Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Hayden Christensen sa za 3 roky zmenil na nepoznanie. Už nemá detskú tvár a aj jeho herectvo je viac hodné muža. Epizóda 3 je majstrovsky nakrútený veľkofilm plný akcie, skvelých efektov, bezohľadných intríg aj vášní. Psychologická rovina vnútorného zápasu hlavného hrdinu sérii SW vôbec neškodí, naopak uzavretiu kruhu dejového rámca Hviezdnych vojen dodáva nový rozmer. Lucas nám dokázal, že presne vie, aká čerešnička patrí na vrchol torty. Scenár tejto časti príbehu je tak dobre spracovaný, že o uveriteľnosti Anakinových vášní niet pochýb - je stále ešte mladý a napriek múdrosti, ktorú mu priznávajú jeho „kolegovia“ rytieri Jedi, krásny priestor dostali ukážky jeho naivity, ovplyvniteľnosti, rozpoltenosti medzi obrovskými ambíciami a trpezlivosťou, ktorej sa ho snaží naučiť jeho mentor, ako aj slabosťou srdca voči milovanej žene... Varovania majstrov Jedi, ktoré sa nesú celou sériou (Qui-Gon>Obi-Wan, Obi-Wan>Anakin, Yoda>Luke), že pre neskúseného učňa je ľahké podľahnúť Temnej strane sa naplnia a predvedú nám Anakinovu paranoju v plnej sile. Ostatok filmu je taktiež veľmi efektný, napínavý i drsný a hlavne nádherne temný! Starý lišiak Yoda hláškuje výborne, C-3 PO si naopak (chvalabohu:-) dáva s hláškovaním trochu pauzu, Amidala oslňuje nežnou krásou a nechutný Darth Sidious vyvoláva zimomriavky. Vynikajúci, inteligentný zážitok a 5 hviezdičiek zaslúžených!(30.5.2005)

• Morien

Týjo, kdysi jsem o tomhle filmu napsala několik normostran a teď s hrůzou zjišťuju, že tady není žádný komentář! To je docela ostudné, když si uvědomíme, že se jedná o film, který pro naši galaxii znamenal tolik věcí. Pro mě konkrétně třeba uvědomění, jak je těhotenské břicho sexy nebo že Hayden skutečně neumí moc hrát, jenom hezky vypadá s dlouhými vlasy. Přesto se ve mně ozývá Sílou odkojené děťátko a jakékoliv promítání tohoto filmu mě baví od začátku až do konce. Kupříkladu plnění rozkazu 66 zafunguje vždycky, stejně jako Anakinovo první nadechnutí po "reinkarnaci". Já sama u toho v kině nedýchala vůbec. --- WTF? Jak jsem kdy toto mohla napsat.(14.11.2006)

Epičnost na druhou je ve třetí epizodě, která je zároveň šestou, po sobě, natočenou, opravdu více než zjevná. Mám pocit, že George všem nakecal, že první trilogie v sedmdesátých letech nešla natočit, ale zároveň to udělal schválně, aby na oné epičnosti vystál celou její dosavadní slávu. Což se vlastně nakonec také stalo. Pamatuju si, že když jsem se tenkrát do té novější trilogie pustil, tak po druhé epizodě jsem byl hodně nejistej s tím, co přijde ve třetím díle. A třetí díl taky začínal poměrně rozvláčně. Druhá polovina filmu je ale naštěstí nekonečný nářez, který nejenom, že představí převtělení Anakina do Dartha Vadera, ale také v ní vznikne solidní množství scén, na které fanoušci čekali dvě desítky let, a na které se jen tak nezapomene. A to i přesto, že všichni moc dobře už tenkrát věděli, co se stane a stejně se neubránili toho napětí, které třetí epizoda skrývá. Za mě absolutní vyvrcholení, u kterého je potřeba přečkat první půl hodinu politických blábolů, abyste si mohli užít herecké převtělení Haydena Christensena v jednoho z nejmocnějších sithů tehdejší doby.(6.11.2015)

Dokonalost sama! 28 let filmové historie se uzavírá během 135ti minut, jaké světová kina dlouho nezažila. Vše začíná dávat smysl, Osudy postav se naplňují, a prolínají s postavami epizod IV, V a VI. Herci jsou skvělí, Hayden Christensen od Dvojky udělal velký kus práce, a HRAJE JAKO BŮH!! Všem postavám dokonale uvěříte všechny jejich pohnutky, pocity, když se poprvé v historii střetnou dva modré meče, začne se divák tiše modlit. Aby Georgi Lucasovi přeskočilo, aby rozthal všchny scénáře, aby zahodil 28 let filmové historie. Aby to všechno dobře dopadlo. Když si Anakin Skywalker nasadí poslední tvář svého života, a poprvé se nadechne jako darth Vader, kino nedýchá. Pouze sedí, a polyká slzy smutku, protože už ví, jak je to dál. Následuje už jen historie. Děkujeme pane Lucasi.(14.6.2006)

Od závěrečného dílu fenoménu Hvězdných válek určitě každý očekává o dost více, než jen prosté uzavření kruhu a toho si byl naštěstí vědom i George Lucas. Už po prvních minutách pocítíme, že do Episody III vložil značné usílí (pravděpodobně proto, aby se vyhnul mojí kritice jeho režisérských schopností :) ). Obrovské přestřelky, ale i menším souboje (Anakin vs Obi-Wan) jsou skutečně dechberoucí a konkurovat jim může snad jen Pán Prstenů, jedná se opravdu o (audio)vizuální orgie, u kterých si nedovolíte ani mrknout. Překvapil mě také Hayden Christensen, na rozdíl od Episody II se zde na něj koukalo docela dobře. Co už ovšem příjemným překvapením nebylo, byly některé stupidní dialogy (mezi Anakinem a Padmé). Možná bych měl také výhrady k ne zcela přirozené přeměně Anakina v Darth Vadera, ale dejme tomu... Skutečným hrdinou filmu se tak stal Obi-Wan. Celkově je Episoda III nejen vizuálně nejvíce omračující (což je s přihlédnutím na datum vydání logické), ale také nejtemnější, nejemocionálnější, akcí nejnabušenější a mojí nejoblíbenější. 9/10(9.4.2008)

• - Po spoločnom dueli Anakina a Obi-Wana je možné vidieť, ako Obi-Wan dvíha Anakinov svetelný meč, ktorý neskôr daruje Lukovi v Epizóde IV. (klayman)

• - Ewan McGregor požiadal Lucasfilm, aby mu vytvorili kópiu všetkých scén Aleca Guinnessa (Obi-Wan z pôvodnej trilógie), z dôvodu ich študovania. (klayman)

• - Když Anakin Skywalker (Hayden Christensen) a Obi-Wan - Kenobi (Ewan McGregor) po úspěšném přistání se separatistickou lodí přilétají se senátorem Palpatinem (Ian McDiarmid) zpět do budovy senátu, tak při přistání jejich transportní lodi je vidět dole letící loď Millennium Falcon, která se objevila až později ve čtvrté epizodě. (kytka.patrik)