Zatoulaný

Sauvage / Wild

Wild

Francie, 2018, 99 min

Emmanuel Giraud

Nepůsobí to na mě jako příběh, ale spíš výjevy ze života prostituta. Neotřelost a určitou originalitu nelze tomuto snímku upřít, a to i celkem odvážnými sexuálními scénami oscilujícími na hraně lehkého porna. Líbí se mi tato otevřenost, jednak na mě působila realisticky a upřimně, a jednak limity seriozní filmografie posouvá zas o kousek dál. Nevidím nic špatného na tom, ukázat ve filmu nahotu jako součást přirozenosti. I celkové zpracování je z mého pohledu chvályhodné, protože neukazuje jen laciné obrázky, ale jde pod povrch, prokresluje postavy, odkrývá psychologii příběhu. V neposlední řadě musím uznat, že hlavní hrdina mi byl sympatický, a i když jsem se ne se vším jeho konáním ztotožnil, v podstatě jsem mu držel palce...i když, jak ze závěru patrno, marně.(1.2.2019)

Mandragora: Freelancer Edition (nechybí ani bohatý milovník hudby - sadista či zdrogování klienta za účelem vybílit mu bejvák). Syrový naturalismus cením do chvíle než se začne jednat o explotaci a ta vehemence ukázat naprosté dno tím, že tuberkuloznímu protagonistovi nezbývá než pít z louže a spát s hlavou na obrubníku vprostřed ulice se k ní už nebezpečně blíží. Pokud ocením snímek za to, že se svými výjevy neohlíží za salónními straight liberály z Prajdu a přiznám, že jedna scéna mě svojí nenadálou něhou emočně rozložila (lékařka), nemůžu pak přehlížet, když se film i přes svoji pointu nevymanitelnosti snaží mít nějaký vývoj a je nucen tím dohnat hrdinu až na kraj lehké mentální retardace.(16.10.2019)

Videno na Leeds Film City (International Festival 9.11.18) Sice jmeno hlavniho predstavitele ve filmu nikdy nezazni, ale vsude je prezentovan jako Leo, 22, Homeless. Prostitut ktery prodave sve telo za smesne penize a je ochoten snaset ponizeni od klientu. Leo touzi teple objeti, chce byt milovan. Kdyz se mu naskytne sance na lepsi zivot a vse hnusne (rikam hnusne, protoze toho hnusnyho zazil opravdu hodne) hodit za hlavu, tak udela takovej kix, kterej jsem nepochopil z pohledu sveho, ale pochopil z pozice Lea. Vykon Felixe Maritauda je excelentni a dal sve postave dusi i telo a to doslova.(9.11.2018)

Skvěle zahráno, poučný příběh. Mělo to být ale lépe sestříháno, zkrácení tak o 10 minut by filmu jen prospělo. Mohli si odpustit místy dynamickou a nazoomovanou kameru, která je sice děsně in, ale houby vidíte, co se tam děje. A navyšovat hlasitost některých zvuků jen proto, aby divák vypouštěl emoce, mi přijde laciné.(11.11.2018)

Škoda, že není nijak alespoň naznačena minulost hlavního hrdiny. Jak se do své role dostal, jak ke své filosofii dospěl. Před námi se objevuje už uhnětený k obrazu autorovu. Pod přívalem naturalistického gay-porna (místy víc odpuzujícího než šokujícího) se pak poněkud vytrácí naléhavost a věrohodnost a trochu to podkopává i jeho finální rozhodnutí (překvapivě žádné překvapení). Bez efektního prostředí zůstane jenom na dřeň očištěná historka o tom, že štěstí si nekoupíš.(9.8.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)

• - Natáčelo se ve Štrasburku ve Francii. (Stoka)