Žena na válečné stezce

(festivalový název)
  • Nový Zéland

Komedie / Akční / Thriller

Island / Francie / Ukrajina, 2018, 101 min

Pan režisér nám před promítáním snímku řekl zhruba toto: Nebudu vám říkat, co ve filmu je, to uvidíte sami. Ale řeknu vám, co v něm není. Násilí, smrt a sex. Omlouvám se.....:) A přesně tak to bylo. Originální nápad i zpracování s výbornou hlavní představitelkou. Její výkony v terénu byly obdivuhodné. Bez živé kapely a chudáka cizince by to bylo spíše drama dost na zamyšlení. No, uvidíte třeba sami....(13.1.2019)

[SCANDI_2019] Skandinavci vedia vzdy pohladit dusu. Filmovo. Skvela oddychovka so vsetkym co k tomu patri. 4,5* nazdar(19.1.2019)

Je lepší metodou záchrany světa sabotáž věží vysokého napětí, nebo adoptování ukrajinského sirotka? Tuto otázku řeší svérázná "zenová teroristka" ve šťavnatém, ironickém, nádherně nasnímaném a lahodně nazvučeném filmu Benedikta Erlingssona, který se podobně jako v O koních a lidech zabývá laskavými črtami islandské svéhlavosti. Zjevování kapely, která doprovází dění ironickým soundtrackem, připomene filmy Roye Anderssona, ale Woman at War je spíš čistá žánrovka ve stylu "gentle nordic weirdness", kterou si lze skvěle užít.(17.5.2018)

Islandská tragikomedie Žena na válečné stezce mi udělala hroznou radost. Zážitek z filmu je ale nejspíš přímo úměrný tomu, jak dlouho vás bude bavit ten vtip s diegetickou hudbou. Dvojrole Halldóry Geirharðsdóttir je výborná, i když zrovna sehrává DiCapria v Revenantu.(9.1.2019)

Hlavnou hrdinkou filmu je Halla, ktorá je na prvý pohľad bežná obyvateľka Islandu. Žije sama, riadi miestny zbor a jej snom je stať sa raz matkou. To je však len polovica jej osobnosti. Je totiž aj zanietenou ekoteroristkou, ktorá je zodpovedná za sabotáže dodávok energie do miestneho závodu s hlinníkom. Bojuje za životné prostredie, za "matku Zem" a za lepšiu budúcnosť. Jej boj si všíma celý svet, ale nejde iba o boj proti veterným mlynom?Woman at War je skvelý film, ktorý sa okrem ekologického posolstva zameriava aj na moc silných korporácií usmerňovať celospoločenskú debatu. Veľmi zaujímavým elementom je hudba o ktorú sa v tomto filme starajú hudobníci, ktorý sú súčasťou záberov a priamo ich vidíme. S hercami tu je ale len minimálna interakcia a tak ide o veľmi svieži a originálny prvok. Film je to veľmi dynamický a zaujímavý a vrelo ho odporúčam. 90% Scandi 2019 - Kino Lumiere(20.1.2019)