Poslední noc v chatě uprostřed lesů, zima 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrii, která na chvilku zmizela z očí... Drogový muzikál či taneční horor Climax získal v Cannes pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noeho, zvítězil v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu. Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení. (Aerofilms)

Lukoboss

Nelze upřít snahu natočit film jinak, to pravda a G. Noé si tady výborně hraje s kamerou, která je od jisté chvíle takřka neustále v pohybu, otáčí se vzůru nohama atd., do toho práce se světlem, barvama a dunivou taneční hudbou, tohle všechno patří k plusům celýho snímku. Problém ale je, že to v podstatě nemá příběh, prostě se věci postupně nějak (chaoticky) dějou a divák to bezobsažně sleduje. Není možnost se ani ztotožnit s postavama, přičemž režisérova snaha šokovat za každou cenu a čímkoliv je tak velká, až je přehnaně zbytečná. Nějakej ten divokej večírek jsem v životě už zažil, ale tady je všechno tak extrémní, až je to škoda. Climax znamená vyvrcholení a paradoxně přesně tohle filmu chybí, protože to k ničemu pořádnýmu nevede. ()

Wally odpad!

Tady se s někým rozcházím v názoru, co je vlastně 'umění' a co je vkusné. Pokud tohle je umění, tak jsem rád za to, že jsem kulturní barbar a tenhle hnus nedokážu 'docenit'... Nechápu, že má někdo potřebu něco takového natočit... ()

borec999 odpad!

Artová fantasmogória pre veľmi úzky okruh divákov. Veľa sa tancuje, fetuje, potom niekto väčšinu otrávi a je koniec. Nie je to strašidelné a už vôbec nie horor, nemá to poriadne uchopiteľný a súvislý dej, nepracuje sa s postavami. Noé si tu honí ego technickou stránkou (kvalitná kamera), tým že dá úvodné titulky v polovici filmu a rôznymi inými v konečnom dôsledku absolútne nepodstatnými vychytávkami, no vo výsledku je jeho film pre mňa, ako obyčajného diváka a nie žiadneho experta alebo filmového kritika, úplne prázdny, zbytočný a nepochopiteľný. 0% ()

666Carnage

Gaspar Noé je zvláštní frajer. Film začne závěrečnými titulky a kdo tam hraje se dozvíte uprostřed filmu. Hlavně ten pán má v hlavě asi zvláštní bordel. Ze začátku filmu dostaneme taneční vystoupení a pak se hrozně dlouhou dobu jen povídá a já jsem si říkal co se teda jako bude dít a pak to přišlo. Potom co droga kterou měli všichni v pití aniž by to věděli začala působit to byla hodně slušná jízda. Ten film vyvolává hodně silné pocity i když nekoukáte na nějaký hnusy tak se rozhodně necítíte moc dobře. Je to fakt na hlavu ale je to zajímavý. Něco podobnýho jsem neviděl. Je to hodně velký bizár a tohle rozhodně nesedne každému to vím určitě ale doporučuji to všema deseti. Originální snímek. 75% ()

HonzysKISS

Neřekl bych že je to přímo bizarní, ale spíš prostě jiná a divná tancovačka. Pro milovníky tance to musí být asi orgáč, ale na mě to moc nezapůsobilo. Kdyby tam aspoň nebylo tolik opic a ošklivých holek. Byly tam pěkný asi jenom dvě. Každopádně od druhé poloviny to začne být děsně zajímavé. Něco se zvrhne a kupodivu začnou být všichni naštvaný. Kdyby to takhle v reálu bylo u nás, tak by všichni byli happy :D. Trochu mě Gaspar Noé zklamal, na jeho styl se tam nic moc šíleného nestalo. Maximálně aférka s nožem, ale to bylo stejně jen na oko. 6/10 ()

Sayko

Z Climaxu vám bude špatně. Tvůrci tohoto snímku dokázali úspěšně propojit nádheru a překrásnost odvážného umění zvaného tanec s nekompromisními zhoubou všeho čirého, drogami. Příběh je perfektně sladěn s hudbou, která diváka vnáší do děje a nepouští ho až do poslední minuty. Pořád se zde něco děje. A pokud se zrovna nic neděje, nepoznáte to. Je to totiž všechno ověnčené hudbou. Preciznost kamery byla však poznat, a překvapila mne, až při samotném vyvrcholení snímku, což byla určitě veliká škoda, protože bylo mnoho možností, jak si vyhrát s osvětlením, scénami a hlavně tvarováním postav, které byly sami o sobě velmi zajímavé a "tahaly" diváka do svého specifického příběhu, ale bez nápomoci kamery, což snímku určitě dost sráží na kvalitě a procítění s postavami. Silné téma, už ne tak silné zpracování. ()

Adramelech

Film v podstatě postrádá děj i myšlenku. Je to taková trochu divočejší pařba, snad každý už něco takového zažil. Pražská Hell party bývala rozhodně zábavnější a zajímavější, a to se celkem obešla bez drog. Milý filmový tvůrče, lépe by šel želvě skok o tyči, než tobě tvé řemeslo. S tímhle v Čechách dojem neuděláš. Jedna hvězdička za ženské vnady. ()

kolemjdouc odpad!

Když mi něco rve uši ,vypnu zvuk.Tady to bylo naopak z děje mi bylo na grc ale fajnová taneční hudba....Záběry kamery - jakoby by si kameraman taky cvakl sangrii.Interiér připomínal kulturák ze šedesátek nyní před demolicí.Zaujala mě jen úvodní scéna s tancem vleže na sněhu.To byl dobrý nápad.Přízrak smrti? ()

Burnol

KVIFF 2018: Noé opět znechutil a šokoval kinosál, přičemž se pravděpodobně jedná o jeho divácky "nejvstřícnější" film. Vizuálně obohacující snímek/trip diváka pohltí a nevytrhne až do úplného finále (pokud ve vás ovšem nevyvolá až tak silnou nevolnost, že odejdete ze sálu). V roztančeném Climaxu netančí jen herci, ale především levitující kamera, doplněna podmanivým, halucinogením svícením, odkazujícím na Argentovu Suspirii, která je mezi dalšími VHS s klasikami, jejichž vliv můžeme v Climaxu pozorovat, na poličkách v úvodu filmu, kde se představují hlavní "hrdinové". Po zhlédnutí Climaxu už bude každá sklednička sangrie jiná. ()

FARGO

Tohle byl ten nejzlejsi film co jsem videl, delalo se az spatne z toho co lide dokazi udelat. Provedení film, famozni, bavil me a to ze je zly, neznamena ze je spatny. Jen je to brutalni psycho. ()

Ixbalanke

Ponaučení: Vyvaruj se večírkům s kreténama. Nikdy nevíš, co piješ." Zajímavý pokus o natočení "bad-tripu". Kdo nemá zkušenost s LSD, tak podle mě vůbec nepochytí, o co ve filmu jde, a kdo má zkušenost, tak bude doufat, že se mu to nikdy nestane. Ihned po shlédnutí jsem byla z filmu spíše zklamaná. Až další den se mi některé scény začaly vracet a doznívat. Velmi jemné konverzační nuance a fyzické mezilidské vztahy. ()

Prochy38

Tohle je přesně to, co na G. Noém žeru. Je schopen nás nechat dějem natolik pohltit, že měl člověk pocit, že tam paří s nimi. To první nekonečné taneční číslo bylo opravdu dokonalé, pak už se divák jen veze na vlně naprostého psychedelického stavu, kdy neví co je a co není realita. Super herecké výkony, i ty taneční. Podmanivá hudební kulisa, která ve chvíli, kdy začne, končí až závěrem titulků. Divoká jízda... a jak to ve skutečnosti bylo... to asi ani nikdo nikdy nezjistí. ()

mira007

Parta tanečníků na soustředění před turné - tanec, drogy, sangria, horor. Když se tancuje, je to radost pohledět, ale zbytek když se fetuje a plká na tisíc způsobů tak mne to minulo. Od autora Love se mi v tomto díle nedostalo ani erotiky, takže za mne slabší dvě hvězdy. Film spíše na efekt vizuálu a provokace. ()

matmanX

Tak dlouho jsem se na Gaspara připravoval, až jsem zůstal po prvním styku docela zklamán. Zprávy o provokaci a překvapivém šílenství moc nechápu, protože tohle by mohlo šokovat maximálně před 20 lety, v době zasazení příběhu. Pořád jsem čekal na to pravé překvapení, ten skutečný odvaz, ale až na jeden nebo dva momenty jsem se dočkal jen předvídatelných situací, které byly exponovány a protahovány až příliš dlouho a jen tím ztratily na síle. Tím nechci říct, že mi jde jen o povrchní shock value, jenže Climax toho po dějové stránce moc dalšího nenabízí. Všechny postavy jsou ploché a je těžké k nim cítit nějakou empatii. Přitom film vůbec nešetří dialogy, které hlavně po úvodní sekvenci zpomalí film na šněčí tempo. Místo toho, aby charakterizovaly postavy a daly nám šanci se s nimi sblížit, hážou členy taneční skupiny do stereotypů a nikdy nás nenechají proniknout hlouběji. Většinou se dozvíme jen kdo to chce s kým a jak dělat a posuneme se dál. Audiovizuální stránka je opravdu špičková, ale sama o sobě nedokázala udržet můj zájem a v půlce filmu už jsem klepal do stolu a čekal na něco, cokoliv, co by dalo události do pohybu. A taky že něco konečně přišlo, i když moje netrpělivé představy většinou přišly s něčím odvážnějším, než co si dovolili filmaři. Možná to bylo sledováním na PC místo v kině, ale ten karneval hnusu a násilí na mě neměl tak silný efekt. Většinou jsem zůstal u chladného obdivu nad kamerou, která proplouvá prostorem v několikaminutových záběrech a zabírá složité choreografie tuctu herců. I do hudby jsem se zaposlouchal a bavil se nad tanečmíni kreacemi postav, ale že bych se nějak hlouběji ponořil do jejich psychického stavu, to bohužel nehrozilo. Snad jen ve finále, kde ale zajímavý prvek opět přežije svou novost a postupně začne nudit. Jako 1,5h dlouhý psycho videoklip je to pěkné a krásně natočené, ale silnější zážitek jsem nedostal. ()

bobstock

Nejen intezivní trénink tanečníků, ale i intenzivní oslava s pořádnou dávkou čehosi, co zvrtne taneční řachandu v šílenost vizuální, společenskou. Mimořádný Gaspar Noé není pro každého. Dlouhé nestříhané scény, osobité kreace a dialogy protagonistů, které pomalu směřují k nenávratně osudnému stavu nejen párty, ale i celého lidstva filozoficky naznačeného. Pokud máte v životě zkušenost třeba s taneční činností, návštěvy hudebních festivalů elektronické hudby, drogy nebo stav blízký smrti, je pro vjem filmu jen plus. :) 75% ()

Be2Can 2020 je v plnom prúde

Be2Can 2020 je v plnom prúde

26.11.2020

Prehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz