Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Musím za pět, ale čistý nejsou. První půlka je o dost slabší než druhá, film v podstatě začne až ve chvíli, kdy se Anakin rozhodne učit se temné straně síly. Rovněž ten očekávaný přechod je sico jakžtakž logický, ale přijde mi, že je hodně zkrácený. V jednu chvíli je strašně šťastný, že bude mít dítě a ani ne snad za pár dní jich dvacet vlastnoručně povraždí, to mě přišlo trochu moc. Ale v porovnání s ostatními novými díly je jednoznačně nejlepší a vlastně je to asi vůbec nejlepší díl Star wars. A taky po epizodě IV jediný, který jsem viděl v kině:-)(22.6.2005)

• flanker.27

Proč se mi tam pořád vkrádá Pomsta Shitů? U podobných filmů už se prakticky nedá mluvit o charakterních výkonech, protože těch několik málo nepočítačových postav zkrátka jen prchá od jedné exploze ke druhé a kličkuje přitom mezi výstřely z blasterů, přičemž se ani nezapotí a občas prohodí nějakou větu typu "skoro mám chuť být padouchem." That's all.(7.6.2008)

S opakovanými zhliadnutiami čoraz dokonalejšia záležitosť a jediný diel prequelovej trilógie, ktorý sa nielenže tej starej vyrovná ale v mnohom ju aj predčí. Preč je detinskosť Phantom Menace a nevyvážené tempo Attack of the Clones, Revenge of the Sith zručne kombinuje prvky a atmosféru epizód IV-VI s dychberúcimi trikovými zábermi nového milénia. Nielenže sa konečne dá hovoriť o skutočných hereckých výkonoch (Ewan McGregor ale hlavne Ian McDiarmid predvádzajúci životný výkon) ale aj Lucasova réžia postúpila o riadny krok vpred a s osudovou Williamsovou hudbou, čoraz viac zapojujúcou staré motívy, pomáha dotvárať pravdepodobne najtemnejší, najepickejší a najdojímavejší diel celej série, ktorý je silou svojho vyústenia zrovnateľný s pôsobivosťou antických tragédií. Áno, doba sa nenávratne zmenila a celá nová trilógia je vyznením predsa len odlišná. Stále sú to však tie Star Wars, ktoré milujú milióny fanúšikov po celom svete a zároveň jedinečné blockbustery, ktorý môže zaujať aj divákov nepoznačených ich kultom, čo pri Pomste Sithov platí dvojnásobne. Aj napriek pár slabším miestam, ktoré prebíja bezchybnosť celku.(6.4.2011)

Epizoda III je zoufalou fugou, ve které se bloudící torzo řádu Jediů snaží poslepovat, co se dá, aby skončilo v naprosté deziluzi a agónii. Lucas sice dopřává divákovi plnými hlty svou velkolepou trikovou akci, ale téměř od počátku filmu stupňuje zlou předtuchu a zesiluje temný podtón, který zvukově i vizuálně vyvrcholí ve scéně, kdy Anakin v opuštěném Chrámu Jediů činí fatální rozhodnutí – pomoci svému svůdci Palpatinovi. Ačkoli je George Lucas režisérem veskrze průměrným, právě tato scéna a několik dalších (zejména likvidace Jediů) patří k emotivně nejsilnějším v celé šestidílné sérii. V Epizodě III se mu daří udržet rytmus i tempo, které ke konci bravurně stupňuje až do divokého staccata beznadějných scén, které tvoří pomyslný vrchol nové trilogie. Je v nich nezvykle naturalismu a zcela souzní s novou atmosférou, kterou Star Wars dostaly jednak novými epizodami, především však ale sérií počítačových her. Dojem je monstrózní, naléhavý, bezprostřední. Není mnoho co dodávat – Pomsta Sithů je důkazem toho, že všechny ty zaškobrtnutí předchozích dvou filmů stály za to, neboť udělaly předmostí opravdu velkolepému finále. Výtky – akční scény jsou až příliš natahované a trpí klasickým vizuálním obžerstvím digitálního věku, jehož je Lucas vůdčím duchem. Až příliš barev a efektů ústí v nepřehlednost. Hudba Johna Williamse tak trochu ustrnula, nicméně v klíčových momentech funguje. Ano a pak několik reminiscencí na neuvěřitelně škrobené milostné dialogy. Ale velmi málo. Málo na to, aby dokázali zruinovat epizodu, která se skutečně ve společnosti Nové naděje a Impéria vrací úder nemusí stydět.(19.5.2005)

Jako celek funguje nová série určitě lépe, snad i díky jednomu jménu režiséra. Režiséra, který se tentokrát rozhodl méně bavit a více politikařit. Režiséra, kterému snaha zavděčit se všem tentokrát úplně nevychází. Režiséra, jehož megalomanská triková vize ve mně probouzí spíše apatii. Přál bych si, aby si Lucas místo znásilňování původní trilogie vzpomněl, v čem tkví její kouzlo. Jediným pojítkem, které bezpochyby zůstalo, je totiž skvělá Williamsova hudba. Pokud by se později opravdu rozhodl natočit nějaké pokračování, mohl by nakonec začít i poučovat a to už by byl definitivní konec.(24.6.2005)

• - Po úvodnom boji, keď transport pristáva pri budove senátu, v spodnom pravom rohu obrazovky je možné vidieť Millennium Falcon (alebo loď jemu podobnú - Corellian Engineering Corporation YT series YT-1300 transport). (klayman)

• - Meno Obi-Wanovej jašterice je Boga. Boga je meno populárneho ľahkého drinku v Tunisku, kde Lucas natáčal niekoľko scén. Dokonca podľa Tuniského mesta pomenoval aj planétu (Tatooine). (klayman)

• - Finálna scéna na Tatooine, kde Obi-Wan odovzdáva Luka jeho tete a strýkovi, je často označovaná ako "Harry Potter scene". Skladateľ John Williams použil krátku 11-tónovú melódiu ako odkaz na jeho tvorbu vo filme Harry Potter and the Sorcerer's Stone. (klayman)