Maják

• USA The Lighthouse (více)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

AngelG

A Eggers opět boduje. Na tenhle film jsem se opravdu hodně těšila a jsem ráda, že mě nezklamal. The Lighthouse je naprostý trip, plný zvráceností a mystéria, které si člověk ve finále musí poskládat sám. Pattinson i Dafoe předvádí absolutně neskutečné výkony, akademie by se měla hanbou propadnout, že ani jednomu neudělila alespoň nominaci. Co se samotného režiséra týče, tak je opravdu neuvěřitelné, že je tohle jeho teprve druhý film. Vzhledem k tomu, jak vypilované to celé je, ani bych se to nebála přirovnat k Lynchovi. Když jsem se pak koukala na 30ti minutové video o tom, jak se to celé natáčelo, tak tuplem musím smekat před tím, kolik práce do toho bylo vloženo. Od kostýmů, kamery, osvětlení, po celkové peklo natáčení na tomto pidi ostrově, v bouřkách, vichru a zimě - celý maják + domky okolo byly od základu postavené 2x. Jednou pro venkovní záběry, po druhé v menší verzi pro vnitřní záběry. Tohle prostě člověk musí docenit a doufám, že tím, že se tyhle filmy začínají rozšiřovat čím dál víc i mezi mainstream publikum, tak i další režiséři a studia najdou odvahu financovat a tvořit víc odvážných filmů, jako je tohle. ()

DAPDO

Jsem z toho pěkně nasranej, čekal jsem cokoliv jinýho, ale ne to, co jsem dostal ve čtvercovým formátu. Od odpadu Maják zachránili jenom výkony obou herců, jinak mě to zaujalo asi tak, jak bych já zaujal třeba hrou na kytaru... ()

Torgal

Pattinson vo filme často masturbuje a režisér zas masturboval týmto filmom. Toto je čistý art kde je forma dôležitejšia ako obsah, no našťastie na diváka sa tu úplne nezabudlo. Ten sa môže potešiť hereckým koncertom ústrednej dvojice, pričom predovšetkým Dafoeove kvetnaté výlevy sú skutočne labužnícke. Inak je to ale len o dvoch týpkoch, ktorým čoraz viac straší vo veži (či skôr v majáku) v spracovaní z prelomu storočí (z 19. na 20.). Len som sa utvrdil v tom, že tento štýl asi nie je nič pre mňa. 5/10 ()

katmandzoo

Nevydarený pokus o psychologický rozbor hlavných postáv alebo inými slovami povedané, nudné a neoriginálne spracovanie tématiky, ktorú sme už mali obsiahnutú v mnohých a oveľa lepších filmoch. Pre mňa osobne zbytočná strata času a zbytočný snímok, ktorý filmovému priemyslu neponúka nič nové, nápadité a zaujímavé. Jedna hviezda za herecké výkony Dafoa a Pattinsona. ()

JetDryerFan

"Doufám, že to takhle nebude hučet celou dobu.",... Hučelo, a vůbec se nedivím, že těm dvěma z toho cáklo, protože mě cáklo skoro taky, a to jsem to poslouchala jen 110 minut a ne několik týdnů. Černobílý vizuál v tomto případě více než schvaluji - co jiného tak parádně dokreslí atmosféru? Zvuk a hudba mě v prvních minutách opravdu braly a ani mi nevadil Pattison, kterého jinak opravdu nemusím. Casting tady zafungoval skvěle. Nicméně té "surovosti" tam na mě bylo možná až moc (SPOILER) a že by to celé mělo nějaké vysvětlení jsem opravdu nečekala :D. Mé očekávání bylo jinak splněno, velmi slušná za vlasy přitažená, lehce hororová artovka. ()

Biopler

Pobavil ma jeden z úvodných záberov kedy sa zastavil strih a zarastení chlapi sa zapozerali do kamery a predstavili sa, pohľadom ako na občianskom preukaze, že teda my sme tí, ktorí sa postarajú o váš umelecký zážitok. Na forme si dali tvorcovia záležať, či už je to netradičný formát, čiernobiela verzia, kamera - na tom všetkom si divák zgustne a kuriózne orezaný formát aj tak treba vidieť v kine. Doma pri telke ten film stratí čaro. Aj formát prispieva ku klaustrofobickému diváckemu pocitu a utesneniu hrdinov, ktorí sa predháňajú v hereckých výkonoch, občas začujeme starú angličtinu či nejakú zábavnú námornícku riekanku. Snímka ponúka mnoho audiovizuálnych odkazov, hlavne z mytológie. Na odľahlom mieste sa vyníma maják, ktorý je symbolom niečoho tajomného, niečoho čo nás prevyšuje a robí námornícky život zaujímavým. V protagonistoch som videl priam mytologický súboj Poseidona s Prométheom. Snímka časom blúdi medzi tým čo je ešte realita, sen a čo je paranoja a veru vyznať sa v tom už časom nedá. Mrzí ma istá nedotiahnutosť rastu šialenstva v diele. Niečo čo bolo v takom Shiningu poctivo budované v podaní Nicholsona (výstredný záber kedy sa díva von pri makete živého plotu a v jeho tvári a očiach sa žiari premena) sa tu nedočkáme. V závere sa už čo sa týka alkoholového delíria príliš tlačilo na pílu a úplná anarchia mi nevoňala. Aj tak sa dielo zaryje do pamäte vďaka bravúrnym hercom, ktorí so štipkou čierneho humoru v pohode vybavia 110 minút vášho času. ()

FilipStinef

Experimentálně umělecké střípky děje zasazené do malého prostoru s pouhými dvěma herci. Škoda jen, že v tomto případě už někdo zapomněl, že film by měl také bavit a ne jen šokovat artovými výstřednostmi. Zápletka sama není schopna střípky pospojovat a dát jim nějakou nadřazenou posloupnost, namísto toho vám hází do obličeje nepochopitelné monology a scény (dvakrát masturbujícího Pattinsona jsem opravdu vidět nepotřeboval). Film nezvládá vytvářet jakkoliv mysteriózní či hororovou atmosféru, jedině ve vás spíš vyvolává nutkání se podivovat nad jeho pošetilostí. Postupem času mě tenhle počin začal ještě více a více vytáčet svou absurditou a bizarností, která se projevila snad ve všech aspektech. A i když je pro filmového fanouška radost pohledět na prakticky dokonalou práci s 4:3 kompozicí nebo celkovou estetičností záběrů, žádnými jinými přednostmi bohužel Maják nedisponuje. ()

tomik99 odpad!

Již když jsem četl popisek a viděl pár ukázek, tak nějak jsem tušil, že to nebude úplně můj šálek kávy, nicméně jsem si myslel, že to aspoň bude film na dvě hvězdičky. Jak šeredně jsem se zmýlil. Onu tu jednu pomyslnou hvězdu by si bezesporu Pattinson a Dafoe zasloužili. Sehrát takovou roli a odříkat naprosto nesmyslné dialogy je opravdu umění. Hercům se klaním, ale režisér a scénárista by měli být okamžitě posláni do Bohnic. Je škoda, že se uvolňují finance na natočení takovýchto naprostých výplachů. Nemá to děj, nemá to nápad, chybí nějaká větší zápletka, rozuzlení příběhu na konci. Film jde snad všemi směry proti proudu a je to naprosto příšerná podívaná, kdy jsem se díval každou chvíli na hodinky. Když vidím to hodnocení a film v červených číslech, tak není divu, v jaké společnosti dnes žijeme. Už se ani nedivím té propagandě a hnusu, co přichází ze západu, když lidé s radostí oslavují tento naprosto nekoukatelný počin. ()

Razzor_82

"Pokud nám bledá smrt s hrůzou trojí, udělá z mořských jeskyň mokrou sloji, ať Bůh, jehož srdce vlny vzdouvá, buší, uráčí se zachránit naši prosebnou duši." Eggersova klaustrofobická paranoia s alkoholovým oparem. Dafoe a Pattinson se perfektně zahryzly do svých rolí a hrají jako zběsilý. Své dialogy vybrousí do extrému. Temně hnusná atmosféra snímku se musí vstřebat v naprostém tichu. Komorně psychologický thriller s brilantní hudbou a zvuky. 6/10 ()

PEZ

Ťažko súdiť takto dopredu, pretože Robert Eggers je ešte mladý, ale je dosť možné, že Lighthouse je a aj ostane jeho Magnum Opus. Neskutocná štylizácia, cieľavedomá réžia, odvážna a originálna forma (čiernobiela farba a film s pomerom strán 1,19:1) a do toho úplne šialené výkony Williama Dafoea a Roberta Pattinsona. Podmienky pri natáčaní boli údajne také zlé, ako sme to mohli vidieť na plátne. Zima, vlhko, tma, vietor, dážď a sneh. Ale zážitok pre otrlého diváka stojí za to, lebo takáto látka sa veru často nevidí. Cena FIPRESCI na festivale v Cannes, či nominácia na Oscara a BAFTA za kameru. A tona ďaľších cien na festivaloch po celom svete, najmä za réžiu, kameru a výkon Dafoea. Bol som očarený pri pozeraní v kine. Rázom sa stal Eggers mojím favoritom. ()

Keramos

Robert Eggers natočil působivý 4:3 černobílý film a přináší příběh o osamělosti a izolaci, který se ubírá tou nejpodivnější a nejbláznivější cestou. Duševní, nechutné a nezvratně šílené divadlo Majáku je natolik okouzlující, že se divák nenudí ani vteřinu. ()

Gendarme

Film z jehož záběrů by šel z fleku vytvořit úspěšný instagramový profil. Záběry jsou vždy pečlivě nakomponovány, radost sledovat. Mučivá délka filmu je to co ho hodně v mých očích sráží pouze do nadprůměru. Na rozdíl od hlavních postav jsem byl v hodnocení filmu s postupující stopáží stále více a více střízlivý ... Ústřední dvojka jsou ale fakt simpaťáci :-) ()

Jilda15

You are fond of me lobster though, ain't ye? YOU WERE FOND OF ME LOBSTER! SAY IT!! Ihned po shlédnutí jsem neměl chuť se na film dívat znovu v blízké době, umělecky je ale naprosto famozní. A DaFoe, i Pattinson.... neuvěřitelné herecké výkony. Režisér Eggers nechal POSTAVIT CELÝ MAJÁK, aby zůstal věrný době (1890s). Navíc použil objektivy z roku 1918, takže pokud by se vlnami poškodily.... nechci ani myslet na to, kolik by musel platit. DaFoe vážně jedl hlínu, tam kde ležel navíc byla ledová voda - naštěstí scéna zabrala jen dva pokusy. Většina bouří a deště je pravá (nedodané uměle) - herci opravdu museli trpět. Na ostrově Cape Forchu, kde se film natáčel prý několik lidí již zemřelo - no, určitě to nebylo snadné natáčení. Myslím, že na druhé shlédnutí budu hodnotit lépe, po shlédnutí mám ale nepříjemný pocit - a ani ne "pěkně nepříjemný" jak např. po Eggersově Čarodějnici, nebo Asterovu Hereditary nebo Midsommaru - ale prostě... nepříjemný. ()

Aurewen

Herecký výkon obou postav určitě to nejkvalitnější, co ve snímku uvidíte a asi i kamera, ale za mě-doteď si lámu hlavu nad tím, o co tam vlastně šlo a k čemu to bylo všechno dobrý... ()

kukkik

Neuvěřitelná nuda. Upřímně nevím, co jiného k tomuto napsat.. Vskutku jsem se snažil ale tyhle artové snímky nejsou můj šálek kafe. Ale moc rád bych viděl nějaký Lovecraftův román či povídku v podání tohoto režiséra, tak fingers crossed. 1/5 ()

Dave Lister

Režisér historického hororu The Witch Robert Eggers, natočil opravdu povedený haluciogeně klaustrofobní psycho thriller. Mladý muž v podání Roberta Pattinsona, přijme práci na opuštěném majáku a to pod dohledem staršího a zkušeného hlídače Willema Dafoea. Mezi oběma muži panuje ze začátku velmi hutná atmosféra a nováček se jen těžko podřizuje, až skoro vojenskému drilu že strany staršího kolegy. Izolace od společnosti, nadmira alkoholu a podivné události, na obou mužích zanechávají významné stopy. Tento hypnotický a atmosférický thriller, je něčím daleko šílenějším, než se z prvu zdá. Herecký koncert obou protagonistů je dotažen do absolutní dokonalosti. Pattinson a Dafoe dostali opravdu maximální prostor k tomu, aby nám ukázali co je to absolutní herectví. Willem Dafoe je celkem bez debat. Nicméně to, co v tomto filmu předvedl Robert Pattinson, ho jednoznačně posunulo o další herecký level. ()

Hashirama

Eggers promyšlenou kompozicí scény a záběrů formálně napodobuje horory ze začátku minulého století, a obrazový formát to skvěle podtrhuje. Realizačně je Maják působivá podívaná, která svou atmosféru prodá už v první minutě. Ovšem z obsahového hlediska je to složitější, jak už bývá u artu zvykem. Je otázka, jestli taková alegorie musí být odehraná na ploše 110 minut, když nemalá část stopáže slouží k prokreslení dobového zasazení a atmosféry, ale nic podnětného o svém tématu nevypovídá. Tím je u diváka vyžadována ještě větší míra trpělivosti, i když třeba chápe, jakým způsobem film vypráví. Eggers svou nepřístupnou vizi částečně kompenzuje ke konci, kdy plynule zrychluje tempo a dostane to grády, ale pak trochu zamrzí, že natolik neotřelou interpretaci jedné báje, ve které by si snad někdo mohl najít to svoje, zbytečně příliš konkretizuje. Je to svým způsobem fascinující film. Řemeslně i scenáristicky, ale nevyhnutelně nabízí mnoho důvodů k nenávisti každému, kdo ji bude chtít najít. Ostatně jako každý pořádný art. ()

messi@h odpad!

Odpad. A to mě řekněme prvních 40 minut bavilo a navnadilo moje očekávání na rafinovaný psychologický horor, klidně i lyrický, bezdějový. Ovšem v druhé polovině se mi dostalo jenom samoúčelné artové onanie, přeneseně i doslova. P.S. Všiml si někdo kromě mě, že hororová scéna s mořskou pannou, která z ničeho nic začne křičet, je okopírovaná úvodní scéna z Dagona od Briana Yuzny? ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu