poster

Elektronický labyrint THX 1138 4EB (studentský film) (festivalový název)

 • USA

  Electronic Labyrinth THX 1138 4EB

 • USA

  THX 1138 4EB

Krátkometrážní / Sci-Fi / Experimentální

USA, 1967, 15 min

Režie:

George Lucas

Scénář:

George Lucas

Komentáře uživatelů k studentskému filmu (18)

 • Houdini

  NFR 2010(28.12.2010)

 • Matty
  **

  Teprve po padesáti vteřinách tmy a divných zvuků se objevuje něco konkrétního a začíná patnáctiminutový číselný průjem. George Lucas má asi rád matematiku. Jestli Elektronický labyrint obsahuje nějakou myšlenku, dostanete se k ním nejspíš sečtením všech vyřčených i zobrazených čísel a následnou sérii matematických úkonů (tuším, že výsledek bude 23). Tenhle studentský kraťas měl zůstat za zdmi ústavu, ve kterém vznikl.(5.2.2008)

 • Djkoma
  ****

  Studentská práce George Lucase, která předcházela prvnímu celovečeráku a která je ukázkou toho, že Lucas umí točit a o lidstvu si toho asi moc dobrého nemyslí. Škoda, že věnoval život Hvězdným válkám(sakra jaká škoda, já chci další díly ;)) a nechal v pozadí všechny své myšlenky. Hoch ví jak zbohatnout.(5.1.2006)

 • B!shop
  ***

  Hodne zajimavy, ale nedotazeny. Ze zacatku sem se v deji moc nevyznal, takze ty jednotlivy ruchy, vykriky cisel a zabery na laborator nebo co to bylo, byli zajimavy. Jenze pak se vse vyjasnilo a jednoduse receno slo jen o utek. Zajimavy, ale nic extra.(6.4.2006)

 • EdaS
  ***

  Studentský filmík, který není žádnou bombou, ale docela přesvědčivě ukazuje novátorský a originální Lucasův přístup k filmu a vyprávění příběhu.(15.2.2006)

 • 3DD!3
  ***

  Úprk (vězně?) z futuristického žaláře(?) není moc velká zábava, ale uznávám že rozhodně patří k dílům zajímavým. Třeba takové prostředí určitě sloužilo jako inspirace tvůrcům Losťáckých videí Iniciativy Dharma. Nicméně je poznat rozvíjející se Lucasův rukopis a spousta věcí (finální západ slunce, bílá, bílá, bílá) se promítla i do Hvězdných válek.(20.9.2009)

 • petero
  *

  Tento kraťas ma utvrdil či si pozrieť alebo nepozrieť jeho celovečernú verziu. Nie! Nič proti vizuálnemu cíteniu Georga Lucasa ale ten človek aj na poly krátkeho filmu dokáže unudiť k smrti. Skrátka svojim režijným podaním nevie rozprávať príbehy.(28.3.2009)

 • Shakers
  ***

  Jeden s prvých "väčších" a dlhších filmov, ktoré George v škole natočil. Ma to zaujímavý príbeh, nechýba dobra atmosféra a už tu Lucas ukazuje, že točiť vie. Neskôr rozpracoval THX do podoby celovečeráku. No jeho prvý film, bol tak zle prijatý, že len horko ťažko natočil ďalší a producenti ho otočili s každým scenárom. Chvíľu bol na mizine a s trošku dávky šťastia a kamarátskej Coppolovej pomoci, Lucas svoj vysnený Star Wars o 10 rokov aj tak natočil. https://www.youtube.com/watch?v=GB3fbtUYgRE 65% - 3*(20.11.2018)

 • Xeelee
  ****

  Zde naznačená dystopická vize neosobního totalitního světa je naprosto podmanivá. Vše ve velmi stylizovaném minimalistickém kabátku. Odevšad na diváka útočí všemožné pípání, příkazy, souřadnice… V Lucasově světě si člověk připadá jak v řídícím středisku v Houstonu nebo jako kosmonaut. | ► THX 1138 4EB(3.12.2009)

 • ScarPoul
  ***

  píp píp píp píp 3* cvak, píp(4.12.2007)

 • okkac
  ***

  Útěk z Elektronického labyrintu, kdy celých patnáct minut nás doprovází pípání a spousta vyslovených i napsaných čísel. Na svoji dobu zajímavé, na studenta i povedené, ale negradující a trochu nudné.(17.9.2009)

 • bartias
  ***

  Už v krátkém studentském filmu George Lucase je celkem patrná vize, která ho nakonec dovedla až ke vzniku ságy Star Wars. Zatím ale nejde jen o čirou zábavu. Electronický labyrint THX 1138 4EB je ještě hodně politicky-společenskou alegorií s těžkou filozofující atmosférou 2001: Vesmírné odysei.(12.2.2012)

 • ad
  ***

  V tomto filmu Robert Duvall nehraje, nenechte se zmást, jde o Lucasovu studenstskou předlohu k jeho pozdějšímu filmu. Bohužel ona studentskost je na ní celkem dost znát. Lucas neumí napsat příběh (sám se k tomu přiznává) a proto ani tento krátký "záznam útěku" příběh nemá. Musí se uznat, že je technicky vyřešen velmi dobře, ale i tak, tento bič upletený ze známého materiálu nemá šanci prásknout tak, aby bavil víc jak deset minut... má jich bohužel patnáct. Jedno pozitivum navíc: řešení závěrečné pointy je lepší, než v pozdějším celovečerním filmu.(5.5.2005)

 • LeoH
  ****

  Syrové a nekompromisní školní cvičení jednoho studentíka, který to měl už tenkrát v hlavě hodně dobře srovnané. Vlastně je tam z celovečerní verze všechno podstatné, nebo ne? Možná je škoda, že se po jejím neúspěchu Lucas rozhodl radši vyjít masám vstříc než dělat umění, mohl z něj být americký Godard. I když – ne, bez komerce lucasovských kvalit by byl svět určitě chudší.(28.9.2010)

 • willis
  ****

  Tahle krátkometrážní studentská práce o útěku z totalitního komplexu má svoji sílu i díky tomu, že trvá jen 15.minut. S ad si dovoluji nesouhlasit, pointa celovečerního filmu se mi zdá vychytanější. Jinak pozdější celovečerák se stejným námětem samozřejmě stojí za shlédnutí také (dle mého nejlepší Lucasova práce). (16.9.2005)(16.9.2005)

 • Kolssteyn
  **

  Druhá hvězda jenom za to, že to nebylo dlouhé.(5.2.2015)

 • McMastamind
  *****

  Vlastně závěr celovečeráku v levnější variantě. Stejné deprese, stejný šťastný(?) konec. Akorát nechápu jednu věc: Proč proboha nenechal Lucas ty vytetovaná čísla na čele i v "plné verzi"? Je to působivé.(14.12.2011)

 • kubilov
  **

  THX 1138 4EB je podle mého pohledu na věc jen jedna šílená vize šíleného Lucase, který měl zřejmě velmi rád čísla, což je sice super, ale natočit o tom sci-fi experimentální film nebyla zřejmě až tak skvělá volba. Alespoň, že je to teda krátkometržní film, protože s následným celovečerákem si podstatně lépe vyhrál.(7.2.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace