poster

Gloria

 • USA

  Gloria

 • Slovensko

  Gloria

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1999, 102 min

 • kingik
  ***

  Kariéra Sharon Stoneové se na konci 90 let zvolna začala propadat a její role tomu odpovídaly. V dramatu s prvky thrilleru Gloria využila své image sexy dračice navíc obdařené dobrým srdcem. Svou roli nakonec ustála a podává velmi dobrý výkon i když vše ostatní působí průměrně a od režiséra Sidneyho Lumeta se dalo čekat víc.(13.2.2009)

 • Terminus
  ***

  Film Sidneyho Lumeta (Oscar za celoživotní dílo udělený v únoru 2005) vznikl podle stejnojmenného snímku jednoho z nejlepších amerických režisérů - Johna Cassavetese. A jakožto předělávka kvalitní předlohy bývá také posuzován - a ze souboje vychází poražen. Nemuselo by tomu tak být, kdyby snímek netrpěl tak špatně napsanými postavami gangsterů. Jejich svět je vykreslen jako veskrze příjemné prostředí pro život, v němž se zločinci škádlí a žetrují spolu. Z tohoto základu pak vychází nedůvěryhodnost mnoha momentů, které jsou stěžejní pro další děj. Glorii šokuje, že tlupa jejího bývalého milence je schopna zabíjet, možnost, že taková "patrička zlých hochů" má takový vliv v podsvětí je pochybná. K původnímu filmu (nechtěně) odkazuje i postava Diane, jejíž představitelka není nepodobná Gene Rowlands, jež v Cassavetesově verzi ztvárnila titulní postavu. Scénář filmu prošel několika úpravami (Glorie propuštěna z vězení, závěrečná scéna v klášteře), z nichž však žádná dílo neposouvá dále, ba ani ho nikterak neaktualizuje. Scénář trpí též jasnými nedotaženostmi (Gloriina sestra jí nejprve pomůže, ale v zápětí se jí zřekne / klukovo astma jako záminka pro dramatické situace jaksi "nad rámec") a pokáral bych ho též za absenci invence v práci s atmosférou velkoměsta (New York). Na druhé straně je na snímku třeba ocenit obsazení J. L. Figueroi do role malého chlapce, jehož bodrost převažuje možnou inklinaci k infantilnímu žvatlání nad jeho roztomilostí. Též Sharon Stone "dělá co může", avšak nedostává se jí možnosti rozherát svou roli svérázné a "správňácké" Glorie. Zatímco ve verzi z roku 1980 bylo zřejmé, že si Glorie s klukem neví rady, ale chová k němu sympatie, v novějším zpracování musí pronést větu: "Nechci, aby ho zabili, ale nevím si s ním rady." A zde je hlavní rozdíl mezi oběma filmy: zatímco Cassavetesovo dílo hovoří samo za sebe, Lumetův film musí niterné dojmy příliš často komentovat ústy postav.(19.1.2005)

 • jack.hnut
  odpad!

  Měl jsem příležitost vidět původní verzi ze 70. let. Glorie byla čtyřicetiletá ženská krev a mlíko. Pálila jednu za druhou a měla svůj šmrnc. A teď jsem si po x letech pustil remake.....Sharon Stone nemá nic z původní představitelky. Je jenom vychrtlá bloncka s děsnym účesem. Film sám o sobě je prázdný,že se na to ani nedá koukat.... Kdyby Sharon pověsila herectví na hřebík a šla uklízet do McDonalda, udělala by líp!(19.6.2005)

 • Agatha
  ***

  Zajímavý nápad, který byl tak nějak odfláknutě uskutečněn. Ale jako nuda mi to nepřišlo. Sem tam celkem nějaká dobrá hláška, místy mírné napětí a nakonec snad i happy end. Takové nenáročné odpočinkové rádoby drama, které si nehraje že je nic extra. A když to berete takhle, tak se to dá i nějak vstřebat. Nic moc ve vás film nezanechá, ale koukatelné to je určitě. Sharon Stone mi nijak strašná nepřišla, docela se mi její výkon i ona sama zamlouvala. Něco tomu prostě chybí, nějaká ta jiskra nebo náboj... Takové nemastné neslané, bez chuti a bez zápachu, ale jako podprůměrné se mi to ovšem nejevilo.(9.3.2008)

 • lennyd
  *

  Gloria (Sharon Stone) je po třech letech propuštěna z vězení, kde sedí za svého milého, kterému svým přiznáním zachránila kůži. Když se k němu vrací, nejenže se nedočká žádného vděku, ba naopak si z ní chce udělat dojnou krávu, a vyslat jako děvku na ulici. Gloria se mu ale vzepře a uteče mu, shodou okolností i s malým Nickym (Jean Luke Figuroa), kterému právě vyvraždili zbytek rodiny. I přes vzájemnou nervraživost nakonec Gloria získává chlapcovu důvěru, a spolu se brání útokům mafie ... Toto se ale hodně nepovedlo. Sharon Stone zde vypadá jako vysloužilá děvka (no možná to byla jen role, v tom případě ji velmi chválím, opravdu se jí podařilo zahrát vysloužilou děvku). Tvrďáci mafiáni jsou zde jen k smíchu a malej kluk filozofující jako starej pardál, hmm. Rozhodně je to jeden z filmů, ve kterém není ani zbla překvapení, a který, když po necelých dvou hodinkách skončí, okamžitě vyšumí....(5.2.2009)

 • - Film se stal kasovním propadákem a Sharon Stone získala za roli Glorie Zlatou malinu. (Terva)

 • - Natáčení filmu probíhalo v New Yorku. (Terva)