Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sci-Fi / Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2005, 140 min

Uff, série dokoukána. Musím říci, že tenhle film pozvedl po "dvojce" malinko uvadající prapor této epopeje. Příběh jakoby zase našel tu svou cestu, souvislosti byly odhaleny, charaktery dokresleny. Triky jen podtrhly celkový rámec. Star Wars jako celek určitě zaslouženě patří do filmové klenotnice, sci-fi i díky nim povýšila z kategorie "brak" na vyšší level.(21.10.2010)

S opakovanými zhliadnutiami čoraz dokonalejšia záležitosť a jediný diel prequelovej trilógie, ktorý sa nielenže tej starej vyrovná ale v mnohom ju aj predčí. Preč je detinskosť Phantom Menace a nevyvážené tempo Attack of the Clones, Revenge of the Sith zručne kombinuje prvky a atmosféru epizód IV-VI s dychberúcimi trikovými zábermi nového milénia. Nielenže sa konečne dá hovoriť o skutočných hereckých výkonoch (Ewan McGregor ale hlavne Ian McDiarmid predvádzajúci životný výkon) ale aj Lucasova réžia postúpila o riadny krok vpred a s osudovou Williamsovou hudbou, čoraz viac zapojujúcou staré motívy, pomáha dotvárať pravdepodobne najtemnejší, najepickejší a najdojímavejší diel celej série, ktorý je silou svojho vyústenia zrovnateľný s pôsobivosťou antických tragédií. Áno, doba sa nenávratne zmenila a celá nová trilógia je vyznením predsa len odlišná. Stále sú to však tie Star Wars, ktoré milujú milióny fanúšikov po celom svete a zároveň jedinečné blockbustery, ktorý môže zaujať aj divákov nepoznačených ich kultom, čo pri Pomste Sithov platí dvojnásobne. Aj napriek pár slabším miestam, ktoré prebíja bezchybnosť celku.(6.4.2011)

• Morien

Týjo, kdysi jsem o tomhle filmu napsala několik normostran a teď s hrůzou zjišťuju, že tady není žádný komentář! To je docela ostudné, když si uvědomíme, že se jedná o film, který pro naši galaxii znamenal tolik věcí. Pro mě konkrétně třeba uvědomění, jak je těhotenské břicho sexy nebo že Hayden skutečně neumí moc hrát, jenom hezky vypadá s dlouhými vlasy. Přesto se ve mně ozývá Sílou odkojené děťátko a jakékoliv promítání tohoto filmu mě baví od začátku až do konce. Kupříkladu plnění rozkazu 66 zafunguje vždycky, stejně jako Anakinovo první nadechnutí po "reinkarnaci". Já sama u toho v kině nedýchala vůbec. --- WTF? Jak jsem kdy toto mohla napsat.(14.11.2006)

Triky jsou famózní, ale to mi nestačí. Představovala bych si, když to má být završení, něco emocionálnějšího, ne monotónně odříkávané fráze. Trochu víc zanícení a rozervanosti, ne že Anakinova změna změn nastane právě, když mrknu. Je mi líto. Zároveň mě zarážejí některé komentáře plné výtek, přesto nesoucí vysoké hodnocení.(14.1.2006)

Naprosto dokonalé "zakončení" celé ságy - spojovací můstek mezi novou a starou trilogií - jaký si jen divák může přát. "Pomsta Sithů" má výrazně jinou atmosféru než předchozí dva díly (Skrytá hrozba a Klony útočí), mnohem temnější ladění filmu jen prospívá; stejně jako zúžení počtu postav - scénárista Lucas se zaměřil jen na nejdůležitější charaktery své vesmírné "pohádky" a udělal jen dobře. V epicentru samozřejmě stojí Anakin Skywalker/Darth Vader, jehož přechod na Temnou stranu byl sice zbytečně zkratkovitý, nicméně Hayden Christensen si s touto složitou a náročnou postavou poradil zdatněji než minule. Dalším významným plusem je bezchybná hudba Johna Williamse, která ještě umocňuje dramatičnost vrcholných scén. Sladkým bonbónkem, který pak činí z "Pomsty Sithů" nezapomenutelnou událost je vizuální stránka. Troufám si tvrdit, že "Star Wars" jsou absolutní technickou špičkou, co se vizualizace týče a i kdyby pro nic jiného, než pro tohle, stojí za to velké plátno (respektive 150 Kč za lístek). Mimochodem, nebylo by na škodu kvůli některým scénám (například hned úvodní bitva) převést "Pomstu Sithů" do IMAXu. Jen jedno mne u této epizody mrzí - ten samý smutek jako u Návratu krále Petera Jacksona - že už je konec a že už se nemám jako divák na co těšit a o čem spekulovat. Zbývá jediné, stále si mohu pouštět všechny díly a donekonečna se nad nimi rozplývat. Nejméně epizody III, IV, V, VI jsou toho hodny. DRUHÁ PROJEKCE : nedalo mi to a když jsem napoprvé viděla "Pomstu Sithů" s českým dabingem, musela jsem ji vidět i v originále s titulkami. Ověřila se mi stará pravda, že originál je podstatně lepší než dabing. Navíc jsem si ale mohla vychutnat jednotlivosti Epizody III, které dohromady tvoří úchvatný celek. Obzvlášť geniální je hudba ve vrcholných soubojích Obi-wana a Anakina na Mustafaru + Yody a Palpatina v Senátu. Naprosto úžasná je obrazová představivost a fantazie Lucase režiséra s jakou stvořil svůj vlastní vesmír. Co mě však potěšilo při druhé projekci nejvíce je to, že se naprosto rozplynuly moje představy o tom, že se možná budu nudit, když znám dopředu celý děj. Epizoda III je prostě strhující od začátku až do kobce. Ještě jednou musím také vyzdvyhnout herectví Haydena Christensena. Ale nejen jeho - Ian McDiarmid je záporák k sežrání! Jen je mi líto Natalie Portman, ke které se Lucas zachoval macešsky, protože její dialogy jsou skutečně příliš triviální. Nakonec ale potěší některé příjemné narážky na původní trilogii...Pro některé filmy je prostě 5* málo...(28.5.2005)

• Jimmy Smits

• - Kašel generála Grievouse patří Georgovi Lucasovi. Ten ho nahrál když byl běhěm produkce filmu nemocný. (3DD!3)

• - Finálna scéna na Tatooine, kde Obi-Wan odovzdáva Luka jeho tete a strýkovi, je často označovaná ako "Harry Potter scene". Skladateľ John Williams použil krátku 11-tónovú melódiu ako odkaz na jeho tvorbu vo filme Harry Potter and the Sorcerer's Stone. (klayman)

• - V roce 2012 byl snímek s výdělkem 848 754 768 amerických dolarů 29. nejvýdělečnějším filmem v historii. (chelseaman22)