Maják

Scénografie:

Craig Lathrop

Kostýmy:

Linda Muir

Ještě mnohem artovější než The VVitch. Krásný černobílý obraz ve čtvercovém formátu, na jehož půdorysu sledujeme vyhrocenou psychologickou noční můru. Interpretačně otevřený příběh vás semele zejména svou autentickou syrovostí a geniálně zobrazeným propadem do stavu naprostého šílenství. Konsternovaně jsem sledoval úchvatné výjevy doprovázené famózním zvukem a nepříjemně skličující atmosférou. Pattinson a Dafoe zde rozehrávají virtuózní herecký koncert, ve kterém každý dostane dostatek prostoru zazářit a vyrazit vám dech.(6.10.2019)

Film, který v zásadě staví na zajímavém retrovizuálu, tísnivosti malé skály uprostřed moře a hereckém skillu obou herců, z nichž zejména Willem Dafoe jakoby vypadl z Shakespearovské hry. Jedna z nejsilnějších scén je jeho "kletba." Ne nadarmo Eggers psal jeho postavu podle Melvilla. Staršího z majáčníků už samota za jeho léta psychicky značně zdemolovala a používá mladšího téměř jako svého otroka. Ten se snaží vydělat peníze na farmu a čím dál od pevniny maják je, tím lepší výdělek. Není úniku. Původní 4 týdny se protáhnou a tíseň poctivě budovaná v divákovi, vyvolávaná neustálým houkáním parní sirény i podivně dotěrných racků, kulminuje ve velké finále alkoholového rozkladu obou postav. Myslím, že se na tenhle film budu muset podívat znovu. [Rakkautta&Anarkiaa 2019](30.9.2019)

Skvěle nasnímaný černobílý obraz ve čtvercovém formátu 1,19:1 evokuje jinou dobu, jako by hypnotický The Lighthouse vznikl mimo veškerý čas a prostor. Willem Dafoe a Robert Pattinson předvádí grandiózní herectví a vzájemně se předhánějí v tom, kdo si střihne zběsilejší obraz šílence. Rozklíčování symboliky scén a pointy snímku nabízí všemožné paralely sahající až do dob antiky, ale nechci nic prozrazovat, The Lighthouse je rozhodně filmem, který si každý musí vyložit po svém. Jde o velmi povedený artový horor, jemuž to osamocení a bezvýchodnost zcela věříte, jen teda u Roberta Eggerse stále ještě čekám na nějaký element, který mě při sledování jeho filmu naprosto sundá, což se zde nestalo. Každopádně uznávám jeho skvělé režijní schopnosti a unikátní vize, na jeho další režijní počiny budu velmi zvědavý. [Sitges 2019](6.10.2019)

Vizuálně, herecky i řemeslně uhrančivé a nehorázně působivé psychologické drama s hororovými prvky, inspirované námořnickými povídačkami, dílem Hermana Melvilla a antickou mytologií. Nelze neobdivovat jeho skličující klaustrofobickou atmosféru, propracovanou mizanscénu, neskutečnou kameru, práci se zvukem a s významotvorným svícením i herecké nasazení obou protagonistů, jimž scénář dopřává spravedlivý podíl prostoru (kromě řady výrazných společných scén oba zazáří i ve vlastním dlouhém monologu). Realisticky syrové a nekompromisně autorské dílo, v němž má kupodivu místo i humor, vyniká obrazovou opojností a maximální režijní precizností a oproti Čarodějnici naštěstí již nepůsobí ani trošku těžkopádně, přepjatě, ani nechtěně směšně.(8.10.2019)

Dva muži, jeden ostrov a několik lahví tvrdého alkoholu. The Lighthouse (novinka režiséra The Witch) je naprosto zvrácená lahůdka. Zvládá být vizuálně podmanivá i klaustrofobní. Dafoe a Pattinson jsou v neuvěřitelné ráži. Ohlušující siréna mě bude děsit ve snech. Žeru to. (LFF 2019)(6.10.2019)

SÍLA.(2.10.2019)

• Arsenal83

Keď som videl obsadenie Patizóna s Dafoem, hneď by bolo jasné, že ide o vizuálny horor. Atmosféra tak trochu ako Prekliaty ostrov, len bez poriadneho príbehu a s nedostatkom farby. Možno ako divadelná hra by sa to uplatnilo. Ale fanúšikovia čiernobielych filmov nech si pozrú radšej Drakulu. Ono pozerať dve hodiny na dvoch ochlastov ako sa smejú ako blázni a potom im začne drbať, to dá zabrať.(29.10.2019)

Především bych rád vyzdvihnul herecké výkony obou hlavních herců. Willem Dafoe je skvělý herec, to jsem věděl už dříve. Nicméně mě velice překvapil talent Roberta Pattinsona. Myslím, že má dobře našlápnuto do budoucna a nebude navždy zaškatulkován jako ten upír ze Stmívání. Pro mě osobně je žhavým kandidátem na Oscara za hlavní mužskou roli. Abych se vrátil k filmu, tak se mi velice líbí, že je snímek černobílý. Dodává to na napětí a snímek působí jako by byl natočen v první polovině minulého století. Příjemné a napínavé drama s nádechem thrilleru.(8.12.2019)

Vizuálně zajímavá a zároveň zvrhlá podívaná se ke mně jakýmsi způsobem dokolísala, a ničeho nelituju. Film jsem chtěl vidět hlavně díky Willemovi, ale prý se do toho vžil i Pattinson, a jo, souhlasim, fakt se do toho vžil naplno. Při sledování filmu mi přišlo jak kdybych byl zavřenej v nějaký tmavý krabici, ze který jsem chtěl a zároveň nechtěl vylízt. Chce to víc podobných filmů, jako je tento, už jenom díky tomu jak byl originální.(21.10.2019)