Kamerdyner

Komorník

Majordómus

(festivalový název)

Drama / Historický

Polsko, 2018, 120 min (Alternativní: 141 min)

Filip Bajon

Łukasz Gutt

Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Marcel Sabat, Kamilla Baar, Daniel Olbrychski, Jan Nowicki, Janusz Chabior, Maciej Konopiński, Piotr Łukawski, Dorota Androsz, Michał Kowalski, Justyna Bartoszewicz, Dobromir Dymecki, Marcin Kwaśny, Robert Ninkiewicz, Jakub Krawczyk, Mariusz Jakus, Marta Dąbrowska, Anna Kociarz, Jakub Syska, Martyna Dykstas, Gustaw Sieradziński, Andrzej Bieńkowski, Oskar Stryczek, Aleksander Lech, Marek Frąckowiak, Maciej Marczewski, Andrzej Popiel, Katarzyna Janek, Piotr Tołoczko, Agata Bykowska, Grzegorz Jurkiewicz, Joanna Fertacz, Jarosław Gajewski, Krzysztof Matuszewski, Katarzyna Kropidłowska, Zofia Nather, Kinga Taront, Sylwia Krawiec, Joanna Świrska, Jerzy Braszka, Marta Markowicz, Marta Herman, Kordian Rekowski, Magdalena Boć, Małgorzata Rydzyńska, Aleksandra Spyra, Artem Manuilov, Marek Klat, Cezary Rybiński, Piotr Witkowski, Jarosław Tyrański, Dariusz Karpiński, Maciej Zalewski, Małgorzata Krukowska, Ilja Zmiejew, Georgi Angielow, Katarzyna Bazak, Zacharjasz Muszyński, Michał Pruski

Náhled do kašubských dějin první poloviny 20. století. 1) O existenci Kašubů jsem dosud neměl ani páru._____ 2) Emocionálně se mě snímek nedotkl. Zejména konci chyběla naléhavost a přesvědčivost._____ 3) Zaujali mě 31letý přitažlivý Sebastian Fabianski (komorník Mateusz) a 29letý Marcel Sabat (šlechtický syn Kurt, který nesnáší Mateusze).(19.1.2021)

Píše sa tu o obrovskej nude atď - veď je to poľský historický film pre Poliakov a tí poznajú vlastné dejiny aj aktuálny politický podtext. Nemusí nutne všetko vysvetľovať, aby zaujal svetové publikum. Mne sa zdá nápadité namiesto veľkých udalostí a množstva násilných scén, sústrediť dej na mileneckú dvojicu. Asi 2 roky som čakal, kedy konečne uvidím Komorníka s dabingom v TV. Napriek rozťahanosti filmu, neľutujem ten čas a príbeh ako celok vo mne zanechal dobré, dlhodobé dojmy.(12.1.2021)

Film, kde si Poliaci liecia narodne traumy. Aspon ze nejdu od 3. deleni Polska 1792, 1793, a 1795. 55 %(9.9.2020)

• xxmartinxx

Poláci mají možná obecně lepší filmy než my, ale to neznamená, že svůj výroční festival nezačnou tou nejhorší, nejnudnější historickou omalovánkou, kde se ze seznamu odškrtávají historická traumata, aniž by některá z houfu postav měla nějakou "vlastnost". Je vidět, že ten proklatě dlouhý sestřih, kde se v důsledku neděje nic jiného, než že peníze tečou proudem (s vizuálem lepší televizní reklamy), má schováno dalších X hodin, aby se to dalo za půl roku odvysílat v televizi jako minisérie.(18.9.2018)

• kolemjdouc

Slepenec se kterým si evidentně tvůrci nevěděli rady,výkony herců,kamera nic se nedá pochválit(19.3.2019)