Poslední večery na Zemi

• Čína

Di qiu zui hou de ye wan

• Čína

Čína, 2018, 110 min

Gan Bi

Gan Bi

Giong Lim

Ještě omamnější sen než Kaili blues. Di qiu zui hou de ye wan je magický neo noir vyprávějící příběh, který se stal a zároveň nestal, hloubkový ponor do vědomí i podvědomí okupovaných pomíjivostí, meta-smutkem a vzletným karaoke. Mám pocit, že takový kino zážitek, zakončený nasazením 3D brýlí (spolu s hlavním hrdinou) a následným padesáti minutovým záběrem, se nebude jen tak opakovat…(10.10.2018)

Tarkovskij bez substance. Esteticky uhrančivá, nicméně emocionálně prázdná meditace o pomíjivosti času.(9.10.2018)

Prislo to takmer na konci festivalu v Cannes, ale to cakanie sa oplatilo. Najsilnejsim zazitkom, ktory prekonava ostatne, je film, ktory naplno vyuziva ten najsilnejsi filmovy prostriedok - samotny obraz, je strhujucou vizualnou noir lovestory basnou. Tajomno a krasa obrazu v kazdom zabere, uhrancive prelinanie reality a snovej magie, kde sa pritomnost strieda s minulostou, ci mozno iba fikciou a velmi strohy, ale o to viac zapamatania hodny hudobny motiv. A potom pride zaverecnych cca 50min (ktore su iba v 3D) a ktore predstavuju ciru kinematigraficku slast. [Cannes 2018](16.5.2018)

• DaViD´82

Nappin'(g) neo-noir 3D. Drtivé vítězství (zpočátku) podmanivé (později pouze otravné) formy nad obsahem, emocemi, časem i divákem a jeho bdělostí.(9.10.2018)

Sen, který vás krátkodobě uhrane, ale zapomenete na něj ještě před snídaní. Esteticky fascinující, emočně, alespoň pro mě, ohromně vzdálené.(9.10.2018)