Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Na prvý pohľad trochu skromný diel na dôležité dejové zvraty, pri hlbšom pozretí presný opak. Hustá atmosféra, temný príbeh, skvelý farebný vizuál, najlepšie efekty vo svojej dobe a vynikajúci herci. Film obsahuje množstvo detailov, ktoré vystúpia až pri spätnom pozeraní novej trilógie. A Hayden Christensen bol absolútne bohovský výber pre Anakina Skywalkera!(18.8.2009)

Epizoda II znamená hlavně pořádnou dávku akce s výbornými efekty, počínaje úvodní honičkou v rušném městě (připomínající honičku v Pátém elementu, potažmo PC hru New York Race), přes monstrźní bitku v aréně až soubojem Yoda vs Dooku konče. Lucasova režie a scénář opět nejsou na kdovíjaké výši a kupodivu menším trnem v oku mi byl také nesympatický Aná(l)kin a jeho "umělý", snad až lehce iritující, vztah s Padmé. Hlavní pozitivum však je, že Hvězdné války se po jaksi dětské a nedomrlé první Epizodě pomalu vracejí do zajetých kolejí nezapomenutelné, epické vesmírné ságy. 7/10(8.4.2008)

Lepsi nez Epizoda I, ale presto to nejak dechberouci neni. Lucas samozrejme nemel tak volnou ruku, protoze byl svazan tim, ze nakonec musi navazat na puvodni trilogii, jenze par scen je zde pekne otravnejch. Predevsim romanticky kraviny mezi Portman a Christensenem. Dialogy jsou celkem naivni, misty az blby, dokonce ani moudra mistra Yody nepusobi nejak uzasne. Pride mi, ze Lucas vic nez na pribeh vsadil na triky, ktere jsou tu prakticky porad, mistama jsou az krapet otravny a je to ku skode pribehu. Kdyby aspon ty triky byli uzasny, jenze je to tak pul na pul. Zabery planet a nekterejch souboju jsou naprosto dechberouci, ale pak tu jsou nejaky postavy a zvirata, ktery pusobi, jak kdyby na sobe meli gumovou masku. Herecke vykony taky nijak uzasne nejsou, nejlepsi je Samuel L. Jackson (Mace Windu je proste buh). Z celyho filmu mi utkveli v pameti dve sceny: masakralni souboj Jediu a souboj s hrabetem Dooku, kde to konecne Yoda poradne rozjede a oproti prvnimu dilu uz vypada perfektne, ale jinak tady i pres mnozstvi vybornejch scen neni zadna nezapomenutelna. Ale ta zaverecna hodina je precejen jizda. Ono asi Lucas chtel, aby to bylo pristupny pro vsechny, takze tu neuvidime ani kapku krve nebo nakou drsnou scenu, coz je skoda. Hudba je tradicni pro Hvezdne valky, takze skvele doplnuje dej, ale dokonala neni. Pres vsechny vytky to je ale porad na lepsi 4*.(21.5.2005)

• JFL

Po dětsky naivní jedničce přichází teenagersky klackovitá a emařsky teatrálně rozervaná a směšně "dark and gritty" dvojka. Jestliže "Epizoda I" se proti původní trilogii zpronevěřovala dehonestováním a překrucováním kánonu v čele s midichloriany, ale přinejmenším obstála jako autonomní vyprávění a rozjívený dětský film, pak "Epizoda II" se naopak v zájmu úzkostlivého dláždění cesty k původní trilogii zříká nejen soběstačnosti, ale i vnitřní logiky. Veškeré postavy se stávají neživými loutkami, kroužícími kolem ješitného egocentrického fracka. Nejděsivěji se to projevuje na vztahu Anakina a Amidaly, který nabývá nejen náležitě zvrhlé, ale i odpudivé podoby. Princezna jako mávnutím jediovské ruky pozbyla jakoukoli vlastní vůli, svou rezolutnost a aktivnost z první epizody vystřídala za bezpodmínečnou submisivitu a lobotomizaci. Ješitný, jalově zádumčivý asociál, který hlasitě deklamuje svou domnělou výjimečnost, ale současně je lajdáckým scénářem obdarován všemi možnými trofejemi v čele s princeznou, pak představuje až nebývale odpudivou projekční plochu pro stejně ješitné a domněle vyvolené nerdy.(12.10.2015)

Druhý díl je lepší než epizoda I. NE o moc, ale o dost. Je tu trochu romantiky, která by se však dala o mnoho zkrátit. Nový "Darth Vader" není moc sympatický a hraje bohužel průměrně. Ewan McGregor hraje skvěle(aspon někdo ;-)) a spolu s Ch.Lee drží film jak se dá. Občasné tupé hlášky dvojce robotů zrácejí smysl. Závěrečný souboj to je jako boj se stínem. Nechci říkat, že je špatný nápad dědeček proti učni, ale v tomto případě je to lehce přehnané ( půlka kina se smála, zbytek nechápal :o)). posledních cca 15minut čistého boje a souboje v koloseu je skvělí závěr, který se snaží dohnat co předešlé skoro dvě hodiny ztratili. K hudbě nelze nic vytknout, ale režie Lucase mi přijde dětská a pochybuji, že nejtemnější epizodu III zvládne aspon na 4*. Pokud to tak bude a celou sérii potopí vlastně klíčový díl(a její tvůrce) bude to obrovský průšvih. Bože... Ať epizoda III je lepší než epizoda I a II dohromady :) Amen...(24.6.2004)

• - Prvý Star Wars film, v ktorom je Yoda kompletne počítačovo animovaný. Po zlyhaní v Epizóde I, sa tím po troch rokoch vrátil s prezentáciou Yody, ktorá zahŕňala scénu z Epizódy V, kde Yoda vysvetluje Lukovi podstatu Sily. Lucas bol ohromený a usúdil, že technológia je už dostačujúca. (klayman)

• - Jedním z hlavních designéru byl John Knoll, autor programu Photoshop. (Listeroman)

• - Keď Obi-Wan a Anakin vstúpia do baru na Coruscant na začiatku filmu, je možné zazrieť niekoľko hercov, ktorých nie je možné vo filmoch vidieť, kvôli kostýmom alebo makeupu. Napríklad Anthony Daniels (C-3PO), alebo Ahmed Best (hlas Jar Jar Binksa), na ktorého plece položí Anakin ruku. (klayman)