Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Mám první trilogii (tu starší) radši. Je taková opravdovější a realističtější. Toho se ještě jakž takž drží první díl, ale ve druhém se George Lucas zbláznil do digitálu a začal ho cpát vysloveně všude (prakticky každá scéna ho má). Alespoň Mistra Yodu si teda mohl odpustit. No, co naplat, na druhou stranu to tenkrát bylo něco nového a neokoukaného a on to prostě rozjel na plný koule. Až mám pocit, že druhý díl tak trošku ztratil ducha celé té série. Hayden Christensen je sice dobrý Anakin v nejlepších letech a zároveň strašnej zmetek. Jediné, o co se dá opírat, tak o fakt, že se druhou epizodou rodí epické vyvrcholení a převtělení Anakina v Darth Vadera, což samo o sobě nemá chybu. To je ale vše. Samotný Obi-Wan v roli jediného dobrodince filmu to nezachrání.(4.11.2015)

Silné 4*, vizuálna žranica najvyššieho kalibru! Síce tieto štyri hviezdičky sú trochu iné ako dostane napr. psychologická dráma, ale Epizóda 2 si ich zaslúži. Fantastické kulisy a úchvatné Amidaline kostýmy sa postarali o to, že som pozorne sledovala každú minútu filmu. Z Haydena Christensena síce cítiť, že bol ešte zelenáč, ale Natalie Portman utiahla aj jeho nedostatky. A trojročný odstup od Epizódy 1 sa (chvalabohu) prejavil aj na Yodovi, ktorý už nie je taký gumený a navyše dostal viac priestoru ako "malý sympaťák" :-)(27.5.2005)

Před filmem jsem vážně zvažoval "odstoupení ze Star Wars závodu", ale nakonec jsem to riskl. A hele, ono se to vyplatilo! Zmizela dětská ušišlanost, vrátila se síla, vrátil se osud, vrátila se temnota. Sedl mi zejména Hayden Christensen, v němž se sváří dva nesmiřitelné protipóly, temná a světlá strana síly. Jeho balancování na hraně často graduje skvělá hudba Johna Williamse. Atmosféra více připomíná počítačovou sérii Jedi Knight (oproti původní epizodám je temnější, osudovější, méně pohádková), což vůbec není na škodu. Chytá se i Ewan McGregor, který společně s neposedným a emocemi zmítaným "padavanem" tvoří výbornou dvojku. Milostná zápletka je poněkud násilná a přehnaně stylizovaná, ale naštěstí velice rychle přepustí místo akci. Ano, Epizoda II se posouvá od pohádkovosti prvních epizod k vážnějšímu vyznění, což nemusí sedět pamětníkům, zato nám mladším, kteří už jsme zažili zrod počítačového zpracování SW (počínaje hrou Dark Forces ), je tenhle svět přeci jen blízký. I přesto si myslím, že Klony jsou právoplatným nástupce linie Epizod IV–VI...(27.1.2004)

Tuším, že po rozpačitě přijaté "Skryté hrozbě" měl G. Lucas touhu se hlavně zavděčit. Přidal tedy na svižnosti a spádu a "Klony útočí" pojal jako jednu velkou akční jízdu odehrávající se v rekordně různorodém počtu lokací. Vždy mi u tohoto filmu přišlo sympatické, že se vedle "Nové naděje" nejvíce obrací ke kořenům brakového umění. Čímž rozhodně nemám na mysli jen mileneckou zápletku, i když do toho konceptu zapadá, a kterou si na sebe Lucas upletl bič už před lety pro její nevyhnutelnost. Přes její strojenost mě ovšem neurážela a milostné tokání Anakina a Padmé v první polovině filmu mi přišlo v pohodě. Pomohlo tomu nejspíš i to, že H. Christensena jsem vždy považoval za dobrý casting a N. Portman si zde často vystačí jen s tím že je krásná. No a stále je tady i druhá dějová linie se skvělým E. McGregorem. Obi-Wan v jeho podání snad ani nemohl dopadnout líp. Samotný závěr na Geonosis, kde se osudy všech protnou, je potom jako neřízená střela hromadného ničení co efektně smete všechno sebou :-) "Klony útočí" jsou prostě ohromná zábava.(24.9.2011)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

• - Keď Jango Fett nastupuje do lode po boji s Obi-Wanom, buchne si do dverí hlavu. Toto bola zámerná narážka na Epizódu IV, kde si stormtrooper nechtiac buchne hlavu o dvere. (klayman)

• - C-3PO (Anthony Daniels) sa mal pôvodne objaviť stále v kostrovej forme. V postprodukcii sa však Lucas rozhodol, že C-3PO už bude kompletný. (klayman)

• - Aby se štáb nemusel vracet na místo natáčení, rozhodl se George Lucas zfilmovat během natáčení i jednu scénu z následující Epizody III (2005). Je to okamžik, kdy Obi-Wan (Ewan McGregor) předává Owenovi (Joel Edgerton) a Beru (Bonnie Piesse) malého Lukea. (Beer Ceps)