Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Klony útočí opět pěkně útočí na všechny smysly fanoušků této vesmírné ságy. Příběh je hezky posouván kupředu, postavy se vyvíjí a atmosféra oproti Skryté hrozbě opět poněkud potemněla. Další vynikající epizoda, která je velmi důležitou pro vývoj celé série. Díl s nejdelší stopáží, přesto se u něj nenudím ani na vteřinu (ale to vlastně platí pro celé SW).(23.7.2016)

Podle mě spolu s E5 nejlepší Star Wars. A neříkám to jen kvůli Padmé;) Víte jak jsme byli natěšení na pořádný imperiální pochod? A ten masový souboj Jediů s Droidy, slint slint...A konečně poznáte otce a syna Fettovy, což byl pro mě osobně další docela velký tahák - alespoň uvěříte, že jablko nepadá daleko od stromu. Ještě bych měl složit hold Christopheru Lee a mistru Yodovi, ale tím už asi radši skončím. Nebo ne...způsob jakým Anakin přijde o (pro příběh SW klíčovou - i když při hlubším zamyslení nepříliš logicky klíčovou) ruku, není nic jiného než vynucená dějová záležitost, a člověk se až diví, jak může po tak skvělých soubojích režisér dopustit takovýhle lapsus. Jediná vyloženě hloupá scéna, ale ta za to teda stojí.(10.2.2003)

Po Skryté hrozbě jsem doufala, že Klony útočí budou lepší a konečně budou obsahovat tu "esenci" Star Wars, která mi v Epizodě 1 chyběla. Upřímně nechápu zdejší hodnocení, které zde Hvězdné války vynáší do oblak. Když jsem poslouchala dialogy a viděla obličeje Haydena Christensena, měla jsem oproti předchozímu dílu dojem, že už se nedívám na pohádku pro děti, nýbrž na lacinou emoční vydíračku s telenovelovým nádechem. Začínám si budovat názor, že Lucasovy Star Wars jsou tolik kultovní především díky efektům, postavám a především hudbě. Ale co příběh, scénář? Nejslavnější sci-fi sága je pro mě, alespoň zde, vysoce nadhodnocená. S druhým dílem již pociťuji jisté zklamání. Opravdu jsem nečekala, že tato galaktická legenda bude pro mě tolik slabá.(15.7.2012)

„Tomu hovoríš diplomatické riešenie?“ – „Tomu hovorím agresívne vyjednávanie.“ Epizóda II sa na nič neobzerá, na nič nečaká a prípadné námietky neberie do úvahy. Čoraz vyladenejšie herecké obsadenie (k McGregorovi, Jacksonovi, Portman a McDiarmidovi pribudol diabolský Christopher Lee), monumentálne akčné scény, láska a humor, trademarky (vtipný párik popletených robotov) a jedinečná príležitosť, vidieť bojovať skupinu vznešených rytierov Jedi bok po boku (áno, je to niečo ako keby naklonovali tridsiatich "bruceov leeov" a dali ich do jednej akčnej scény). George Lucas nás po piaty raz berie do inej dimenzie. Atmosféra stemnieva, vzťahy medzi postavami sa komplikujú, konflikty vyhrocujú, naberajú na beznádeji a mnohé veci končia (vesmírny mier... a teda aj Jediovia). Podstatne lepšie, ako Epizóda I, ale mne sa páčila už tá :-)(1.1.2005)

Tu sa musel pod režisérovo meno podpísať asi iný oveľa schopnejší režisér, inak si to neviem vysvetliť, ale táto časť je proste pre mňa úplným prekvapením. Tie vypeckované akčné scény, romantika, skvelá réžia, nové svieže nápady, vyzuálne poňatie a aj triky sú akosi krajše a viac zapadnú do prostredia. Gratulujem.(15.3.2005)

• - Hayden Christensen bol jediným hercom, ktorý si nemohol vybrať dizajn svojho svetelného meča, čo bola vždy tradícia. Christensen musel mať meč, ktorý Obi-wan daruje Lukovi v Epizóde IV. (klayman)

• - Podľa Johna Knolla (jedného z vedúcich tímu špeciálnych efektov) je možné vidieť tvora, na ktorom sa Anakin a Padmé vozia na poliach Naboo, v páse asteroidov, ktorým Obi-Wan prelieta. Jeden asteroid má nohy. (klayman)

• - Natočené digitálne, použitím 24-frame High-Definition Progressive Scan kamery, vyvinutej spoločnosťami Sony a Panavision. Kamera pracovala bezchybne aj v teplotách ako 51°C. (klayman)