Cizinec mezi námi

A Stranger Among Us

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1992, 110 min

Detektivní zápletka je v podstatě spíš záminkou pro tento snímek, daleko víc se dozvíte o ortodoxních komunitách židů a citací z kabaly, o jejich způsobu myšlení a chování. Problémem je detektivní zápletka vyznívá nakonec poněkud směšně, příliš účelově, příliš jednoduše a je velmi snadno čitelná od začátku do konce. Hlavní protagonisté jsou vcelku dobře vybráni, ale film je to zvláštní, přišlo mi jako by autoři nevěděli co tímto snímkem sdělit, a tak vlastně zůstali tak na třetině cesty. Pravdou také je, že filmu schází tempo a vzato kolem a kolem samotný námět je mnohem lákavější než samotný film. 55%(28.9.2009)

Snímek o dvou různých kulturách a rozdílném vnímání světa. Kriminální zápletka je podle mě odsunuta na vedlejší kolej, což je sice dobře, ale rozuzlení na konci působí příliš jednoduše a kazí to celkem slušně odvedenou práci. Způsob života ortodoxní židovské komunity byl vylíčen docela věrohodně a vůbec by nebylo na škodu zabývat se tím ještě hlouběji, protože filmů s podobnou tématikou není zase až tak moc. Melanie Griffith, v té době ještě přirozeně vypadající, zvládá svou roli dobře a je škoda, že nikdy nedostala možnost ukázat co v ní doopravdy je...ale takových je spousta. Ostatní herci jsou taky ucházející. Líbila se mi i hudba a kamera. Škoda, mělo to dobrý nápad, základ, herce i režiséra, a přesto tomu něco chybí. A připadá mi, že to možná bude trochu více nadšení, úsilí a energie. Mohly z toho být krásné 4 *...(29.9.2009)

• Xeelee

Námět vypadal docela zajímavě, ale scénář je nudnej, předvídatelnej a nakonec se to zvrhlo v naprosto tuctovou romantiku na pozadí kriminalistickýho vyšetřování. Na začátku mi strašně vadila kamera a rušivý střihy mezi prací hlavní hrdinky a pohledy do života ortodoxních židů. Přišlo mi to neuvěřitelně amatérsky natočený. Když se tyhle dvě dějový linie propojily, tak už to tak strašný nebylo. K odhalení vraha se dospělo strašně rychle a křečovitě v dvou naprosto nesmyslných krocích na konci filmu. Vlastně šlo jen o scénáristou naplánovanou chybu, kterou vrah udělá. Vyšetřování totiž v tomhle filmu slouží jen jako záminka ke střetu dvou odlišných světů a kriminální zápletka s romantickou linkou k vyhrocení jistých situací. Děj se tak dostává z bodu A do bodu B občas dost krkolomnou cestou a postavy často nejednaj moc uvěřitelně. Jediná zajímavá věc, která vyzdvihuje film z hlubokýho podrůměru je náhled do života a zvyklostí ortodoxních židů, kterej je ovšem dost povrchní. Snaží se židy vykreslit v dobrém světle a aspektům víry, které by se divákům nelíbily, se obloukem vyhýbá. Škoda, čekal jsem něco víc.(28.9.2009)

Pokud se na to člověk podívá čistě jako na kriminálku, tak se nejedná o nic zázračného. Spíš naopak, protože film postrádá většinu věcí, kterou člověk od žánru očekává. Nijak zvlášť mě neoslovila ani romantická linka, která mi přišla laciná. Nicméně ten náhled do života chasidů mě bavil po všech stránkách od studií přes šábesovou večeři až po tance a hudbu. Prostředí posouvá celý film slespoň lehce nad průměr. Každopádně vytřískat by se z toho dalo mnohem víc.60%(8.3.2018)

Taký mix žánrov, v ktorom nevystupuje do popredia ani jedna zložka. Spočiatku je to krimi, vo voľnejších chvíľach zasa dráma o hľadaní svojho ja a svojich priorít. Škoda, že atraktívny stret dvoch rozdielnych kultúr je demonštrovaný hlavne na začiatku, potom už je toho pomenej. Príbeh sa snaží byť kúúl či iný - do roli policajta je obsadená žena a žena je tiež vrahom, takže v závere sa môžu estrogény vybúriť. Občas sú vzťahy zaujímavé, občas je tam vata, ale vcelku pozerateľný film. Zapamätatelný dialóg: "Čím chceš byť ty? Manželkou, matkou. Nič viac? A môže byť niečo viac?"(12.11.2019)