Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Lepší než Epizoda I, ale kvalitativně to původní triologie stále nedosahuje. Ovšem po vizuální stránce je to prostě nádhera!! Ty nejlepší triky své doby George Lucas přetavil do dvou hodin trvající vizuální krásy! Kde je proboha opět Oscar za vizuální efekty? Já ty pány z Akademie asi opravdu nikdy nepochopím. Čeho jsem se nejvíce bál bylo obsazení Haydena Christensena, který mi ale dokázal, že si roli Anakina zasloužil a v mých očích rozhodně nezklamal, naopak! Já zkrátka nemůžu jinak než ohodnotit pěti hvězdičkami, protože mě tahle série totálně pohltila a to jsem si vždy říkal, jak tohle může někoho bavit......(9.2.2009)

Silné 4*, vizuálna žranica najvyššieho kalibru! Síce tieto štyri hviezdičky sú trochu iné ako dostane napr. psychologická dráma, ale Epizóda 2 si ich zaslúži. Fantastické kulisy a úchvatné Amidaline kostýmy sa postarali o to, že som pozorne sledovala každú minútu filmu. Z Haydena Christensena síce cítiť, že bol ešte zelenáč, ale Natalie Portman utiahla aj jeho nedostatky. A trojročný odstup od Epizódy 1 sa (chvalabohu) prejavil aj na Yodovi, ktorý už nie je taký gumený a navyše dostal viac priestoru ako "malý sympaťák" :-)(27.5.2005)

Před filmem jsem vážně zvažoval "odstoupení ze Star Wars závodu", ale nakonec jsem to riskl. A hele, ono se to vyplatilo! Zmizela dětská ušišlanost, vrátila se síla, vrátil se osud, vrátila se temnota. Sedl mi zejména Hayden Christensen, v němž se sváří dva nesmiřitelné protipóly, temná a světlá strana síly. Jeho balancování na hraně často graduje skvělá hudba Johna Williamse. Atmosféra více připomíná počítačovou sérii Jedi Knight (oproti původní epizodám je temnější, osudovější, méně pohádková), což vůbec není na škodu. Chytá se i Ewan McGregor, který společně s neposedným a emocemi zmítaným "padavanem" tvoří výbornou dvojku. Milostná zápletka je poněkud násilná a přehnaně stylizovaná, ale naštěstí velice rychle přepustí místo akci. Ano, Epizoda II se posouvá od pohádkovosti prvních epizod k vážnějšímu vyznění, což nemusí sedět pamětníkům, zato nám mladším, kteří už jsme zažili zrod počítačového zpracování SW (počínaje hrou Dark Forces ), je tenhle svět přeci jen blízký. I přesto si myslím, že Klony jsou právoplatným nástupce linie Epizod IV–VI...(27.1.2004)

Není to sice dokonalé jako cokoliv z původní trilogie, ale i tak balzám na geekovskou duši. Pro pravověrné fanoušky Star Wars nekončící extáze z toho, že Hvězdné války oproti uslintané jednotce zvážněly. Že Síla znovu hraje prim. A že na pubertálně rebelujícího Haydena Christensena se dá dívat s menší bolestí než na Jar Jara.(27.5.2002)

Klony útočí jsou jen o něco málo horší než Návrat Jediho a možná dokonce sahají i k Nové naději. Hlavním důvodem toho je, že tu chybí nějaký opravdu dobrý finální souboj, který byl asi v každém dílu, souboj s hrabětem Dooku prostě na ty ostatní nestačí a hlavně je docela krátký a ničím zajimavý. Aspon že si to film kompenzuje docela zajimavou a rozvíjející zápletkou, poprvé se objevují známí kloni (btw. na té vodní planetě bych chtěl bydlet, čarokrásná), Yoda nám krásně zpixeloval, hned z něho jde ještě větší autorita než kdy předtím a hlavně stále hláškuje nejlépe z celého obsazení (holt v nové trilogii chybí Han Solo a další vtipné postavy). Pomalu nám začíná přerod Anakina ve zlobného, neustále nastvaného a neovladatelného týpka a na slova Yody z jednicky dojde již brzy. A myslím, že pak nebude Obi-Wan jediný, kdo toho bude litovat. Pěkné akční scény (honička mezi mrakodrapy, mezi asteroidy, na vodní planetě, závěr), tentokrát už dobrá atmosféra a odsunutý Binks. postavy zajimavé (Mace Windu, lovec lidí), paradoxně nejhorší postavou je Anakin samotný, děsný floutek to je. A podle toho se taky chová, nemluvě o tom, že je jasným lákadlem pro ženské osazenstvo této planety. kdyby tam Padmé nebyla a stále ho nekrotila, nejspíše bychom mohli tento díl přeskočit a natočit rovnou Pomstu Sithů.. Samozřejmě i McGregor v tom sehrál důležitou roli. Nakonec docela dobré 4, ale stále se to původní trilogii nepřibližuje.(18.10.2008)

• - Během scény, kdy Obi-Wan (Ewan McGregor) na vodní planetě vstoupí do obrovského areálu, kde jsou cvičeny klony, si můžeme všimnout pohybujících se vesmírných lodí uspořádaných tak, aby prostor působil opticky co největším dojmem. (Listeroman)

• - Pro usnadnění natáčení byly téměř všechny menší vesmírné lodě byly skutečně vyrobeny. (Listeroman)

• - Počas naháňačky speederov na Coruscante, keď Zam zamieri rovno do mesta, je možné vidieť X-Wing prenásledovaný tromi TIE-Fightermi v spodnom ľavom rohu záberu. (klayman)