Psí odpoledne

Dog Day Afternoon

Psie popoludnie

Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

USA, 1975, 125 min

Scénář: Frank Pierson .. Sedmdesátkově výborný Al Pacino v předem prohrané loupežné partii. Pokud jsou všechny okolnosti ve snímku kolem přepadení pravda - a že jsou místy zatraceně absurdní - tak si tahle událost o natočení prostě říkala. Vážně je to, přes sociální podtext, velká zábava na minimálním prostoru. Bohužel ne po celý film. Vyprávění brzy dojde to správné tempo a některé pasáže v druhé polovině už svým vlažným a táhlým podáním prakticky nudí. Ale k "povinné filmové četbě" Dog Day Afternoon určitě patří. 75%.(26.12.2007)

Jeden z těch horších zážitku z Varů. Anotace u Psího odpoledne začíná slovy "Dva nešikovní lupiči..." To už je samo o sobě na pěst, ale následek tohohle slovního spojení má daleko větší dopad - kinosál plný lidí natěšených na bžundu z kategorie Sám doma. Dva nešikovní lupiči...super.. Výsledkem jsou výbuchy smíchu při těch emočně nejvypjatějších momentech. A že jich je. Festival má i svou temnou stránku. Pryč od toho. Psí odpoledne je Film! Se vším drtivým, co film může. Přiběh, který v bance pouze zasadí a pak zalévá a zalévá, aby větve nakonec přesahovali i jeho stránky. Lumet chce stát v bance, ale zároveň jít daleko dál a tak moc nekecá a prostě jde. Tedy kecá dost, ale skrze herce. Pacino načíná dobu veskrze pacinovskou. Ani jsem to nevěděl, ale při pohledu na svá hodnocení to vypadá, že mám Lumeta hodně rád. #kviff2015(5.9.2015)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Herecká exhibice sympatického Al Pacina, který s John Cazalem neúspěšně přepadli banku. Spíše dobrá tragikomedie než drama, chvílemi jsem se musel smát, jaké problémy Al Pacino v roli bisexuálního lupiče musel řešit, nebo jak si získal pozornost a sympatie veřejnosti. A tichý Cazale se svým pohřebním výrazem se do této zpackané loupeže taky skvěle hodil, jeho hlavní starosti byly, zda zvládne let letadlem a aby nebyl označován za homosexuála. Trailer: http://www.sms.cz/film/psi_odpoledne/ukazka(18.9.2009)

Film, ktorý je aj spolu so Serpicom (1973) často citovaný v iných filmoch, ide o posledný filmový kúsok, ktorý už definitívne vystrelil mladého Al Pacina medzi hereckú špičku. Prvá polovica funguje ako perfektná komédia s množstvom hlášok, ktoré vyvolávajú úsmev na perách. Stred snímku sa tvári ako psychodráma, no už to nebolo tak dobré ako úvod, je tu niekoľko hluchých miest, ktoré občas nudia, no potom prišiel záver a ten bol jedna veľká lahôdka. Solídny nadpriemer, pre fanúšikov krimi thrillerov s motívom vylúpenia banky povinnosť. 75/100 Videné v rámci - 5x5 tour : Po stopách režisérov.(5.6.2016)

Nepřekonatelné drama, skvěle vygradované, bez přestávky nabízející herecký koncert Al Pacina, se zdatně sekundujícími přihravači včetně málomluvného, dlouhovlasého Johna Cazaleho. Další dílo Sidneyho Lumeta, který jako by si přivlastnil monopol na skutečné příběhy s Al Pacinem v hlavní roli Jak se může ještě někdo snažit o natočení filmu o přepadení banky? V tomto oboru už byla právě Psím odpolednem nastavena laťka tak vysoko, že jakýkoli pokus o její překonání musí skončit zoufalým a trapným nezdarem (zvláště má-li tolik drzosti se k Psímu odpoledni ještě odvolávat - viz. Swordfish- Operace Hacker.)(10.1.2005)

• - John Cazale, jenž hrál lupiče Sala, neměl být do filmu vůbec obsazen. Když ho jeho kamarád Pacino přivedl na plac, režisér se zděsil, protože Cazale této roli typově vůbec neodpovídal. Poté, co ale přečetl několik replik ze scénáře, ho režisér zastavil, a ihned ho role obsadil. (MrCreosote)

• - Herec Hank Azaria, který v seriálu The Simpsons dabuje postavu Vočka (orig. Moe Szyslak), založil svůj hlas pro tuto postavu na základě hlasu Al Pacina v tomto filmu. (Colonist)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)