Reklama

Reklama

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)


Kapitola 23: Spiknutí (S03E07)

(epizoda)
  • USA Chapter 23: The Spies (více)

VOD (1)

Přeživší vycházejí z úkrytu. (Disney+)

Recenze (53)

Chen 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Obvykle nehodnotím jednotlivé epizody, ale tentokrát udělám výjimku, protože šlo o jednu z nejlepších věcí z universa Star Wars, kterou jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Ano, klišé tu byla, některá nelogická rozhodnutí také, ale všechny výtky blednou s ohledem na emocionální nádech, odhalení detailů z minulosti Mandaloru, epické akční scény a především uvědomění si, že i zdánlivě výplňové epizody měly svůj smysl. A pokud někdo hodnotí extrémně špatně, tak si to dokáži vysvětlit jen dvěma způsoby - buď se chce pozérsky tvářit, že jeho jen tak něco neoslní a vidí "chyby", které ostatní přehlédli nebo prostě nemá rád Star Wars. ()

Kvajet 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Epizoda by si za svoji akci zasloužila 3 nebo i možná, s přívřením oka, 4 hvězdy. To, co jí ale sráží, je úmorný patos, který se line celou epizodou. Nemůžu si pomoct, ale co scéna, to kýč a stereotyp, který z vás má dojit emoce. Jsem ale rád, že Mandaloriané i po těch letech odloučení, bratrovražd a nenávisti napříč kmeny sdílejí alespoň nejaké charakteristiky a hodnoty. Jen škoda, že jimi jsou mírné až velké mentální retardace a inteligenční body o hodnotě pokojové teploty. Nemůžu. Prostě ne. Nejchytřejší postava z celého seriálu je jednoznačně Grogu, protože ten aspoň neumí mluvit, což je vlastnost, kterou ostatní postavy bohužel dost často mají. ()

Reklama

filmfanouch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rick Famuyiwa má již s režírováním epizod Mandaloriana zkušenosti. Po 2., 6., 15. a 17. epizodě je to právě on, který dostává na starost dvě poslední epizody 3. série a uzavírá tak 3. kapitolu Mandaloriana. 23. epizoda poté dokazuje, že všechny epizody jednotlivých sérií Mandaloriana postupně směřují k vyvrcholení, kdy do sebe rázem vše zapadá a výsledkem je strhující záležitost, kterou se láká i na nedávno oznámený film, který události kolem Mandaloriana a seriálů z něj vycházejících završí. Giancarlo Esposito a jeho Moff Gideon jsou zpátky. Že možná bylo krapet snadné se Gideona na konci 16. epizody zbavit? Očividně zase tolik ne. Z Gideona jde rázem opět ten správný respekt, který si zvládne vybudit i mezi imperiálními kolegy (Brendan Gleeson sice nedorazil, Brendola Huxe si ovšem alespoň zahrál jeho Brian Gleeson, bratr Domhnalla Gleesona/Armitage Huxe), zdánlivě i mezi jednou postavou, která se navrací z legend a ukazuje, že jak Mandalorian mohl být na samém počátku zdánlivě menší kouskem skládačky, rázem se na něm daří budovat slušně vyplněnou mezeru, kterou mezi sebou zanechávají Epizoda VI a Epizoda VII. Je nevýhodou fakt, že člověk snadno ví, kam události budou díky sequelové trilogii směřovat? Možná, už pár náznaků a především příslib návratu jednoho oblíbeného modrého záporáka ovšem zvládá očekávání výrazně naplnit. Dva odlišné frakce Mandalorianů se musí nějak stmelovat, Grogu dostává novou hračku (a konečně díky ní začíná tak trochu mluvit) a pak dochází k výpravě na Mandalore, která působí správně epickým dojmem a seriál díky tomu opět nechává zapomínat na to, že jde pořád o seriál omezen svým menším rozpočtem. A pak dochází k finále, které schopně funguje na bázi cliffhangeru, ukazuje, že je snadné obávat se plánů samotného Gideona, který nyní snadno může být i fyzickou hrozbou.  V jisté formě se odkrývá charakter Bo-Katan Kryze, kdy Katee Sackhoff zvládá prodat rozpolcenou vůdkyní, stejně tak potěší její rostoucí pouto mezi ní a Dinem Djarinem, o to více poté může být zdrcující finále, které zrcadlí předchozí neúspěch Bo-Katan Kryze. Scénář tak do jisté míry v rámci charakteru Bo-Katan Kryze pracuje s Deja Vu a ponechává prostor pro zajímavé věci, na které nejspíš dojde v samotném finále. Stačí jen doufat, že finále nezklame, i když čekání na 4. sérii následně bude o to bolestivější.... ()

Peter.Coney 

všechny recenze uživatele

Dobrá stopáž, výprava a zajímavý nápad s IG-12. Určitě nadprůměr v této sérii a snad si nechali nejlepší na konec. Každopádně nevím jestli chci další známou postavu, aby se ukázala na konci jako předtím. Myslím, že tohle by měl být boj hlavně Mandalorianů s pomocí Greefa Carga, popřípadě někoho koho jsme poznali až v tomhle seriálu, ale jestli se opět ukáže na pomoc nějaký Jedi, tak to pro mě ztratí nejspíš jiskru. ()

inmax

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nejvíc mě na této epizodě štve, že definitivně pošlapali památku IG-11, který měl na konci první sezóny naprosto památnou hrdinnou smrt a teď ho Grogu používá jako jakýsi oblek... v podstatě chodí v mrtvole a opakovaně "vtipně" mačká "ano" a "ne". Přirovnal bych to ke zneuctění Palpatina jeho oživením v 9. epizodě. Disney recykluje a když už se mu něco podaří (přeprogramování smrtícího IG-11 na chůvu), tak to o pár let později zašlape do země. Ale samozřejmě internetem už běží nadšené reakce, připodobňování ke Krangovi z Turtles a postavičky se budou prodávat jako na běžícím páse. Pokud nebude v poslední epizodě něco skvělýho, tak je tahle sezóna nejhorší ze všech, včetně Book of Boba Fett. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (6)

  • Ve stínové radě je druhý zprava Brendol Hux, kterého si zahrál Brian Gleeson. Je to otec generála Armitage Huxe z nové trilogie, kterého hrál jeho bratr Domhnall Gleeson. Brendon Hux měl na starost výcvik dětských kadetů, kdy inspiraci vzal z výcviku rytířů Jedi ještě z dob služby v republikové armádě, kde přímo spadal pod jedijské velení. Tento program pak sloužil i jako výcviková metoda Prvního řádu, který ji převzal a kdy unášel děti, z nichž cvičil vojáky. Tento osud potkal Finna, kterého hrál John Boyega v Star Wars: Síla se probouzí (2015). (Veskoslav)
  • Když přilétají tři přeživší Mandaloriané na uvítanou, uvidíme zde dvě příjemná camea. Úplně vpravo můžeme vidět Charlese Bakera, který hrál Skinny Pete v seriálu Perníkový táta (od r. 2008), a prostředního Mandaloriana, kterého hraje Charles Parnell, jenž hrál admirála Warlocka ve filmu Top Gun (1986). (Veskoslav)
  • Poprvé se na obrazovce ukážou tzv. Imperiální komanda, která byla pouze v rámci „Star Wars Legends“. V rámci „Legends“ a zejména v knížce „Order 66“ to byly nástupnické jednotky republikových komand nejlepších klonů. Zde jsou spíše nová verze Imperial Super Commando. Je teorie, že Moff Gideon (Giancarlo Esposito) v této „tradici“ pokračuje a jeho elitní beskarem pokrytá komanda jsou ve skutečnosti klony. Návrh jejich zbroje vychází z původního návrhu pro Imperial Super Commando, které jsme mohli vidět v rámci seriálu Star Wars Povstalci (od r. 2014). (Veskoslav)

Reklama

Reklama