Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

Kapitola 3: Hřích (S01E03)

(epizoda)
  • USA Chapter 3: The Sin (více)

Mandalorian se vrací za svým klientem, aby si převzal odměnu, avšak ne všechny zakázky se vydaří. (Disney+)

aR3Zz

Konečně pořádné rozbalení akce. Díl pěkně zapadl a celkem pěkně zakončil úvod série. Nyní dojde ke krájení chleba: jakým směrem se budeme ubírat? A jak si má člověk vytvořit nějaké pouto k ohelmovanému hrdinovi? Je velmi těžké vykreslovat jeho charakter pouze skrze hlas, gesta a flashbacky - mi to zatím nestačí. ()

dennykr

(Spoilery): Expozice skončila! První dva díly představily fungování světa a třetí naše znalosti ještě chvilku prohlubuje, aby s děním ve druhé polovině pěkně zatočil. The Sin stojí v první řadě na práci se soubory pravidel a řády hodnot. Dvě epizody to vypadá, že pevná pravidla profese námezdního lovce (NL) odpovídají předpisům a hodnotám přeživších Mandalorianů (M). A proto, když Mando uvažuje nad tím, jestli Dítě zachrání, můžeme si myslet, že se vzpouzí oběma. Respektive, pokud se NL = M, porušení NL bude znamenat narušení nejen profesní integrity, ale i náležitosti k rase, jež stojí na rituálech a tradicích. I proto závěr funguje tak dobře. Jednota Mandalorianů překračuje pravidla námezdních lovců, pročež mohou ve finále zasáhnout a Manda zachránit. // Konečně se ukazuje, že Armorer není pouze vedlejší figurou klanu, ale ustavuje se jako současný Mand'alor – tedy vůdce přeživších. // Znovu se vrací flashbacky z období „Great Purge“, ale tentokrát přináší dvě důležité informace. Zaprvé kompoziční návazností i rozsahem vědění jsme srozuměni s tím, že Mando je přeživší chlapec. Zadruhé se očista – nepřímo – zařadí do konkrétního časového období. Objevují se v ní droidi B2, pokročilejší verze klasických bitevních a žlutých B1, kteří patřili Obchodní federaci. Takže se dostáváme do období Klonových válek. Tedy před imperiální okupaci Mandalore? // Super je i skoro naprostá absence psychologizace. Mohli jsme se ptát, proč je ve dvou dílech potlačovaná individualita hlavní postavy. Třetí to vysvětlí – jeho vlastní jednání se formuje až vzepřením se ustaveným strukturám. Ve chvíli, kdy zachrání Dítě, stává se něčím víc než pouhým námezdním lovcem bez tváře. Zároveň bylo důležité nastavit pravidla světa, protože nyní k nim stojí v opozici. // Pak je tu drobný symbol na rameni (post)imperiálního doktora Pershinga, který se snažil Dítě „zachránit“ – tak moc, jak můžete někoho zachraňovat za přítomnosti výslechového droida IT-O. Ten by mohl odhalit daleko víc, než se na první pohled zdá. Je totiž extrémně podobný znaku planety Kamino! Přesně té, kde Jedi Sifo-Dyas objednal armádu klonů a známe ji z druhé epizody. Snaží se Klient Dítě naklonovat – vytvořit a vycvičit armádu force-sensitive bojovníků na straně padlého impéria? Pracuje pro někoho, kdo stojí za vznikem First Order? Přeci jen finále seriálu bude až po premiéře Vzestupu Skywalkera, pracuje pro přeživšího Palpatina? Snoka? Ba co víc, je Dítě klonem zesnulého Yody? Pokud mu je padesát let a Mandalorian se odehrává 9 let po bitvě o Yavin, musel by se narodit 41 let před ní. A to je sice o devět let dřív, než Sifo-Dyas objednal armádu klonů, ale je tu jedna hodně zajímavá spojitost. 41BBY se totiž narodil taky Anakin Skywalker. Co když Anakin nebyl tím „vyvoleným“, ale bylo to Dítě? // Ještě jsem si všiml dvou malých drobností (mimo božího zmrzlinovače u Klienta) – je ironické, že právě Mandalorian chrání dost možná budoucího Jediho. A taky v závěrečné přestřelce vidíme muže rasy Zabrak, což je od Maula a Eetha Kotha z Klonů poprvé v hraných Star Wars. () (méně) (více)

Sany33

Príbeh: Mando doručí zásielku a za utŕžený proviant si nechá ukuť kyris. Niečo sa v ňom ale pohne , niečo z minulosti, čo nedovolí imperiálnym zmetkom aby malého Yodu použili na pokusy. začína sa bitka s celým svetom. Prevedenie: Mne sa svet okolo Manda páči od prvej časti (čo môžete vidieť na mojom hodnotení) ale až táto časť bola ozaj gulervúca. Odkryla pohnútky hlavného hrdinu a nasadila príjemné zimomriavky pri poslednom fighte. Niečo mi hovorí, že s Landom sa asi nevidíme naposledy. 98% ()

Wyrdas

V tomto díle mám morální problém. A to hodnotit jej vysoko. Akce tam byla, to ne že ne. Dezintegrátor jsem si užíval stejně jako před 18ti roky ve Star Wars Republic Commando. Ale logika děje tu shořela jak Anakinovi končetiny. Mando nemá morální zábrany vraždit pouhé zlodějíčky (cikánské židy vesmíru). Zabije týpka, co ho urazil. Sejme nosorožčí matku, která brání své nenarozené miminko (a nebylo to třeba). Chladnokrevně vraždí na zakázku a najednou... z ničeho nic mu kdejaké "děcko" stojí za to, aby zradil cech a vše, v co kdy věřil? Tohle to šíleně sráží... škoda. ()

universal

Technické okénko. Jak ty lodě přistávají kolmo k zemí, když motory mají vodorovně. U letadel s kolmým startem, se vždy otáčejí skoro kolmo k zemi. Asi využívají antihmotu. To samé s tím levitujícím kočárkem. A druhá věc, když Mandalorian chce vrátit kuličku na páku, šroubuje s ní opačně, jako by tam levý závit. Ale na konci dílu, když ji vyšroubovává, tak už to dělá správně. Takže je tam pravý závit. To znamená, že předtím, by tam ta kulička nedržela a vypadla mu. Je divné, že si tak zdatný technik, který v předchozím díle, jen s jedním dělníkem s tváří psa, postavil skoro celou loď sám, si plete, levou a pravou stranu závitu. Asi je to herec, co neměl doma Merkur. Jinak dějově OK, 9/10 Fandil jsem mu. ()

• Jeden z nájemných lovců Greefa Kargy (Carl Weathers) je z rasy Zabrak, stejné rasy jako Darth Maul. (NiWi)
  • Když se Mandalorian vrací pro dítě, tak urve kouli z tyče, která vyjíždí u dveří. Při odchodu ale koule na tyči visí. (Duoscop)