Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

• monolog

Myslím, že ještě mnohem zbytečnější, než trojka. NA dějově jakžtakž ucházející jedničku to nemá ani omylem. Tohle je spíš jen něo jako mezihra, přestávka se základním info o pokroku situace a ne celovečerní velkofilm. Na původní filmy, ani když bysme vzali ty nejhorší scény, vystříhali je a udělali z nich nějakej sestřih, to nemá. Podle mě tohle nemělo ani spatřit světlo světa. Mimochodem, nikdo kdo to ještě neviděl se nenechte pomýlit lacinýma reklamníma žvástama o tom, že je to podobný Impériu vrací úder. Není. To bych byl na vrcholu blaha, kdyby bylo. Tohle je jen spíš stříhaná romantická polívka nejhoršího telenovelistickýho kalibru s občasnými lepšími momenty, kde se opět ukazuje ten starej Lucas. Třeba planeta klonů nebo honička na začátku apod jsou znázorněny moc pěkně a i posledních dvacet minut je celkem zajímavých, i když k tomu finálnímu boji mám pár výhrad, hlavně co se týká uvěřitelnosti (a realističnost teď dejme stranou). Přesto je to podle mě nedotažený a ničím zajímavý dílko, který kdyby nemělo tři tolik významnější a lepší bratrance (IV-VI) a jednoho bratříčka (I) mnohem lepších kvalit, přestože je to veskrze taky jen záprtek a pušperlík, propadlo by se to tak hluboko, že by to už nikdy nikdo nenašel.(15.2.2006)

Nejsem si jisty, jestli mi nekdy pri Star Wars jezdil mraz po zadech, ale u AOTC se mi to stalo. Druha epizoda je temnejsi nez ep. 1, vizualni efekty jsou az na jednu drobnost dechberouci, digitalni postavy uz hraji i oblicejem. A jsem neskonale vdecny Lucasovi, ze obsadil Haydena Christensena, ktery je jako Anakin bezchybny. Ale abych nepel jenom ody, tak je treba zacit se bat, co provede Lucas s Williamsovou hudbou ve treti epizode. Protoze to, co predvedl v epizode dva tim, ze v posledni pulhodine filmu vymenil cast Williamsovy hudby slozene k AOTC za hudbu z TPM a tu, kterou tam nechal, jeste prestrihal, nema obdoby. Snad dostane Lucas v tomhle smeru rozum, protoze vysledek jeho strihani hudby muze byt katastrofalni (viz nepochopitelne se objeveni Yodova motivu ve chvili, kdy bojuje Anakin v tovarne na vyrobu robotu a Yoda je v te chvili parseky vzdaleny).(25.5.2002)

• JFL

Po dětsky naivní jedničce přichází teenagersky klackovitá a emařsky teatrálně rozervaná a směšně "dark and gritty" dvojka. Jestliže "Epizoda I" se proti původní trilogii zpronevěřovala dehonestováním a překrucováním kánonu v čele s midichloriany, ale přinejmenším obstála jako autonomní vyprávění a rozjívený dětský film, pak "Epizoda II" se naopak v zájmu úzkostlivého dláždění cesty k původní trilogii zříká nejen soběstačnosti, ale i vnitřní logiky. Veškeré postavy se stávají neživými loutkami, kroužícími kolem ješitného egocentrického fracka. Nejděsivěji se to projevuje na vztahu Anakina a Amidaly, který nabývá nejen náležitě zvrhlé, ale i odpudivé podoby. Princezna jako mávnutím jediovské ruky pozbyla jakoukoli vlastní vůli, svou rezolutnost a aktivnost z první epizody vystřídala za bezpodmínečnou submisivitu a lobotomizaci. Ješitný, jalově zádumčivý asociál, který hlasitě deklamuje svou domnělou výjimečnost, ale současně je lajdáckým scénářem obdarován všemi možnými trofejemi v čele s princeznou, pak představuje až nebývale odpudivou projekční plochu pro stejně ješitné a domněle vyvolené nerdy.(12.10.2015)

Mám první trilogii (tu starší) radši. Je taková opravdovější a realističtější. Toho se ještě jakž takž drží první díl, ale ve druhém se George Lucas zbláznil do digitálu a začal ho cpát vysloveně všude (prakticky každá scéna ho má). Alespoň Mistra Yodu si teda mohl odpustit. No, co naplat, na druhou stranu to tenkrát bylo něco nového a neokoukaného a on to prostě rozjel na plný koule. Až mám pocit, že druhý díl tak trošku ztratil ducha celé té série. Hayden Christensen je sice dobrý Anakin v nejlepších letech a zároveň strašnej zmetek. Jediné, o co se dá opírat, tak o fakt, že se druhou epizodou rodí epické vyvrcholení a převtělení Anakina v Darth Vadera, což samo o sobě nemá chybu. To je ale vše. Samotný Obi-Wan v roli jediného dobrodince filmu to nezachrání.(4.11.2015)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

• - Když Padmé (Natalie Portman) vypadne z LAAT, říká, že se musí dostat do hangáru za hrabětem Dooku (Christopher Lee). Nemohla ale vědět, že právě tam Dooku mířil. (Atrekan)

• - Při natáčení bojové scény mezi hrabětem Dooku (Christopher Lee) a mistrem Yodou pro postavu Yody použit malý model, kterému byly jako vtípek směrem na Christophera Lee přidány upíří tesáky, které měly odkazovat na Leeho postavu z filmu Dracula (1958). Lee na situaci řekl pouze: "Bez komentáře." (reich)

• - Niektoré kaskadérske kúsky sú počítačovo generované. (klayman)