Infiltrace: Obchod se zdravím

(TV film)
  • angličtina Infiltration: The Health Business (festivalový název) (více)
všechny plakáty
TV spot

Jsme naštvaní na lékaře a hledáme, kdo by se nám v nemoci věnoval. Alternativu. Jak ale může vypadat alternativní léčba v praxi? Se skrytou kamerou jsme rok mapovali skandální léčebné praktiky v jednom pražském zařízení. Česká televize natočila po patnácti letech pokračování úspěšného cyklu Infiltrace. Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu. Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou. (Česká televize)

slunicko2

Film není o obchodu se zdravím. Je o obchodu s lidskou hloupostí. 1) Aby bylo jasno - podvodníci patří za mříže. Mnohé jednání pracovníků Aktipu, tak jak bylo představeno ve filmu, vykazuje jasné znaky podvodu. Přesto však mám pochybnosti o tom, jak moc je přístup autorů filmu k věci poctivý a nezaujatý._____ 2) Nechat totiž hodnotit postupy alternativní léčby pouze těmi, kteří ji a priori odmítají, je jako požádat řezníka, aby posoudil, jak moc je prospěšné vegetariánství. Film nenápadně, ale velmi důrazně, podsouvá názor, že alternativou ke klasické medicíně je podvod nebo šarlatánství._____ 3) A jsme u jádra věci. Jak od sebe odlišit léčitele, šarlatána a podvodníka? No stejně, jako to uděláme u kohokoli, kdo nám radí, zvláště když je to za peníze. Odpovědnost za naši volbu, zdraví, konání, totiž nemá lékař, léčitel, poctivec či podvodník. Odpovědnost máme my sami a nikdo jiný. Každá volba je náročná. Potřebujeme relevantní informace a jejich získání vyžaduje značné úsilí._____ 4) Vzdělávací systém garantuje určitou míru odbornosti v předem daném rámci. Lékař léčí podle aktuálních vědeckých poznatků. Komu to stačí, nechť nechodí za léčiteli. Komu to nestačí, kdo nepovažuje vědu za jediný zdroj poznání, musí si věci nastudovat sám. Až pak může relevantně vyhledat pomoc alternativců._____ 4) Výstižný koment: wocicko, DareDeer. ()

DaViD´82

"Nechce se mi řikat, ale už se tomu přiklanim, že v podstatě za všim je jenom byznys." Lidské hyeny hláškují o sto šest. Bylo by to třeskutě vtipné ochotnickou směšností, nebýt tedy toho, jak moc z toho mrazí. Mohlo to snad jen být aspoň trochu proaktivní v osvětě nešarlatánské psychosomatiky. Každopádně i bez toho to máte za dvanáct set. ()

Anderton

Ísť si liečiť zdravotné problémy k niekomu s titulom mgr. je niečo podobné, ako si ísť nechať navrhnúť barák k niekomu s titulom mudr. Film v prvom rade kritizuje samotnú inštitúciu, avšak v tom druhom vyvoláva skôr otázku zákonov, ktoré podobným ľuďom dovolia prevádzať v krajine takúto "prax". V tej vile by mohla radšej bývať nejaká šťastná rodinka. No a ono je to zároveň aj skvelá komédia, občas som mal pocit, že nahraté rady týchto špiritistov sú výtvorom "Pytónov"... "Stlačte lavou nosní dírku, vydechnete pravou...bude to dvanáctset korun"... ()

Marze

Je to tragikomické. Účinné na lehce manipulativní lidi. Ale když dnes vidím jakým konspiračním teoriím ohledně očkování lidé věří, tak se nedivím. Když psychiatr Radkin Honzák po shlédnutí záznamu se šarlatánkou řekl "ještě že se do neděje ve zdravotnickém zařízení", vyprskl jsem nad tou představou smíchy. Ale téma obchod s poslední nadějí je samozřejmě vážné. ()

blackrain

Fandím paní režisérce a "figurantce". Chtělo se mi při sledování dokumentu zvracet. Nejsem proti alternativní medicíně a nejsem ani proti psychosomatice, ale to, co je v tomhle dokumentu ukázáno je hnus. Je to za hranou. Je mi smutno z toho, že takový dobytek dokáže bez skrupulí rejžovat na vážně nemocných lidech. Ti lidé věří v naději, že se dostaví zázrak a oni budou moct žít dál.Pro MajkHany - mám vedle sebe taky jednu takovou blízkou osobu. Už se mě taky několikrát pokusila zatáhnout k podobným léčitelům. ()

Alfréda

Je chvályhodné, že se autor dokumentu snaží upozornit na pochybné postupy terapeutů v Aktipu. Dokument ale přistihuje jen vybranou terapeutku, či terapeuty, v jednom konkrétním nezdravotnickém zařízení, a byť nejsem kdovíjakým zastáncem alternativních léčebných metod, takové podněcování k honu na čarodějnice, kdy každý léčitel je za šarlatána či podvodníka, podle mě nepřispívá ničemu. Krom toho nevím, jaký míra ironie a sarkasmu je pro mě únosná, abych nadále měla dojem, že dokument je objektivní a nepodsouvá divákovi emotivně zabarvené záběry. Což je něco, k čemu se paní režisérka sama doznala - že má obrovský vztek a ještě s Aktipem neskončila. ()

Splasher

Tímto se bohužel ukazuje, že ani ústavou garantovaný bezplatný přístup k léčbě nezabrání existenci podobných "klinik" a řada lidí jim dá přednost (navzdory finanční zátěži). Nedělám si iluze o zprivatizovaném zdravotnictví a tipuju, že podobných zařízení bude i např. v USA značné množství. __ Hlavní výtku vůči dokumentu mám technického rázu - detailní záběry na mluvící hlavy v připravených rozhovorech s lékaři - zbytečný důraz na emoce. ()

sator

Jsem velký zastánce alternativ i psychologie ale Krutilová je dle mého mínění sociopat, Hozák byl na můj vkus příliš ohleduplný... A Klímová má plný ruce práce sama se sebou... Takže mě nepřekvapuje že zaměstnává tuhle kořistící partičku.... ()

chelseaman22

Dokument o tom, kterak lze s titulem Mgr. vyléčit rýmu či rakovinu metastazovanou do kostní dřeně. Pokud chcete vyléčit, tak zaplaťte! Pokud se vaše tělo nebude chtít jako na potvoru vyléčit - tak zaplatíte. A až když už nebudete moci platit, tak konečně navštívíte někoho s titulem MUDr., který definitivně nebude takový šmejd, že vám naslibuje hor doly. 77 % ()

Barbarica

Popri tom, akú záslužnú prácu dokument preukázal nielen ľuďom s ťažkými ochoreniami, ale i širšej spoločnosti si zaslúži zmienku strihová montáž, dávajúca do protikladu výroky zamestnancov Aktipu a reakcie certifikovaných lekárov. Niektoré tieto strety stoja za to a pozrela by som si seriál, kde by v každej časti odborníci na istú oblasť ironicky glosovali názory a postupy podobných šarlatánov (ponúka sa napríklad battle členov Klubu Sisyfos vs. ním oceňovaných pavedcov). ()

Pavlínka9

Jednoduché. Rychlé. Svižné. Není potřeba k tomu nic dodávat. Podvod ve "zdravotnictví" či spíš "léčbě" nádherně předveden :) Tleskám :) ()

svobik

Samotný produkt je na čisté čtyři hvězdy, nicméně rád tady přidám pátou. Za obrovskou diskuzi, kterou to nastartovalo. Veřejná služba par excellence. ()

haluska11

ezoterika je nejen že velká kravina, ale hlavně velký business. za hodinku má člověk přehled o bramborových nádorech a mystických rakovinách a kyvadlech a milencích a čakrách a je mu z toho smutno. s homeopatií přesahující do astrologických rozměrů se setkal snad každý. jde o zajímavý investigativní kousek. ukazuje na hodně častých a vážných problémů - zejména naivitu a zoufalost při vyhledávání pomoci na špatném místě. hlavně že v česku nemáme stigmatizaci psychoterapie, která není aspoň trochu astrální, což? po mlácení hlavou do stolu nebo pěstí do zdi nezbývá než říct: "proč jsou lidi tak zlí, esterko!" ()

dan4815

Když chcete zemřít, nejdete k doktorovi. Když chcete zemřít chudý, ale v duševní rovnováze, jdete za šamany ovládající alternativní léčbu. Jasně, psychosomatika má jisté zastoupení v medicíně, ale nějakými kapkami rakovinu nevyléčíte. Jedině by to byl jed, pak se vyléčíte nadobro. Nedávno jsem se díval na jejich stránky, obvyklá cena za spirituální sezení je v rozmezí 1500-3500. Když si vezmu, že mají plnou hubu keců, a až po třech hodinách vytáhnou nějaký přístroj připomínající závěrečnou práci žáka slaboproudaře z chráněné dílny, tak to musí být poměrně drahé. Místo dvou sezení bych se raději sjel nebo odletěl na Maledivy, což by mi prokazatelně udělalo lépe. Jsem velmi rád za tento dokument, ačkoliv ve výsledku se toho moc nezměnilo. Lidé budou stejně podporovat takové šarlatány, protože... naděje, ta umírá jako poslední, společně s pacientem podstupující alternativní léčbu. ()