poster

Poslední večery na Zemi

 • Čína

  Di qiu zui hou de ye wan

 • Čína

  地球最后的夜晚

 • anglický

  Long Day's Journey Into Night

 • anglický

  Roadside Picnic

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Posledné večery na Zemi

Drama / Mysteriózní

Čína, 2018, 138 min

Režie:

Gan Bi

Scénář:

Gan Bi

Hudba:

Giong Lim
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ScarPoul
  *****

  Vraciame sa do Kaili. V inom príbehu ale v známej atmosfére. Gan Bi je totiž umný rozprávač. Umelecká roztekanosť príbehu v prvej polovici vás núti rozmýšľať a hľadať súvislosti. Pomaličky vďaka vizuálnym prvkom vstupujeme do roviny snov a predstáv, ktoré podznamenávajú život hlavnej postavy. Následne sa dostávame do snovej sekvencie, ktorá je jednou obrovskou jednozáberovkou, ktorá trvá vyše 50 minút. Vtedy už len realistické zobrazenie sna a jeho nuáns vytvára v divákovi pocit nevídaného vzrušenia, kde miesta a postavy doplňujú hovorené slovo v prvej časti a uzatvárajú komplexne cestu hlavnej postavy za pochopením. Meditatívne a krásne. Niečo čo pohladí na duši. Je to akýsi príklon k starej umeleckej škole, cez prostredie, ktoré nepôsobí exoticky ale skôr smutne a vyprázdnene. A v tom sa snaží postava nájsť nejaký zmysel. Pre mňa po dlhom čase znova príjemné spestrenie. Škoda že keď prskavka dohorí zobudíme sa. Zaujímalo by ma čo bude potom.(24.5.2019)

 • Dave Lister
  ****

  Velmi zvláštní a hypnotický trip, který vás protáhne realitou i sněním. Miluji tyto experimentální dílka. Je to únik od klasických filmových klišé. Tento film to rozhodně je. Podmanivá atmosféra, doprovázená skvělou hudbou. Herci na které se velmi dobře kouká. Tento neonoir mi připomíná film Gaspara Noeho, Enter the void, až na ten zběsilý obsah. Zde plyne vše pomalu, kdy ve vás film zanechá zvláštní pocit spokojenosti a vy nevíte vlastně proč.(9.6.2019)

 • Anderton
  ***

  Posledné večery na Zemi predstavujú pre mňa zážitok spojený so sledovaním prvého filmu Wong Kar Waia. Vtedy som sa na jeho poetiku ešte nedokázal naladiť, pripadal mi trochu nudný, ale stále dostatočne zaujímavý, aby som pokračoval v objavovaní jeho tvorby a opätovnom pozeraní jednotlivých filmov. No a podobne to budem mať asi aj s Gan Biom, pretože popravde čo si o tomto filme myslieť, na prvýkrát netuším. Na druhú stranu som bol schopný ho precítiť a nechať sa príjemne unášať obrazmi a hudbou. Jeden zo zádrheľov môže tkvieť v tom, že som ho celý videl v 2D, čiže inak, ako to mal režisér s divákmi v pláne.(17.6.2019)

 • Gregor_Samsa
  *

  Hroznej hicák, teploměry žhaví skoro-čtyřicítku, takže odpolední Bio-oční návštěva se zdála bejt dobrej nápad – a taky že jo, v sále příjemně chladivo, ginger beer a rose lemonade a jedem. No takhle: úvodní hudební motiv, obraz, říkal jsem ji, tak uvidíme. Ty wole řeknu to na rovinu: umělecké nicneříkající rádoby nadčasové noir (cože?) podobenství (?) s vykradenými scénami že všech možnejch ikonickejch filmů, já tam viděl hlavně Paříž, Texas, při lítání mi přišel na mysl Tygr a drak, a na závěr vítěz v soutěži nejdelšího záběru, twl já tohle nehraju nejsem Béla Tarr!!! Krabe přísná věc, asi jsem přeci jenom rád, že jsem ten film viděl, ale… nevím. Nevím!!! Prostě čínskej styl: podíváme se na západ, jak se dělá umění, a pak to celé okopírujeme – pejsek s kočičkou vařili film, ingredience dobré, lokální suroviny čerstvé, ale tenhle rádoby-na-něco-aspirující eintopf je prostě nudnej jako bejk a pekelně o ničem. Obsah dostal KO od formy někde už v první třetině... Erasing my memory 1-2-3 teď! [20%; 2019-06-30 BioOKO](1.7.2019)

 • Adrian
  *****

  Prislo to takmer na konci festivalu v Cannes, ale to cakanie sa oplatilo. Najsilnejsim zazitkom, ktory prekonava ostatne, je film, ktory naplno vyuziva ten najsilnejsi filmovy prostriedok - samotny obraz, je strhujucou vizualnou noir lovestory basnou. Tajomno a krasa obrazu v kazdom zabere, uhrancive prelinanie reality a snovej magie, kde sa pritomnost strieda s minulostou, ci mozno iba fikciou a velmi strohy, ale o to viac zapamatania hodny hudobny motiv. A potom pride zaverecnych cca 50min (ktore su iba v 3D) a ktore predstavuju ciru kinematigraficku slast. [Cannes 2018](16.5.2018)

 • - Film navštívilo při jeho silvestrovské premiéře v Číně rekordní množství diváků. Během jednoho dne film vydělal bezmála 38 milionů dolarů, a porazil tak veškerou konkurenci, včetně hollywoodského superhrdinského blockbusteru Venom (2018). Již následující den se však tržby Gan Biho meditativního dramatu prudce propadly. Čínští diváci totiž na základě marketingové kampaně filmu očekávali, že uvidí romantickou komedii. Snímek, uváděný v Číně pod názvem Poslední noc na zemi, byl prezentovaný jako ideální film pro závěrečné hodiny končícího roku. Jeho uvedení v kinech bylo zároveň načasované tak, aby finální polibek hrdinů nastal přesně o silvestrovské půlnoci. Tedy v momentě, kdy by si svůj novoroční polibek měli spolu s postavami vyměnit i zamilovaní diváci. Podle uživatelských recenzí ale řada čínských diváků z náročného uměleckého filmu, přirovnávaného k dílům Andreje Tarkovského či Wong Kar-Waie, odešla, případně v sála usnula. Mnozí se virální reklamní kampaní, která film prezentovala jako vstřícný mainstreamový titul, cítili podvedeni. Na čínské filmové databázi Maoyan si snímek vysloužil extrémně nízké uživatelské skóre 2.8 doprovázené záplavou rozhořčených, mnohdy i vulgárních komentářů. S výdělkem přesahujícím 40 milionů dolarů se nicméně i přes negativní ohlasy staly Poslední večery na Zemi nejúspěšnějším čínským autorským filmem poslední doby. (Zdroj: Cinepur)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 15. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace