Maják

• USA The Lighthouse (více)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

tele.kom

If I had a steak I would fuck it. Řekl bych že doslova každá scéna by se dala zarámovat. Pattinson i Dafoe zde podávají herecké výkony kariéry, zejména Pattinson se dle mého názoru místy dostal až někam za hranici hraní a pravděpodobně se skutečně zbláznil. Sice vůbec netuším o čem to celé bylo, ale to nic nemění na tom, že je The Lighthouse naprosto neuvěřitelný filmový zážitek. ()

Emperor1

Jeden bod za tu lehkou depresi, kterou ve mně tento snímek dokázal vyvolat ... druhý bod za to, že Dafoe působil velmi věrohodně ve svém šílenství, myslím, že ho po těch filmech, ve kterých hrál, nemusí už ani předstírat ... jako artový počin to jistě bude mít své fanoušky, já k nim nepatřím, neb tohle podobenství jsem nepochopil ... ()

Brodequin

Film, který rozhodně není pro každého (ostatně to se dá poznat dle recenzí). Já jsem čekal trochu příběh, ale dostal jsem jen psychologickou hru dvou můžu na ostrově s majákem, která se postupně dramatizovala až do zběsilého konce. Příběh mi chyběl...kvůli tomu ta jedna hvězda dolů. Moc nemusím psychologické filmy, kde už vlastně nevím, co je pravda a co ne. Ale tohle mě i tak celkem dostalo. Zajímavá mluva, parádní kamera a snímané scény a ČB obraz + 4:3 tomu dodalo na atmosféře. Oba herci paráda. Hudba i zvuky dokreslují atmosféru. Konec jsem moc nepochopil. :-) I tak jde o parádní zážitek a důkaz, že Eggers to opravdu umí. Ostatně jak jsem již poznal u filmu The Witch. Těším se na jeho další kousky! ()

rigby

Podivný film s velmi pochmurnou atmosférou, která se ovšem dá u tohoto tématu očekávat. Vývoj jsem předem očekával, a tak jsem nebyl vůbec překvapen. Jen občasné záběry byly docela psychicky náročné. To vše navíc podpořeno černobílým zpracováním. Vizuálně jsem si často liboval, ale jinak jsem nenašel nic, proč bych měl hodnotit více než průměr. ()

Novko

Tenhle prapodivný snímek není pro každého. Černobílá barva a 4:3 obraz je pro dnešní kinematografii velký nezvyk. Přesto mě to zaujalo, jak už hereckými výkony tak praci s kamerou. Je to taky jeden z důvodů, že Pattinson je dobrým hercem a ne nějakým puberťáčkem z Twilightu. 8/10. ()

Hlavonozec

Eggers vytvořil již druhý počin, ze kterého jsem se posadil na prdel a nemohl odtrhnout oči. Patizón s Panem Osbornem předváděli perfektní výkony a pomáhali tak udržet atmosféru hutnou, že by se dala krájet. ()

Syndrom

Parodie Prokletého ostrova a to opravdu epesní. Podobně důsledná a děsivě nejednoznačná jako třeba South Park. Prdlajs těžkopádné, lehké je to jako 90-kové věci. Tak a teď se na to podívejte znovu a užijte si to! Je to jak Sedmikrásky pro chlapy. ()

Fun_Thomas odpad!

Na mě tedy příliš náročné. Vůbec jsem nepobral, co tím chtěli tvůrci říci... Od poloviny mě ti dva srali tak, že jsem film posouval dopředu ()

Winster

Tento maják střeži E.A.R.L. Horor jo ,ale dokoukat to!? Ano... nechápete nevíte nedozvíte se jen čumíte...učte se od Poa nebo Lowecrafta. ()

bonovox

Mňa to príliš nedostalo, okrem až na hranu hrajúcich Pattisona s Dafoeom a skvelého ČB vizuálu prináša film len miestami až nudné dialógové scény a trochu strašidelnosti. Artová záležitosť ()

serdehelan

Kamera, atmosféra, herci, výprava - všetko na jedničku. Len scenár až príliš priehľadný a je jasné kam to bude smerovať. Okrem toho, zhruba od polovice stopáže už atmosféra zunuje a je to potom vlastne už dosť otravné. Skrátiť o 30 minút a bude to ok. ()

Ace.A.T.L.

Zvláštní, silný, ponurý, skvěle natočený. Je to pro mě složitý hodnotit slovně. Takže za mě 4* a DOPORUČUJU(pro otrlýho diváka). ()

Crust

Vizuálně velmi zajímavá, psychotická, klaustrofobní a ponorkoidní podívaná. Všechno ale sráží dolů nedostatek pointy, smysluplného děje a kontinuity vyprávění. Dobře se na to sice dívá, výsledek ale rozpačitý. Ve výsledku člověk vůbec neví, o co tam šlo. ()

Willynka

Eggers je mistr formátu a atmosféry. Korven je mistr eerie hudebního doprovodu. Dafoe je mistr herectví a Pattinson mu zdatně sekunduje. Závěr mi ani zdaleka nezpůsobil bradu na podlaze jako Čarodějnice, ale stejnak to byl neskutečný zážitek, u kterého mě mrzí, že jsem ho nestihla v kině. ()

Fender

Celou dobu se to snaží být přehnaně moc umělecké, až to pak působí, jako jeden velký kýč, který se ztrácí sám v sobě. Opravdu velkým pozitivem jsou rozhodně herecké výkony. Robert Pattinson zde dokázal smáznout tu hloupou nálepku Edwarda, což je pro něho samotného skutečně skvělé. Celkově však film tou svou přehnanou uměleckou teatrálností ztrácí pointu. Špatné to ale zas tak není, má to alespoň nádech hororové atmosféry, který dokáže pobavit. ()

moriero

Oj, zkusil jsem film na blind (podle zdejšího hodnocení) a zase jsem si nasral do hnízda. Přiznávám bez mučení - jsem barbar, kterému komerční popcornovky ani trochu nevadí. Tyhle artové úlety plné prdících masturbujících ožralů moc nemusím. A přitom - námět byl více než slibný. Horor to byl v tom smyslu, že než lekačka nebo lezoucí střeva drásá nervy nějaká nepříjemná nebo nechutná scéna, která se fabulačně nevyvíjí, jen eskaluje v nepříjemnosti a nechutnosti. Howgh. ()

Fajolo

Tento film mi v mnohom pripomínal Antichrista. V oboch hrajú vynikajúci herci (jeden dokonca totožný), v oboch je skvelá kamera, čiže po formálnej stránke sú oba filmy super. No obsahovo je to v oboch prípadoch čistá depresia. Nie že by nebolo potrebné občas pripomenúť aj tie škaredé veci, ale v tomto prípade vytesnila depresia všetko ostatné. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu