Graz 1963. Před soudem stojí bývalý funkcionář SS Franz Murer, pod jehož vedením byla ve Vilniuském ghettu v letech 1941-43 zavražděna většina z 80 000 židovských obyvatel. Přeživší holocaustu dorazí do Grazu, aby svědčili proti Murerovi, proslulému jako „kat Židů z Vilniusu“. Důkazy proti němu jsou ohromující, přesto je ale respektovaný štýrský politik a velkofarmář Franz Murer osvobozen za potlesku obyvatelstva. (Das Filmfest)

Trailer 1

Enšpígl

Po tomto filmu se mě Rakousko dost zhnusilo, protože nechat v pozici hlavního soudce nácka, který soudil vinu jinýho nácka který za války ve Vilniusu vraždil židy to je už je opravdu sušný humus. Mrzí mě, že film byl prostříhán i mimo soudní síň, nepůsobilo to příliš přehledně a ubíralo to na emocích. Film nemá tak vyšperkovaný dialogy, jak jsem u filmů ze soudních síní zvyklý. Oceňuji snahu režiséra podržet jazykovou přesnost a snad i historickou i když bylo nemožný sehnat účastníky tohoto soudu. Jedna věc mě zaujala i po filmu při diskuzi s režisérem a to fakt, že dvě děti Franz Murera spáchali sebevraždu. O jeho angažmá v politice ano nemá cenu přemýšlet, do politiky slušný lidi nechodí nikde na světě i když pravda je, že mít v ní nácky je hodně silný presso i na mě. ()