Dívka

Lara je trans žena, která se narodila s tělem a jménem chlapce. Podstupuje hormonální a chirurgické procedury, které z ní udělají ženu. Zároveň se zapisuje na prestižní baletní školu, kde si chce splnit sen a stát se tanečnicí. Jeden z nejsilnějších motivů Dívky, od kterého režisér Lukas Dhont od začátku do konce neuhýbá, je ten, že všichni z Lařina okolí, ať už doma či ve škole, plně podporují její touhy a snahy. Její rodina se přestěhovala do jiného města, aby Lara mohla chodit na baletní školu, její učitelé k ní přistupují úplně stejně jako ke všem ostatním studentům a studentkám, její otec pečlivě sleduje léčbu a doprovází ji na schůzky s lékaři a pokládá konstruktivní otázky. Síla filmu z velké části vychází z drsné pravdy: všechna tato podpora Laře proměnu nijak neusnadňuje. Jen zabraňuje tomu, aby byla horší, než je. (Artcam Films)

Sharleen76

Lara je trans dívka, která se narodila do mužského těla. Rodina její proměně v dívku pořídila vše, přestěhovali se do jiného města, aby Lara mohla chodit na baletní školu. Přes veškerou lékařskou péči a podporu rodiny se Lara rozhodne k zoufalému činu. Citlivě natočený snímek s výraznou postavou milující otce (Arieh Worthalter) a neskutečným výkonem Lary (Victor Polster). Objev roku za režii Lukas Dhont. ()

Dave Lister

Tento film mi unikal opravdu velmi dlouho. Prosté to nevycházelo, ale čekání se opravdu vyplatilo. Dlouho jsem neviděl tak citlivě natočené drama.Victor Polster je výjimečný herec(neherec). Této fyzicky i emočně náročné role se zhostil neskutečným způsobem, kdy mu k tomu i dopomohl jeho dívčí vzhled. Nádherné ztvárněná je i role otce Lary, jako podporující a chápající prvek. Lara prožívá mnoho podob bolesti a vy jí autenticky musíte prožívat s ní. Finální scéna mě rozložila na atomy a dlouho na ni nezapomenu. Tento snímek je celkově nezapomenutelný, opravdu jde o emoční a bolestné a však velmi kvalitní drama. Victor by si zasloužil za roli Lary ty nejvyšší ocenění. Mám slabost pro evropský film a Belgické či Holandské mám již dlouho v hledáčku. Doporučuji všem, kteří milují opravdu filmové lahůdky u kterých se chcete nejen bavit.Tento film je zástupcem opravdu skvostného filmařského řemesla. 90%. ()

neo93

Intimní drama vypovídající o nelehkém vnitřním boji. Lara je mladá trans dívka, která dělá všechno proto, aby se stala opravdovou ženou. Snaží se zcela zapadnout jak ve škole, tak především ve své baletní akademii, jelikož se chce stát profesionální tanečnicí. Její okolí je k tomuto rozhodnutí plně nakloněno, dokonce ji v tom podporuje, jak může. Jenže není to o ostatních, ale o samotné Laře, která musí překonat své obtíže, jenž spočívají v přijmutí sama sebe, svého těla i vědomí, že taková změna není rychlá a bezbolestná. Není vůbec snadné porozumět všem těm, které sledujeme společně s Larou, jak otevření a tolerantní jsou vůči ní. Ať už je to rodina nebo spolužáci a učitelé ve škole či v baletu. Přeci jen, stále ještě nežijeme v tak respektujícím se světě, aby všichni dokázali přijmout takového jedince, jak je vyobrazeno ve filmu. Já sám jsem s tím docela bojoval zejména v první polovině snímku, nakonec jsem však tuto skutečnost jednoduše přijal. Poté, jsem si film už naplno užil. Nelze tím pádem neocenit znamenitý výkon Victora Polstera, který svou roli zahrál tak přesvědčivě, že nelze poznat, zda postavu hraje dívka či chlapec. Velmi zajímavý pohled do duše transsexuálního člověka, který zápasí se sebou samým. ()

mira.l

No já nevím. O baletu vím kulový a o procesu změny pohlaví druhý. Ale když pominu, že se to táhlo jak sopel, všichni byli naprosto skvělí a chápající, zvlášť tatínek, no spolužáci taky, tak mi přišlo kapku divný, že Lara (budu teda používat ženský rod, v obličeji jako holka docela uvěřitelné stvoření, se zbytkem to bylo horší) se v běhu tohoto procesu, kdy se patrně chystá na finální a ne zrovna jednoduchou operaci, dá zrovna na balet, kde - krom jiných aspektů - je v těch hadříkách vidět každá křivka těla. A pak jsou z toho taky pěkně zkurvený nohy. Pokud nemá zatím žádný prsa a tam dole jí pořád jaksi něco přebývá, tak mi to z více důvodů nepřijde jako zrovna dobrej nápad. Ale co už, pokud ji jako okamžitý nápad napadne vykouřit ho sousedovi a od nehotové práce vzít nohy na ramena, tak se asi nelze divit skoro ničemu. Jen jsem teda moc nepobral, jaký smysl měla ta scéna pro film jako celek. S tím, jak to pokračovalo, jsem čekal, že se vyčerpáním někde složí a z operace nebude nic, ale nakonec jsem se vlastně ani moc nedivil tomu závěru. Jen si jaksi Lara neuvědomila, že když si ufikne prcka, tak jí toho pak moc nevymodelujou, bych řek. A taky nějak nevím, kam TO nakonec odkráčelo, protože v tu chvíli nebyla vlastně ani holka ani kluk. Ale tak hlavně že se TO tvářilo spokojeně. Čekal jsem asi o dost víc. ()

Bazinga2563

je to asi chytry film, ale jednou stacil. pro vsechny LGBT+ (asi to neni ta nejinkluzivnejsi verze psani, pardon) nadsence je to MUST SEEN. dekuji za otevreni oci do noveho sveta, radeji se ale vratim zpet do toho sveho. (videno na kviff) ()

solisoli

Dvadsať osem ročný režisér a toto dokázať, stojí za veľkú pozornosť, uznanie a obdiv. Do citlivej hlavnej úlohy trans Lary, umiestniť Victora Polstera, navyše v tak náročnej pozície baletky je priam fascinujúce. Skvelý námet a výborná kamera, zaujímavý spád. Na pomery svetovej kinematografie to pripadalo zosnované, ako z inej planéty. Škoda chirurgického aktu Lary, príbeh by silne vplýval autentický, tak ako ho píše skutočný život. ()

blondboss

Týpek sa postaví pred kamery, vyzerá ako celkom slušne vyzerajúca kočka, potom sa vyzlečie a medzi nohami naložené. Potom si ide zatrénovať balet, zase sa prezlečie atď. Takto sa to v zásade opakuje celý film a na konci sa zvrtne jedna dosť nepríjemná scéna. Ideovo a scenáristicky je tento snímok fajn, ale natočený príliš profesorsky bez nejakej väčšej vízie, čo zamrzí. Určite ale jemne nadpriemerný snímok. 65 % ()

Renswo

Girl-filmová dráma girl/boy ktorá nám ukazuje vnimanie sociálneho , lekárskeho (medicínskeho) ale aj rodinného hľadiska . Hlavne Otca , keďže asi len malo ktorý rodič a zvlášť mužske zastupenctvo dokáže podporovať svojho potomka tak ako to bolo vo filme Girl. Určite to je na jednej strane šťastie mať pri sebe takého človeka no na druhej strane môžeme vidieť bezmocnosť a beznádej. Film stojí za pozretie , vzdeláva nás o Trans svete-vnímanie či premeny, psychiku a depresiu ktoré my bežný nechápeme. Vadili mi trochu časom tie školské baletne predstavenia ktorých bolo neúrekom a koniec filmu vo mne zanechal spŕšku mix pocitov. ()

onddra

Velmi silný a citlivý film, díky kterému si alespoň z malé části umím představit, jak psychicky náročná musí tranzice být. ()

Maja_N odpad!

Pre mňa nudné striedanie troch situácii, medzi ktorými je zopár fajn záberov. Emócia pri tanci, ktorá asi mala snahu v divákovi vzbudiť pochopenie k hlavnej postave u mňa nefungovala, navyše radikálny záver, kedy zopár divákov odišlo z kinosály. ()

BarVo

Jednotvárne. Bližšie ma to nezaujalo. Striedali sa tam 3 scény dokola /škola, domov, klinika/. Pomalé tempo filmu bolo gradované drsným záverom, z ktorého sa paradoxne vyvinulo čosi ako happy end. Čo teda mne tak neprišlo. (13. MFF Cinematik Piešťany) ()

r007

Po shlédnutí jsem měla dost rozporuplné pocity. Na jedné straně to byl zajímavý pokus o psychologii dospívající dívky, na druhé straně si nejsem jistá , nakolik jsou dnešní mladí lidé ovlivněni internetem a tím, že mají ke všemu přístup . Už něco pamatuju, a za našich mladých let to chodilo jinak . Zůstalo prostě při myšlence, že by to třeba bylo lepší, kdyby jsme se narodili jako opačné pohlaví. Dnes aby se v tom čert vyznal, orientací přibývá až je to k nevíře, co všechno je vlastně možné. Psychologové nestačí řešit ty zástupy mladistvých, kteří si myslí, že se narodili do špatného těla, namísto toho, aby se naučili jak se svým tělem žít a mít ho rádi.Chirurgové shromažďují žádosti o operativní řešení přeměny těla. A k čemu to ? Nedávno jsem se na internetu dočetla o mladém muži, který se nechal chirurgicky změnit na ženu a po 2 letech toho lituje a chtěl by to vrátit zpátky. Takže popravdě řečeno se nedokážu do takových lidí vcítit.Ale bylo ve filmu pár momentů, kdy mě zabolelo u srdce. Bylo mi líto malého brášky a taky otce, který se moc snažil. Vlastně skoro všichni se snažili Laře pomoci, ale nebylo to moc platné.Takže trošku smutek na konci. A smekám před Victorem, opravdu pozoruhodný výkon . ()

rigby

Hodně zajímavý film se sympatickou hrdinkou popisující její trápení se v mužském těle. Bohužel celkový výsledek značně ubíjí jistá rozvleklost, protože během filmu se toho zase tolik nestane. Jinak by to vydalo na více hvězdiček. Dost depresivní podívaná. ()

fafejt001

ZVLÁŠTNÍ film , zvláštní téma , výborný Victor , drsný konec . Celkově neveselý až lehce depresivnííí příběh . ()

NikaIn

Silný príbeh v ktorom viac emócií a pocitov vyčítame z tváre hlavnej predstaviteľky,než sa dozvieme zo slov.Záver ma úplne prevalcoval,asi mi na chvíľu prestalo biť srdce,ten stiesnený pocit,och.Je to až neuveriteľné ako chlapec ktorý sa nepotýka s takými problémami,mohol podať taký presvedčivý výkon. ()

brasek odpad!

Duševná porucha je choroba a treba mať s takými ľuďmi súcit a pomôcť im. Tváriť sa že je všetko v poriadku a vytvárať nové pohlavia je nezmysel. ()

Koral11

Velmi silný snímek. O proměně, kterou již dnešní medicína dokáže celkem přesně vytvořit ,,přetvořit´´. A tedy o jedné zubožené a nešťastné dušičce, která se trápí, že to nejde tak rychle. Snad jen.. ať si člověk váží svého zdraví a i toho, že nemusí řešit takové problémy. A zdali tu někdo takové problémy má, tak snad jen přání co nejlepší pochopení od společnosti, pevné nervy, žádné komplikace a čas. :) Zajímavý snímek a sympatický herec. ()

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

06.03.2019

31. Evropské ceny vyhlášeny

31. Evropské ceny vyhlášeny

17.12.2018

31. ročník European Film Awards, neboli evropské alternativy Oscarů, byl čerstvě vyhlášen a velkým vítězem se stal snímek, který před týdnem novináři na Zlatých glóbech jaksi opomněli. Drama Studená… (více)