Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Velkolepé vyústění největší tragédie naší galaxie. Lucas přiváží hektolitry emocí i skvělých hereckých výkonů. Jen škoda, že akce není lepší a Lucas znovu vše režíruje staticky až běda. S tak dobrými triky se mohlo přibližovat k nesmrtelnosti staré trilogie, bohužel v dané formě bleskurychle stárne i tahle epizoda - byť suverénně nejlepší z nových dílů.(13.5.2005)

• Morien

Týjo, kdysi jsem o tomhle filmu napsala několik normostran a teď s hrůzou zjišťuju, že tady není žádný komentář! To je docela ostudné, když si uvědomíme, že se jedná o film, který pro naši galaxii znamenal tolik věcí. Pro mě konkrétně třeba uvědomění, jak je těhotenské břicho sexy nebo že Hayden skutečně neumí moc hrát, jenom hezky vypadá s dlouhými vlasy. Přesto se ve mně ozývá Sílou odkojené děťátko a jakékoliv promítání tohoto filmu mě baví od začátku až do konce. Kupříkladu plnění rozkazu 66 zafunguje vždycky, stejně jako Anakinovo první nadechnutí po "reinkarnaci". Já sama u toho v kině nedýchala vůbec. --- WTF? Jak jsem kdy toto mohla napsat.(14.11.2006)

Hayden Christensen sa za 3 roky zmenil na nepoznanie. Už nemá detskú tvár a aj jeho herectvo je viac hodné muža. Epizóda 3 je majstrovsky nakrútený veľkofilm plný akcie, skvelých efektov, bezohľadných intríg aj vášní. Psychologická rovina vnútorného zápasu hlavného hrdinu sérii SW vôbec neškodí, naopak uzavretiu kruhu dejového rámca Hviezdnych vojen dodáva nový rozmer. Lucas nám dokázal, že presne vie, aká čerešnička patrí na vrchol torty. Scenár tejto časti príbehu je tak dobre spracovaný, že o uveriteľnosti Anakinových vášní niet pochýb - je stále ešte mladý a napriek múdrosti, ktorú mu priznávajú jeho „kolegovia“ rytieri Jedi, krásny priestor dostali ukážky jeho naivity, ovplyvniteľnosti, rozpoltenosti medzi obrovskými ambíciami a trpezlivosťou, ktorej sa ho snaží naučiť jeho mentor, ako aj slabosťou srdca voči milovanej žene... Varovania majstrov Jedi, ktoré sa nesú celou sériou (Qui-Gon>Obi-Wan, Obi-Wan>Anakin, Yoda>Luke), že pre neskúseného učňa je ľahké podľahnúť Temnej strane sa naplnia a predvedú nám Anakinovu paranoju v plnej sile. Ostatok filmu je taktiež veľmi efektný, napínavý i drsný a hlavne nádherne temný! Starý lišiak Yoda hláškuje výborne, C-3 PO si naopak (chvalabohu:-) dáva s hláškovaním trochu pauzu, Amidala oslňuje nežnou krásou a nechutný Darth Sidious vyvoláva zimomriavky. Vynikajúci, inteligentný zážitok a 5 hviezdičiek zaslúžených!(30.5.2005)

Nikdy jsem nenašla v těch třech nových dílech kouzlo původní trilogie, přišlo mi, že Lucas to prostě nezvládl a v opojení z pokroku v technologii se mu zatměl mozek. Tenhle díl je oproti předchozím dvěma ještě docela OK, hlavně že už tak nezaměřuje na děti a postatně ubylo Jar Jar Binkse. Stejně v tom ale nevidím víc, než jak se Lucas vyřádil se všemožnými efekty a zbytek je tam jen tak z nutnosti. A představa, že pod maskou Darth Vadera má být Christensen, ač proti němu vůbec nic nemám, je neúnosná. Navíc nefunguje ani drama, protože všechny ty postavy jsou tak strašně blbě napsaný. Grevious je neskutečně iritující hromádka šrotu. Ten kašel mu měl dodat šarm? A ty dialogy to korunujou ... v negativním smyslu... možná si je Lucas měl nejdřív přečíst nahlas. Dám příklad: Bitka Yody a Palpatina. Palpatine řekně něco ve smyslu "Tohle je pro vás předem prohraná bitva" a Yoda zvolna odpoví: "Ne... dokud já do toho ještě mám co mluvit." Bože, cože? S klidem můžu říct, že další zhlédnutí neplánuju asi už nikdy.(6.1.2011)

• monolog

Dodíval jsem se na to jen ze setrvačnosti! A to ze setrvačnosti už od Nové naděje, která mi vydržela opravdu neuvěřitelně dlouho! Když si člověk odmyslí triky, mnohem lepší bratříčky a . . . . vlastně už nic, co mu zůstane? Plytkost! Plocha! Tabula rasa! Čekal jsem psychologickou (ne až tolik, prostě jen populistickej pohled na psychologii) studii proměny člověka, co jsem dostal? Jeden řekne, že tihle lidi jsou zlí, že ho chtějí zabít(nebo kdovíco udělat), a druhej mu to sežere i s podpěrkou prutu. Čekal jsem dobrej souboj nakonec, dostal jsem ohánění se mečem a skákání jak na trampolíně. Promiňte, to už tu bylo. Čekal jsem, že to bude dobrý film a dočkal jsem se jen dalšího trikového mámení fandů. Vlastně spíš jen fanatiků, protože komu se to může líbit, ten je podle mě zažranej až po krk do starých dílů. Škoda, z možného dobrého filmu vznikl jen podprůměrný scifáč (a nemyslete na triky, které při velikosti peněz vložených a očekávaných prostě opravdu MUSÍ být skvělé a mega).(5.12.2005)

• - Zhruba čtrnáctiminutový souboj mezi Anakinem (Hayden Christensen) a Obi-Wanem (Ewan McGregor) je nejdelším ze všech šesti epizod. Herci jej nacvičovali přes měsíc. Na začátku souboje, než Anakin zaútočí na Obi-Wana, vyskočí saltem pozadu. Herec opravdu za pomoci pružných provázků udělal vysoké salto pozadu. (Zdroj: Časopis Premiere) (JBBerethor)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2005 v Los Angeles. (Varan)

• - Spoiler: Padmé Amidala (Natalie Portman) zemře těsně po porodu Luka a Leii, které ztvárňuje Aidan Barton, ale dospělá Leia Organa (Carrie Fisher) – v Epizodě VI (1983) – řekne, že si vzdáleně pamatuje na svou pravou matku. (Kity162)