poster

Equus

 • anglický

  Equus

Drama / Mysteriózní

USA / Velká Británie, 1977, 137 min

Režie:

Sidney Lumet

Scénář:

Peter Shaffer (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Oswald Morris

Scénografie:

Tony Walton

Kostýmy:

Tony Walton
(další profese)
 • Ivoshek

  Film jsem bohužel neviděl, zato jsem ale nedávno v Brně navštívil Equus jako divadelní hru. Je to hodně zvláštní záležitost se spoustou monologů a pokud se někdo zajímá o lidskou psýché, bude se mu to líbit. Navenek vyrovnaný a dobře situovaný psychiatr proniká do vnitřního světa toho zvláštního kluka čím dál hlouběji, tak daleko, že se mu začínávají rozviklávat jeho vlastní hodnoty. Co se týče pointy, odhadnul jsem ji už někde zhruba v půlce, ale i tak stojí za to.(26.3.2008)

 • kajda.l
  ****

  Těžký film o těžké psychóze. Utrpení mladého Alana. V kombinaci s divadelní doslovností a filosofickými proslovy Richarda Burtona přímo na kameru velmi těžko (pro mě) uchopitelný snímek. Těžkostí a místy brutálností dialogů/monologů mi to připomnělo Coppolovu Apocalypsu (ač se jedná o zcela jiný žánr). "Já ti lžu, Alane. On neodejde tak snadno, neodkluše jako nějaká stará herka. Když Equus zmizí, jestli vůbec zmizí, ztratí se s tvou vlastní duší v zubech. A já nemám vhodnou náhradu." Film, jehož sledování diváka bolí. (ať už se jedná o nudu, nepochopení, otrávenost nebo rozervanost (nadšení) těžkým příběhem)(21.8.2014)

 • kleopatra
  ****

  Starý mentor, mladý žák. Model mockrát použitý nejen ve filmu není z nevděčných, vzpomeňme třeba na Good Will Hunting. Tady je rozebrán mnohem víc do hloubi duše i do hloubi bolesti. Psychiatr přijme případ kluka, který zle poraní koně, zprvu neochotně, ale časem se obrušuje jeho zhnusení nad bizarním činem a zároveň počáteční pacientovo klackování přechází v potřebu se otevřít. Připomíná to pověstnou černou propast, do níž se dívame tak dlouho, až nás pohltí a staneme se její součástí. Ti dva své psýchy prostoupí a jak jsou před námi odstraňovány vrstvy příběhu a dozvídáme se víc a víc, ptáme se stejně jako psychiatr, jehož život po této zkušenosti už není tak spokojený: Co znamená léčit? Co je to normál? Zbavit člověka jeho vášně? .... Slova k tomu moc nepasují, bylo to tak nějak vnitřně krásné.(6.12.2006)

 • genetique
  ****

  Keď vám film zadelí vyše dvojhodinovú nádielku filozofických, psychologických a nemenej hĺbavých a rozjímavých rečí, dialógov a monológov, radím vám, dajte si chvíľku pauzu, kým ohodnotíte. Ľudská duša je nevyspytateľná, ale obnažiť ju a tak trefne poslať cez kameru príbeh 17ročného chlapca, ktorého fanaticky spirituálne duševné a mentálne rozpoloženie sa chápe len veľmi ťažko, tomu poviem kus práce. Samozrejme, druhá vec je, ako vás príbeh chlapca a príčiny jeho stavu zaujme. Mňa zaujal, ale nestrhol ani neomráčil. Ani nepoznamenal, jednoducho zaujal. 75%.(27.4.2008)

 • jojinecko
  *****

  Toto, že nakrútil Sidney Lumet??? Tento pán je v mojich očiach bezpochyby fantastický režisér, ale mal som ho skôr za distingvovaného a konzervatívneho. Ako popísať film, tak eklektický, že akýkoľvek prívlastok je absolútne nedostačujúci? Ako pár vetami vystihnúť podstatu toho všetkého? Bola to dráma, psychologická pitva, horor, filozofia v obraze, divadelné predstavenie, úchylnosť a avangarda? Stručne a jasne by som to zhrnul asi tak, že to bol film o vášni- nehorázne dokonale nakrútený, nenormálne inteligentne a pútavo napísaný. Oskarové nominácie pre oboch hlavných aktérov sú absolútne plne zaslúžené. To že Burton bol skvelý herec je jasné, ale tak extatický a mrazivý výkon ako podáva neznámy Peter Firth- to sa musí skrátka vidieť. Skrytá perla kinematografie!(27.3.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace