Nunsoge pin kkot

• angličtina Flower in Snow
všechny plakáty
Severní Korea, 2011

tompaulman odpad!

Viděl jsem už aspoň deset filmů ze Severní Koreje, ale stejně mě šokovalo, že tenhle vyšel v roce 2011! Kvalita je jak ze 70. let, vyobrazený způsob života ještě o pár desetiletí dřív. Jediné, co nasvědčuje pozdějšímu datu, je úmrtí Kim Il-sunga a nástup Kim Čong-ila. Co se týká příběhu, jede podle stejných not jako drtivá většina ostatních severokorejských filmů. Záměrem je ukázat, že těžká dřina a odhodlání nese své ovoce a budování socialistického ráje je nadřazené individuálnímu štěstí. A že z lásky k nejvyššímu vůdci má člověk obětovat klidně i svou vlastní lásku, svůj dům a  své zdraví, a navrch ještě zapojit dětskou práci. Je to asi zajímavý film pro ty, kdo se chtějí seznámit se severokorejskou produkcí, ale jakmile máte nakoukáno už několik filmů, tak tenhle vám nic nového neukáže. Liší se v podstatě jen postavami a prostředím - tentokrát z textilky, ve které se vyrábí vlněné deky. A vlastně se liší ještě mírou propagandy a četností výskytu jmen Kimů. Oddanost vůdcům se tady zdůrazňuje až nezdravě často, působí to nuceně a je to přitažené za vlasy i na severokorejské poměry. Výsledkem bylo, že jsem se smál v situacích, které měly působit úplně vážně, a těžko jsem to dokoukával navzdory velmi příznivé stopáži. ()