Dopis z tábora Masanjia

• Česko Dopis z Ma-san-ťia (neoficiální název) (více)
Kanada, 2018, 75 min

Režie:

Leon Lee

Scénář:

Leon Lee

Žena z Oregonu objeví v krabici s dekoracemi na Halloween, kterou před lety koupila v místním obchodě, dopis od čínského disidenta volajícího o pomoc. Její příběh se rychle šíří po internetu, dostává se na titulní stránky novin a nakonec vyústí v uzavření systému čínských táborů nucených prací. Zpráva pronikne čínským firewallem a najde ji i autor dopisu, Sun Yi. Bývalý čínský vězeň, který prošel mučením v nechvalně známém táboře Masanjia, protože se odmítl vzdát své víry, se nyní obává o svůj život a bezpečí své rodiny. Navzdory tomu je odhodlán odhalit zvěrstva páchaná čínským režimem, a to za jakoukoliv cenu. Režisér a nositel Peabodyho ceny (Peabody Award) Leon Lee se spojí s autorem dopisu a začnou spolupracovat na tvorbě filmu. Sun Yi začne natáčet skrytou kamerou detaily své trýznivé minulosti, zatímco policie je mu stále v patách. Film ukazuje Čínu, jako hrůzu nahánějící policejní stát, očima politického vězně. Dopis z Masanjia ukazuje, jak odvážné činy inženýra v Číně a ženy na mateřské v USA vedly k významným změnám na druhém konci světa. (Kinoscala.cz)

Moco

Jeden z europoslanců po promítání prohlásil: „Tento film podle mne dech beroucím způsobem ilustruje nebezpečí, které čínský režim představuje v Číně i v zahraničí.“ A já bych dodal, že setkání člověka, který poslal vzkaz z pracovního tábora v Číně se ženou, která jeho vzkaz našla je samo o sobě unikát a Leon Lee to ještě dostal na plátna kin. Snímek byl promítán v rámci aktivit na ochranu lidských práv Evropského parlamentu. Po promítání měli europoslanci možnost položit otázky přítomnému režisérovi Leonovi Leemu, původem z Číny, který v současné době žije a tvoří v Kanadě. Mezi jeho pravděpodobně nejúspěšnějším a nejznámějším snímky patří dokument Člověk na prodej odhalující spolupráci vězeňského systému a transplantačních center v ČLR. ()