Soumrak nad Manhattanem

Súmrak nad Manhattanom

Night Falls on Manhattan

Krimi / Drama

USA, 1996, 114 min

NIGHT FALLS on MANHATTAN - noc padá na Manhattan, súmrak nad Manhattanom. Tento názov presne vystihuje atmosféru a posolstvo filmu. Poukazuje na vytrácanie sa tradičných hodnôt zo života jednotlivcov i celej spoločnosti. Film pracuje s veľmi ťažkými témami akými sú spravodlivosť, rodina, česť, pravda, moc či poctivosť na jednej strane a vražda, korupcia, podvod a klamstvo na strane druhej. Film vyvoláva smršť rôznych pocitov ale aj vďaka výkonu Andyho Garciu patrí určite k tým lepším vo svojom žánri.(31.12.2007)

Nebýt Andyho Garcii, mohlo to dopadnout ještě o něco hůře. Film o korupci mezi policajty, který je opravdu hodně zamotaný a ve druhé půli už taktéž dosti nezáživný. Když se děj přesune do soudní síně, tak mě to doopravdy bavilo, ale za momentík se vše vyřeší a Lumet následně rozehrává docela komorní drama, ve kterém se hodně mluví, ve kterém se komplikovaně mluví, a které je samo o sobě dost komplikované. Celá ta zápletka se dá normálně a jednoduše popsat, ale v tom momentu, když jsem se na to díval, tak to bylo neuvěřitelně zamotáno - třeba to byl záměr scénáristy, aby to vypadalo složitě a tím také hrozně moc inteligentně ;) Jinak teda docela napínavé, chytré, dost komorní, dobře zahrané a dobře zrežírované.... Když jsem si to po skončení zrekapituloval, tak film to byl rozhodně solidní, ale ten průběh zas tak dobrý nebyl.... 7/10 (Skvělý Andy Garcia)(26.1.2008)

Další snímek okolo nečestných policistů, kteří berou peníze od drogových dealerů a mafie. Sidney Lumet toto téma asi hodně zbožňuje, ale to nic nemění na faktu, že stejně jako Serpico je Soumrak nad Manhattanem poměrně prázdným snímkem, v kterém sledujeme vývoj jednoho muže od startu jeho kariéry až na její vrchol. Andy Garcia hraje kvalitně, ale s AL Pacinem se nemůže rovnat. Naneštěstí má vedle sebe herce velkých kvalit jako je třeba Ian Holm nebo James Gandolfini, kteří jeho slabší chvilky dokáží s přehledem utáhnout sami. Doufám, že už snímků okolo tohoto tématu nebude moc přibývat, protože kvalita není zrovna rostoucí a téma zdá se mi vysušené. Třeba se brzo objeví další důležitý milník u americké policie, který bude potřebovat zfilmovat. Další snímek, který ve mě potvrzuje, že Sidney Lumet je přeceňovaný režisér, který točí stále dokola podobné snímky se sociální a korupční tématikou.(31.12.2007)

Dost odstrčený žánrový bratříček mnohem známějšího L.A. - Přísně tajné. Rozdíl je hlavně v tom, že Lumetova verze úplatných poldů se vyznačuje větší přehledností, vyrovnanějšími herci(famozním Garciou) a scénářem, který měl našlápnuto k metám nejvyšším ale bohužel zůstává stát někde za půlkou cesty a nutí diváka si tak nejzajímavější úseky profesního života Seana Caseyho jen představovat. Přesto mě to místy bavilo víc než L.A. - Přísně tajné - a to při chybějící akci, která se v podobně zaměřených filmech( Training Day) stává nosnou složkou, dost překvapí. 8+/10(30.12.2007)

Na začiatku stál ten starý známy ujo Potenciál, ale ujo režisér (pre tentokrát s malým "r") ho dokázal vskutku umne a efektívne umlátiť na smrť. Najprv mu vyrazil posledné dva zuby prílišnou schematickosťou deja, neskôr mu rozbil hlavu o psychiku postáv a zavŕšil to bodnutím Pseudo-Bad-Nejednoznačným-Endom do srdca už aj tak na dlážke stonajúceho deduška. Ešte šťastie, že sa v tomto filme dozvieme, že ten starý zmrd Potenciál bral (úplatky) a tú smrť si v podstate zaslúžil. No nie je ten život tak krásne nekomplikovaný ? :-)(8.1.2008)