Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Temná strana síly tomu sluší. Přesto si ani zpětně nemyslím, že dává větší smysl těm předchozím; právě naopak ve světle (pardon stínu) tohoto dílu o to více vyplouvá na povrch jejich naprostá zbytečnost. Obrovskou chybou je nevyrovnané tempo. Úvodních patnáct minut strhne monumentální bitva, poté následuje nudná hodina se škrobenými ochotnickými dialogy a nakonec se to v poslední hodině přepne ve vážné drama s přesvědčivými (pouze v rámci Star Wars universa samozřejmě) postavami. Velká škoda je, že přerod Anakina ve Vadera působí nevěrohodně a uspěchaně. Představa, že tato psychicky labilní postava by měla být tím samým ztělesněním živoucího charismatu z původní trilogie je směšná. Slabší momenty zachraňuje stylově přehrávající Ian McDiarmid. Největším faux pas je, že ač by to mělo být vzhledem k tragickému podtextu (nejen) citově vypjaté, tak naprostý opak je smutnou pravdou. Na plátně se sice děje něco technicky působivého, ale citově zcela chladného.(20.5.2005)

Veľkolepé, pompézne, temné, akčné, nerušiaca porcia romantiky, úžasné efekty, dokonalá hudba. Dokonalé uzavretie príbehového kruhu celej ságy. A to som si už myslel, že piatu hviezdičku neudelím ani jednému filmu série. Lucas ma však vyviedol z omylu a daroval mi dokonalý zážitok, stelesnenie filmového umenia. Za všetko hovorí fakt, že bezprostredne po skončení filmu som mal obrovskú chuť pustiť si celú sériu odznova (rozumej Epizódu IV), no keď som si spomenul akým sklamaním bola pre mňa pôvodná trilógia, tak som si to radšej rozmyslel a uchovám si v pamäti tento diel ako posledný videný. 90%.(15.11.2009)

Po prvních dvou Epizodách této ságy, které mě začaly utvrzovat v tom, že Star Wars nejsou nic víc, než monumentální, nabubřelé "nic," co si hraje na kolosální skvost, jsem zhlédla Epizodu 3, která konečně mou (ne)chuť napravila. Ohromující a fascinující vizuální stránka a efekty, velkolepé souboje a zase umění Johna Williamse. Obsazení Haydena Christensena do této ságy je vážně terno a přináší tak na plátno jednu z nejhůře ztvárněných postav vůbec. Coby budoucí Darth Vader zde předvádí svůj "životní výkon" a výrazové prostředky jeho "Temné strany" mi přišly spíše komické. Pohled na něj, kterak se urputně snaží ve svých očích i výrazu vyjádřit svůj největší hněv, zlost a nenávist ála "Podívejte, jak jsem hrozně zlý!" je nezapomenutelný. K dojmu z jeho výkonu mi rozhodně nepomohl ani dabing, který mi přišel mizerný. Závěrečný souboj souboj mezi ním a Obi-Wanem je vskutku monumentální. Dialogy jsou však kinda funny and awkward. Něco jako ze ságy Rosamunde Pilcher: Ohnivá vášeň :D V originálním znění tohoto souboje je Haydenův výkon opravdu značně komický. Tento díl ve mně však zanechal přesvědčení, že scenáristická stránka a především klišovité dialogy jsou nejslabší částí Lucasových Hvězdných válek, a kdyby nebyla triková stránka natolik úchvatná a film by nedisponoval "hvězdným" obsazením, dialogy by se postaraly o docela zábavnou "mezigalaktickou telenovelu." "Anakine, chci jenom tvou lásku." - "Láska tě nezachrání Padmé.", "Špatně jsem tě vychoval, je to má vina." :D(22.7.2012)

Peter Jackson prehlásil, že prvé dva diely Pána prsteňov vznikli preto, aby mohol existovať ten tretí. Na Star Wars to však sedí viacej. Je až prekvapujúce, ako sa v snímke zmení jej tvár - začína celkom v duchu nevinných popcornových zábaviek Epizód I a II, napokon sa začne prelaďovať na štýl originálnej trilógie a končí tak, že máte silnú potrebu pustiť si Epizódu IV. Tento prechod dokazuje, prečo boli predchádzajúce dva diely dramaticky také chabúčke a potvrdzuje, KTO je hlavným "hrdinom" celej ságy a ČO je najdôležitejší prvok výpravného fantasy filmu ako takého. U Jacksona to bol Sauron, u Lucasa je to Vader. Po filmárskej stránke je Epizóda III lepšia než predchádzajúce dva diely iba v posledných 20-tich minútach (ktoré dosahujú dramatickej úrovne IMPÉRIA). Zvyšok filmu je pútavejší nie preto, že by bol s väčším umom napísaný alebo nakrútený, ale preto, že je o niečom. Čím by bolo už aj Spoločenstvo Prsteňa, keby v ňom nebol spomenutý a ako najväčšie a najmocnejšie zlo vykreslený Sauron? Epizódy I a II zostrihať do jedného dvojhodinového prequelu, ináč sú zbytočné a sága, ktorú všetci milujeme, začína až POMSTOU SITHOV. May the Dark Side be with you, Anakin! :)(21.5.2005)

• flanker.27

Proč se mi tam pořád vkrádá Pomsta Shitů? U podobných filmů už se prakticky nedá mluvit o charakterních výkonech, protože těch několik málo nepočítačových postav zkrátka jen prchá od jedné exploze ke druhé a kličkuje přitom mezi výstřely z blasterů, přičemž se ani nezapotí a občas prohodí nějakou větu typu "skoro mám chuť být padouchem." That's all.(7.6.2008)

• - Když stroje Anakinovi (Hayden Christensen) nasazují Vaderův oblek, v jednom záběru na sobě nemá krční část obleku, v dalším už ano. (Atrekan)

• - Jizvu, kterou má Anakin nad pravým okem, mu způsobila Asajj Ventress, učednice hraběte Dooku (Christopher Lee) při jedné z bitev, které se dějově odehrávaly před touto epizodou. (AntiasKing)

• - Natáčelo se od 30. června do 17. září 2003 ve Švýcarsku, Číně, Anglii, Tunisku, Thajsku, Austrálii a Itálii. (Varan)