Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

No, tak si to sjedeme pěkně popořadě. SPOILER ALERT!!! Epizoda III svoji roli čistého uzavření kruhu či dokonale zapadajících posledních dílků puzzle neplní ani náhodou. A může si na temnotu hrát jak chce drsně, vraždit dětičky po stovkách a usekávat končetiny po metrácích. Po famózním akčním úvodu v tom duchu, jaký ze Star Wars známe, to jest tuny skvělé grafiky, kvalitní souboje, nějaká ta Síla a pár vtípků k tomu (R2 je ve formě), se všechno zvrhává do jakési zvláštní atmosféry nadcházejícího zatmění. Jenže do toho sem a tam pochoduje chrchlající dvouapůlmetrový droid, který je svému vzhledu nepřemožitelného zabijáka Jediů dlužen opravdu mnoho...spíš by se hodilo říct, že selhává na všech frontách. Ony vůbec ty "strhující" souboje spíš připomenou hypertrapného Van Helsinga, kde se taky létalo na lanech nad tisícimetrovými propastmi, zvlášť když k tomu Obi-Wan drandí na přerostlé ještěrce, která dělá "jip, jip". Ne že by nebyla roztomilá, ale vůbec se to nehodí. Jinak se celý děj točí kolem toho, jaký je Imperátor príma manipulátor a jaký že to je vlastně ten Anakin namyšlený floutek. Jinak chudinka Padmé vyžere tu nejnevděčnější úlohu (a dialogy), navíc s podivuhodně se chovajícím bříškem. Ale dejme si teď ty klady. Ian McDiarmid podává opravdu úctyhodný výkon; pro ty z nás kdo vědí, že oba Skywalkerové si o sobě vždycky moc mysleli, není překvapením jak pěkně Anakinek loutkovitě poskakuje. A ani láska k Padmé ho neomlouvá, zvlášť když jí po tom co spáchal nebyl ani omylem hoden. Když byl tím Vyvoleným, možná by mohl vědět, že ve vizích budoucnosti nemíval jasno ani mistr Yoda, takže who cares? Je tu znát jakýsi přesun Anakina do role ne úplně hlavní postavy celé ságy - tou je přece skrznaskrz hodný Luke - což rozhodně je zajímavé, a rovněž tak je nutno přiznat, že scéna "Rozkaz 66" je momentem z nejhutnějších v celé historii SW vesmíru. Jenže co jsou tyhle momenty platné, když se celou dobu dívám na jiný film než ve kterém Obi-Wan umí "ryze otcovsky pečovat o nebohou Padmé", která trpí ve strašných porodních bolestech? Fyzicky dokonale zdravá žena zdrcená zármutkem, se kterým se nemohla a snad ani nechtěla vyrovnat, to je celá ta scéna. Alespoň tady se mohla herečka kvalit Natalie pořádně odvázat. Proč jsem místo superlativy oprávněně ověnčovaného díla sledoval přehnaně vychvalovaný film, který opravdu nepobral tolik logiky, aby mohl být precizním vyvrcholením věhlasné ságy a ukončil léta trvající spory mezi fanoušky a rejpaly? Opět, ale jinak - who cares? Všichni normální lidé vědí, že Lucas je legendární producent, celkem dobrý režisér, ale rozhodně ne špičkový scénárista. Takže proč se vlastně divit scéně Anakina ronícího slzy, an stojíce nad lávovým jezerem, která je po tom, co předvedl dříve, opravdu nemístná? Celá scéna jeho finálního přerodu je příliš patetická, aby při prvních slovech mocně modulovaného hlasu Dartha Vadera vzbudila něco víc než lehký úsměv. Vůbec celé chování mužů Skywalkerovského rodu v závěru filmu i v celé následující trilogii je poněkud podivné, ale to fanatickým fandům prostě nevysvětlíte. Ojedinělému efektu sithských blesků na Imperátora se raději vyhnu, to bych se totiž musel začít pochechtávat, a na to je expert on. Další „decentní“ dírkou v logice Star Wars je problém postupu Rytířů obou stran síly na onen vyšší stupeň existence známý jako "modrý duch". Pořádným gólem do vlastní kysny ovšem je vymazání paměti C3PO, zatímco druhý svědek celých událostí, miláček publika R2-D2, je ponechán ve stavu blažené vědomosti. Což je při tom, jak skvěle mu všichni rozumějí, opravdu s podivem... I přes tyhle kopance to ale nejde jinak, Epizoda III je když už ne dobrý, tak aspoň zábavný film, a nepříliš kritické Star Wars komunitě poslouží dobře - nám, kteří se neztrácíme na celé hodiny u animovaných výplňových a vysvětlovacích seriálů (které BTW některé věci stejně nevysvětlí a zasejí další otázky), ovšem zdaleka tak úžasný nepřijde. A ještě nezbytná poznámka k OST - typický Williams, po zásluze zvěčnělá témata, dvě tři výborné skladby a zbytek tak nějak o ničem. Konečný verdikt - v lepší náladě 70%.(28.5.2005)

Nikdy jsem nenašla v těch třech nových dílech kouzlo původní trilogie, přišlo mi, že Lucas to prostě nezvládl a v opojení z pokroku v technologii se mu zatměl mozek. Tenhle díl je oproti předchozím dvěma ještě docela OK, hlavně že už tak nezaměřuje na děti a postatně ubylo Jar Jar Binkse. Stejně v tom ale nevidím víc, než jak se Lucas vyřádil se všemožnými efekty a zbytek je tam jen tak z nutnosti. A představa, že pod maskou Darth Vadera má být Christensen, ač proti němu vůbec nic nemám, je neúnosná. Navíc nefunguje ani drama, protože všechny ty postavy jsou tak strašně blbě napsaný. Grevious je neskutečně iritující hromádka šrotu. Ten kašel mu měl dodat šarm? A ty dialogy to korunujou ... v negativním smyslu... možná si je Lucas měl nejdřív přečíst nahlas. Dám příklad: Bitka Yody a Palpatina. Palpatine řekně něco ve smyslu "Tohle je pro vás předem prohraná bitva" a Yoda zvolna odpoví: "Ne... dokud já do toho ještě mám co mluvit." Bože, cože? S klidem můžu říct, že další zhlédnutí neplánuju asi už nikdy.(6.1.2011)

Dokonalost sama! 28 let filmové historie se uzavírá během 135ti minut, jaké světová kina dlouho nezažila. Vše začíná dávat smysl, Osudy postav se naplňují, a prolínají s postavami epizod IV, V a VI. Herci jsou skvělí, Hayden Christensen od Dvojky udělal velký kus práce, a HRAJE JAKO BŮH!! Všem postavám dokonale uvěříte všechny jejich pohnutky, pocity, když se poprvé v historii střetnou dva modré meče, začne se divák tiše modlit. Aby Georgi Lucasovi přeskočilo, aby rozthal všchny scénáře, aby zahodil 28 let filmové historie. Aby to všechno dobře dopadlo. Když si Anakin Skywalker nasadí poslední tvář svého života, a poprvé se nadechne jako darth Vader, kino nedýchá. Pouze sedí, a polyká slzy smutku, protože už ví, jak je to dál. Následuje už jen historie. Děkujeme pane Lucasi.(14.6.2006)

Bezstarostné dítě překročilo práh bolestné dospělosti.. Lucas vypustil milostné vrkání a lepkavé infantilní odbočky a přišel s přímočarou, dějově mnohem sevřenější jízdou na téma osudovost, která i přes papírem šustící fráze rezonuje v silných jednotlivostech (Anakin drcen dvěma mlýnskými kameny, genocida Jediů, tóny Dartha Williamse, provázaný konec motivující ihned zasednout ke staré sérii). Ve tmě (úmyslně nepíši světle) třetí epizody lze zaměření předchozích dvou, když ne odpustit, tak alespoň pochopit.. Když jsme u té fatality a činění rozhodnutí, které formují budoucnost, škoda, že Kenobi nenaučil svého padawana používat ochranu. Oba tu teď ještě mohli být a Homer Simpson by nenaštval lidi, co čekali v řadě před kinem..(13.11.2017)

• Subjektiv

Sědel jsem takhle jednou s kamarádem Marmangem v kině na třetím díle nových hvězdných válek a po pěti minutách říkám: "Tak se zvedej, jdem!" A on: "Teprve to začalo ..." Ale dokoukali jsme to. Jojo .. pomsta šitů... Ach, Padmé, ty jsi tak krásná. To je tím, že tě tolik miluji. Ne, to je tím, že já tolik miluji tebe... Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem Star Wars a tenhle díl se mi líbil nejméně. Hvězdné války nikdy neoplývaly hlubokými intelektuálními dialogy, ale tady se tvůrci vážně překonali. Hlavním důvodem natočení SW III je přeměna Anakina v Darth Vadera. Více bych však věřil, že si Anakin po zhlédnutí reklam koupí ten či onen prášek na praní, než že se přidá k temné straně síly po tom, co zažije v tomhle "uměleckém kusu". Přeměna je jednoduše naprosto nepřesvědčivá.(5.3.2007)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2005 v Los Angeles. (Varan)

• - Mladý Jedi, ktorý vybehol z chrámu Jediov k Bail Organovi počas vyhladzovania Jediov bol syn Georga Lucasa, Jett Lucas. (klayman)

• - Hneď na začiatku filmu, ako kamera zhora sníma vojnovú loď Republiky, tak pod loďou vidíme pokojný povrch planéty Coruscant. Ale hneď na to, ako okolo lode preletia stíhačky Obi-Wana Kenobiho (Ewan McGregor) a Anakina (Hayden Christensen), tak pod vojnovou loďou už sa bojuje v plnom prúde za prítomnosti desiatok ďalších vojnových lodí. (AxelWers)