Film představuje rekonstrukci procesu s Franzem Murerem z roku 1963, příslušníkem SS za války, který se v šedesátých letech stal politikem a váženým občanem. Murer – Anatomie procesu se ze soudního dramatu proměňuje v příběh o manipulaci pravdy, paměti, zákulisních politických hrách a také (ne)možnosti odpuštění hříchů. (Dny evropského filmu)

Enšpígl

Po tomto filmu se mě Rakousko dost zhnusilo, protože nechat v pozici hlavního soudce nácka, který soudil vinu jinýho nácka který za války ve Vilniusu vraždil židy to je už je opravdu sušný humus. Mrzí mě, že film byl prostříhán i mimo soudní síň, nepůsobilo to příliš přehledně a ubíralo to na emocích. Film nemá tak vyšperkovaný dialogy, jak jsem u filmů ze soudních síní zvyklý. Oceňuji snahu režiséra podržet jazykovou přesnost a snad i historickou i když bylo nemožný sehnat účastníky tohoto soudu. Jedna věc mě zaujala i po filmu při diskuzi s režisérem a to fakt, že dvě děti Franz Murera spáchali sebevraždu. O jeho angažmá v politice ano nemá cenu přemýšlet, do politiky slušný lidi nechodí nikde na světě i když pravda je, že mít v ní nácky je hodně silný presso i na mě. ()