Soumrak nad Manhattanem

Súmrak nad Manhattanom

Night Falls on Manhattan

Krimi / Drama

USA, 1996, 114 min

Nebýt Andyho Garcii, mohlo to dopadnout ještě o něco hůře. Film o korupci mezi policajty, který je opravdu hodně zamotaný a ve druhé půli už taktéž dosti nezáživný. Když se děj přesune do soudní síně, tak mě to doopravdy bavilo, ale za momentík se vše vyřeší a Lumet následně rozehrává docela komorní drama, ve kterém se hodně mluví, ve kterém se komplikovaně mluví, a které je samo o sobě dost komplikované. Celá ta zápletka se dá normálně a jednoduše popsat, ale v tom momentu, když jsem se na to díval, tak to bylo neuvěřitelně zamotáno - třeba to byl záměr scénáristy, aby to vypadalo složitě a tím také hrozně moc inteligentně ;) Jinak teda docela napínavé, chytré, dost komorní, dobře zahrané a dobře zrežírované.... Když jsem si to po skončení zrekapituloval, tak film to byl rozhodně solidní, ale ten průběh zas tak dobrý nebyl.... 7/10 (Skvělý Andy Garcia)(26.1.2008)

Další snímek okolo nečestných policistů, kteří berou peníze od drogových dealerů a mafie. Sidney Lumet toto téma asi hodně zbožňuje, ale to nic nemění na faktu, že stejně jako Serpico je Soumrak nad Manhattanem poměrně prázdným snímkem, v kterém sledujeme vývoj jednoho muže od startu jeho kariéry až na její vrchol. Andy Garcia hraje kvalitně, ale s AL Pacinem se nemůže rovnat. Naneštěstí má vedle sebe herce velkých kvalit jako je třeba Ian Holm nebo James Gandolfini, kteří jeho slabší chvilky dokáží s přehledem utáhnout sami. Doufám, že už snímků okolo tohoto tématu nebude moc přibývat, protože kvalita není zrovna rostoucí a téma zdá se mi vysušené. Třeba se brzo objeví další důležitý milník u americké policie, který bude potřebovat zfilmovat. Další snímek, který ve mě potvrzuje, že Sidney Lumet je přeceňovaný režisér, který točí stále dokola podobné snímky se sociální a korupční tématikou.(31.12.2007)

Sidney Lumet rád točí filmy, týkající se politiky, právního prostředí a policejní tématiky. V tomto filmu všechny tyto ukazatele spojuje v jediném směru, ve snaze přiblížit divákovi práci státního návladního v přímém střetu s policejní korupcí a většinou mu to i vychází. Herci do relevantních rolí nebyli zvoleni špatně, scénář rozumě postrádá nějaké hektické aureoly a pohybuje se ve střídmém zobrazování, jak z hlediska akce tak lokací. Hudba: Mark Isham. 70%(22.3.2009)

NIGHT FALLS on MANHATTAN - noc padá na Manhattan, súmrak nad Manhattanom. Tento názov presne vystihuje atmosféru a posolstvo filmu. Poukazuje na vytrácanie sa tradičných hodnôt zo života jednotlivcov i celej spoločnosti. Film pracuje s veľmi ťažkými témami akými sú spravodlivosť, rodina, česť, pravda, moc či poctivosť na jednej strane a vražda, korupcia, podvod a klamstvo na strane druhej. Film vyvoláva smršť rôznych pocitov ale aj vďaka výkonu Andyho Garciu patrí určite k tým lepším vo svojom žánri.(31.12.2007)

Jedna z těch nezáživných moralitek o dobrých a špatných poldech, o korupci a cti a také nějaká ta kritika systému, jak se rádo říká. Většinou nezáživné, v soudní síni nudné. Jediný dobrý moment je ten, kdy státní návladní Morgenstern promlouvá k detektivům, jak si představuje, že do tří dnů dostanou dealera a vraha. Za moje tři hvězdičky může Ian Holm, který hrál opravdu dobře. Andy García byl nudný, James Gandolfini neměl moc co hrát, Richard Dreyfuss měl impozantní háro, ale to je vše, no a Lena Olin je vyčpělá jak vajgl v popelníku. Závěrečná řeč Seana Caseyho k budoucím státním zástupcům, to byl těžkej vopruz.(29.7.2008)