Equus

Equus

Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 1977, 137 min

Sidney Lumet

Peter Shaffer (scénář, divadelní hra)

Oswald Morris

Scénografie:

Tony Walton

Kostýmy:

Tony Walton

Zajímavě převedená divadelní hra na filmové plátno. Všechno táhne Richard Burton, kdyby jeho nebylo, kdoví, jak by to dopadlo. Psychologický a psychiatrický příběh ve snaze o originalitu a hloubku mnohdy sklouzává často do mudrlanství a ztrácí se ve snaze pronést za každou cenu myšlenku. Ale vzhledem k předloze a právě Burtonovi to nakonec dopadá docela dobře.(31.8.2014)

Těžký film o těžké psychóze. Utrpení mladého Alana. V kombinaci s divadelní doslovností a filosofickými proslovy Richarda Burtona přímo na kameru velmi těžko (pro mě) uchopitelný snímek. Těžkostí a místy brutálností dialogů/monologů mi to připomnělo Coppolovu Apocalypsu (ač se jedná o zcela jiný žánr). "Já ti lžu, Alane. On neodejde tak snadno, neodkluše jako nějaká stará herka. Když Equus zmizí, jestli vůbec zmizí, ztratí se s tvou vlastní duší v zubech. A já nemám vhodnou náhradu." Film, jehož sledování diváka bolí. (ať už se jedná o nudu, nepochopení, otrávenost nebo rozervanost (nadšení) těžkým příběhem)(21.8.2014)

Starý mentor, mladý žák. Model mockrát použitý nejen ve filmu není z nevděčných, vzpomeňme třeba na Good Will Hunting. Tady je rozebrán mnohem víc do hloubi duše i do hloubi bolesti. Psychiatr přijme případ kluka, který zle poraní koně, zprvu neochotně, ale časem se obrušuje jeho zhnusení nad bizarním činem a zároveň počáteční pacientovo klackování přechází v potřebu se otevřít. Připomíná to pověstnou černou propast, do níž se dívame tak dlouho, až nás pohltí a staneme se její součástí. Ti dva své psýchy prostoupí a jak jsou před námi odstraňovány vrstvy příběhu a dozvídáme se víc a víc, ptáme se stejně jako psychiatr, jehož život po této zkušenosti už není tak spokojený: Co znamená léčit? Co je to normál? Zbavit člověka jeho vášně? .... Slova k tomu moc nepasují, bylo to tak nějak vnitřně krásné.(6.12.2006)

• Ivoshek

Film jsem bohužel neviděl, zato jsem ale nedávno v Brně navštívil Equus jako divadelní hru. Je to hodně zvláštní záležitost se spoustou monologů a pokud se někdo zajímá o lidskou psýché, bude se mu to líbit. Navenek vyrovnaný a dobře situovaný psychiatr proniká do vnitřního světa toho zvláštního kluka čím dál hlouběji, tak daleko, že se mu začínávají rozviklávat jeho vlastní hodnoty. Co se týče pointy, odhadnul jsem ji už někde zhruba v půlce, ale i tak stojí za to.(26.3.2008)

Náročná vecička, plná filmových obrazov a snových výjavov, v ktorých sa stretávajú dva paralelné príbehy odvíjajúce sa pred očami diváka pekne postupne - muža, ktorý nikdy nemal deti a so ženou žijú už len ako spolubývajúci a chlapca, ktorý našiel cestu k vášni, avšak cez zvláštne prispôsobené vlastné náboženstvo. Škoda, že to bolo miestami zbytočne až prehnane komplikované, trocha to brzdilo psychedelický rozlet, ale inak, veľká spokojnosť, aj keď film asi nie je pre každého. 85/100 Videné v rámci - 5x5 tour : Po stopách režisérov.(16.6.2016)