Diamantino

(festivalový název)
  • Portugalsko Diamantino (více)

Diamantino je portugalský fotbalista a světová hvězda. Když na rozhodujícím šampionátu selže, podstupuje blouznivou pouť za nalezením talentu a osudové lásky, na níž je konfrontován s uprchlickou krizí, genetickou modifikací a intrikami neofašistů. (MFF Karlovy Vary)

JitkaCardova

Po uhrančivě krásném, po čertech inteligentním (řada dějových mind fucků ve scénáři, který vám nabídne pokaždé! složitěji a zajímavěji převyprávěný příběh, přičemž ta poslední verze je po různých alternativách jednoznačně nejlaskavější a nejlepší), precizní, sofistikovanou kamerou nasnímaném a pohříchu nedoceněném majstrštyku Paláce lítosti (https://www.csfd.cz/film/323740-palace-litosti/komentare/) přichází stejná tvůrčí dvojice až po sedmileté přestávce s novým filmem, který se dá chápat i jako protestní reakce - především na tristní nedostatek ochoty lidí přemýšlet, kriticky reflektovat a také soucítit, zkrátka na nedostatek vnímavosti a ochotné vstřícnosti v dnešním světě. ***** Přestože oba tvůrci mají co říci a mají k tomu i obrovský talent, jak už prokázali, mají také všechny důvody po své první zkušenosti už publiku nevěřit a diváky nepřeceňovat - a tomu podřídili svůj nový film, jistěže s notnou dávkou ironie, humoru a nadsázky. ***** Je natočený až extrémně (a komicky) ledabyle, jen hrubými a přibližnými nástroji, vyprávěný je pomalu, hodně hlasitě, po lopatě a dvakrát (jako když mluvíte na policajta), hlavní hrdina je prostoduchý imbecil s rozvinutým soucitem a všechny postavy mluví v jednoduchých proklamacích a pořád se opakují - aby to bylo jasné úplně všem - ro-zu-mí-te. Stejný účel ostatně plní i ta nejinfantilnější ústřední symbolika něžné lásky na světě: chlupatá štěňátka a miloučké koťátko a neochota se nějak moc babrat se zápletkou a rozuzlením (proč se s tím mazat, stejně nad tím nikdo nebude přemýšlet). ***** Snímek přitom i tématicky pojednává nejdůležitější problém dneška - nedostatek přemýšlivosti, vnímavosti a bezelstného, přirozeně soucitného chování, absenci vzájemnosti, která nejkřiklavěji ústí i v to, že lidé na Západě už doopravdy neprožívají a nevnímají ani skutečnou nouzi a zoufalství lidí ve válečných konfliktech a životní bídě, která je nutí stávat se "prchlíky", a nenabízejí pomoc a porozumění, pouze s nimi tak či onak licoměrně kalkulují ve svůj banální a krátkozraký prospěch. ***** Snímek Diamantino onu absurditu odráží v plné síle - nejen myšlenkou, ale i povrchním způsobem svého ztvárnění reflektuje, jak jeho tvůrci smýšlejí o myšlenkově i emočně zbanálnělém, otupělém světě, ve kterém žijeme a z něhož si vzájemně děláme nelaskavé a nehostinné, ostudné místo k životu. Přestože by to tak samozřejmě a jednoduše šlo jinak a lépe. Je mi líto, ale míním, že všichni, kdo tenhle film odsoudili pro jeho banálnost, infantilnost či (je) urážející naivitu atp., by se měli zahledět nejprve do zrcadla a potom do svého srdce, a mají-li na to kapacitu, tak se také pořádně zamyslet. *~ ()

Othello

Námět je naprosto k sežrání. Bohužel jsem se, s ohledem na něj, těšil na daleko cyničtější hru a když se mi jí nedostávalo, tak jsem holt začal sledovat jak zmateně a neobratně je to natočený. ()

Brylin

Scénáristicko-režisérská dvojka Abrantes & Schmidt vytvořila obtížně uchopitelný fantaskní mix, který bych neváhal označil jako "naivní crazy komedie". Škoda i trochu naivní filmařiny, tady měl být režiérský tandem důslednější a snímku by to výrazně pomohlo. Příběh totiž hýří barvitými nápady i absurdními zvraty a moc mě bavil. Co by na to asi řekl Cristiano Ronaldo? A mají prchlíci rádi vafle? Hezké tři hvězdičky ()

Danqo

Používateľ @JitkaCardova to vo svojom komentári popísala úplne presne. „[A]by to bylo jasné úplně všem“ a „proč se s tím mazat, stejně nad tím nikdo nebude přemýšlet.“ Neviem, ako som sa k filmu dostal, mal som ho dlho v Chci vidět, teraz som ho našiel na spamflix.com (legálna VOD platforma) a dostal som niečo úplne iné, ako som čakal – televízne spravodajstvo: utečenecká kríza, politická kríza, nacionalizmus, propaganda, veda a vedné úlety, šport; vložiť do šejkra, zatriasť a podávame divákom. ()

pekl

K tomuto filmu zapomněl distributor připojit poznámku "lze sledovat pouze jako půlnoční film pod vlivem alkoholu". Střízlivému divákovi se musí jevit jako snůška blábolů a banalit, mizerně natočená i zahraná. Úlitba většinové populaci, která se přijela na KVIFF 2018 jen bavit a pařit. Bude plnit stejnou funkci jako před pár lety Zbrusu nový zákon, tedy bude z něj divácký hit festivalu podle vzoru "to je blbý, to se bude líbit"... ()

BarVo

Tak toto išlo úplne mimo mňa. Chápem síce zámery autorov, ale v konečnom dôsledku to dopadlo ako keď psíček s mačičkou piekli tortu. (MFF Cinematik Piešťany 2019) ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz