogy jsou občas příšerně křečovité a trapné (vím, že to byly vždycky, ale tak nějak přirozeně, sem se mi prostě nehodí). Oceňuju sice, jaký dokáže být Yoda mrštný chlapík, ale přišlo mi to z velké většiny dělané hrozně na efekt... Naštěstí se pan Lucas poučil a vše napravil Epizodou III. Ale vlastně když si pustím všechny díly chronologicky a dvojku beru opravdu jenom jako romanticko-akční spojovací díl, tak si nemůžu stěžovat.(23.5.2005)

„Tomu hovoríš diplomatické riešenie?“ – „Tomu hovorím agresívne vyjednávanie.“ Epizóda II sa na nič neobzerá, na nič nečaká a prípadné námietky neberie do úvahy. Čoraz vyladenejšie herecké obsadenie (k McGregorovi, Jacksonovi, Portman a McDiarmidovi pribudol diabolský Christopher Lee), monumentálne akčné scény, láska a humor, trademarky (vtipný párik popletených robotov) a jedinečná príležitosť, vidieť bojovať skupinu vznešených rytierov Jedi bok po boku (áno, je to niečo ako keby naklonovali tridsiatich "bruceov leeov" a dali ich do jednej akčnej scény). George Lucas nás po piaty raz berie do inej dimenzie. Atmosféra stemnieva, vzťahy medzi postavami sa komplikujú, konflikty vyhrocujú, naberajú na beznádeji a mnohé veci končia (vesmírny mier... a teda aj Jediovia). Podstatne lepšie, ako Epizóda I, ale mne sa páčila už tá :-)(1.1.2005)

• - Pro usnadnění natáčení byly téměř všechny menší vesmírné lodě byly skutečně vyrobeny. (Listeroman)

• - Scény z Anakinova (Hayden Christensen) pouštního domova byly natáčeny v Tunisku a jedná se o přesnou repliku konstrukce z prvního pokračování z roku 1977. (Listeroman)

• - Podľa Georga Lucasa, Obi-Wanov spôsob schovania sa v poli asteroidov naučil Bobu Fetta lekciu, ktorú využil v dospelosti, keď sa pokúsil schovať v Epizóde V pred Han Solom. (klayman)