Mandalorian přijímá nabídku ke smíru s nadějí, že zamezí dalšímu krveprolévání. (Disney+)

-bad-mad-wolf-

Rozčarování ze Vzestupu Skywalkera potlačeno o pouhý dva dny pozdějc - dík! Cool týmovka, která zpětně trochu ospravedlňuje drobátko nanicovatý díly předchozí, šlape ve všech ohledech bezchybně a přidává i nějaký ty bonusy navíc. Humor, akce, špetka emocí, zvrat a cliffhanger jak sviňa - to za 38 minut chceš. Btw, složení ústřední bandy je paradoxně zajímavější a zábavnější, než cokoliv, co dokázala vyždímat poslední filmová trilogie - a to včetně motivací a záhad minulosti. ()

TheDarKnig

Nejlepší epizoda. Zpětně jsem musel plně docenit i předchozí dějové odbočky, díky kterým všechny postavy dostaly dostatek prostoru pro představení i jednoduchou charakteristiku, příběh i vesmír, ve kterém se odehrává, získal na rozměru a Mando a dítě měli dost času na postupné rozvíjení vztahu i odhalování náznaků budoucích věcí (v případě dítěte bylo důležité také množství neskutečně roztomilých momentů, kdo by proti tomu něco měl). Tato epizoda z toho hodně těží, postavy mají mezi sebou vybudovanou důvěru, případně respekt a jejich interakce jsou rozvíjeny logickým směrem; vše stojí na základech, které vytvořily předchozí epizody. Malý zelený přítel si tentokrát krade momenty jiným, pro vesmír a pro jeho malinkatou postavu mnohem zajímavějším způsobem (zůstává zábavnost i roztomilost). A ústřední zápletka přinese výbornou, napínavou a dobře napsanou cestu až k výbušnému a překvapivě emotivnímu finále, dialogy jsou tentokrát zcela bezproblémové (někde jsou přímo skvělé) a nemusel jsem ani nikde přivírat oči nad divnými rozhodnutími postav. V neposlední řadě dojde na doposud asi nejlépe vybudované momenty a situace (včetně skvělého flashbacku, jehož význam je větší než by se na první pohled mohlo zdát), které ztělesňují to, co na tomto vesmíru milujeme. Člověk si v takových chvílích říká, že ani v Disney éře není ještě esence SW úplně ztracena. Celkovému silně pozitivnímu dojmu z této epizody nakonec napomáhá i sebevědomá, pevná režie Debory Chow. Ze tří nejlepších epizod Mandaloriana natočila dvě. Obi-Wan je v dobrých rukou. ()

Kaka

Nadprůměrná příprava na finále a první skutečně emocionální díl, který narozdíl od zbytku nabízí i více, než jen akčnění, poznávání nových koutů galaxie a cool hláškování. ()

filmfanouch

Společně s Epizodou IX byl vypuštěn předposlední díl seriálu Mandalorian a je hned na začátek nutno dodat, že zatímco J.J. Abramsovi se nejlepší epizodu Skywalker ságy dodat nepodařilo (respektive se mu nepodařilo překonat sebe samotného j Epizody VII!), režisérka Deborah Chow překonala sama sebe a po třetím díle opět natočila prozatím nejlepší díl Mandaloriana ! Sedmá kapitola má totiž zatím nejlepší příběh, podaří se jí spojit několik důležitých postav z předchozích dílů skoro až do týmovky a Chow zde hodně čerpá z jejich interakce a dokáže dokonce parádně vyždímat emoce především v samotném závěru epizody. Krom našeho Manda a "malého McGuffina" se vrací všechny důležitý postavy z předchozích dílů a dočkáme se tak návratu Greefa Kargy, Knuiila, Cary Dune a dokonce IG-11! Seriál se po 3 výplňkových epizodách vrací k hlavnímu ději a rozhodně dojde tak i na opětovné shledání s "Klientem" v podání Wernera Herzoga, který je zase jednou neskutečně super. Herzog je ale ve finále malý pán, protože dorazí postava po které jsme dlouho volali- Gideon v podání Giancarla Esposita! Espositův Gideon je od začátku hodně výrazným záporákem, který se více svého prostoru pravděpodobně dočká až v samotném finále, už to co předvádí v Chapter 7 ale funguje a především se ukazuje, že by z něj neměli mít strach jen nepřátele ale i spojenci. Nick Nolte se vrací jak Knuiil a zase je super. Gina Carano se vrací jako Cara Dune a je zase fajn. Taika Waititi jako IG-11 zase střílí hlášku že druhou a Weathersův Karga mě zase potěšil v tom jak nečernobílý je a z něj události Chapter Three neudělali regulérního záporáka. Favreau jinak za psacím stolem napsal zatím nejlepší konverzace a reálně nemůžu Chapter 7 vyčíst snad nic. Poctivý skoro vyvrcholení 1. série co zvládá být super na všech frontách a funguje jako zatím suverénně nejlepší epizoda seriálu. A na finále v režii Taiky Waititiho se těším neskutečně a především jsem rád, že se právě autorka nejlepších dvou epizod Mandaloriana chopí celého seriálu s Obi-Wanem Kenobim..... ()

Cappuccino

Po predošlom poklese kvality celkom slušný diel, v ktorom sa mohli diváci azda prvýkrát báť o hlavných hrdinov. Keď sa tvorcovia oprostia od stereotypných epizód so žoldnierskymi akciami a záverečnou časťou konečne rozbehnú kvalitný príbeh, druhá séria by mohla stáť za to. No uvidíme. Škoda len, že s tým nezačali skôr. ()

dennykr

Pardon, trvalo to dlouho, ale Mandalorian potřebuje specifický prostředí, rozpoložení, horkou čokoládu a Warm Desert Wind Yankee Candle. // Fantastické The Reckoning přináší výrazný strukturní obrat v přístupu k vyprávění. Dominantně vertikálně orientované epizodní světy (Sanctuary, Gunslinger a Prisoner) nabývají retrospektivně funkcí kompozičních a první část osmého dílu je horizontálně sjednotí. Takže jednotlivá narativní vlákna, jež fungovala v omezeném rozsahu 20-30 minut, se zapojují do těch transkompozičních - Kuiil, Cara Dune a posléze i IG-11 vstoupí do širšího rámce s Klientem a Greefem Kargou. I když, jak teď za pochodu přemýšlím, ono to pracovalo trošku jinak. Epizodní světy týkající se zmíněných postav sice fungovaly dominantně samostatně, avšak byly determinovány transkompoziční zápletkou – Mando, operující v horizontální narativní rovině s dlouhodobým cílem, sestoupil na úroveň vertikální, splnit nějaký krátkodobý cíl, v němž hrál někdo z trojice významnou roli. To znamená, že vedlejší postavy se dostávaly do střetu s Kargou a Klientem nepřímo, pouze s důsledky jejích konání. Až sedmá epizoda je konfrontuje explicitně. Teď už jsou součástí dlouhodobě budované narativní linky. // V mnoha recenzích a komentářích jsem četl, že Reckoning je také epizoda, která podruhé naznačuje, že by Dítě mohlo být zlé. Za to může jeho využití Force Choke, základní schopnosti temné strany Síly. Dokonce se do hry vrací teorie paralely s Anakinem – oba se narodili 41BBY a z původně pozitivních charakterů se začaly klubat záporné. Jenže taková interpretace může být reduktivní. Nosnější je paralela postavená na jejich ryzí síle, chaotickém chápání hodnotového řádu Jedi a jeho kolize s vlastní emocionalitou. Anakin představoval extrémně silného a nadějného padawana, byla to právě jeho citová iracionalita, která zabránila plnému oddání se řádu. Tedy, Anakin reprezentoval relativně kladnou figuru, jíž okolnosti donutily stoupnout tam, kam by Jedi vstoupit neměl. Hrozba ztráty Padmé otevřela cestu k zakázaným schopnostem, jež kolidují se světlou stranou. Dítě funguje podobně. Je citově vázané k Mandovi, pročež jej chrání nejen před Mudhornem, ale i před nevinou hrou páky s Carou. Neopracované zosobnění síly, jímž zmítá vlastní emocionalita. Ne nutně zlo. // Konečně se objevují Scout Troopers! Moji oblíbení imperiálové z Návratu Jediho se speedery a puškami na velikou vzdálenost teď hlídají vstup do města. Což je nečekaně zajímavý a odhaluje to ruptury v post-imperiálním "impériu". Scouti totiž obvykle pracují v pohybu, prozkoumávají. Proto mají lehčí zbroj a odstřelovací pušku. Jejich umístění ke vstupu do města odhaluje, že Nový řád nemá natolik pevnou organizační strukturu či dostatek mužů k tomu, aby všichni využívali svých specializací. Obyčejně vstupy hlídají Stormtroopeři. Mj. je samozřejmě důležité mít speedery z hlediska kompoziční motivace – někdo u vstupu musí rychle dojet pro Dítě, což by tradiční pěšák nezvládl. Svou funkci pak dokonale plní navrátivší se Death Troopers, naposledy vidění v Rogue One. // Force Heal! Tradičně videoherní schopnost, především z Knights of the Old Republic, hlásí první účast v hraných Star Wars. Vynikající! // Klient také zmíní “kouzelný dotek Impéria” a historii jejich dobývání planety Mandalore. To jsou všechno události ze seriálů Rebels a Clone Wars, takže není třeba se tomu více věnovat. Jen je fantastické, že je Mandalorian reflektuje. // Kuill také zmíní genetickou farmu Cytocaves of Nora, pro SW úplně nové místo. Ale hypotéza, že Dítě by mohlo být klonem či geneticky vytvořenou bytostí, se vrací. // Nakonec Moff Gideon, brilantní nová postava, která by mohla být klíčem ke zrození Prvního řádu. O poznání důležitější je existence titulu Moff. Ten patřil dvaceti imperiálním guvernérům jednotlivých sektorů a tím nejznámějším byl Moff Tarkin, posléze jmenovaný Grand Moffem. Znamená to, že pozůstatky imperiálních struktur ve světě zůstávají o poznání organizovanější, než se doposud zdálo. Ne však nutně s pevnou inklinací k minulosti, protože Gideon v žádném záběru – pokud se nepletu – nemá tradiční odznak pěti modrých čtverců nad třemi červenými a dvěma žlutými. () (méně) (více)

Necrotongue

Hlavní příběhová linie dokončila svůj looping a náš hrdina se vrátil jako správný pachatel na místo činu. Konečně se objevila epizoda, která nefunguje jen sama pro sebe, ale dokonale zapadá do příběhu. Začíná to vypadat, že by se závěr seriálu mohl vydařit. ()

ArsenalEagle

ANO, ANO, ANO!!! Konečně víme k čemu byly všechny ty zdánlivě zbytečné odbočky po galaxii far far away a dostali jsme skvělý předzávěr s hromadou postav z předchozích dílů. Skvělé gradování příběhu. ()

Colby Sawyer

Po hunter epizodě a heist epizodě tu máme epizodu, která krásně je spojuje postavy a události epizod předchozích. Celé to krásně šlape, má to tempo, výborně natočenou akci a triky na filmové úrovni. Děj i charaktery se posouvají. Skvělá epizoda, těším se na finále! ()

BROKEN_

Prozatím nejlepší epizoda! Úžasný díl, ve kterém se vrací postavy z předešlých dílů, takže tohle byl nejspíš důvod, proč jsme dostaly celkem zbytečné díly, ale teď to do sebe skvěle zapadá, že mi nic z toho nevadí. Baby Yoda neskutečný! To jak s ním tvůrci pracují je bomba! Závěr? Nedejchal jsem. Očekávám skvělé finále. Gus z Breaking bad is here! :-D ()

drackula

Krásne to do seba všetko zapadlo. Všetky príbehové línie sa spojili v jednom bode a neostáva nič iné iba sa tešiť na finále. Nástup hlavného zlosyna bol nenormálne štýlový. A záver ma trochu zamrzel. :/ 100% Disney plus ()

Sany33

Príbeh: Lando Kalrisian ponúkne Mandovi možnosť raz a navždy uzavrieť kapitolu s prenasledovaním kvôli odcudzenému pokladu v podobe Baby Yodu. To ale ešte netuší do akej pasce Impériu padne. V Landovi sa nakoniec pohne svedomie ale naši hrdinovia sú obkľúčený a cesty von niet.  Prevedenie: Všetko bolo super a cítiť, že sa dostávame do veľkého finále iba tá cesta k Landovmu precitnutiu bola dosť slabá ale zrejme kvôli krátkej stopáži nám ako divákom to musí stačiť. 92% ()

Ironfood

Po velmi dobré druhé polovině šestého dílu se splnily mé naděje a konečně jsem se dočkal dílu, který je velmi dobrý celý. Příběh už nepřešlapuje na místě, naopak pěkně odsypá a má napětí. Poprvé jsem se po skončení dílu opravdu těšil na další, a to natolik, že jsem si ho hned pustil. ()