Equus

Equus

Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 1977, 137 min

Sidney Lumet

Peter Shaffer (scénář, divadelní hra)

Oswald Morris

Scénografie:

Tony Walton

Kostýmy:

Tony Walton

Zajímavě převedená divadelní hra na filmové plátno. Všechno táhne Richard Burton, kdyby jeho nebylo, kdoví, jak by to dopadlo. Psychologický a psychiatrický příběh ve snaze o originalitu a hloubku mnohdy sklouzává často do mudrlanství a ztrácí se ve snaze pronést za každou cenu myšlenku. Ale vzhledem k předloze a právě Burtonovi to nakonec dopadá docela dobře.(31.8.2014)

Náročná vecička, plná filmových obrazov a snových výjavov, v ktorých sa stretávajú dva paralelné príbehy odvíjajúce sa pred očami diváka pekne postupne - muža, ktorý nikdy nemal deti a so ženou žijú už len ako spolubývajúci a chlapca, ktorý našiel cestu k vášni, avšak cez zvláštne prispôsobené vlastné náboženstvo. Škoda, že to bolo miestami zbytočne až prehnane komplikované, trocha to brzdilo psychedelický rozlet, ale inak, veľká spokojnosť, aj keď film asi nie je pre každého. 85/100 Videné v rámci - 5x5 tour : Po stopách režisérov.(16.6.2016)

• kiddo

Jsem vášnivý milovník Shafferovy hry, takže zaujatosti se možná nebudu schopna zbavit tak, jak bych ráda, po zhlédnutí Lumetovy verze je ale bez diskuzí, že adaptace stylem „kopíruju každou větu, každý obraz“ byla očividně známá už dávno před tím, než Rodriguez přišel se Sin City. Equus je hra, jíž svědčí minimální množství kulis a světla, takže se v jejím průběhu soustředíme čistě a pouze na postavy, všeobecná platnost jejich monologů a výpovědí je takřka holým jevištěm a minimálním počtem rekvizit výrazně umocňována, a poselství tak nabírá na naléhavosti. Pojednává se především o temných zákoutích náboženství a lidské duše, o pochybách o sobě a okolním světě, a teprve specifické ztvárnění může odhalit podstatu sdělení až na samou dřeň. Ono jde totiž vlastně o dějově poměrně řídkou a pečlivě spíchnutou historku, která při nesprávném uchopení může vyznít až banálně, což se právě stalo filmu, neboť tomu se nepodařilo najít způsob, jak podobného naléhavého efektu dosáhnout jinou, pro něj vhodnější cestou. Jako by si Lumet neuvědomil, co činí hru specifickou a výjimečnou. Jediné, co udělal, bylo, že děj přenesl do reálného prostředí a doufal, že vše nějak samo klapne. Neklaplo. Uznávám, že se může jednat o můj silně ovlivněný pohled, ale Burtonův voice-over i všechny jeho komentáře do kamery jen nabourávají přirozené plynutí, děj nemá gradaci a jen se tak nějak z nutnosti doškobrtá k nijak působivému závěru, Alan Strang vyvolává dojem naprostého idiota, kterému místo zaslouženého vykoupení ze srdce přeju jak impotenci, tak hlavu přiskřípnutou registrem, kamera se ani nesnaží nabídnout něco jen trochu netypického. Snímek je v tom špatném smyslu slova divadelní (výstavbu a projevy herců nevyjímaje), což mi zas a znova znesnadňuje, abych to celé brala vážně. Prostě totální selhání převodu mezi médii, film, který nedokáže stát sám o sobě, a zprasení mistrovského díla, u kterého je povinností každého člověka vnímavého aspoň na úrovni nadrženého hřebce cabit nad svým nejistým údělem v tomto světě.(5.4.2008)

Príspevok divadelnou predlohou nezasiahnutého recipienta: Equus (lat. kôň) je presne ten typ filmu, pri ktorom sa cítim intelektuálne menejcenný, dielom, ktoré ma fascinuje svojou myšlienkovou hĺbkou, svojou hereckou dokonalosťou. Sidney Lumet nikdy nepredstavoval režiséra diváckych filmov, ktorých primárnou funkciou je určitá forma relaxu, zábavy. Jeho Equus dokonale spĺňa tieto parametre, je to film náročný, no krásny a v kontexte režisérovej tvorby i tematicky odvážny, i keď formálne strohý, evokujúci svoju genézu na divadelných doskách. Všetci zúčastnení hrajú bravúrne, Burton a Firth stelesňujú mimoriadne výrazné figúry, najmä Burton exceluje a predstavuje doslova herecký kolos, ktorý ma svojou expresivitou v závere prikoval do kresla a vyvolal zimomriavky na tele. Môj stret so snímkou nastal v príhodnej trudnomyseľnosti, jej dopad bol teda viac než enormný...(29.1.2013)

• Ivoshek

Film jsem bohužel neviděl, zato jsem ale nedávno v Brně navštívil Equus jako divadelní hru. Je to hodně zvláštní záležitost se spoustou monologů a pokud se někdo zajímá o lidskou psýché, bude se mu to líbit. Navenek vyrovnaný a dobře situovaný psychiatr proniká do vnitřního světa toho zvláštního kluka čím dál hlouběji, tak daleko, že se mu začínávají rozviklávat jeho vlastní hodnoty. Co se týče pointy, odhadnul jsem ji už někde zhruba v půlce, ale i tak stojí za to.(26.3.2008)