Reklama

Reklama

Karmouzská válka

  • Egypt Karmouz War (více)
Válečný / Akční / Krimi / Historický / Thriller
Egypt, 2018, 114 min

Ocitáme se v Egyptě za vlády krále Farúka, v době před egyptskou revolucí, kdy byla země ještě obsazena britskou armádou. Syn britského generála znásilnil mladou Egypťanku, za což byl zatčen. Místní policista jej odmítá vydat Angličanům a doufá ve spravedlivý proces. Když ale policejní stanici obsadí britští vojáci, čeká jej nerovný souboj. (Filmbox)

(více)

Recenze (17)

Rominator 

všechny recenze uživatele

[Alexandrie, Egypt] Saad, Ibrahim a Ali se snaží pomoci mladé dívce, kterou fyzicky napadnou dva britští vojáci. Při této potyčce je zastřelen Ali a o život přijde také Steven Samuel. Ráno na místo činu dorazí policejní důstojník Youssef Amin El-Masry (Amir Karara), který všechny zatkne, aby byli souzeni před soudem. O celé situaci se dozví generál Adam Frank, který požaduje, aby mu byl vydán synovec Mark Sam a oba civilisté. Dojde však k tomu, že je zatčen ještě Jack William a generál Adam se vydává s celou jednotkou k policejní stanici, aby své muže získal silou... Ve filmu je docela dost příběhové vaty, kterou by šlo vystříhat a dosáhlo by se rozumné délky 70 minut. Určitě to není jakékoliv překvapení, ale Scott Adkins si v hostující roli zahrál pouze několik minut. V Adkinsově filmografii se nejedná o něco zásadního, protože se musí držet zpátky, aby mohl Amir Karara vůbec vyhrát. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Egypťané asi měli nějakou nacionalistickou potřebu a natočili film o tom jak dali nakládačku Britům (teď je to moderní). Celé je to dost směšné a to už jen tím, že někteří britští vojáci měli zbraně vyřezané ze dřeva a nabarvené .. Truhláři se u filmu asi zapotili... Dokonce jsem si všiml jakéhosi papundeklového Crusaderu, který i jednou vystřelil a světe div se zůstal pohomadě. Hrdinou filmu je zásadový Egypťan, velitel policejní stanice, který odmítne Britům vydat podezřelého vojáka ze znásilnění dívky. To ale horkokrevní Angláni nesou nelibě a chtějí si ho vzít silou, Osazenstvo stanice několikrát zvolá slávu Alláhovi a posilněni tímto zvoláním se dají do nerovného boje s britskou přesilou. A kde chybí síla, nechybí víra a tak šiky pěšáků padají jako kdyby s Egypťany bojoval sám Rommel. Angláni to nakonec nevydrží a vypustí Krakena - vlastně Adkinse. Ten teda řady egyptských policistů značně prořídne, ale nakonec i on je zmožen hrdiným velitelem stanice. Do teď mám podezření, že ho hrál Pavel Novotný, který si zřemě z Řeporyj odskočil na natáčko k Rudému moři. Nu, co dodat závěrem. Na Adkinse se dobře kouká, je to masomlejn. Egypťáci celkem překvapili už jen tím do jak co se týče výpravy složitého filmu se pustili... Je pravda, že s unidformami ani výzbrojí si moc hlavy nelámali, hlavně když byla na nášivce korunka. Jednou si spletli i kdo že zrovna vládnul, proože jednou mluvili o královi (což sedělo) a podruhé o královně... :-). prostě Egypt. A tak dávám za dva výstřely z dřevěnného Brenu. * * ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zápletka trochu pripomína Čínske filmy v ktorých boli za totálnych zloduchov Angličania. Jediné čo sa zmenilo je to, že tentokrát sa to odohráva v Egypte na začiatku 20. storočia, keďže sa jedná o Egyptský film. Ale za parchantov sú stále zákerní Angličania, ktorí okupujú krajinu a traja z nich znásilnia mladé dievča a chcú sa z toho vyvliecť. Ale miestny dobrý policajný náčelník (ale jeho predstaviteľ dvakrát sympatický nie je a keď s láskou prefackával svoju ženu a sestru, tak mi to pripadalo dosť WTF. Ženu ani kvetinou neudrieš.) im to chce spočítať. Čo sa ostatným Angličanom nepáči, takže po nekonečných dlhých vyjednávaniach film vyeskaluje v záverečné hromandé akčné inferno, ktorého sa na pár minút zúčastní aj hlavný zloduch Super Star Scott "Boyka" Adkins. Áno, takto je uvedený v titulkoch. He, he. Predvedie pár svojich štandardných chvatov, otočiek a vysokých kopov, ale nič čo by sme od neho už nevideli a v lepšom prevedení. Jeho protivník za veľa nestojí, takže sa Adkins musí krotiť. Chvaty sú neraz prestrihané a kontakty príliš často nevidno. Výsledkom nie je nejaký neznesiteľný odpad, ale ani film, ktorý by som niekomu odporúčil. Ani kvôli Adkinsovi to nestojí za pozretie. 100 minút kecov kvôli 14. minútam akcie nie je dobrý pomer. 4/10. ()

Asia_Power 

všechny recenze uživatele

Egyptská, a o něco otylejší, verze Cliva Owena v roli ultra kladnýho velitele policejní stanice se s hrstkou věrných statečně brání armádě Královny, kéž hnije věčně bo jak to říkaj. Angláni mají eso v rukávu - Juráška Bójku - a nebojí se ho použít. Vlastně omyl...bojí se ho použít. Scott tady má roli postavy, který se zřejmě bojí úplně všichni a tak se na obrazovku dostane asi tak na sedm minut z těch 114, co film má a to, samo sebou, až na konci (když nepočítám dva pidi štěky - jeden na začátku a druhej uprostřed filmu). Je sice super, že během těch sedmi minut rozmrdá cca 3/4 do té doby statečných egypťanů, předvede něco ze svýho umění a všichni pochopí, proč se ho všichni báli ale, jelikož je zápornej až na půdu, tak ho čeká výbušnej konec. Jeho souboj s egyptským Clivem je tah na jednu branku, kdy klaďase zachrání hasičák a pásek s granáty, jinak je náš ultra klaďas ukrutně šikanován a celou dobu od Scotta dostává kolosálně přes píču. No a já si tenhle film pouštěla hlavně kvůli Boykovi, kterej byl vidět každou chvíli v traileru. Takže se mnou ukázkově vymrdali a nebudu určitě sama. Takže Mimi, běž do prdele a příště přidej pár tisíc na výplaty ať se můžeme koukat na šrotovací mašinu déle než tu chvíli. Zrovna Scott milionové honoráře nemá, ty držgrešle egyptská, bo odkuď seš. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Na jednej strane je to zlo kolonializmu príliš pretláčané do popredia. Už len taký umelo konštruovaný výrok britského vojaka, keď pri pohotovosti beží so zbraňou: „Ukážme tým špinavým Egypťanom silu Veľkej Británie.“ Znelo to absolútne k situácii nevhodne. Na strane druhej tí Briti (a nielen oni) veľa dobra do kolónií nepriniesli a že domáce národy považovali za druhoradé je historickou pravdou. Ostatne to si myslia dodnes a aj Slovania sú pre nich len odpad. Tento film dávam do priemeru, pretože napriek slabému scenáru i niektorým hercom sa tento snímok Egypťanom páčiť môže a na druhej strane takýchto blbín natočili v Hollywoode veľmi veľa, ale len preto že ide o americkú záležitosť, má to vyššie čísla. Budem teda hodnotiť spravodlivo. Inak perlička na okraj: V Egypte sa nachádzame pre rokom 1952, kedy vládne kráľ Farúk. Ten bol zaujímavou postavičkou, viac bohém ako kráľ. Už v tridsiatke vážil cez 150 kg. Vlastnil niekoľko lietadiel a stovku najlepších áut. Miloval červenú farbu, a preto všetky jeho vozidlá boli červené. Aby sa od ostatných odlíšil, zakázal svojim poddaným vlastniť červené autá a potom sa už bez problémov mohol premávať obrovskou rýchlosťou, pričom policajné zložky ani nenapadlo zasahovať. Cítil sa ako pretekár formuly 1 a pri jeho šialených jazdách bol každý v ohrození. Keď sa ho nejaké vozidlo pokúsilo predbehnúť, Farúk vybral svoju zbraň a začal strieľať po pneumatikách. V súvislosti s Britmi je dôležitá jeho kleptománia, keď neváhal ukradnúť vreckové hodinky samotnému Churchillovi, čo bolo jeho rodinné dedičstvo. A keď sa prevážala rakva s perzským šahom, Farúk vyhradol dokonca aj tú a vzal si obradný meč, opasok i medaily, ktoré si za život vyslúžil. Nečudo, že ho revolúcia v roku 1952 stiahla dolu. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Znásilnění egyptské dívky jako leitmotiv filmu je plnou autorskou fikcí, přesto se film opírá o skutečné historické události. Poté, co Egypt vypověděl 8. října 1951 smlouvu o Suezském průplavu, se vztahy s Brity velmi zostřily. Zejména armáda Jejího Veličenstva se v zemi cítila stále pánem. V pátek 25. ledna 1952 vydalo její velení policii města Ismaília příkaz k vydání všech zbraní a opuštění jejich objektů. Egyptské policejní jednotky se těmto rozkazům odmítly podrobit, načež britská armáda při západu slunce obklíčila ismaílský guvernorát silou 7 000 vojáků, včetně těžkých zbraní. Egypťané uvnitř budovy (celkem asi 800 osob) byly špatně vyzbrojeni a odolávali útoku Angličanů ne déle než dvě hodiny. Konečný součet činil na egyptské straně 64 mrtvých a 200 zraněných. (chamonix)
  • Film se po uvedení do kin stal vůbec nejziskovějším filmem v historii egyptské kinematografie. Prvenství mu však vydrželo pouze pár měsíců, než ho svými výdělky překonal film El Badla (2018). (chamonix)
  • Do role britského generála Adamse (Fouad Sharaf El Den) si vysnil režisér Peter Mimi původně Jean-Clauda Van Damma, ale ten měl pro rozpočet filmu neakceptovatelné finanční požadavky. (chamonix)

Reklama

Reklama