Fantasy dobrodružný film Mortal vypráví příběh o mladém muži, který objevuje, že má zvláštní schopnosti podobné bohu, které jsou založeny na norské mytologii. (FiRST)

Trailer 2

JASON_X

Co se zprvu jeví jako temná a nekomerční variace na X-Meny, zvrhne se v důsledku scénáristova tvůrčího šílenství (možná variace na válečnické šílenství pověstných nordických berserkerů) v hodně alternativní variaci na popkulturní bijáky o Thorovi. Co na tom, že představitel Thora spíš než Germána evokuje Středozemce, že neumí norsky ani poděkovat, že jeho v závěru nalezený Mjölnir vypadá jako stará rezavá palice, kterou jsme nedávno v práci hodili do sběru, že jeho postava je rachitická, muskulatura ubohá a chůze belhavá, že jeho buchtovitá dívka má hodně daleko do typických comicsových krásek... Naopak některé tyhle atributy mu v mých očích přidávají body navíc. Příjemné oddechové osvěžení a v případě diváckého úspěchu možná první díl nějaké filmové (?)logie. ()

Trajektt

Musím se přiznat, že jsem asi jeden z mála, kdo dal tomuto filmu plné hodnocení. Mám rád příběhy ze severské mytologie, ať už jsou psané v knize nebo převedené na filmové plátno. A ještě lépe, když je do toho zamotán příběh jednoho z nejznámějších a nejničivějších nordických bohů a to samotného Thora, vládce hromů a blesků a syna nejvyššího severského boha Odina. Narozdíl od Marvelovského Thora, kterej spatlal hrušky s jablkama a s původní legendou nemá nic společnýho, ale tupí mozci se na to rádi dívají, protože tam je hodně efektů a příběh, kterej by pochopil i dlouholetý pacient psychiatrické léčebny, tak tento snímek začíná komorně a nevinně až do té doby než se náš hrdina neprojeví. On sám totiž neví, co se s nim děje a to samé divák neví, která bije. Mnoho lidí kolem něj umírá a všude kam přijde zbyde jen popel a prach. Proto ho nahání policie, armáda a dokonce se do pátrání naserou i zástupci americké ambasády. Napínavé honičky, trochu té lásky, samozřejmě nevyřčené tajemství, mystická atmosféra, překvapivě kvalitní herecké výkony pro mně neznámých norských herců, ale hlavně přenádherná krajina norských lesů a fjordů, kde se tento fantasy příběh natáčel. Taktéž si v tomto snímku zahráli čeští kaskadéři a to proto, že se část filmu natáčela v Praze. Já jsem velice spokojen a moc rád si počkám až bude natočen minimálně ještě jeden díl a proto dávám zasloužených 100%. ()

Morholt

Víceméně je to celé o tom, že mladá psycholožka pomáhá zjistit záhadnému mladíkovi, co stojí za jeho nadpřirozenými schopnostmi. V patách mají norskou policii a samozřejmě Američany, kteří v tom všem vidí ohrožení světového řádu. Poněkud triviální zápletce dodává body snad jen nádech severské mytologie, ale jednoduchost by nevadila, kdyby režie trošku šlápla do pedálů. A to se nestalo. Akce je vesměs nulová a triková stránka se omezuje na často bezúčelné metání blesku a zvýšenou oblačnost. Příliš mi neseděl ani hlavní hrdina, který měl neustále na krajíčku, což mi lezlo na nervy. Na druhou stranu líbil se mi vizuál, hlavní ženská představitelka i docela povedený závěr, který přeci jen trošku překvapil. Pro mě zatím nejslabší Øvredal, ale i když to celkově vidím jako průměr, vůbec bych se nezlobil za druhý díl. Vzít to správně do ruky, mohla by to být docela sranda. 50% ()

EvilPhoEniX

Talentovaný André Øvredal, který se proslavil Lovcem Trollů, zazářil v Autopsy of Jane Doe a zabavil v Scary Stories to Tell in the Dark nám teď servíruje starodávnou norskou mytologii s fantasy prvky v reálném světě. Hlavní hrdina ( Nat Wolff) má nadpřirozené schopnosti ( dokáže ovládat blesky) a omylem zabije kluka, který jej otravoval a tím zpozorní vláda i police a žene se z problému do problémů. Má to slušné efekty, pohodové tempo i pěknou dávku norské mytologie, kterou fanoušci zajisté ocení, ale příjde mi to jako Øvredalova slabší chvilka. Snad jeho nadcházející horor s Drákulou opět bude stát za to! Příběh***, Akce***, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí***. 6.5/10. ()

darkrobyk

Příjemné překvapení z chladného Norska. Eric přijíždí z Ameriky, aby vyhledal své příbuzné. Jenže na farmě se něco zvrtne a z rozpoutaného pekla se zachrání jen on. V norských lesích pak přemýšlí, co se sním vlastně stalo. Dokáže manipulovat s živly, jenže zcela ovládnout je neumí. To se postupem času změní. V patách má ovšem policii, armádu a zástupce americké ambasády. Eric by byl totiž výbornou zbraní! Alespoň žádná jiná armáda nemá vojáka, co by dokázal přivolat bouři a využít její blesky. Trocha mytologie, runy, kladivo a odkaz Thorových synů. Nechybí milostné vzplanutí, ale pozor, je to svým laděním balada. Pokud samozřejmě budete očekávat kopii Chrise Hemswortha a bombastickou akci od začátku až do konce, pak se filmu raději vyhněte. Tohle je komorní příběh, v němž nemalou roli hraje nádherná norská příroda. A pak je tu samozřejmě hrdinův coming out. Za mě velká spokojenost, osloveni však budou asi především menšinoví diváci. ()

• Natáčelo se v Norsku (Hordaland, Akershus a Oslo) a České republice (Praha). (Rominator)