Cesta dlouhého dne do noci

Long Day's Journey into Night

USA, 1962, 174 min

Sidney Lumet

Eugene O'Neill (divadelní hra)

Boris Kaufman

André Previn

Ely A. Landau

Ralph Rosenblum

Scénografie:

Richard Sylbert

Kostýmy:

Sophie Devine

Jediné, co mám chuť tomu vytknout, je délka. Jinak je to po všech stránkách ukázka vrcholného filmového umění. Scénář je prakticky totožný s divadelní hrou, režisér si vystačí s jedním prostředím, herci jsou dokonalí. Prostými, někdy až banálními dialogy zvolna postupuje smutné vyprávění o promarněných životech.(7.4.2013)

Asi je to predčasné konštatovanie, ale podľa tohto filmu Eugene O´Neill nebude patriť k mojim obľúbeným dramatikom. Cesta dlhého dňa do noci je čistá psychodráma, v ktorej sa prelínajú osudy jej štyroch účastníkov. Osudy, ktorých kontúry sa postupne vynárajú, a na ktoré nemôže byť ani jeden z nich hrdý. Táto takmer trojhodinová hra dala poriadne zabrať mojej pozornosti. Bola plná dialógov, ktoré mi prakticky nič nevraveli a tak výsledné tri hviezdičky sú iba za herecké výkony, medzi ktorými prirodzene dominovala Katharine Hepburn. Jason Robards mi celý film niekoho pripomínal, ale až v jeho profile som zistil, že je to Cheyenne z Vtedy na Západe.(1.4.2013)

Pôsobivá dialógová seba analýza rodiny. Otec - lakomec, matka - morfinistka a dvaja synovia, nenapĺňajúci rodičovské očakávania. Obraz jedného dňa, kedy nenaplnené priania, nevyslovené sťažnosti a vzájomné osočovania vyplávajú vo vzájomných rozhovoroch štvorice na povrch. Každá jedna rodina skrýva kostlivcov v skrini, viac, či menej podobných týmto tu.(3.4.2013)

Působivé psychodrama o rodince, v níž má každý svůj velký problém. Její jednotliví členové se sice stýkají a komunikují spolu, ale tak nějak se neustále "míjejí". Celý děj je vtěsnán do jednoho jediného dne, to ale přesto bohatě stačí na vykreslení psychologie postav a nastínění jejich vzájemných vztahů. Napomáhají tomu i výborné herecké výkony známých hvězd. Jediné, co by se dalo filmu vytknout, je mírná rozvleklost děje, která je ale úměrná celkové délce filmu.(14.9.2002)

Tragédia asi najdlhšieho dňa na filmovom plátne. Otec-lakomec sa snaží ušetriť na liečbe chorého mladšieho syna, starší syn, neúspešný herec, zapíja premárnený život a matka nezvládateľnú situáciu ukľudňuje toľkými liekmi, až z toho šalie. Rodinná dráma podľa divadelnej predlohy nabitá dialógovými prestrelkami, ktoré odhalia charakter postáv a vychutnáte si ich vďaka skvelým hercom, ktorých si tu obľúbite.(23.4.2014)