Hledání Ingmara Bergmana (festivalový název)

• Německo

À la recherche d'Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

Dokumentární

Německo / Francie, 2018, 95 min

Poctivý dokumentární snímek, jehož prostřednictvím na Ingmara Bergmana vzpomínají zejména lidé, kteří ho opravdu znali a kteří s ním pracovali. A ačkoliv na něj vzpomínají v dobrém, někteří se nebojí velikána podrobit i mírné kritice. Nejde tudíž o jednostrannou glorifikaci Bergmana, za což dávám palec nahoru. Nejvýraznější tváří je bezesporu Liv Ullmann. Mírně mě mrzelo, že mezi dotazovanými se neobjevil i Bergmanův dvorní herec Max von Sydow, což ovšem nelze nikomu vyčítat. Jedinou vadou na kráse pro mne byla neutuchající potřeba režisérky Margarethe von Trotta mít vždy poslední slovo a skákat dotazovaným osobnostem do řeči takovým způsobem, že ji poté museli jen přikyvovat a opakovat: „Ano, ano, ano,“ čímž potvrdila, že sice je schopná režisérka, ale jako průvodkyně snímkem mírně selhává a irituje. Pozitivní pocit to ovšem nepoznamenalo. [KVIFF 2018](29.6.2018)

Nejsem žádný velký fanda ani znalec IB a nebýt toho, že jsem před pár dny viděl opravdu chutné Lesní jahody, na dokument bych se určitě nevypravil. Dokument je to poctivý, se vztahem autorky k objektu. Zaujalo víc věcí, třeba Bergmanův popis práce režiséra, kdy se pro množství problémů na place, které musí okamžitě řešit nemá čas ani zamyslet... Nejcennější je pro mě rodinná výpověď syna z které dost mrazí. 53. KVIFF(5.7.2018)