Nůž v srdci

(festivalový název)
  • Francie Un couteau dans le coeur (více)

Léto v Paříži, rok 1979. Producentka laciných gay pornografických snímků Anne je nešťastně zamilovaná do střihačky Lois, která ji opustila, a tak svou lítost utápí v alkoholu. Aby si znovu získala její přízeň, rozhodne se s oddaným pomocníkem Archibaldem natočit svůj zatím nejambicioznější film. Jeden z herců je ale brutálně zabit a zatímco vrah vyhlíží další oběti, Anne se stane součástí podivného všetřování, které obrátí její život vzhůru nohama. Yann Gonzalez, známý především pro svou svébytnou krátkometrážní tvorbu, přichází s poctou stylu sedmdesátých let i žánrů erotického thrilleru a melodramatu, jejichž kombinace mu dovoluje vytvořit svůdný svět plný erotických fantazií, tužeb a vášní. (Mezipatra)

rashnomon

10.4.2023 Queer klubová scéna a to, jak queer lidé se často skloňují k pornografickým či sexuálním aktivitám v téhle klubové scéně. Samozřejmě nesmí chybět ani velká a pestrá škála queer lidí – od leseb, přes gaye až po transgendery. Naprosto parádní pro queer reprezentaci a nejenom pouze “white queers” ale i různé další rasové minority, které tam teda nebyly hlavní, ale pořád tam byla ukázána jejich existence v queer komunitě, takže za mě klobouk dolů. Miluju queer club scene. No každopádně dle mého naprosto úžasný nápad s tou vránou a lze vidět i nějaká spojitost s Mandicem (jak od toho širokoúhlého obrazu, tak přes tematiku, její vyobrazení a sex, až po kvalitu obrazu) a dokonce tam hraje, takže mi to udělalo dvojnásobnou radost. Naopak mi to chvílemi způsobilo nechuť, jelikož fakt moc zrovna nemusím zabijecí scény, které se tu vyskytly až nadměrně mockrát. No ale to nevadí. Jako u Mandica, různé žánry, které ale režisér oživí pornografií. Tady dost horrorová tématika oživena ale queer tématem a komunitou (která ke srovnání s filmy Mandica nebyla dle mého až tak queer, že by se stala v očích diváka nequeer, ale byla tak queer, že byla fakt dost queer). Následně i zajímavý příběh pojednávající o náhlých smrtích herců producentky gay porna, která je teda lesba. Explorujeme tam queer vztahy – i závislosti, ale i samotný příběh. Konec dost překvapí a dokáže vysvětlit všechny diváky kladené otázky, které mají v průběhu filmu – příčiny vraždy a vlastně celý nový příběh charakterů a vysvětlení záběrů v negativu. No naprostá paráda. ()

silentname

Yann Gonzalez je rozhodne veľmi zaujímavým režisérom, ktorý sa rozhodol točiť filmy, na ktoré by asi nikto iný nemal gule urobiť. Alebo si to aspoň ja myslím. Sú plné aspektov, ktoré v iných filmoch nevidím. Osobne je fajn, že tento film je menej metaforický a komplikovaných vizuálnych myšlienok ako v prípade "You And The Night". "Knife + Heart" je viac menej thrillerom z prostredia gay porna. A je pravda, že miestami sa na ten aspekt tlačilo trošku moc. Niekedy z toho vzniknú vtipné scénky ako napríklad keď sa natáčala časť v policajnej stanici. Keď si to divák premietne na predošlú scénku, tak je tam celkom dobrá komédia. Ale potom sú tu aj veci, ktoré tu nejako nehrali rolu. Napríklad vzťah medzi Lois a Anne sme mohli kompletne dať von a film by toho moc nestratil. Najmä keď mám pocit, že ten vzťah je tu trošku nasilu vtlačený a ťažko sa mi v tom hľadajú sympatie. Na oboch frontoch. Niektoré postavy sú mi celkom sympatické a bolo fajn ich sledovať. Lois je dobrá, Archibald je asi moja obľúbená postava vo filme a musím povedať, že aj Anne je dosť dobrou hlavnou postavou. Čo sa obetí týka, tak nemáme čas ich moc spoznať (až na jednu výnimku) a tak sa nám ťažko s nimi spája, aby sme ich ľutovali. A to je trošku problém s filmom. Hudba je dobrá a musím povedať, že Anthonyho Gonzaleza a M83 budem podporovať naďalej. A teším sa, až prídu s novým albumom. Ale k filmu sa už určite nevrátim. Nemyslím si, že by to bolo príliš nepríjemné na sledovanie (aspoň pre mňa), ale chápem všetkých, ktorým to nepríjemné bolo. Než komentár ukončím tak poviem ešte to, že ma iritovali čiernobiele scénky prezentované v negatíve. Nič to podľa mňa nepridalo. Ale naopak musím povedať, že príbeh vtákov, ktoré sa tu spomínajú ma celkom zaujal. Je to mix pozitívneho a negatívneho. Som rád, že som film videl aspoň raz, mám rád keď máme režiséra, ktorý ma úplne inú víziu než všetci ostatní a nebojí sa prekračovať hranice, no určite sa k tomu nevrátim a nie je to film, ktorý môžem odporúčať na zhliadnutie širokej verejnosti. Rovnako ako aj jeho predošlý film. Ak to chcete vidieť, tak vás odrádzať nebudem, ale je dosť možné, že to po pár minútach vzdáte. A plne by som vás chápal. Hodnotenie: C+ ()

Goldbeater

Nakonec mi to vůbec nevadilo tak, jak jsem před projekcí po přečtení synopse očekával. Scény natáčení gay porna naštěstí nejsou vůbec explicitní, ale naopak výrazně odlehčené humorem, což je pro diváka takové menší záchranné lano. Bohužel zbytek snímku se snaží tvářit stoprocentně vážně a ve spojení s vyloženě pitomým osvětlením motivace vraha a toho, jak hlavní hrdinka přichází na jeho totožnost, to celé působí jako neskutečně hloupý kýč, hrající si na dojemný giallo art o lásce. Všechny nedostatky se tvůrci snaží schovat za zajímavou obrazovou stylizaci a kvalitní retro hudební doprovod, což bohužel nedokáže smýt dojem, že ten příběh je opravdu jalový a hodí se tak maximálně do velice béčkové parodie na giallo filmy. [Sitges 2018] ()

kaylin

Francouzsko-mexicko-švýcarský snímek „Nůž v srdci“ si velmi dobře pohrává se stylem giallo snímků 70. let, ale když film dokoukáte, budete mít pocit, že ten feeling semdesátek je tak jediné, čím byl film opravdu zajímavý. Mohl to být odvážný film, který v sobě bude mít i porno scény, ale nakonec se to spojilo jen s drsnější romancí. Film je nezáživný, zdlouhavý a rádoby dramaticky emotivní. ()

POMO

Film, který se nechce líbit. V atmosféře Francie 70. let skupinka gayů na čele s lezbou Vanessou Paradis natáčí gay porno a postupně je někdo krágluje nožem, ukrytým v černém umělém penisu. Tak trochu giallo, ok, to máme rádi. Ale film je plný všemožného gay sexu mezi muži, čímž se stává koukatelným pro velmi omezenou skupinu diváků. A zoufalá nálada postav a nesmyslné snové pasáže jakoby vyjadřující jejich nenaplněnost a outsiderství mu nepřidávají na sympatiích, a už vůbec ne na podpoření thrillerové linky. [Cannes] ()