Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Jednoznačne nejlepší z těch nových dílů a podle mě se to může celkem v pohodě srovnávat i s tou straší trilogií. Celej film je dělanej tak, aby objasnil všechno co bylo ve starých star wars a aby tenhle díl navázal na epizodu 4 a to se povedlo dokonale, i když bych uvítal některý scény trochu víc rozvést, jako třeba Anakinův přechod k temné straně síly , který byl podle mýho názoru jeden z hlavních bodů celýho filmu a i když ho tam chvili přemlouval palpatin, tak konečné rozhodnutí bylo ultra rychlý a takový málo uvěřitelný, ale jinak to vypadá skvěle, když už je na temný straně síly a můžu říct, že Hyden Christiansen byl od tý chvíle fakt úžasnej, celej příběh je taky v pohodě, ale asi nejpovedenější část filmu je konečná půlhodinka, která je fakt ve velkým stylu, jsou tam super souboje Anakina s Obi-wanem a Darth Sidiouse s Jodou, je sice jasný jak to dopadne, ale je to fakt perfektně udělaný a ve velkým tempu se super hudbou, takže tam neni ani chvilka na vydechnutí a hlavně to mě donutilo dát 5*, i když celej film nebyl vždy úplně dokonalej(27.5.2005)

Musím za pět, ale čistý nejsou. První půlka je o dost slabší než druhá, film v podstatě začne až ve chvíli, kdy se Anakin rozhodne učit se temné straně síly. Rovněž ten očekávaný přechod je sico jakžtakž logický, ale přijde mi, že je hodně zkrácený. V jednu chvíli je strašně šťastný, že bude mít dítě a ani ne snad za pár dní jich dvacet vlastnoručně povraždí, to mě přišlo trochu moc. Ale v porovnání s ostatními novými díly je jednoznačně nejlepší a vlastně je to asi vůbec nejlepší díl Star wars. A taky po epizodě IV jediný, který jsem viděl v kině:-)(22.6.2005)

Hayden Christensen sa za 3 roky zmenil na nepoznanie. Už nemá detskú tvár a aj jeho herectvo je viac hodné muža. Epizóda 3 je majstrovsky nakrútený veľkofilm plný akcie, skvelých efektov, bezohľadných intríg aj vášní. Psychologická rovina vnútorného zápasu hlavného hrdinu sérii SW vôbec neškodí, naopak uzavretiu kruhu dejového rámca Hviezdnych vojen dodáva nový rozmer. Lucas nám dokázal, že presne vie, aká čerešnička patrí na vrchol torty. Scenár tejto časti príbehu je tak dobre spracovaný, že o uveriteľnosti Anakinových vášní niet pochýb - je stále ešte mladý a napriek múdrosti, ktorú mu priznávajú jeho „kolegovia“ rytieri Jedi, krásny priestor dostali ukážky jeho naivity, ovplyvniteľnosti, rozpoltenosti medzi obrovskými ambíciami a trpezlivosťou, ktorej sa ho snaží naučiť jeho mentor, ako aj slabosťou srdca voči milovanej žene... Varovania majstrov Jedi, ktoré sa nesú celou sériou (Qui-Gon>Obi-Wan, Obi-Wan>Anakin, Yoda>Luke), že pre neskúseného učňa je ľahké podľahnúť Temnej strane sa naplnia a predvedú nám Anakinovu paranoju v plnej sile. Ostatok filmu je taktiež veľmi efektný, napínavý i drsný a hlavne nádherne temný! Starý lišiak Yoda hláškuje výborne, C-3 PO si naopak (chvalabohu:-) dáva s hláškovaním trochu pauzu, Amidala oslňuje nežnou krásou a nechutný Darth Sidious vyvoláva zimomriavky. Vynikajúci, inteligentný zážitok a 5 hviezdičiek zaslúžených!(30.5.2005)

Naprosto dokonalé "zakončení" celé ságy - spojovací můstek mezi novou a starou trilogií - jaký si jen divák může přát. "Pomsta Sithů" má výrazně jinou atmosféru než předchozí dva díly (Skrytá hrozba a Klony útočí), mnohem temnější ladění filmu jen prospívá; stejně jako zúžení počtu postav - scénárista Lucas se zaměřil jen na nejdůležitější charaktery své vesmírné "pohádky" a udělal jen dobře. V epicentru samozřejmě stojí Anakin Skywalker/Darth Vader, jehož přechod na Temnou stranu byl sice zbytečně zkratkovitý, nicméně Hayden Christensen si s touto složitou a náročnou postavou poradil zdatněji než minule. Dalším významným plusem je bezchybná hudba Johna Williamse, která ještě umocňuje dramatičnost vrcholných scén. Sladkým bonbónkem, který pak činí z "Pomsty Sithů" nezapomenutelnou událost je vizuální stránka. Troufám si tvrdit, že "Star Wars" jsou absolutní technickou špičkou, co se vizualizace týče a i kdyby pro nic jiného, než pro tohle, stojí za to velké plátno (respektive 150 Kč za lístek). Mimochodem, nebylo by na škodu kvůli některým scénám (například hned úvodní bitva) převést "Pomstu Sithů" do IMAXu. Jen jedno mne u této epizody mrzí - ten samý smutek jako u Návratu krále Petera Jacksona - že už je konec a že už se nemám jako divák na co těšit a o čem spekulovat. Zbývá jediné, stále si mohu pouštět všechny díly a donekonečna se nad nimi rozplývat. Nejméně epizody III, IV, V, VI jsou toho hodny. DRUHÁ PROJEKCE : nedalo mi to a když jsem napoprvé viděla "Pomstu Sithů" s českým dabingem, musela jsem ji vidět i v originále s titulkami. Ověřila se mi stará pravda, že originál je podstatně lepší než dabing. Navíc jsem si ale mohla vychutnat jednotlivosti Epizody III, které dohromady tvoří úchvatný celek. Obzvlášť geniální je hudba ve vrcholných soubojích Obi-wana a Anakina na Mustafaru + Yody a Palpatina v Senátu. Naprosto úžasná je obrazová představivost a fantazie Lucase režiséra s jakou stvořil svůj vlastní vesmír. Co mě však potěšilo při druhé projekci nejvíce je to, že se naprosto rozplynuly moje představy o tom, že se možná budu nudit, když znám dopředu celý děj. Epizoda III je prostě strhující od začátku až do kobce. Ještě jednou musím také vyzdvyhnout herectví Haydena Christensena. Ale nejen jeho - Ian McDiarmid je záporák k sežrání! Jen je mi líto Natalie Portman, ke které se Lucas zachoval macešsky, protože její dialogy jsou skutečně příliš triviální. Nakonec ale potěší některé příjemné narážky na původní trilogii...Pro některé filmy je prostě 5* málo...(28.5.2005)

První epizoda potěšila dětskou část publika, druhá tu romanticky smýšlející a třetí si užili i opravdoví fandové Star Wars. Konečně do příběhu vstoupila Síla a některé pasáže strčí do pytle i Avatar. Ze starých známých velice potěšili Yoda a R2-D2, kteří opravdu válí. Stará trilogie sice překonána nebyla, ale i tak můžeme říct, že série má vzestupnou tendenci. Paradox, který si může dovolit jen George Lucas.(8.10.2010)

• Jimmy Smits

• - Platiaci užívatelia mali možnosť sledovať rôzne fázy produkcie pomocou webkamery. (klayman)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2005 v Los Angeles. (Varan)

• - Spoiler: Ve druhé epizodě je Anakinovi (Hayden Christensen) useknuta ruka nad loktem, v tomto pokračování má však protézu až pod ním. (Geriel)