Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

• JFL

Nejdražší camp biják všech dob. Na rozdíl od přímočaře jalových "Spaceballs" závěr prequelové trilogie nabízí náležitě naladěnému publiku mnohovrstevnatou taškařici se skvostně přepáleným scénářem, jenž oplývá pimprlovými postavami, absurdními sekvencemi a zcela nulovou logikou. Největší enigmou filmu je Hayden Christensen, u kterého ještě více než v druhé epizodě nelze jednoznačně říct, jestli je otřesný herec, nebo naopak velmi dobře hraje otřesného kokota (zato Ian McDiarmid ztvárňuje rodícího se císaře vyloženě s fanfarónským labužnictvím). Podobně v "Epizodě III" kulminují také další úskalí předchozího dílu. Vedle směšné emařské rádoby ponurosti je to především fakt, že vyprávění nerozvádí vlastní příběh, ale pouze slouží k navázání motivů z původní trilogie. Obecně řečeno obeznámení diváků s rozuzlením ještě nepředjímá, že film nemůže být poutavý - jedním z nejlepších příkladů budiž Singerova "Valkýra". Docílit se toho dá gradováním napětí, rozváděním nosných dílčích motivů či paralelních linií nebo prostě budováním fikčního světa. Nic z toho ale Lucas nedělá, naopak jen sází na prvoplánový fanservice a tupě doslovné zaplňování mezer v historii, která dříve alespoň dýchala příslibem mnohoznačnosti (byť film současně přináší do ságy i řadu logických děr). A jaké ponaučení a rozuzlení z Epizody III, a s ní i završené ságy vyplývá? Síla dojde rovnováhy skrze několik desítek let zkázonosného rozmarného chování pubertálně rozervaného egocentrického pitomce, který nejprve rozvrátí církevně zdegenerované jedie a posléze doslovně svrhne geniálního manipulátora a mistra náhody císaře. To na jednu stanu můžeme chápat jako podnětný impulz ve vztahu k proroctvím, výkladu dějin a významu jednotlivce v historii, ale divácky to zrovna moc nadšení nevzbuzuje. Takže je vlastně od Lucase milé, že toto rozuzlení zabalil do tak divoce špatného filmu, který každou chvíli vybízí k pobaveným komentářům.(12.10.2015)

„Ak nie si na mojej strane, si môj nepriateľ.“ - „Iba Sith uvažuje čierno-bielo.“ Strhujúce uzavretie Lucasovho fenomenálneho sci-fi univerza a najlepší diel „prequel trilógie“, v ktorom sa až so strašidelnou bezmocnosťou vystresovaného diváka uzatvárajú v predchádzajúcich dvoch dejstvách (a "starej“ trilógie) naznačené udalosti, zvraty a putovnia jednotlivých postáv. Je to temné (Rozkaz 66, Mace Widu), záver logicky zacvakne do „celkového sveta Hviezdnych vojen“ (rozdelenie batoliat, odlet či skôr útek do močiarov), herecké výkony parádne potemneli (najmä Christensen sa ukázal) a vizuálna stránka je tradične u Lucasa bez diskusie. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/287-star-wars-epizoda-iii-pomsta-sithov-100-(25.6.2005)

Je patrné, že celá nová série vznikla hlavně kvůli tomuhle bodu. Pryč je zbytečná vata a spousta zbytečných postav. Konečně je zde ten feeling starých dílů, plný emocí a naléhavosti. Skvělé triky, souboje a náklaďák emocí, které vyústí v dokonalou sekvenci na Mustafaru, kdy, přiznejme si to, neukápla slza jen těm nejzatvrdlejším. Jen toho hereckého dřevorubectví by mohlo být míň.(31.1.2007)

• Morien

Týjo, kdysi jsem o tomhle filmu napsala několik normostran a teď s hrůzou zjišťuju, že tady není žádný komentář! To je docela ostudné, když si uvědomíme, že se jedná o film, který pro naši galaxii znamenal tolik věcí. Pro mě konkrétně třeba uvědomění, jak je těhotenské břicho sexy nebo že Hayden skutečně neumí moc hrát, jenom hezky vypadá s dlouhými vlasy. Přesto se ve mně ozývá Sílou odkojené děťátko a jakékoliv promítání tohoto filmu mě baví od začátku až do konce. Kupříkladu plnění rozkazu 66 zafunguje vždycky, stejně jako Anakinovo první nadechnutí po "reinkarnaci". Já sama u toho v kině nedýchala vůbec. --- WTF? Jak jsem kdy toto mohla napsat.(14.11.2006)

Myslím, že rozpisovať sa tu o Star Wars pentalógii nemá zmysel. Trojka krásne uzavrela špičku žánru a lepšiu bodku by som pre mýlnik svetovej kinematografie ani nevysníval. Ak náhodou Lucasovi zahrabe a rozhodne sa, že bude pokračovať, tak sa pod jeho vedením rád nechám vláčiť naprieč galaxiami. Because, I really want more...(25.12.2005)

• - Jediný Star Wars film s ratingom PG-13. (klayman)

• - Luke a Leia Skywalker sú po pôrode hraní jedným bábätkom. Je to chlapček Aidan Barton. (Ernie_13)

• - Představitel Anakina Hayden Christensen si u režiséra Lucase vymohl hrát v kostýmu Darth Vadera. Kvůli nedostačující výšce se ve filmu pohybuje na speciálních botách s podpatky. Kostým vážil asi 90 kilogramů. (Pesosek)