Krimi / Drama / Thriller

USA, 1999, 102 min

Film Sidneyho Lumeta (Oscar za celoživotní dílo udělený v únoru 2005) vznikl podle stejnojmenného snímku jednoho z nejlepších amerických režisérů - Johna Cassavetese. A jakožto předělávka kvalitní předlohy bývá také posuzován - a ze souboje vychází poražen. Nemuselo by tomu tak být, kdyby snímek netrpěl tak špatně napsanými postavami gangsterů. Jejich svět je vykreslen jako veskrze příjemné prostředí pro život, v němž se zločinci škádlí a žetrují spolu. Z tohoto základu pak vychází nedůvěryhodnost mnoha momentů, které jsou stěžejní pro další děj. Glorii šokuje, že tlupa jejího bývalého milence je schopna zabíjet, možnost, že taková "patrička zlých hochů" má takový vliv v podsvětí je pochybná. K původnímu filmu (nechtěně) odkazuje i postava Diane, jejíž představitelka není nepodobná Gene Rowlands, jež v Cassavetesově verzi ztvárnila titulní postavu. Scénář filmu prošel několika úpravami (Glorie propuštěna z vězení, závěrečná scéna v klášteře), z nichž však žádná dílo neposouvá dále, ba ani ho nikterak neaktualizuje. Scénář trpí též jasnými nedotaženostmi (Gloriina sestra jí nejprve pomůže, ale v zápětí se jí zřekne / klukovo astma jako záminka pro dramatické situace jaksi "nad rámec") a pokáral bych ho též za absenci invence v práci s atmosférou velkoměsta (New York). Na druhé straně je na snímku třeba ocenit obsazení J. L. Figueroi do role malého chlapce, jehož bodrost převažuje možnou inklinaci k infantilnímu žvatlání nad jeho roztomilostí. Též Sharon Stone "dělá co může", avšak nedostává se jí možnosti rozherát svou roli svérázné a "správňácké" Glorie. Zatímco ve verzi z roku 1980 bylo zřejmé, že si Glorie s klukem neví rady, ale chová k němu sympatie, v novějším zpracování musí pronést větu: "Nechci, aby ho zabili, ale nevím si s ním rady." A zde je hlavní rozdíl mezi oběma filmy: zatímco Cassavetesovo dílo hovoří samo za sebe, Lumetův film musí niterné dojmy příliš často komentovat ústy postav.(19.1.2005)

Průměrný akční film ozvláštněný tím, že na místě Bruce, Silvestra nebo Arnolda se v autech prohání a bourá trochu kýčovitá kráska, která hraje vpodstatě černou komediální roli - a celkem dobře. Co je na filmu strašně smutné a možná to v celku i zaniká, je fakt, že vlastně vše končí špatně. Viníci zůstanou nepotrestáni, korupce až do nejvyšších míst zůstane neobjevena, klukovi rodinu nikdo nevrátí a nakonec i budoucnost vítězné dvojice je silně nejistá. Takže vlastně dost reálné vyústění - což je mi tisíckrát sympatičtější než limonádové konce akčních filmů s výše zmíněnými hrdiny.(26.1.2018)

• lennyd

Gloria (Sharon Stone) je po třech letech propuštěna z vězení, kde sedí za svého milého, kterému svým přiznáním zachránila kůži. Když se k němu vrací, nejenže se nedočká žádného vděku, ba naopak si z ní chce udělat dojnou krávu, a vyslat jako děvku na ulici. Gloria se mu ale vzepře a uteče mu, shodou okolností i s malým Nickym (Jean Luke Figuroa), kterému právě vyvraždili zbytek rodiny. I přes vzájemnou nervraživost nakonec Gloria získává chlapcovu důvěru, a spolu se brání útokům mafie ... Toto se ale hodně nepovedlo. Sharon Stone zde vypadá jako vysloužilá děvka (no možná to byla jen role, v tom případě ji velmi chválím, opravdu se jí podařilo zahrát vysloužilou děvku). Tvrďáci mafiáni jsou zde jen k smíchu a malej kluk filozofující jako starej pardál, hmm. Rozhodně je to jeden z filmů, ve kterém není ani zbla překvapení, a který, když po necelých dvou hodinkách skončí, okamžitě vyšumí....(5.2.2009)

• Turiec

Neuveriteľná zlátanina, ktorá je taká povrchná, že jej nikto nemôže uveriť. Je to prapodivná zmes nasladlej „lásky“ prostitútky k malému chlapcovi a gangsterov nezmyselne hľadajúcich disketu. Už aj tak biedny scenár je ešte zhoršovaný trápnymi dialógmi. Tvorcovia sa snažia upútať pozornosť divákom aspoň tým, že aj keď Sharon Stoneová ako Glória podáva mizerný herecký výkon, žiadne z jej šiat nezakrývajú jej stehná. Musím povedať, že ich snaha je zbytočná. Je o to trápnejšia, že síce Glória nemá pri sebe žiadnu batožinu, neustále sa prezlieka. Slovenské dialógy sú úplne zbytočne plné hrubých výrazov, na ktoré sú možno zvyknutí diváci v amerických kinách, ale zatiaľ nie u nás. Film miestami dosahuje „úrovne“ Fontány pre Zuzanu II a záver ho úplne „prekonáva“. Pomóóóc.(3.1.2004)

Zajímavý nápad, který byl tak nějak odfláknutě uskutečněn. Ale jako nuda mi to nepřišlo. Sem tam celkem nějaká dobrá hláška, místy mírné napětí a nakonec snad i happy end. Takové nenáročné odpočinkové rádoby drama, které si nehraje že je nic extra. A když to berete takhle, tak se to dá i nějak vstřebat. Nic moc ve vás film nezanechá, ale koukatelné to je určitě. Sharon Stone mi nijak strašná nepřišla, docela se mi její výkon i ona sama zamlouvala. Něco tomu prostě chybí, nějaká ta jiskra nebo náboj... Takové nemastné neslané, bez chuti a bez zápachu, ale jako podprůměrné se mi to ovšem nejevilo.(9.3.2008)

• - Natáčení filmu probíhalo v New Yorku. (Terva)

• - Film se stal kasovním propadákem a Sharon Stone získala za roli Glorie Zlatou malinu. (Terva)