Urážka

The Offence

Velká Británie / USA, 1973, 112 min

• dobytek

Od filmu, ve kterym figurujou jména jako Sidney Lumet nebo Sean Connery, jsem čekal hodně. Bohužel moje očekávání se zdaleka nenaplnilo. Je to strašná nuda. Pořád jsem čekal, že se to nějak rozjede, a ono nic. Sean Connery se tam akorát celou dobu rozčiluje, chytá nervy a řve na podezřelýho, na manželku nebo na kolegy fízly a mě to prostě nějak nebavilo. 40%(22.3.2015)

Sychravá britská konevrzačka (jak jinak když režíruje Sidney Lumet). Depresivní postupný náhled do jedné mysli. Střih místy připomene styl Nicolase Roega, strohé interiéry a betonové exteriéry spolu s atonálním soundtrackem navodí pochmurnou atmosféru. Škoda přílišné dialogovost a četnosti monologů, je to až moc divadelní. 70%. Connery výborný.(22.7.2008)

• Radko

Policajt podozrivého umláti na smrť a následne sa riešia príčiny. Spočívajú v nahromadení tráum, desivých spomienok z vyšetrovania vrážd a tiež v latentnej pedofílii seržanta spolu s nefungujúcim manželstvom. Zjavný príklad sofistikovanej obhajoby policajnej brutality vo filme pre pochybovačnejšie publikum. Zaštítené menom režiséra, známym hercom v hlavnej úlohe a flashbackovými postupmi v sprievode avantgardnej hudby. Prizná sa síce časť viny polície (aby sa nepovedalo), ale dôsledkom a skutočnou príčinou nakrútenia filmu je vytvoriť puto sympatie k vyšetrovaco - represívnemu aparátu podchytením skeptickejšie naladeného publika. Ukázať, že ich práca nie je vôbec ľahká. Sužovaní démonmi práce a vlastnými pudmi sa síce často dopustia bitky vypočúvaných, no zväčša je to vysoko opodstatnené - je treba si len zvyknúť.(21.2.2013)

Atmosférické drama lidí, kde ani tak nejde o dopadení pachatele, jako o podstatu policejní práce a jeden tragický výslech podezřelého.. Panu Lumetovi skládám poklonu. V příběhu jde o nitro pachatele a vyšetřovatele, které se může zdát v jednu chvíli i stejné, rozpolcenost hl.hrdiny je zarážející a smutná. Velmi depresivní snímek.(7.4.2012)

Pokud je film úspěšný, jedná se o byznys, pokud není, je to umění. Toto je ten druhý případ. Převážně komorní psychologická studie nitra tvrdého detektiva v neobvyklém depresivním hávu je do jisté míry zajímavě podaná, avšak ve svém přednesu v některých sekvencích uspávající, obzvláště v první polovině. Dějová linie je ovšem bravurně zpestřena retrospektivními záblesky, které představují jakousi nápovědu na otázku, co se odehrává v mysli hlavní postavy. Sean Connery dostal velký prostor pro ostré emotivní projevy a dle mého skromného názoru se jich zhostil na výtečnou. Bez debat se jedná o inteligentní psycho-drama, kterému však vzhledem k nezáživnému začátku nemohu dát více jak 70%(30.12.2012)

• - Jedná se o poslední film, v kterém si zahrál Anthony Sagar. (Pumiiix)