poster

Evil Genius: The True Story of America's Most Diabolical Bank Heist (TV seriál)

Dokumentární / Krimi

USA, 2018, 3 h 15 min (Minutáž: 46–54 min)

Scénář:

Barbara Schroeder

Hudba:

Gary Lionelli

Hrají:

Larry King (a.z.)

Střih:

Alex Calleros
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (7)

 • Zeck
  ***

  Spoilery! Nudné přežvýkání notoricky známého případu, jehož hlavním investigativním vývodem je, že poslíček byl zcela nevinný. Jistě, a proto tento zcela konsternovaný člověk, kterému někdo znenadání připevnil při šichtě výbušninu k těle a poslal ho vykrást banku, neprojevoval žádnou nervozitu, strach, dokonce ani emoce a jak na pána si vyšel do banky se zbraní zamaskovanou za hůl. To jediné, co tento dobrák od kosti řekl policii než vyletěl do povětří, bylo falešné popsání pachatele, který ho přepadl. Zcela "logicky" tedy jako oběť kryl pachatele přesně tou historkou, kterou mu pachatelé řekli, aby sdělil policii, kdyby bylo potřeba odvrátit pozornost od všech z nich, včetně jeho samotného. Prosťáček holt zůstal v roli až do konce a do poslední chvíle netušil, že na sobě má skutečnou bombu a ne atrapu, kterou mu parťáci přislíbili. Autor dokumentu nepřinesl vůbec žádné nové poznatky k případu, krom irelevantních audionahrávek a písemné korespondence s úděsnou píčou, která polovinu času teatrálně lhala a druhou se podobně uboze litovala, zajímavého k případu nesdělila vůbec nic. To vše podtrhl teorií o nevinnosti, která dává smysl asi jen jemu a té crackové šlapce, která mu to nakecala. 60 %(3.9.2019)

 • Bonaparte.
  ****

  V celém dokumentu několikrát padne slovo Evil Genius/Mastermind. A já si říkám, co na celém zločinu bylo tak geniální, když skončil hned pár metrů od místa loupeže, načež všichni skončili za mřížemi. Závěrečná sekvence se opírá o výpověď fetujicí šlapky, naopak motivace samotné vraždy Briana Wellse mně uniká. Nicméně je to slušně zpracované.(17.5.2018)

 • Pajky3
  ***

  Nechal jsem se zlákat dvěma věcma. Úspěchem, který Netflix zaznamenal například s Making a Murderer a nadšením jednom z mých přátel, podle kterého to stojí za pozornost. Pro mě to je první setkání se serializovanou verzí vyšetřování skutečných zločinů a pokud bych měl soudit pouze podle tohohle díla, tak bych na žánr asi zanevřel. Ale budu věřit tomu, že to není špička žánru. Okolnosti loupeže a začátek vyšetřování rozhodně bizarní bylo. Jen jsem pořád čekal, že přijde nějaký zvrat a velké rozuzlení, který vše odhalí a uvede na pravou míru. Pozadí případu je sice slušně zpracované a postupně odhaluje vše, co o něm policie ví, jenže ona toho bohužel neví dost.(18.9.2018)

 • L_A_D_A_S
  ****

  Před lety jsem díky podcastu “Serial” propadl žánru tzv. true crime dokumentů, tedy (popis) vyšetřování reálných a často dost obskurních případů o kterých jste dost pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jedním z nich je i tenhle, takový real life Saw. V roce 2003 vešel do banky v Pensylvánii muž s tikající bombou připoutanou ke krku. K jejímu odemknutí potřeboval 4 klíče a číselný kód. Ukázalo se, že má s sebou 9 stran instrukcí a úkolů, které musí splnit, aby si např. prodloužil čas na bombě alespoň o hodinu. Loupež mu nevyšla, před bankou ho zastavili policajti. Když zjistili že má na sobě tikající bombu ustoupili do bezpečné vzdálenosti. Po chvíli a krátké komunikaci jim muž před očima (i kamerama) vybuchnul. Není to tak dobré jako The Jinx (nic není tak dobré jako The Jinx) ale za pozornost to stojí.(13.8.2018)

 • Hpatrik
  ****

  Ne tak bizarní a zdaleka ne tak dobře postavené jako Making a Murderer, nicméně stále nesmírně poutavá podívaná, která chytne hned v prvních 10 minutách, a nepustí až do konce. Neznalost případu je jako vždy velkou výhodou.(5.10.2019)

 • vittorrio
  ****

  Najbizarnejší prípad vraždy a ozbrojenej lúpeže snáď v histórii USA. Dokument zrozumiteľne odhaľuje pozadie celého príbehu a jeho hlavných aktérov. Kto bol tzv. mastermind a bol muž s bombou pripevnenou na krku obeťou alebo spolupáchateľom? Na tieto otázky Evil Genius odpovie bez emócií, bez prehnaného hollywoodskeho spracovania a je to tak dobre. Na rozdiel od ostatných Netflixových krimi dokumentov nedochádza k žiadnemu Aha momentu ani veľkému prekvapeniu či rozuzleniu na záver. To však nie je vysloveným negatívom dokumentu. Skôr to pre mňa pridáva na jeho dôveryhodnosti tým, že sa na silu nesnaží o senzáciu.(17.5.2018)

 • WugWugs
  ****

  Asi by vám nikdy nenapadlo poslať do banky pre peniaze chlapíka s bombou na krku, alebo že sa to niekomu celkom v pohode prepečie. Dodám len toľko, že tu vidno ako stále tápame v diagnostike toho, čo teraz všeobecne nazývame sociopatické osobnosti. Halda rečí, manipulácií, mlžení a takmer nič faktuálne, zúfalí profesionáli, netušiac kedy sú ťahaní za nos a kedy nie. V prvom, alebo druhom diely babka sentimentálne spomína ako "mala veľmi rada Diehlovej skvelé príbehy". Mno, čoby nie, obdivujeme dobrých rozprávačov, takí herci bývajú najlepší výmyselníci "skutočných" historiek z ich "zaujímavého" života (kkt Filan). Tak aká psychická porucha?:) Ed Kamper odhadoval dosť vysoké číslo nepolapených predátorov, beztrestných manipulátorov bez takéhoto násilného pozadia bude ešte viac. U nás je to lepšie, ale v USA sú neobjasnené 4 vraždy z 10 - k čomu treba ešte pripočítať úmrtia, ktoré len neboli odhalené ako vraždy:) ..takže ak náhodou niekoho zavraždíte, je to tak päťdesiat na päťdesiat, že vás odhalia, a ak budete metodický tak, ako raný Israel Keyes, nemajú väčšiu šancu ako náhodu ..:))(30.10.2018)